Etkili Bir E-Ticaret Teşekkür Sayfası Nasıl Oluşturulur?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Etkili Bir E-Ticaret Teşekkür Sayfası Nasıl Oluşturulur?

Bir kullanıcıyı web sitenizde başarıyla yönlendirdiniz ve istediğiniz eylemi gerçekleştirmesini sağladınız. Şimdi ne var?

Elbette onları meşgul edin. Ve bunu satıştan hemen sonra yapabilirsiniz.

Teşekkür sayfası e-ticaret web sitenizin önemli bir parçasıdır. Bu, değerli bir gayrimenkul parçasıdır; müşterilerinizle müşteri mıknatısınıza kaydolduktan veya ürününüzü satın aldıktan sonra onlarla konuşmak için bonus bir fırsattır ve israf etmemeniz gereken bir şeydir.

Bu yazıda Teşekkür sayfasının ana unsurlarını inceleyeceğiz. Ayrıca mağazanız için etkili bir mağaza tasarlamanıza yardımcı olacak dokuz ipucu da ekleyeceğiz.

Bir E-Ticaret Teşekkür Sayfasının Yapısı

En temel düzeyde Teşekkür Sayfası, kullanıcıya teşekkür eden bir mesaj görüntüleyen ve o anda ilgili bilgileri sağlayan bir web sayfasıdır.

Doğru kullanıldığında Teşekkür sayfanız daha fazla satış yapmanıza, satışlarınızı artırmanıza yardımcı olabilir. müşteri yaşam boyu değerive daha fazla sosyal medya takipçisi ve e-posta abonesi kazanmanıza yardımcı olur. Bu sayfa aynı zamanda değerli müşteri geri bildirimlerini toplamanıza da yardımcı olabilir.

Sağlam bir Teşekkür sayfası üç ana unsurdan oluşmalıdır: onay mesajı, harekete geçirici mesaj (CTA) ve müşterinin bundan sonra ne yapması gerektiğine ilişkin talimatlar.

İşte her bir bileşenin dökümü:

Onay mesajı

Teşekkür sayfasının temel amacı müşterinin siparişinin alındığını teyit etmektir.

Kulağa çok açık geliyor, ancak burada topu elinden kaçırmadığınızdan emin olmak istiyorsunuz. Sipariş onayını açık bir şekilde belirtin.

Harekete Geçirici Mesaj (CTA)

Müşterinin siparişinin alındığını onayladıktan sonra müşterileri bir sonraki adıma davet etmek için bir harekete geçirici mesaj (CTA) kullanmak isteyeceksiniz.

CTA oldukça görünür bir yere yerleştirilmeli ve Teşekkür Ederiz sayfasının odak noktası olmalıdır. Müşterilerinizden markanızı sosyal medyada takip etmelerini veya bülteninize abone olmalarını istemek için CTA’yı kullanabilir, ayrıca onları diğer ürün tekliflerinize göz atmaya davet edebilirsiniz.

Sonraki adımlar

CTA, müşterileri bir sonraki eylemi gerçekleştirmeye davet etmeye yarar. Ancak yalnızca CTA’yı görüntülemek, müşterilerin buna göre hareket etmesini sağlamak için yeterli olmayacaktır.

Ayrıca kullanıcılara istediğiniz eylemi nasıl gerçekleştirecekleri konusunda somut talimatlar sağlamanız gerekir. Örneğin, müşterilerinizin sizi sosyal medyada takip etmesini istiyorsanız atmaları gereken tüm adımları açıklayın. Ayrıca resimler ve/veya bir video eğitimi de ekleyebilirsiniz; bu, müşterilerin tüm süreci gerçekten tamamlama şansını artıracaktır.

Etkili Bir Teşekkür Sayfası Oluşturmak İçin En İyi 9 Uygulama

Artık üç ana bileşeni bildiğinize göre, konuya dalmanın zamanı geldi. Teşekkür ederiz sayfanızı oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç en iyi uygulamayı burada bulabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Startup'lar İçin Güçlü Bir Çalışan Sağlığı Girişiminin Faydaları

1. Temel Konuları Anlatın

Teşekkür sayfanızın yapması gereken en önemli şeylerden biri, müşterilerinize sizden alışveriş yaparak doğru seçimi yaptıklarına dair güvence vermektir. Bunu, siparişin özetini vererek ve teslimattan teslimat sürelerine, ürünün onların ihtiyaçlarına nasıl uyacağına ve sorunlarını nasıl çözeceğine kadar beklentilerinizi net bir şekilde ortaya koyarak yapabilirsiniz.

Teşekkür sayfanız için şunları yapmak istiyorsunuz:

 • Siparişlerinin alındığını açıkça belirtin.
 • Müşterilere paketlerini almalarının ne kadar süreceğini bildirin. (Bu süreci depodan teslimata kadar parçalara ayırabilirsiniz.)
 • Onlara, faturalarının veya siparişlerinin bir kopyasını sayfaya yazdırma fırsatı verin.
 • Onları sosyal medya aracılığıyla çevrimiçi satın alma işlemleri hakkında konuşmaya teşvik edin.
 • Memnun müşterilerin yorumlarını ve referanslarını sergileyin.

Bu, etkilerin hafifletilmesine yardımcı olacaktır. alıcının pişmanlığıTüketiciler arasında, satın alma işlemi yaptıktan hemen sonra pişmanlık duymayı içeren yaygın bir olgudur.

2. Yararlı İçerik Sağlayın

Teşekkür Sayfası, müşterileri eğitim içeriğinize yönlendirmek için harika bir yerdir. Belirli ürünlerin nasıl kullanılacağına ilişkin blog yazılarınıza veya kılavuzlarınıza ve ayrıca hazırlamış olabileceğiniz eğitim videolarına bağlantı vermeyi düşünün.

Tüketicileri şirketiniz ve sipariş süreçleriniz hakkında eğitmek için SSS bölümünüze de bağlantı verebilirsiniz. Bu, e-postaların ve müşteri hizmetlerine yapılan telefon aramalarının da azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Müşterileri eğitmek, onlarla olan ilişkinizi güçlendirmenize, müşteri bağlılığını artırmanıza ve mevcut tabanınızdan daha fazla gelir elde etmenize yardımcı olacaktır.

3. Geri Bildirim İsteyin

Müşteri geri bildirimlerini toplamak önemlidir. Aslında ankete katılan tüketicilerin %42’si, bir ürün için daha fazla ödeme yapmaktan mutluluk duyuyorum daha iyi bir müşteri deneyimine sahip olacakları anlamına geliyorsa.

Teşekkür Sayfası, müşteri geri bildirimlerinin toplanacağı en iyi yerlerden biridir. Sonuçta, Teşekkür sayfanıza gelen müşteriler markanızın tüm alışveriş deneyimini yaşamıştır; muhtemelen onlara işaret eden noktalar vardır.

Geri bildirim toplarken, alışveriş deneyimini karmaşık veya sinir bozucu hale getiren bir şeyin olup olmadığını öğrenmenin yanı sıra, alakalı bulduğunuz diğer soruları da sormak isteyeceksiniz. İşte birkaç örnek:

 • Markamızı nasıl öğrendiniz?
 • Ödeme işlemi sırasında herhangi bir zorlukla karşılaştınız mı?
 • Genel alışveriş deneyimini nasıl iyileştirebileceğimize dair önerileriniz var mı?

Sorularınızı kısa ve cevaplanması kolay tutmayı unutmayın. Hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğiniz birkaç önemli alana karar verin ve müşterilerinizi bunaltmaktan kaçının.

4. E-posta Abonelerini Toplayın

Markanızın en son güncellemelerini alabilmeleri için müşterilerden bülteninize abone olmalarını istemek üzere Teşekkür sayfanızı kullanmayı düşünün. Özel indirimler veya indirimler gibi avantajlara erişim sağlarsanız onları kaydolmaya teşvik edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  ElevenLabs Güvenli Bir Platform mu? Kapsamlı Bir İnceleme

Zaten e-posta pazarlamanız varsa, özellikle bu abone listesi için bir kampanya oluşturabilirsiniz.

5. İndirim Teklif Edin

Alışveriş yapanların üçte ikisi plansız alışverişler yaptığını bildirdi indirim bulmanın bir sonucu olarak. Teşekkür Ederiz sayfanızda indirim sunmak, müşterileri başka bir satın alma işlemi yapmaya teşvik etmenin, tekrar satın alma oranınızı artırmanın ve müşterilerinizin yaşam boyu değerini artırmanın harika bir yoludur.

İndirim teklifinizi daha da etkili hale getirmek istiyorsanız, aciliyet duygusu ve fırsatı kaçırma korkusu yaratmak için üzerine bir son kullanma tarihi koyun.

6. Müşterileri Sosyal Medya Sayfalarınıza Yönlendirin

Teşekkür Sayfası, sosyal medya sayfalarınızı tanıtmak için mükemmel bir yerdir. Bu, daha fazla takipçi oluşturmanıza ve müşterilerinizi markanızdaki en son güncellemelerden haberdar etmenize yardımcı olabilir.

Müşterilerin sizi sosyal medyada takip etmesini sağlamak da bir tür mikro bağlılık bu, onlarla olan ilişkinizi geliştirir ve onların markanıza ve temsil ettiği her şeye daha yakın hissetmelerini sağlar.

Teşekkür sayfasından sosyal medya amacıyla yararlanmanın bir başka harika yolu da müşterileri satın aldıkları ürünleri arkadaşları ve takipçileriyle paylaşmaya teşvik etmektir. Müşterilerinize ücretsiz numuneler veya indirim sunarak bunu yapmaya teşvik edebilirsiniz. Bu, markanızı daha fazla insanın önüne çıkaracak ve daha fazla satış yapma şansınızı artıracaktır.

Müşterilerin satın aldıklarını paylaşmalarını mümkün olduğunca kolaylaştırmayı unutmayın. Çoğu durumda, gönderiyi sosyal medya sayfalarında yayınlamak için iki tıklamadan fazlası gerekmemelidir.

7. Tavsiye İsteyin

E-ticaret işletmeleri üretir yıllık ortalama 155.000 dolar gelir yönlendirme pazarlamasından. Bunlara ek olarak, bu tür pazarlamaya nesiller boyu oldukça güveniliyor.

Müşterilerden markanızı arkadaşlarına ve ailelerine tavsiye etmelerini istemek için Teşekkürler sayfasını kullanarak tavsiye pazarlamasının avantajlarından kendiniz yararlanabilirsiniz.

Müşterilerin insanları işletmenize yönlendirme şansını en üst düzeye çıkarmak için bir tür teşvik sunduğunuzdan emin olun. Yaygın tavsiye pazarlama teşvikleri şunları içerir:

 • Bedavalar: Müşterileri, tavsiye almaları karşılığında ücretsiz ürünlerle ödüllendirmek, onları arkadaşlarını işletmenize yönlendirmeye teşvik etmenin uygun maliyetli bir yoludur.
 • Kredi yükleme: Ücretsiz ürünler sunmaya gücünüz yetmiyorsa, her zaman müşterileri mağaza kredisiyle ödüllendirmeyi tercih edebilirsiniz. Bu şekilde müşterilerinizin işletmenizde harcama yapmaya devam etmesini sağlarsınız.
 • İndirimler: İndirimler sunmak, müşterilerinizin size yönlendirme gönderme çabasını göstermelerini sağlamanın başka bir yoludur.

Ayrıca müşterilerin başkalarını işletmenize yönlendirmesini de mümkün olduğunca kolaylaştırmak isteyeceksiniz. Yönlendirme süreci çok zaman alıcı veya aşırı karmaşıksa, hiçbir teşvik türü müşterileri bu süreci tamamlamaya ikna edemez.

Tavsiye Edilen:  Google Ads için Etkileyici Reklam Metni Nasıl Oluşturulur?

8. Satın Alma Sonrası Ek Satış veya Çapraz Satış Uygulayın

Muhtemelen Teşekkür sayfanızı kullanmanın en iyi yolu müşterinin başka bir sipariş vermesini sağlamaktır. Bunu, satın alma sonrası üst satış veya çapraz satış tekliflerini görüntüleyerek yapabilirsiniz.

Bu tür teklifler, ürünlerinize ve markanıza ilgi gösteren alışveriş yapan kullanıcılara gösterildiği için Teşekkür Ederiz sayfasında iyi performans gösterir. Amazon bu konuda harika bir iş çıkarıyor.

Yapabilirsiniz:

Bu müşteriler zaten bir satın alma işlemi gerçekleştirmiş olduğundan, muhtemelen fatura ve gönderim bilgilerini saklıyorsunuz, bu da sizden tekrar satın almalarını çok daha kolay hale getiriyor.

9. Teşekkür Sayfanıza A/B Testi Yapın

Yukarıda listelediğimiz en iyi uygulamalar Teşekkür sayfanızı geliştirmek için harika bir başlangıç ​​noktası olsa da, Teşekkür Ederiz sayfanızın maksimum performans için optimize edildiğinden emin olmak amacıyla sürekli A/B testi yapmalısınız.

Teşekkür ederim sayfanızın aşağıdaki öğelerini test etmek isteyeceksiniz:

 • Başlık: Pek çok kişi Teşekkür sayfanızın başlığını okuyup gerisini atlayacaktır. Bu nedenle dikkatlerini çekecek ve sayfanın geri kalanını okuma isteği uyandıracak bir başlık oluşturmanız gerekiyor.
 • Sayfa kopyası: Ana fikrinizi anlatmak ve müşterilerinizi CTA’nıza yönlendirmek için bu alanı kullanın.
 • CTA: CTA’da aktif, zamana duyarlı bir dil kullanmaya çalışın. Hangisinin daha iyi performans gösterdiğini görmek için CTA’nızın farklı varyasyonlarını test edin.
 • İndirim: Müşterilere Teşekkür sayfasında bir indirim sunuyorsanız, farklı indirim türlerinin müşterilerin eylemlerini nasıl etkilediğini test etmek istersiniz.

Satışı Yaptıktan Sonra Her Şey Bitmiyor

İyi oluşturulmuş bir Teşekkür Sayfası, müşterinizin sizinle birlikte hareket ederek akıllıca bir karar verdiğini göstermenin mükemmel bir yoludur. İster potansiyel müşteri mıknatısınıza kaydolun ister bir satın alma işlemi yapın, burası teşekkürlerinizi iletmek ve onlarla ilişkinizi sürdürmek için iyi bir alandır.

Mağazanızın Teşekkür sayfasını tasarlarken veya yenilerken bu bilgiyi aklınızda bulundurun.