Farklı Google Reklam Türleri Kılavuzu

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Farklı Google Reklam Türleri Kılavuzu

05/10/2023 12:00 tarihinde gönderildi

İster Google’da reklam vermeye başlamayı düşünüyor olun ister halihazırda Google Ads kullanıyor olun, işletmeniz için en uygun Google Reklamı türünün hangisi olduğunu bilmek, ücretli reklamcılık stratejinizi geliştirebilir veya bozabilir. Ücretli arama motoru pazarlamacılığı (SEM), devam eden SEO çalışmalarına harika bir tamamlayıcı etkinliktir, ancak ilgili Google Ads maliyetleri ve sürekli izleme ve ayrıntılandırma gerekliliği nedeniyle, işletmenizin benzersiz ihtiyaçları, hedefleri ve bütçesi için doğru reklamcılık stratejisini gerektirir.

Google Reklam biçimi türleri hakkında dijital pazarlama blogu

Günde 246 milyondan fazla tekil ziyaretçiyle Google Ads, geniş ve çeşitli bir kitleye ulaşmak için harika bir fırsat sunuyor. Ancak çok sayıda farklı Google Ads türü mevcut olduğundan hangisinin işletmeniz için doğru olduğunu bilmek zor olabilir. Bu blog yazısında 7 farklı Google Ads türünü ve bunları ne zaman kullanmanız gerektiğini tartışacağız.

Google Ads'deki duyarlı arama ağı reklamları/dinamik arama ağı reklamı örneğiDuyarlı Arama Ağı Reklamları (RSA), reklamverenlerin reklamları için birden fazla başlık ve açıklama oluşturmasına olanak tanıyan bir Google arama ağı reklamı türüdür. Google daha sonra, hangilerinin tıklama ve dönüşüm oluşturmada en etkili olduğunu belirlemek amacıyla farklı başlık ve açıklama kombinasyonlarını test etmek için makine öğrenimini kullanır.

Duyarlı Arama Ağı Reklamları ne zaman kullanılmalı: Duyarlı Arama Ağı Reklamları, arama ağı reklamlarının performansını en üst düzeye çıkarmak isteyen işletmeler için idealdir. RSA ile reklam metninizin birden fazla varyasyonunu test edebilir ve Google’ın hangisinin en iyi sonucu verdiğini belirlemesine izin verebilirsiniz. Bu, zaman içinde tıklama oranınızı (TO) ve dönüşüm oranınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Dinamik Arama Ağı Reklamları (DSA), reklamverenin web sitesinin içeriğine göre Google tarafından oluşturulan arama motoru reklamlarıdır. Google, reklamverenin web sitesini taramak ve sundukları ürün veya hizmetlere göre alakalı reklamlar oluşturmak için makine öğrenimini kullanır.

Tavsiye Edilen:  Tennessee Dijital Pazarlama 101: SEO, Web Tasarımı, PPC

Dinamik Arama Ağı Reklamları ne zaman kullanılmalı: Dinamik Arama Ağı Reklamları, büyük ve sürekli değişen bir envantere sahip işletmeler için idealdir. DSA ile sunduğunuz her ürün veya hizmet için ayrı reklamlar oluşturmanıza gerek yoktur. Google, web sitenizin içeriğine göre otomatik olarak reklamlar oluşturarak zamandan ve emekten tasarruf etmenizi sağlar.

Görüntülü Reklamlar, reklamverenlerin Google Görüntülü Reklam Ağı’nın parçası olan web sitelerinde (Gmail ve YouTube gibi) görsel reklamlar görüntülemesine olanak tanır. Görüntülü Reklamlar, ilgi alanlarına, demografik özelliklerine veya davranışlarına göre belirli kitlelere hedeflenebilen resimler, videolar veya etkileşimli reklamlar olabilir.

Google Ads'deki görüntülü reklam örneği

Görüntülü Reklamlar ne zaman kullanılmalı: Görüntülü Reklamlar, marka bilinirliği oluşturmak ve geniş bir kitleye ulaşmak isteyen işletmeler için idealdir. Görüntülü Reklamlar ile belirli kitleleri ilgi alanlarına veya davranışlarına göre hedefleyerek ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgilenebilecek potansiyel müşterilere ulaşmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Resim reklamlar görsel olarak daha ilgi çekici olma eğilimindedir; bu da marka bilinirliği oluşturmak için harikadır.

Görüntülü Reklamlara benzer şekilde Video Reklamlar, reklamverenlerin YouTube’da veya Google’ın Görüntülü Reklam Ağı’nın parçası olan diğer web sitelerinde video reklamları görüntülemesine olanak tanıyan bir reklam biçimi türüdür. Video Reklamlar, atlanabilen veya atlanamayan çeşitli reklam formatlarında gelir ve hem yerleşim hem de uzunluk açısından farklılık gösterir.

Google Ads'deki video reklam örneği

Video Reklamlar ne zaman kullanılmalı: Video Reklamlar, hedef kitlesiyle etkileşime geçmek ve bir hikaye anlatmak isteyen işletmeler için idealdir. Bu, tanımlanması zor bir ürüne sahip olan ve/veya marka bilinirliği oluşturmak isteyen işletmeler için idealdir.

Alışveriş Reklamları, satılık ürünlerinizi arama motoru sonuçlarında görüntülemek için Google Merchant Center hesabınızdan bilgi alır. Alışveriş Reklamları ürünün resmini, fiyatını ve perakendecinin adını içerir. Kullanıcı bir Alışveriş Reklamını tıkladığında, ürünü satın alabileceği perakendecinin web sitesine yönlendirilir.

Tavsiye Edilen:  GPT-4 API'sine Nasıl Erişilir? Gücün Kilidini Açın

Google Ads'deki alışveriş reklamı örneği

Alışveriş Reklamları ne zaman kullanılmalı: Alışveriş Reklamları, çevrimiçi ürün satan tüm işletmeler için idealdir. Alışveriş Reklamları ile ürünlerinizi doğrudan Google’ın arama sonuçları sayfalarında sergileyerek potansiyel müşterilerin ürünlerinizi bulmasını ve satın almasını kolaylaştırabilirsiniz.

Google Yerel Hizmet Reklamları, işletmelerin, hizmetlerini Google’da kendi yerel bölgelerinde arama yapan potansiyel müşterilere tanıtmasına olanak tanıyan bir arama motoru reklamı biçimidir. Yerel Hizmet Reklamları, reklamlarını belirli bir coğrafi konumda aktif olarak hizmetlerini arayan kullanıcılara göstererek, işletmelerin yüksek hedef kitleye ulaşmasına yardımcı olur.

Google Ads'deki yerel hizmet reklamı örneği

Yerel Hizmet Reklamları ne zaman kullanılmalı: Yerel Hizmet Reklamları, fiziksel bir konuma sahip küçük işletmeler için özellikle etkilidir çünkü yakındaki, satın alma işlemine hazır müşterilerle bağlantı kurmalarına yardımcı olur. Yerel bir işletmeniz varsa ve çevrimiçi görünürlüğünüzü artırmak istiyorsanız, Yerel Hizmet Reklamları dikkate alınması gereken etkili bir strateji olabilir.

Yalnızca Arama Reklamları, reklamverenlerin tıklanabilir bir telefon numarasını doğrudan arama ağı reklamlarında görüntülemesine olanak tanıyan bir reklam biçimi türüdür. Bu tür reklamlar yalnızca çalışma saatlerinde yayınlanacak şekilde ayarlanabilir. Bir kullanıcı telefon numarasını tıkladığında, otomatik olarak reklamverenin telefon numarasını çevirerek kullanıcıların işletmeyi doğrudan reklamdan arayabilmesine olanak tanır. Bu tür ücretli reklamlar hâlâ metin reklam gibi başlıklar ve açıklamalar sunsa da, kullanıcının web sitenizi ziyaret etmek yerine doğrudan işletmenizi aramasını teşvik eder.

Telefon Araması Reklamları ne zaman kullanılır? Arama Reklamları, olası satış veya satış oluşturmak için ağırlıklı olarak telefon aramalarına güvenen işletmeler için idealdir. Telefon Araması Reklamları ile potansiyel müşterilerinizin sizinle doğrudan reklam üzerinden iletişime geçmesini kolaylaştırabilir ve web sitesi trafiğini artırmanıza gerek kalmadan olası satışları artırabilirsiniz.

Anahtar Paket Servisi

Çeşitli Google Ads kampanya türleri ve her birinin altında çeşitli reklam biçimleri/alt türleri olduğundan, işletmelerin potansiyel müşterilere ulaşmak ve potansiyel müşteriler veya satışlar oluşturmak için kullanabileceği çok çeşitli Google Ads türleri vardır. Doğru reklam kampanyası türünü seçmenin anahtarı, iş hedeflerinizi ve hedef kitlenizi anlamaktır. Doğru Google Ads türünü kullanarak doğru kitleye ulaşabilir, daha fazla potansiyel müşteri oluşturabilir ve dönüşümlerinizi artırabilirsiniz. Dolayısıyla, ister marka bilinirliği oluşturmak, ister satışları artırmak veya arama motoru sıralamalarınızı yükseltmek istiyor olun, benzersiz hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek bir Google Reklam biçimi vardır.

Tavsiye Edilen:  ChatGPT'yi Etkinleştirme veya Jailbreak Yapma Kılavuzu

Table of Contents