Farklılıklar ve Neden Önemlidir

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Farklılıklar ve Neden Önemlidir

İnternet, benzersiz alanlardaki ayrı sayfalar halinde düzgün bir şekilde düzenlenmiş bir bilgi denizidir. Aradığınız hemen hemen her şeyin cevabını içeren bir web sayfası var.

Alışveriş yapanlar için bu cevap ürüne dayalıdır.

E-ticaret pazarlamacıları, müşteri yolculuğunun neresinde olduklarına bağlı olarak alışveriş yapan kişinin hangi sayfayı ziyaret ettiğinin önemli olduğunu biliyor.

Açılış sayfaları ve ana sayfalar söz konusu olduğunda fark çok büyük ve önemlidir.

Ürün sayfalarının ve SSS sayfalarının farklı amaçları olduğu gibi, aynı şey ana sayfanız ve web sitenizin açılış sayfalarından herhangi biri için de geçerlidir.

Farkı anlamak, mağazanızın sizin için daha çok çalışmasını sağlama yeteneğinizin kilidini açar.

#cta-visual-pb#Dönüştüren açılış sayfaları oluşturunDönüşümler için tüm hayati öğeleri içeren açılış sayfaları oluşturun ve özelleştirin veya hızla harika bir ana sayfa oluşturun.Ücretsiz tasarlamaya başlayın

Açılış sayfanız ile ana sayfanız arasındaki fark nedir?

Bu iki önemli sayfanın hem amaç hem de anatomi açısından birbirinden nasıl farklılaştığının ayrıntılarına gireceğiz, ancak her birini tek bir cümleyle tanımlayalım:

 • Açılış sayfası bağımsız bir web sayfasıdır Belirli bir hedef kitleyi belirli bir eylemi gerçekleştirmeye yönlendirmek için yaratılmıştır.
 • Ana sayfa, bir markanın web sitesinin merkezidirçok sayıda harekete geçirici mesajla kim olduklarını ve ne sattıklarını tanıtıyorlar.

Bu sayfaları en temel düzeyde anlamak, aralarındaki farklılıkları daha derinlemesine incelemek için hayati öneme sahiptir.

Açılış sayfaları ile ana sayfalar arasındaki farkı sormak, açılış sayfaları ile bir web sitesi arasındaki farkın ne olduğunu sormaya oldukça benzer. Ana sayfanız dır-dir web siteniz ve açılış sayfalarınız dönüşüm araçlarıdır.

Her web sayfasında olduğu gibi, bunların nasıl oluşturulduğunun merkezinde amaç vardır.

Tavsiye Edilen:  Demon Slayer 3. Sezon Yayın Tarihi Açıklandı

OLIPOP örneği: Ana sayfa ve açılış sayfası

Bu iki sayfanın amacına dalmadan önce, şu örnekten bir örneğe bakalım: OLİPOP.

Sodanın sağlıklı alternatifi, ana sayfaları aynı anda birçok şeyi tanıtıyor—yeni Minions filmiyle ortaklıkları, benzersiz satış önerileri, çok sayıda lezzet çeşidi, örnekleyici paketleri, abonelik ürünleri ve blogları.

Gezinme çubuğu basit ama anlaşılır olup meraklıları tam olarak olmaları gereken yere ulaştırır.

Açılış sayfaları çok daha basittir. Başlıkta güçlü bir manşetle (“Sıfırı Hendek”) başlıyor ve bu manşet, odak dışı rakiplerinin (Coke ve Pepsi’nin sıfır şeker teklifleri) önünde sodalarının kahraman imajına dönüşüyor.

Bunu “OLIPOP’a Geçin” ile takip ediyor ve ürünleri ile diğer markaların ürünleri arasında bir karşılaştırmaya giriyor.

Bu sayfanın amacı, düzenli soda içenleri sağlıklı alternatiflerine geçmeye teşvik etmektir. Bu açılış sayfası için gezinme çubuğunu korumuş olsalar da, bu durum kendilerini belirli bir hedef kitleye açıklama amacından uzaklaşmamaktadır.

Resim: OLIPOP

Bu sayfaların stili tutarlıdır ancak açılış sayfası, oraya yönlendirdiği ziyaretçileri dönüştürme yönündeki temel hedefinden vazgeçmiyor.

Amaç: Açılış sayfası ve ana sayfa karşılaştırması

Ana sayfa ile açılış sayfası arasında pek çok fark olsa da, her şey her sayfa türünün amacına bağlıdır.

E-ticaret markaları, müşterilerini anlamaya ve pazarlama stratejilerini kârlılık açısından daha iyi sonuçlar yaratacak şekilde uyarlamaya çalışmak için çok zaman harcıyor.

Bir sayfanın amacı, ulaşmak istediği potansiyel müşterilerin türüne ve bu müşterilerin satış yolculuklarının neresinde olduklarına bağlıdır.

Bunu çalışırken görmek için her sayfanın amacına bakalım.

Bir ana sayfanın amacı

Ana sayfanız bir itfaiye hortumudur; sizin hakkınızda ve sattığınız ürünlerle ilgili görsel olarak çekici bir şekilde sunulan bir bilgi seli.

Amacı alışveriş yapanlara markanızı, değerlerinizi, koleksiyonlarınızı ve ürünlerinizi tanıtmaktır. Marka, ziyaretçilere neler sunabileceklerini gösterebilir ve misyonlarına güven oluşturabilir.

Harekete geçirici mesajlar çok sayıdadır ve geri kalanların üzerinde hiçbir bireysel harekete geçirici mesaj vurgulanmamıştır.

Bu noktada ziyaretçiler birbirinden ayırt edilemez. Ana sayfaya gelen trafik organik arama, yönlendirmeler ve marka bilinirliği reklamlarından gelir.

Bu, bir markanın müşteri davranışını anlamaya başlayabileceği ve onları daha hedefe yönelik mesajlar sunabilecek doğru sayfalara yönlendirebileceği noktadır.

“Bir ana sayfanın amacı, ziyaretçinin bir koleksiyon sayfasını, belirli bir ürünü keşfetmesini veya marka hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlayacak kadar ilgisini çekmektir. Bu onların müşteri yolculuğunun başlangıcıdır ve en önemli şey ziyaretçinin doğru yere geldiğini hissetmesidir.”

— Noah KainSahibi – Noah Kain Danışmanlık

Yani, sayfanın üst ve alt kısmında web sitesi navigasyonu bulunur; üst navigasyon genellikle çeşitli ürünler ve ürün koleksiyonlarının yanı sıra marka bilgileriyle dolu bir mega menü içerir.

Bir açılış sayfasının amacı

Açılış sayfalarınız hassas araçlardır. Peki, bir açılış sayfasının asıl amacı nedir?

Ziyaretçilerin bir abonelik ürünü satın almak veya bir e-kitap indirmek gibi belirli bir eylemi gerçekleştirmesini sağlamak için bir açılış sayfası oluşturulur.

Ana sayfanızdan farklı olarak, açılış sayfası hedef kitlenizin yalnızca küçük bir alt kümesine yöneliktir ve bu nedenle dönüşüm oranlarını artırmak için hedeflenen dili kullanabilir.

Bu nedenle, çok sayıda müşteriyi başarılı bir şekilde dönüştürmek için, farklı profillere sahip müşterilerin peşinden giden birkaç benzersiz açılış sayfası oluşturmak isteyeceksiniz. Her açılış sayfasında, ziyaretçileri CTA’yı tıklamaya ikna etmeye çalışan hedefli mesajlar bulunacaktır.

Açılış sayfaları, sayfayı kimin göreceğini kontrol edebildikleri için hedeflenen mesaja odaklanır.

Normal mağaza sayfalarının aksine, açılış sayfalarına genellikle ana web sitesinden ulaşılamaz. Açılış sayfalarına gelen trafik, hedef kitlenin kontrol edilebildiği kanallar olan ücretli reklam ve e-posta pazarlama kampanyalarından gelir.

İlk açılış sayfalarınızı oluştururken, en iyi performansı göstermesini sağlamak için en iyi uygulamalardan oluşan bir kontrol listesine sahip olmak en iyisidir.

Bir dizi açılış sayfası oluşturduktan ve hangisinin en iyi sonucu verdiğini görmek için bunları A/B testinden geçirdikten sonra, başarınızı her seferinde tekrarlayabileceksiniz.

Pek çok açılış sayfası türü olmasına rağmen yapılarının çok fazla değişmesi gerekmez.

Örneğin, özel teklifleri tanıtmak için en iyi açılış sayfalarından bazılarını bir araya getirdik (ücretsiz olarak indirebilirsiniz!) ve hepsinin aynı öğelerin çoğunu içerdiğini gördük.

Ana sayfa yerine açılış sayfasını ne zaman kullanmalıyım?

“Satışları veya dönüşümleri artırmak için hedefli bir kampanya oluştururken en iyi seçeneğiniz bir e-ticaret açılış sayfasıdır. Ancak, ziyaretçilerinize sunduğunuz ürünler ve neden sizden satın almaları gerektiği hakkında bilgi vermek istiyorsanız, web sitenizin ana sayfası gitmeniz gereken yoldur.”

— Ben RollinsKurucu Ortak Akson Optikleri

#cta-visual-pb-ee#Ortalama Shopify Mağazanız Değil: 25 Muhteşem Özel Açılış SayfasıÖzel sayfaların bu 25 güzel Shopify mağazasının dönüşümleri nasıl artırdığını ve mağazanızın müşterisini yükseltmek için nasıl ilham aldığını görün deneyim.Ücretsiz kopyanızı alın

Yapı: Açılış sayfası ve ana sayfa

Açılış sayfaları ve ana sayfalar bazı yapısal benzerliklere sahip olabilir, ancak daha derine baktığınızda ikisi arasında bazı önemli farklılıklar olduğunu fark edeceksiniz.

Bu farklılıklar doğrudan amaç bakımından farklılıklarından kaynaklanmaktadır. Her birine bir göz atalım.

“Açılış sayfaları genellikle ana sayfalardan daha kısa ve daha odaklıdır; amacı müşterinin dikkatini çekmek ve onları harekete geçmeye ikna etmektir. Ana sayfalar genellikle daha uzundur ve çeşitli bağlantılar ve bilgiler içerir. Açılış sayfaları dönüşüme odaklanırken, ana sayfalar gezinmeye odaklanır”

—Jamie IrwinDirektör ve Kurucu şirketinde Doğrudan Arama

Stil olarak benzer olmasına rağmen bu sayfalar arasındaki yapı oldukça farklıdır.

Bir ana sayfanın anatomisi

Genel olarak ana sayfanız markanızı yansıtmalıdır, benzersiz ve akılda kalıcı olmalıdır.

Ana sayfanızın şablonlu bir kutuya sığması gerekmez ancak ürünlerinizi ve marka değerlerinizi başarıyla pazarlamak için belirli kutuları işaretlemeniz gerekir.

Peki bir ana sayfa neye benzer?

Ana sayfa, bir marka ve sundukları hakkında bilgi edinme şansınızdır

Bir ana sayfanın bazı temel unsurları şunlardır:

 • Yıldız navigasyonu. Alışveriş yapanların gitmek istedikleri yere ulaşmaları için sıfır sürtünme olmalıdır. Harika ürün koleksiyonlarını kullanarak onları doğrudan sayfanın üst kısmındaki gezinme menüsünden mükemmel ürünlerine yönlendirin.
 • Ekranın üst kısmındaki dikkat çekici içerik. İlk izlenimler önemlidir, bu nedenle gördükleri ilk şeyleri kaydırmalarını sağlayacak kadar ilgi çekici yapın.
 • Güçlü ürün fotoğrafçılığı. Çevrimiçi satış yaptığınızda ürünleriniz yalnızca görsel temsilleri kadar iyidir; bu nedenle, alışveriş yapanları heyecanlandırmak için çarpıcı ürün fotoğraflarına katılın. Sayfanın geri kalanını tıklamak isteyecek kadar görsel olarak çekici hale getirin.
 • Büyüleyici CTA’lar. Bu ‘Buraya Tıklayın’ saçmalıklarının hiçbiri yok. Harekete geçirici mesajlarınızın aslında alışveriş yapanları bu eylemi gerçekleştirmeye teşvik etmesini sağlayın. Aktif fiiller burada işe yarar.
 • Ürüne derinlemesine odaklanma. Ana sayfalar bireysel CTA’ları diğerlerine göre vurgulamasa da, marka ayrıntıları yerine ürünleri vurgulamak stratejik bir harekettir. Sonuçta, alışveriş yapanların orada olmasının nedeni budur. Ana sayfanızı ürün odaklı hale getirdiğinizde tıklamaya başlayacaklardır.
 • Marka eğitimi. Bu, dünyaya markanızı ve neyi temsil ettiğinizi anlatma şansınızdır. Markanızı unutmadıklarından emin olmak için Hakkımızda sayfanıza, misyon beyanınıza ve sosyal medya hesaplarınıza bağlantı verin.

En önemli şey, ziyaretçilerinizin, ister çok sayıda benzersiz koleksiyon içeren ayrıntılı gezinme yoluyla, ister onları doğrudan istedikleri şeye yönlendiren site arama işlevi aracılığıyla, ihtiyaç duydukları şeyi hızlı bir şekilde bulabilmeleridir.

“Sitenize bir arama çubuğu eklemeniz önemle tavsiye edilir. Bu, eğer akıllarında farklı bir hedef varsa, insanların tam olarak aradıklarını bulmalarını kolaylaştırıyor.”

—Ian Kellyşirketinde CEO NuLeaf Doğalları

Markanızın neden daha fazla araştırmaya değer olduğunu ekranın hemen üstünde açıkça göstererek, hemen çıkma oranlarını düşük tutabilir ve ürünlerinize (ve umarız e-posta listenize) yeni ziyaretçiler çekmeye devam edebilirsiniz.

Müşterilerinizin sizin hakkınızda ne bilmesini istediğinizi belirleyin ve ana sayfanızı buna göre oluşturun.

Bir açılış sayfasının anatomisi

Daha önce de konuştuğumuz gibi bir açılış sayfası, bir ana sayfadan daha hedefe yöneliktir. Bu onları aksine daha kısa ve daha basit hale getirir.

Peki bir açılış sayfası neye benzer?

Bu açılış sayfası tesis aboneliklerine yönelik kayıtları artırmaya odaklanıyor

Açılış sayfaları üst gezinmeyi içerebilse de çoğu bunu içermez. Amacınız onları belirli bir hedefe yönlendirmek iken neden ziyaretçilere alternatif çıkışlar veresiniz ki?

“Etkili bir açılış sayfasında net ve tek bir harekete geçirici mesaj bulunur. Kullanıcının bir sonraki adımın ne olacağı konusunda kafasını karıştırmayın. E-ticaret için bunun bir ürün satın alması muhtemeldir. Ödeme seçenekleri ve teslimat hakkında net bilgiler vererek bunu mümkün olduğu kadar kolaylaştırın; kaydırmayı minimumda tutmak için tercihen ekranın üst kısmında.”

—Emma WilliamsDijital Pazarlama Müdürü at Web’in Kenarı

Ziyaretçilerin yapması gereken tek bir işlemin olması, mesajlarınızın odaklı kalmasına yardımcı olur. Açılış sayfanızdaki teklifleri karıştırırsanız, bu yalnızca iletmek istediğiniz mesajın yayılmasına hizmet eder.

Kimi ikna etmeye çalıştığınızı tam olarak bilmek, bir açılış sayfası oluşturmayı oldukça basit hale getirir. Tüm insanları her zaman memnun etmeye çalışmak yerine, sadece bazı insanları ara sıra memnun etmelisiniz.

Bir açılış sayfasının temel bileşenleri nelerdir?

 • Navigasyon eksikliği. Üstteki gezinme çubuğu, dikkatin dağılmasını azaltmak için genellikle kapalı bırakılır ve ziyaretçilere işlem yapma veya sayfadan tamamen çıkma seçeneği sunulur. Bu, dönüşüm izlemeyi diğer sayfalara kıyasla son derece net hale getirir.
 • Tekil harekete geçirici mesaj (CTA). Tek bir hedefle sayfadaki tüm CTA’lar aynı yere gider. İstediğiniz kadar CTA düğmesine sahip olabilirsiniz ancak bunlar tek bir sayfaya veya forma yönlendirir.
 • Ana web sitesinden bağımsız. Bir açılış sayfasına ulaşan hedef kitleyi kontrol etmek istediğiniz için ana siteden bu sayfalara gidilemez. Bunun yerine ücretli reklam ve e-posta kampanyalarından bağlanırlar.
 • Ekranın üst kısmında ilgi çekici içerik. Ana sayfaların ve açılış sayfalarının ortak noktası ekranın üst kısmını etkileme ihtiyacıdır. Başlığın heyecan verici olması ve ürününüzün çözdüğü bir soruna değinmesi gerekiyor.
 • Yıldız görselleri. Diğer bir benzerlik ise görsellerin önemidir; hem çarpıcı ürün fotoğrafları hem de sayfayı kaydırmayı heyecan verici kılan dengeleyici beyaz alan.
 • Özellikler ve faydalar. Kaydırmalarını sağladınız, şimdi onlara ürününüzün, genellikle net simgelerin eşlik ettiği, okunması kolay, fayda odaklı özellikler açısından neden bu kadar harika olduğunu anlatın.

Gerçekten etkili bir e-ticaret açılış sayfası oluşturduğunuzda, çok sayıda yeni satın alma işlemi ve müşteri e-posta adresiyle ödüllendirileceksiniz. Sonra bu yeni acemileri elde tutma işi geliyor!

Neyin işe yaradığını örnekle anlamak genellikle daha kolay olduğundan, bunlardan tonlarcasını derledik.

Genel olarak en iyi e-ticaret açılış sayfalarından oluşan listemize veya sevdiğimiz mobil odaklı en iyi açılış sayfalarından birkaçına göz atabilirsiniz.

Amaca uygun olarak oluşturulmuş ana sayfalarla daha iyi dönüşüm sağlayın Ve açılış sayfaları

Bu nedenle, bu iki hayati sayfa türünün nasıl farklılaştığını ve çevrimiçi mağazanızın başarısı için neden her birine ihtiyacınız olduğunu belirledik.

Mağaza sayfalarınızın amacını anladığınızda, müşterileriniz için tutarlı bir alışveriş deneyimi oluşturmak ve gelirinizi artırmak için bunları daha iyi optimize edebilirsiniz.

İster bir ana sayfanın ateş hortumu, ister bir açılış sayfasının neşteri olsun, bu sayfaları nasıl oluşturduğunuz, markanızın çevrimiçi başarısı açısından dünyadaki tüm farkı yaratır.

Amacını bilen daha iyi sayfalar oluşturarak daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

#cta-visual-pb#Dakikalar içinde inanılmaz bir ana sayfa oluşturunMarkanızı ve ürünlerinizi tanıtmak için muhteşem bir sayfa oluşturup özelleştirin, ardından bunu ana sayfanız olarak ayarlayın.Bugün ücretsiz tasarlamaya başlayın