Facebook’un Reklamlar için %20 Metin Kuralında Nasıl Ustalaşılır?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Facebook’un Reklamlar için %20 Metin Kuralında Nasıl Ustalaşılır?

Eylül 2020 Editörün Notu: Eylül 2020 itibarıyla Facebook, reklamverenlere yüzde 20 metin kuralıyla ilgili olarak aşağıdaki mesajları göndermeye başladı.

“Facebook olarak, platformumuzdaki reklamların kalitesini artırmanın en iyi yollarını sürekli olarak geliştiriyor ve iyileştiriyoruz. Bu yollardan biri, mevcut reklam kalitesi kontrollerinin etkinliğini ve etkisini yeniden gözden geçirmektir.

Bu incelemenin bir parçası olarak, açık artırmalarda ve dağıtımda daha yüksek miktarda resim metni içeren reklamları artık cezalandırmayacağız.

7 Eylül’den itibaren görsellerde yüksek düzeyde metin uyguladığımızı gösteren dış materyal ve kaynakları kademeli olarak kaldırmaya başlayacağız.

Reklamverenlerin yine de metnin içeriğine ilişkin reklam politikalarımıza uymaları gerektiğini lütfen unutmayın. %20’den az metin içeren görsellerin genellikle daha iyi performans gösterdiğini tespit ettiğimizden, reklamverenlerin görsel içeren metin miktarını azaltmaları hâlâ teşvik edilmektedir.

–Facbook”

Facebook’un %20 kuralı hakkındaki sohbetler, reklam görseli metin yüzdelerini doğrulamak için kullanılan metin yer paylaşımı aracının yeniden yönlendirilmeye başlanmasıyla başladı.

Editörün notunun sonu

Facebook Reklamcılığına yeni başlıyorsanız öğrenecek çok şey olduğunu biliyorsunuzdur! Facebook’un temel gereksinimlerini karşılamaktan, reklam performansını en üst düzeye çıkarmaya yönelik birçok farklı ipucu ve püf noktasını öğrenmeye kadar, başarılı olmak için öğrenmeniz gereken her şey göz korkutucu görünebilir.

Duymuş olabileceğiniz bir Facebook reklam kuralı “%20 kuralı”dır. Eğer %20 kuralının ne olduğu konusunda kafanız karıştıysa yalnız değilsiniz. Bugün işi basit tutuyoruz ve bu temel Facebook reklamı gerekliliğini sıradan insanların terimleriyle açıklıyoruz. Facebook’un %20 kuralının ne olduğunu, neden önemli olduğunu ve bu reklam gereksinimini her zaman karşıladığınızdan nasıl emin olabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

%20 Kuralı Nedir?

Geleneksel pazarlama geçmişinden gelen tasarımcılar ve pazarlamacılar, Facebook’un %20 metin kuralından vazgeçebilir. Reklam panoları, posterler ve diğer geleneksel basılı reklamlar genellikle akılda kalıcı metin ve metin içeren görsellere odaklanırken, Facebook reklamları tam tersi bir yaklaşım benimsiyor.

Tavsiye Edilen:  Sanal yardım etkinlikleri için daha ilgi çekici içerik oluşturmak için ChatGPT'yi kullanma

Bu platformdaki kullanıcılara ulaşmak için, haber akışlarındaki diğer içeriklerle iyi uyum sağlayan ve kusursuz bir şekilde uyum sağlayan reklamlar oluşturmanız gerekir. Bunu yapmak için reklamların, minimum metin ve kısa, anlaşılır mesajlar içeren yüksek kaliteli, basit resimlere odaklanması gerekir.

Facebook, reklamların çok az metinle veya hiç metin olmadan en iyi performansı gösterdiğini bildiğinden %20 kuralını uyguladı. Bu kural, görsel tabanlı bir reklam yayınlamak için görsellerinizin görsel başına %20’den az metin içermesi gerektiğini belirtir. Bu kural, tek resimli reklamlar, dönen reklamlar ve video reklamlar dahil olmak üzere hem Facebook hem de Instagram’da gösterilen tüm resim tabanlı reklamlar için geçerlidir. (Bu kuralın yalnızca reklamdaki görsel için geçerli olduğunu, reklam metni, harekete geçirici mesaj düğmesi gibi görselin dışındaki metinler için geçerli olmadığını ve açıklama için geçerli olmadığını lütfen unutmayın.)

Kitap ve albüm kapakları, video oyunları, etkinlik posterleri ve metin içeren diğer bazı ürün görselleri (ör. bir kutu kraker) gibi ürünler de dahil olmak üzere %20 kuralının birkaç istisnası vardır. Metin içeren filigranlar ve logolar %20 kuralının istisnası değildir ve metin olarak sayılacaktır.

Belki “Pşşşt… Risk alacağım ve kuralları çiğneyeceğim” diye düşünüyorsunuz… Üzgünüm, mümkün değil! Herhangi bir görseli kaplayan %20’den fazla metin içeren reklamlar, otomatik reklam inceleme süreci sırasında Facebook tarafından reddedilecektir. Reklam reddedilmemiş olsa bile çok fazla metin olması performans düşecek ve reklamın gösterilme sıklığı azalacaktır.

Herhangi bir noktada Houston veya Austin’deki bir sosyal medya pazarlama uzmanının yardımını tercih ederseniz WIX’a ulaşın!

Facebook’un %20 Kuralına Nasıl Ulaşılır?

Şimdi, oluşturduğunuz potansiyel bir Facebook reklam görseline bakıyorsanız ve bu kurala uyup uymadığını görmek için kafanızda matematik yapmaya çalışıyorsanız, daha iyi bir yol var!

Tavsiye Edilen:  2023'te Instagram Nasıl Silinir veya Hesabınızı Devre Dışı Bırakın

Facebook, kullanıcılara görsellerin incelemeye gönderilmeden önce %20 kuralına uyup uymadığını kontrol edebilecekleri bir araç sunuyor; böylece görselinizin buna uyup uymadığını anlamak için Einstein olmanıza gerek yok. Bu kullanışlı araca göz atmak için şu adresi ziyaret edin: https://www.facebook.com/ads/tools/text_overlay

Facebook Reklam görsellerine örnekler

Şimdi %20 kuralının bir Facebook reklamında başarıyla kullanıldığında nasıl göründüğüne bakalım.

Daha önce tartıştığımız gibi, en yüksek performanslı Facebook reklamlarını oluşturmak için mümkün olduğunca az (veya hiç) metin kullanın. Bu örnekte görsel yalnızca şirketin küçük boyutlu logosunu içermektedir.

Bu resim size çok sade geliyorsa, reklamlarınızın daha iyi performans göstermesine yardımcı olmak için %20 kuralının uygulamaya konulduğunu unutmayın. Metin ekleme ve boş alanı kucaklama yönündeki tüm içgüdülerinizi göz ardı edin!

Bu işletme, görüntüyü dikkat dağıtıcı metinlerle doldurmak yerine metinde ve açıklamada söylemek istediklerini söyleyecektir. Bu görsel basit olduğundan kullanıcıların haber akışlarına karışacak ve iyi performans gösterme olasılığı daha yüksek olacaktır. Bu görüntü A+ alıyor!

Daha sonra, bu işletmenin görsellerine ek bir metin satırı eklemeye karar vermesi durumunda ne olacağına bakacağız.

Bu görsel teknik olarak %20 kuralını geçmektedir ve Facebook tarafından onaylanacaktır ancak ek metin, reklamların erişiminin daha düşük olmasına neden olabilir. Reklam performansını artırmak için bu işletmenin görseldeki ek metin satırını bırakması ve bunun yerine teklifi doğrudan reklam metninin gövdesine eklemesi gerekir. Bu reklam C alıyor. Testi geçiyor ancak geliştirilmeye açık!

Son olarak Facebook tarafından onaylanmayacak bir görsele bakalım.

Bu eklenti metinle dolu ve %20 kuralını açıkça ihlal ediyor. Kullanıcıların ilgisini çekmek için teklifinizi resminizin üzerine büyük ve kalın harflerle koymak iyi bir fikir gibi görünse de, araştırmalar bunu yapmanın aslında tam tersini yapacağını gösterdi! Unutmayın, Facebook reklamcılığı söz konusu olduğunda görsel ne kadar temiz olursa o kadar iyidir. Bu görüntü büyük bir F alıyor! Facebook’un bu kadar çok metin içeren bir reklamı onaylaması mümkün değil!

Tavsiye Edilen:  Çevrimiçi Öğrenmeyle Gelir Elde Etmenin En İyi Kılavuzu

Reklamlarınızın en iyi performansı göstermesine ve hem sosyal kullanıcılar hem de reklamverenler için daha iyi bir deneyim yaratmasına yardımcı olmak için %20 kuralının yürürlükte olduğunu unutmayın. Bir Facebook kullanıcısının dikkatini çekmenin en iyi yolu, göz alıcı bir görselin kendi adına konuşmasına izin vermektir! Bu kadar kolay!

Şüpheye düştüğünüzde, tek Michael Scott’ın şu tavsiyesini hatırlayın:

Facebook reklam görselleri söz konusu olduğunda basitlik gerçekten daha iyidir!

WIX’un Sosyal Medya Pazarlamanızı Yükseltmesine İzin Verin

Bırakın Houston’da WIX gibi deneyimli bir sosyal medya pazarlama ajansı, sosyal varlığınızı geliştirmek için sizinle birlikte çalışsın! Sosyal medya platformları hızla gelişiyor ve dijital pazarlama şirketimizdeki strateji uzmanları en son değişiklikleri takip ediyor, böylece siz bunu yapmak zorunda kalmıyorsunuz.

WIX’a bugün ulaşın Dijital pazarlamanızla ilgili ücretsiz danışmanlık randevusu almak için.