EYT nedir? Kesin Bir SEO Rehberi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: EYT nedir? Kesin Bir SEO Rehberi

Son dört yılda çeşitli satış noktaları için yazdıktan ve bir buçuk yıl boyunca içeriği optimize ettikten sonra, EEAT sinyallerinin bir web sitesi için sağlayabileceği gücü görme fırsatım oldu. Ve ister bir ürün için bir inceleme, ister en son anket sonuçlarıyla ilgili ayrıntılı bir haber olsun, hepsi arasında kesişen benzer stratejiler vardır.

Buna rağmen, Google’ın hızına ayak uydurmak zor olabilir. EEAT için değişen tanımlar– daha önce EAT olarak biliniyordu – çünkü teknoloji devi, son birkaç ayda yönergelerinde birkaç güncelleme yayınladı. Ancak bu güncellemeler içinde, sitenizin sinyallerini nasıl düzgün bir şekilde optimize edeceğinize dair önemli bilgiler bulunur.

Aşağıda, EEAT sinyallerini açıklamaya ve bunları incelemeler, haberler, blog gönderileri ve daha fazlası için nasıl uygun şekilde optimize edeceğinize ilişkin kesin kılavuzunuz bulunmaktadır.

EYT nedir?

EEAT deneyim, uzmanlık, otorite ve güvenilirlik anlamına gelir ve Google’ın arama kalitesi değerlendirici kılavuzu. Aralık 2022 itibariyle, deneyim için ek “E” Google’ın belgelerine eklendi.

Bununla birlikte, bunun Google tarafından doğrudan bir sıralama faktörü olarak kabul edilmediğini, ancak içerik oluştururken izlenecek en iyi uygulamalar için bir standart olarak düşünülmesi gerektiğini belirtmek önemlidir. Kaliteli EEAT sinyalleri, sitenizle Google arasında güven oluşturmaya yardımcı olur ve daha da önemlisi, sitenizin yeni ve geri gelen trafiğiyle saygın bir kimlik oluşturmanıza yardımcı olur.

Deneyim

Yukarıda bahsedildiği gibi Deneyim, Google’ın puanlayıcı yönergelerine uygulanan en son faktördür. Gerçek olanı vurgular deneyim yazar kendi yazısında sergiledi ve nihayetinde yazının gerçek olup olmadığını belirler.

Deneyimsizlik yanlış bilgilere yol açabileceğinden ve sayfanın sıralamasından daha geniş bir zarara yol açabileceğinden, bu, her tür inceleme, uygulamalı veya uygulamasız, haber öyküsü veya genel bilgilendirici blog için son derece değerlidir.

Uzmanlık

Yazarın uzmanlığı tipik olarak, konu hakkındaki bilgileri, çalışmaları veya konuyla ilgili kişisel geçmişi ve ilgili nitelikleri tarafından belirlenir. Uzmanlık ve deneyim arasındaki çizgi bazen oldukça ince görünebilir, ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir fark vardır.

Örneğin, bu yazar için Washington Post doğrudan müzik yapma deneyimine sahip olmayabilir, ancak müziği eleştirme konusunda bildirilen referanslara sahiptir. Bir kültür eleştirmeni olarak rapor edilen on yıllık çalışması, onu müzik disiplininde bir uzman olarak tanımlıyor.

otoriterlik

Yetki, Google’ın güvenilir ve kaliteli içerik üretmek için web sitesine veya yayına duyduğu genel güven olarak görülebilir. Örneğin, web sitesi var:

 • Bu konu hakkında daha önce yayınlanmış mı?
 • Ne sıklıkla oldu?
 • Diğer saygın kaynaklardan güvenilir geri bağlantılar alıyor mu?

Bir konuyu ne kadar detaylı ele alırsanız sitenizin otoritesi o kadar artacaktır. Dikkate alınması gereken önemli faktörler şunları içerir:

 • Marka kimliği oluşturmak
 • Diğer yetkili siteler aracılığıyla geri bağlantı alma
 • İlgili konu hakkında Google’a güçlü bağlamsal ve mimari sinyaller göndermek için bir içerik ve dahili bağlantı stratejisi oluşturma
 • Özgün ve bilgilendirici sayfaların düzenlenmesi

Bunu iyi yapan bir site W3.org, web standartlarını öğrenirken gidilecek yer olarak kendini kanıtlamıştır. Aşağıdaki makale, sitenin yoğun bir şekilde tartışılan bir konusunu takip eder ve yayınlanmış diğer birkaç ilgili makalenin bulunduğu HTML konusunda bir uzmana bağlantı verir.

Tavsiye Edilen:  Küratörlü İçerik Nedir ve Nasıl Doğru Yapılır?

W3C ana sayfası.

Güvenilirlik

Güvenilirlik kazanmak, her bir deneyim, uzmanlık ve otoriterlik kılavuzunu birleştirmenin sonucudur. Basitçe söylemek gerekirse, içeriğiniz güvenilir olmalı ve gerçeklere dayalı doğruluk, alıntılanan kaynaklar içermeli ve kullanıcının herhangi bir endişesi varsa sizinle iletişim kurması için güvenilir araçlar sağlamalıdır.

Güvenilir bir etki alanı oluşturmak için pek çok adım gerekir, ancak uzmanlar tarafından yazılan kaliteli ve doğru içerik sağlamak, sitenizi ödüllendirilecek en iyi yere yerleştirecek olumlu sinyaller gönderecektir.

YMYL İçeriği Nedir ve EEAT İçin Önemli mi?

YMYL’nin açılımı Ya paran ya hayatın ve genellikle okuyucunun sağlık, finansal istikrar ve güncel olaylarla ilgili sorularını kapsar. EEAT, sitenin bu kategoriye giren konuları kapsaması açısından çok önemlidir, çünkü yanlış bilgilerin verilmesi, içeriği okuyan kullanıcıya ve potansiyel olarak kullanıcının bu bilgileri kiminle paylaştığına zarar verebilir.

YMYL’nin de bir sıralama faktörü olmadığına dikkat edilmelidir, ancak Google, EEAT sinyallerine erişimle ilgili olarak önemini bildirmiştir. Aşağıdaki konuları ele alıyorsanız içeriğinizi EEAT için optimize etmeye öncelik verin:

 • Haberler, güncel olaylar veya hukuk
  • Buna uluslararası olaylar, siyaset ve bilimle ilgili haberler ve ilgili hükümet hikayeleri dahildir.
 • Alışveriş
  • Bu, belirli ürünlerin alışverişiyle ilgili listeleri veya kılavuzları veya ürünlerle ilgili incelemeleri kapsar
 • finans
  • Vergiler, para yatırma, banka değiştirme ve finans yönetimine ilişkin genel kılavuzlar ile ilgili her türlü konu.
 • Sağlık ve Tıp
  • Sağlıkla ilgili konuları, sağlık terimlerini tanımlayan bilgilendirme sayfaları, ilaç kullanımı ve genel hastane bilgilerini içeren içerikler.
 • Fitness ve Beslenme
  • Sağlığa benzer şekilde, bu, fitness kılavuzlarını, maddeler hakkında bilgileri ve beslenme tavsiyelerini içerecektir.

Google, EEAT Sinyallerini Nasıl Değerlendiriyor?

Google’ın, EEAT sinyallerinin kalitesini nasıl tanımladığına dair son derece ayrıntılı bir kılavuzu vardır. Sayfaları “en düşük kalite”den başlayarak “en yüksek kalite” sayfalara kadar beş sınıflandırmaya ayırır.

İçinde 176 sayfa dokümantasyonGoogle, en düşük kaliteli sayfaları “En düşük kaliteli sayfalar güvenilmez, aldatıcı, insanlara veya topluma zararlı veya diğer oldukça istenmeyen özelliklere sahip” olarak tanımlar.

Google Yönergeleri dizini.

Daha sonra açıklanacak olan bu tanımda Google öncelikle sayfanın amacına öncelik vermektedir. Bunu tanımladıktan sonra konuyu analiz eder ve ardından içeriğin “belirli gruplara” zarar verip vermeyeceğine veya “yanıltıcı bilgi” içerip içermediğine karar verir.

Diğer taraftan Google, en kaliteli sayfaları şöyle tanımlar: “… Sayfalar [that] faydalı bir amaca hizmet etmek ve bu amaca çok iyi ulaşmak. Yüksek ve En Yüksek arasındaki ayrım, MC’nin kalitesine, web sitesinin ve içerik oluşturucunun itibarına ve/veya EEAT’ye bağlıdır.

Buradaki en büyük çıkarım, Google’ın EEAT yönergelerini ve diğer belirli ölçümleri kullanarak yüksek ve en kaliteli sayfalar için “MC” veya ana içeriğin kalitesini tanımlamasıdır. Örneğin, MC’nin derecelendirmesini tanımlarken çaba düzeyi, orijinallik ve yetenek veya beceri düzeyi üzerinde durulmaktadır.

EEAT Sinyalleri Nasıl Optimize Edilir?

Bu niteliklere odaklanmak kesinlikle içeriğinizin sinyallerini artıracaktır, ancak en yüksek başarı için EEAT sinyallerinizi tam olarak nasıl optimize etmelisiniz?

Tavsiye Edilen:  Dijital Pazarlama Stratejiniz Doğal Reklam İçeriyor mu?

1. Google’ın Güncellemelerine Dikkat Edin

Şimdiye kadar net değilse, içeriğinizle başarı elde etmek ve sürdürmek için Google’ın yönergeleri ve algoritma güncellemeleri konusunda güncel kalmak çok önemlidir. Daha önce de belirtildiği gibi Google, Aralık ayından bu yana iki önemli güncelleme yaptı. İlk güncelleme önemini vurguladı deneyim içerik oluştururken – nihayetinde EAT’yi EEAT’e dönüştürüyor.

İkincisi Nisan ayında gerçekleşti ve özellikle güncellemeye odaklandı Google’ın inceleme sistemi. Belgeler artık arama motorunun bu tür içerikte aradığı temel bileşenler olarak görsel öğeleri, sesi, yazarın deneyimine ilişkin destekleyici verilere bağlantıları ve niceliksel ölçümleri vurgulamaktadır.

Herhangi bir yazar için tartışılan konuyla ilgili deneyim önemli olsa da, YMYL kapsamı için daha da önemlidir. Google’ın deneyimi, uzmanlığı, yetkinliği ve güvenilirliği nasıl tanımladığını bildiğinizden emin olmak, başarınızın ilk adımıdır.

2. Yazılı Çalışmada Dilden/Deneyimden Yararlanın

Arama Motoru Günlüğü “deneyimlerime göre” gibi bir dil kullanmanın makalelerin sıralamasını yükseltmeye yardımcı olduğuna dair bazı raporlar gördü. Bu veriler somut olsun veya olmasın, benzer bir dil kullanarak konu veya ürünle ilgili deneyiminizi ayrıntılı bir şekilde açıklamanız faydalı olacaktır.

Google, deneyim tanımına bağlam sağlar. EEAT yönergeleri ve belirtiyor:

İçerik, bir ürünün fiilen kullanılması, bir yeri fiilen ziyaret edilmesi veya bir kişinin yaşadıklarının anlatılması gibi bir dereceye kadar deneyimle üretildiğini gösteriyor mu?

Açıklama oldukça geniş, ancak yazarınız ürünü gerçekten deneyimlediyse veya ilgili hikayeye dahil olan insanlarla konuştuysa, bunu yazılarında göstereceklerine dair kesin bir iddia var. Bir yazarın deneyimine güvenmenin başka bir büyük yararı daha vardır ve bu, o kişinin deneyim hakkındaki görüşünün benzersiz niteliğidir. Google, EEAT sinyallerini değerlendirirken orijinalliği dikkate alır ve her yazarın bir ürün veya hikayeyle ilgili görüşü veya açısının kendine özgü bir faktörü olacaktır. Bu faktöre yaslanmak, fikir oluşturma süreçleri için mevcut içeriğe güvenen çoğu rakipten farklı içerik üretmek için harika bir strateji olabilir.

3. Görsel Unsurları Dahil Edin

Nisan 2023 inceleme güncellemesinde vurgulanan iki temel öğe şunlardı: Görsel öğeler Ve ses. Bunların her ikisi de, öğenin veya ürünün gerçekten kullanıldığını kanıtlamaya yardımcı olmak için eklenmiştir. Bunların etkisi, ne tür bir inceleme yürüttüğünüze bağlı olarak değişebilir, ancak kendi yazımın bir video öğesi içermediği için ilk sayfadan atıldığını ilk elden gördüm.

Yayınlamadan önce, Google’ın yazılı çalışmaları genellikle nasıl sıraladığını anlamak için benzer incelemeler hakkında önceden uygun araştırma yapmak çok önemlidir.

Örneğin, Google kısa bir süre önce, bir inceleme veya röportaj gibi görseller üzerinden konuşan bir yazarı içeren ve büyük olasılıkla aynısını çeşitli yazılı çalışmalar için yapan video oyunu endüstrisi kapsamına öncelik verdi.

Aşağıda bir örnek video oyunu önizlemesi Video ile ilgili içeriklere ilk sayfada sıralamada kaybolduğunu yazdım. Artık sorgu için 9. konumda oturuyor bizden sonra video oyunu önizlemesioyun ve fragman görüntülerinin altında.

After Us arama motoru sonuç sayfası.

Kullanıcıların benzer medyaları tüketmesindeki değişiklik nedeniyle Google’ın bu sorgu için ön izleme olmayan içeriği tercih ettiğini görebiliriz. Bu örnekte arama motoru, oyunun içeriğini açıklayan ses tabanlı deneyimler gösteriyor. İlgili SERP’lerinizin mevcut ve önceki geçmişi hakkında araştırma yapmak, makalenizi oluştururken ne tür görsellere ihtiyacınız olabileceğini belirlemenize yardımcı olabilir ve bunun kendi çalışmanızda olmasını engellemeye yardımcı olabilir.

Tavsiye Edilen:  Microsoft Azure Güvenlik Merkezi nedir? Özellikler, Fiyatlandırma

4. Kullanıcı Profillerini Optimize Edin

Deneyim ve uzmanlık kanıtı sağlamak için başka bir fırsat, yazarın kullanıcı profilindedir. Yazarınızın yayınladığı her makale, o yazarın önceki çalışmalarını içeren ilgili sayfasına bir bağlantı ve üçüncü kişinin konuyla ilgili otoritesini açıklayan kısa bir paragrafı içermelidir.

Bunun iyi bir örneği, Nick Kosmider’ın yazar sayfası Atletik için.

Nick Kosmider yazar sayfası.

Biyografisi, Denver Sports’u kapsayan geçmişini gösterir ve diğer yayıncılardaki önceki pozisyonlarını listeler. Dahil edilebilecek daha olumlu sinyaller, ilgili dereceler, önceki ödüller ve ilgili sosyal platformlara olan bağlantılardır. Son olarak, yazar sayfası, yazıya bir yüz vermeye yardımcı olmak için optimize edilmiş bir resim veya fotoğraf içermelidir. Bu, Google için görsel bir unsur sağlamaya yardımcı olacak, aynı zamanda okuyucu ile yazar arasında insani bir bağlantı oluşturacaktır.

5. Hedefler ve Misyon Beyanları İçin Özel Bir Sayfa Oluşturun

2021’de Google, yayıncıların şeffaflığı, sitenin okuyucularına ve Google’ın kendisine güvenilirliğin nasıl kanıtlanacağını tartışır. Bunu iki kategoriye ayırır: Makale Düzeyi ve Site Düzeyi.

Makaleler için yayıncı, yazarın özel biyografi sayfasına, makalenin yayınlanma tarihine bağlantı veren net künyeler ve “görüş” veya “inceleme” gibi bir kategorizasyon biçimi içermelidir.

Öte yandan, site seviyesinin sitenin amacına ve organizasyon yapısına rehberlik etmesi beklenir. Bu, yayıncının hedefleri, misyon ifadeleri için özel bir sayfa oluşturarak ve personel ayrıntılarını sağlayan bir sayfaya yönlendirerek yapılabilir.

Bunun harika bir örneği New York Time’s şirket sayfası tüm bu bilgileri tek bir yerde sağlayan. Bu, arama motorlarına ve kullanıcılara güvenilirlik sağlamak isteyen haber yayıncıları için takip edilmesi gereken bir stratejidir.

NY Times misyon ve değerler sayfası.

EEAT Sinyallerinizden En İyi Şekilde Yararlanmak

Google’ın algoritma güncellemelerini ve EEAT sinyallerini güncel tutmak biraz zaman alabilir, ancak bu, sitenizin otoritesi ve güvenilirliği için uzun ömür sağlayacaktır. Google’ın belgelerini takip etmeniz ve sinyallerinizi optimize etmek için makale ve site düzeyinde bir yaklaşım benimsemeniz önemlidir.

Özetle, yazılı çalışmanızda deneyime öncelik verin ve uygun olduğunda her zaman görsel bir öğe sağlayın. Bunu kanıtlamaya yardımcı olan ve kullanıcınızın sindirmesi için net ve özlü bilgiler sağlayan ilgili kaynaklara bağlantı verin. Bu yönergeleri izlemek, EEAT sinyallerinizi optimize etmenize ve kullanıcılarınızın güvenebileceği bir güvenilirlik köprüsü oluşturmanıza yardımcı olacaktır.