GA4 Serbest Biçimli Raporlar Nasıl Oluşturulur

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:GA4 Serbest Biçimli Raporlar Nasıl Oluşturulur

20.12.2022 10:00’da gönderildi

Google Analytics 4 (GA4), web sitenize gelen ziyaretçiler hakkında size zengin bilgiler sağlayan güçlü bir araçtır. Bu kadar çok bilgiye sahip olmanın dezavantajı, kolaylıkla bunalabilmeniz ve devasa miktardaki düzensiz veri içinde boğulabilmenizdir. Neyse ki GA4 platformu, web sitesi verilerinizi düzenlemenize ve analiz etmenize yardımcı olacak güçlü raporlama özellikleri sunuyor.

Google Analytics 4’teki Serbest Form raporları, GA4 hesabınızdaki verilere odaklanmanıza olanak tanır ve dijital pazarlama stratejinizin başarısını derecelendirmenize yardımcı olabilir. Bu mini GA4 eğitiminde, Google Analytics 4 hesabınızdaki Serbest Form raporlama özelliği hakkında bilmeniz gereken her şeyi ele alacağız.

GA4’teki Serbest Form Raporları Nelerdir?

Serbest Form raporları (önceden Keşif raporları olarak biliniyordu), web sitesi verilerinizi okunması kolay tablo ve grafikler halinde organize etmenin ve sunmanın harika bir yoludur. Google’ın önceki Universal Analytics hizmetlerinden GA4’e geçiş yapıyorsanız benzer bir özelliği zaten biliyor olabilirsiniz. Bu eski analiz aracında kullanıcılar, Özelleştirmeler menüsü altında benzer Google Analytics raporları oluşturabiliyordu.

Neden Serbest Formlu Raporları Kullanmalısınız?

Google Analytics 4 mülkünüzde Serbest Form raporlamasını kullanmanızın birçok nedeni vardır.

  • Araç inanılmaz derecede esnek ve özelleştirilebilir olup verilerinizi istediğiniz gibi satırlar veya sütunlar halinde düzenlemenize olanak tanır.
  • Kullanıcılar ilgisiz verileri ve bilgileri kaldırmak için çeşitli filtreler uygulayabilir, böylece raporunuza daha fazla odaklanılabilir.
  • Verilerinizin okunması kolay görselleştirmelerini oluşturmanıza olanak tanır. Bu Google Analytics grafikleri ve çizelgeleri, verilerinizi başkalarına sunulabilir hale getirmenin basit ve etkili bir yoludur.
  • Serbest Form raporları, Google Analytics verilerini analiz etmek için standart raporlardan daha iyidir. Seçtiğiniz metrikleri yan yana karşılaştırarak web sitenizi ziyaret eden kişiler hakkında daha derin içgörüler ortaya çıkarabilirsiniz. Pazarlama çalışmalarınızın hedef kitlelerin ilgisini çekip çekmediğini görebilir ve gerekiyorsa stratejinizi ayarlayabilirsiniz.
  • Google Analytics verilerinizi Google E-Tablolar biçiminde veya TSV, CSV veya PDF dosyası olarak paylaşabilir veya dışa aktarabilirsiniz.
Tavsiye Edilen:  İşletmeniz İçin Doğru Web Hosting Çözümünü Nasıl Seçersiniz?

Lütfen Sosyal Medya/Paylaşım Çerezlerinin bu içeriğe erişmesine izin verin.

GA4’te Serbest Formlu Raporlar Nasıl Oluşturulur

Neye ihtiyacın var

Google Analytics 4’te Serbest Biçimli raporlar oluşturmak için GA4 hesabınızda belirli izinlere ihtiyacınız olacaktır.

  • Google Analytics 4 hesabındaki düzenleyici izinleri

Adım Adım: Serbest Formlu Raporlar Nasıl Oluşturulur

Adım bir:

Google Analytics 4 mülkünüzü açın ve sol paneldeki üçüncü simgeye gidin. Bu, Universal Analytics’teki özel raporların yerini alan platformun “Keşfet” bölümü içindir.

Ahrefs'in GA4'te Serbest Form Raporları Nasıl Hazırlanacağı hakkındaki blog

İkinci adım:

Aralarından seçim yapabileceğiniz bazı rapor formatları ve birçok harika seçeneğiniz olacak, ancak bugünlük “Serbest Form”a geçelim.

Ahrefs'in GA4'te Serbest Form Raporları Nasıl Hazırlanacağı hakkındaki blog

Adım üç:

Bu, manipüle etmeniz için aslında boş bir tuval olan şeyi açacaktır. Yapmanız gereken ilk şey, istediğiniz boyutları ve metrikleri içe aktarmaktır.

Ahrefs'in GA4'te Serbest Form Raporları Nasıl Hazırlanacağı hakkındaki blog

Adım dört:

İstediğiniz tüm boyutları ve metrikleri içe aktarın; bu, raporunuzda görüntülenecek verileri oluşturacaktır. En az bir boyuta ve bir metriğe ihtiyacınız olacağını, aksi takdirde raporunuzun hesaplama yapmayacağını unutmayın. Kutudan çıktığı haliyle pek çok boyut mevcuttur; ancak özel boyutları da içe aktarabilirsiniz.

Ahrefs'in GA4'te Serbest Form Raporları Nasıl Hazırlanacağı hakkındaki blog

Beşinci Adım:

Boyutlarınızı ve metriklerinizi seçip içe aktardıktan sonra raporu beğeninize göre oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu örnekte Boyutumu SATIRLAR’a ve Metrik’imi DEĞERLER’e taşıdım.

Ahrefs'in GA4'te Serbest Form Raporları Nasıl Hazırlanacağı hakkındaki blog

Altıncı Adım:

Artık bir Serbest Form raporu hazırladınız! Dikkat edilmesi gereken bazı temel işlevler:
a) Tarih aralıklarını değiştirin
b) Raporun adını düzenleyin
c) Sekmenin adını düzenleyin
d) Raporda gösterilen satır sayısını düzenleyin

Ahrefs'in GA4'te Serbest Form Raporları Nasıl Hazırlanacağı hakkındaki blog

Daha Fazla GA4 Eğiticisi

Universal Analytics’in 2023’te sona ermesi yaklaşırken Ahrefs, GA4’e kolay geçiş yapmanıza yardımcı olmak için burada. Sizin ve işletmenizin, GA4 hesabınızın sunduğu tüm özelliklerden tam olarak yararlanabilmenize yardımcı olmak için her ay “GA4’te Nasıl Yapılır” konulu bir blog hazırlayacağız. Geçen ayın Google Analytics 4 eğitimine, Google Etiket Yöneticisini Kullanarak GA4 Özel Etkinlikleri Nasıl Ayarlanır’a göz atmayı unutmayın!

Tavsiye Edilen:  Shopify'a Herhangi Bir Sayfa Nasıl Eklenir (Ürün, Koleksiyon ve Daha Fazlası)

Ahrefs, çeşitli Google Analytics 4 eğitim eğitimleriyle GA4 hesabınızdan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi öğrenmenize yardımcı olmak için burada.

GA4 Hesabınızın Google Analytics Uzmanları Tarafından Ayarlanmasını Sağlayın

Ahrefs’in dijital pazarlama ekibi, Google araçları ihtiyaçlarınızın herhangi birinde size yardımcı olabilecek Google Analytics uzmanlarını içerir. Ahrefs, kapsamlı dijital pazarlama hizmetlerimiz sayesinde GA4 hesaplarınızı oluşturabilir, özel raporlar oluşturabilir ve sizi ve ekibinizi Google Analytics 4’ün nasıl kullanılacağı konusunda eğitebilir. İşletmenizi GA4’te başarıya hazırlayın!

Bugün ÜCRETSİZ GA4 Kurulum Danışmanlığı Alın!