Ev Hizmetleri Sektörü İstatistikleri İşletme Sahiplerinin 2023’te Bilmesi Gereken 24

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Ev Hizmetleri Sektörü İstatistikleri İşletme Sahiplerinin 2023’te Bilmesi Gereken 24

Ev hizmetleri sektörü sürekli gelişiyor ve ev hizmetleri pazarı önümüzdeki yıllarda büyümeye hazırlanırken veriler işletme sahiplerinin, operatörlerin ve liderlerin bilgi sahibi olmasına yardımcı oluyor.

Valve+Meter’da, ev hizmetleri işletmesi sahiplerinin, ev hizmetleri işletmenizin rakiplerinin önünde kalmasına ve tüketici harcamalarından payınızı almasına yardımcı olan trendleri ve istatistikleri ilgili verilerden ayırmasına yardımcı oluyoruz. Bu makalede, pazar büyümesi ve müşteri tercihlerinden gelişen teknolojilere ve zorluklara kadar 2023’te bilmeniz gereken 24 temel ev hizmetleri sektörü istatistiğini inceleyeceğiz.

Ev Hizmetleri Sektörüne Genel Bakış

Ev hizmetleri sektörü düzinelerce temel hizmeti ve yüzlerce özel hizmeti kapsamaktadır. Ev hizmetleri sektörünün basit bir tanımı, ev sahiplerine ve kiracılara hizmet sağlayan tüm işletmelerdir. Bu hizmetlerin çoğu, evlerin, yapıların ve mülklerin altyapısının ve dekorunun bakım ve onarımı da dahil olmak üzere mülkün bakımına odaklanmaktadır.

En hızlı büyüyen ev hizmeti sağlayıcılarından bazıları, insanlara ve ailelerine evlerinde bakım sunuyor. Bu, çocuk bakımı ve kişisel alışveriş gibi çok genel bakımın yanı sıra sağlık hizmeti sağlayıcıları ve eğitimcilerin yüksek düzeyde uzmanlaşmış bakımını da içerir.

Ev Hizmetleri Sektör Segmentleri

Ev hizmetleri pazarı birkaç bölüme ayrılabilir. Ev hizmetleri pazarı, yinelenen hizmetleri ve talep üzerine hizmetleri içerir. Ev hizmeti işletmelerinin segmentlere ayrılması nedeniyle, her türden kapsamlı bir liste neredeyse imkansızdır. Aslında ev hizmetleri sektörünün hızlı büyümesi ve değişimi, her yıl yeni iş ve segmentlerin yaratıldığı anlamına geliyor.

Oldukça tanınabilir ve ev hizmetleri pazarında büyük bir paya sahip olan çok sayıda birincil ev hizmeti sağlayıcısı vardır. Bu işletmeler şunları içerir:

 1. Temizlik hizmetleri – Bu segment, ortak temizlik, dış temizlik, pencere yıkama, halı temizleme, çöp toplama ve mülkün temizliği ve bakımını yapan diğer hizmetleri içerir.
 2. Peyzaj ve çim bakımı – Mülk yönetimi, çim biçme, çim bakımı, sert peyzaj, ağaç uzmanları, bahçıvanlar, peyzaj mimarlığı, çitler ve dış mülkle ilgilenen her türlü ev hizmeti işini içerir.
 3. Haşere kontrolü – Böceklerin, böceklerin, kemirgenlerin ve diğer zararlıların mülkü istila etmesinin önlenmesi her zaman talep görmektedir. Haşere kontrolü endüstrisindeki ev hizmeti işletmeleri, bu son derece rekabetçi ortamda öne çıkmak için son derece uzmanlaşmış hizmetler sunabilir.
 4. Sıhhi Tesisat – Birincil ev hizmetleri pazarı, evlerdeki altyapıya önem veren hizmetlerdir. Ev sıhhi tesisat servis sağlayıcıları, suyun mülkten dağıtımını ve çıkarılmasını kontrol eden tüm boruları, cihazları ve demirbaşları kurar, bakımını yapar ve onarır.
 5. Isıtma havalandırma ve iklimlendirme (HVAC) – Ev hizmetleri pazarının bir diğer önemli unsuru da HVAC’dır. Bu ev hizmeti işletmeleri, fırınlar, klimalar, ısı pompaları ve iç mekanları ısıtan ve soğutan diğer sistemler dahil olmak üzere iç mekan havasını kurar, onarır ve bakımını yapar.
 6. Elektrik – Yeni elektrik sistemlerinin ve cihazlarının komple kurulumu, ev hizmetleri sektörünün anahtarıdır. Yeni inşaat ve ev tadilat projeleri güvenli ve güvenilir elektrik sistemlerine ihtiyaç duyar. Karayollarının elektrifikasyonu ve akıllı evleri dönüştüren yeni teknolojilerle birlikte elektrikçiler gelecekteki büyümeye hazırlanıyor.
 7. Ev tadilatı – Genel müteahhitler, boyacılar, çatı kaplama, döşeme, tamirciler, marangozlar ve diğer profesyonel ev hizmeti iş profesyonelleri bu kategoriye girer. Ev hizmetleri sektörünün pazar payı, ev tadilatı açısından önemlidir. En son endüstri trendleri, ev tadilatında tüketici harcamalarının artmasına neden oldu.
 8. İç tasarım – Bu segment, ev tadilatıyla yakından ilgilenen büyük bir işletme grubunu içerir. Ancak iç tasarım, mobilya tasarımcılarını, iç mimarları, ısmarlama ustaları ve ev hizmetleri pazarının hem ürün hem de hizmet satan kısmını içerebilir.
Tavsiye Edilen:  İki Ekranda WPF Windows

Sektörün Büyümesi ve Trendler

Ev hizmetleri sektörü, ev sahibi olma oranındaki artış, konut stokunun yaşlanması ve rahatlık ve kişiselleştirilmiş hizmetlere yönelik artan talep gibi faktörlerin etkisiyle son birkaç yılda istikrarlı bir büyüme yaşadı. Ev hizmeti işletmeleri arayan tüketicilerin büyük çoğunluğu çevrimiçi bir aramayla başlıyor. Dijital pazarlama ortamında rekabet edebilmek için ev hizmeti işletmesi sahiplerinin, yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmak amacıyla mevcut verileri incelemesi ve anlaması gerekir.

Temel Ev Hizmetleri Sektörü İstatistikleri

Pazar Büyüklüğü ve Gelir

 1. Küresel ev hizmetleri pazarının 2026 yılına kadar 1,2 trilyon dolara ulaşması ve 2021 ile 2026 arasında %9,3’lük bir Bileşik Büyüme Oranı (CAGR) ile büyümesi bekleniyor.
 2. ABD’de ev hizmetleri sektörü 2022’de yaklaşık 600 milyar dolar gelir elde etti.
 3. Temizlik hizmetleri toplam pazar gelirinin yaklaşık %30’unu oluştururken, peyzaj ve çim bakımı %20’sini oluşturuyor.

Pazar büyümesi

 1. ResearchAndMarkets’a göre ev hizmetlerine olan talebin 2021 ile 2028 arasında %49,4 oranında artması bekleniyor.
 2. Sektördeki en hızlı büyüyen segment, aynı dönemde %14’lük bir büyüme tahminiyle ev tadilatı ve iç tasarımdır.

İstihdam Verileri

 1. Ev hizmetleri sektörü yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde 5 milyondan fazla kişiyi istihdam etmektedir. HVAC sektörünün kendisi ABD’de 500.000’den fazla kişiyi istihdam etmektedir.
 2. Sektördeki istihdam 2019’dan bu yana %13 oranında artarak genel işgücü piyasası büyümesini geride bıraktı.

Çevrimiçi Varlık ve Dijital Pazarlama

Rezervasyon

 1. Ev hizmetleri müşterilerinin yaklaşık %70’i çevrimiçi hizmet rezervasyonu yapmayı tercih edin.
 2. Ev hizmetlerine yönelik çevrimiçi rezervasyonlar 2019’dan 2022’ye %52 arttı.
 3. İçinde Google’da arama yaptıktan sonraki ilk günAkıllı telefonlarda yapılan yerel aramaların %78’i satın alma işlemiyle sonuçlanıyor.

Pazarlama Kampanyaları

 1. Invoca tarafından hazırlanan bir rapora göre (LSA’dan alıntı yaparak), tüketicilerin %55’inden fazlası ev hizmetleri randevusu almadan önce İnternet’te arama yapıyor.
 2. Ev hizmetleri işletmelerinin %80’i pazarlama ve müşteri etkileşimi için sosyal medyayı kullanıyor.
 3. LocalIQ’a göre, ücretli arama reklamcılığı için, potansiyel müşteri başına ortalama maliyet geniş bir aralıkta değişir. Örneğin, klima hizmetlerinin ortalama CPL’si 55,15 Dolar, sıhhi tesisat 48,91 Dolar, çatı kaplaması 101,49 Dolar ve çevre düzenlemesi 38,47 Dolardır.
 4. Aynı çalışma, görüntülü reklamcılığın ve sosyal reklamcılığın, ücretli aramaya göre potansiyel müşteri başına maliyetinin daha yüksek olduğunu gösterdi. Örneğin, klima hizmetleri görüntülü reklamlarının CPL’si 160,77 ABD dolarıdır ve sosyal reklamların ortalama CPL’si 62,80 ABD dolarıdır.
 5. Müşterilerin %45’i ev hizmeti sağlayıcılarını sosyal medya aracılığıyla keşfediyor.
Tavsiye Edilen:  B2B Web Sitesi Tasarımı - Görmeniz Gereken 28 Profesyonel Örnek

İncelemeler ve Derecelendirmeler

 1. Tüketicilerin %90’ından fazlası bir ev hizmeti sağlayıcısını seçmeden önce çevrimiçi yorumları okuyor. Ayrıca PowerReviews’a göre,
 2. İnceleme platformlarında ortalama 4 yıldız veya daha yüksek puan alan işletmeler, daha düşük puan alan işletmelere kıyasla %32 daha fazla gelir elde ediyor.

Müşteri Demografisi ve Tercihleri

Yaş ve Gelir

 1. Ev hizmetleri müşterilerinin çoğunluğu, ortalama yıllık geliri 75.000 ABD Doları olan 35-54 yaş grubunda yer almaktadır.
 2. 25-34 yaş arası Y kuşağı, ev hizmetleri müşteri tabanının %27’sini temsil ediyor ve kolaylık ile dijital etkileşimlere öncelik verme eğilimindeler.

Coğrafi dağılım

 1. Kentsel alanlar ev hizmetlerine olan talebin %65’ini oluştururken, banliyö ve kırsal alanlar geri kalan %35’i oluşturuyor.

Tercih Edilen Servis Sağlayıcılar

 1. Tüketicilerin %60’ı büyük zincirler veya franchise’lar yerine yerel, bağımsız hizmet sağlayıcılarla çalışmayı tercih ediyor.

Ev Hizmetleri Sektöründe Gelişen Teknolojiler

Mobil uygulamalar

 1. Ev hizmetleri işletmelerinin %50’sinden fazlası, müşterilerin hizmet rezervasyonu yapması ve yönetmesi için bir mobil uygulama sunmaktadır ve bu sayının önümüzdeki yıllarda artması beklenmektedir.

Nesnelerin İnterneti (IoT)

 1. Akıllı termostatlar ve güvenlik sistemleri gibi ev hizmetleri sektöründe IoT cihazlarının benimsenmesinin 2026 yılına kadar %28 oranında artması bekleniyor.

Yapay Zeka (AI)

 1. Yapay zeka destekli müşteri hizmetleri sohbet robotları ev hizmetleri sektöründe giderek daha popüler hale geliyor ve işletmelerin %40’ı 2025 yılına kadar yapay zeka çözümlerini uygulamayı planlıyor.

Ev Hizmetleri Sektöründeki Zorluklar ve Fırsatlar

İşgücü Kıtlığı

 1. Ev hizmetleri sektörü işgücü sıkıntısıyla karşı karşıyadır; işletme sahiplerinin %46’sı vasıflı işçi bulmakta zorluk çektiğini bildirmektedir.

Yarışma

 1. İşletmelerin %90’ından fazlasının küçük olması, yerel operasyonlar içermesi ve pazar payı için rekabeti şiddetli hale getirmesi nedeniyle sektör oldukça parçalı bir yapıdadır.

Sürdürülebilirlik

 1. Tüketiciler çevre konusunda daha bilinçli hale geldikçe, ev hizmetleri müşterilerinin %75’i çevre dostu uygulamalar ve ürünler kullanan işletmeleri tercih ediyor.
Tavsiye Edilen:  Venus AI API Anahtarı Nasıl Kullanılır?

Ev Hizmeti Sektörünün Geleceği

Son yıllardan derlenen bu istatistikler, işletme sahiplerinin ev hizmetleri pazarının karşı karşıya olduğu potansiyel büyüme fırsatlarını ve zorlukları anlamalarına yardımcı oluyor. Pazar payını yakalamak için birçok ev hizmeti sağlayıcısı daha akıllı pazarlama çabalarıyla yenilik yapıyor. Performans pazarlaması, her pazarlama kampanyasına veri ekler. Veriler her stratejiyi konseptten kapanışa kadar takip eder. Sonuçların ölçülmesiyle, müşteri adayı başına ev hizmetleri pazarlama maliyetleri doğrulanabilir. Valve+Meter olarak ev hizmetleri pazarı için kanıtlanmış veri odaklı pazarlamaya sahibiz. Ayrıca ev hizmetleri pazarına yönelik en ileri pazarlamayı araştırmak, planlamak, yürütmek ve test etmek için işletmelerle birlikte çalışıyoruz. Yalnızca en etkili stratejiler tekrarlanır ve ölçeklendirilir, böylece müşteri edinme maliyeti azalır. Daha düşük maliyetli potansiyel müşteri yaratma ve daha yüksek kaliteli potansiyel müşteri dönüşümleri, işletme sahiplerinin ev hizmetleri pazarından paylarını almalarına yardımcı olur.