GA4’te Edinme Raporlarını Kullanma

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:GA4’te Edinme Raporlarını Kullanma

25.01.2023 10:00’da gönderildi

Universal Analytics’in kaldırılacağı 2023 yazında yaklaşırken, Google Analytics 4 hesabına geçişe er ya da geç başlamak hayati önem taşıyor. Ahrefs, bu yeni nesil analizlerin güçlü özelliklerini kullanmayı öğrenmenize yardımcı olmak için aylık Google Analytics 4 eğitimleri yayınlamaktadır. Bu ayın yararlı GA4 eğitiminde GA4 yaşam döngülerini ve edinme raporlarını inceleyeceğiz. Bu GA4 özelliklerini anlamak, başarılı bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmanıza ve web sitenizden daha iyi para kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Yaşam Döngüsü Koleksiyonunu Anlamak

GA4 hesabınızdaki Yaşam döngüsü koleksiyonunu anlamak, web sitenizin performansına ilişkin size inanılmaz bilgiler verecektir. Size kullanıcı verileri hakkında bilgi veren diğer özelliklerin aksine Yaşam döngüsü koleksiyonu, ziyaretçilerin web sitenizi nasıl kullandığını anlamanıza yardımcı olur. Bu önemli bir özelliktir çünkü kullanıcı deneyiminin kalitesini ölçmenize, web trafiğinizi artırmak ve kullanıcı katılımını artırmak için içeriğinize ince ayar yapmanıza yardımcı olur.

Yaşam döngüsü müşteri hunisinin dört aşaması vardır. Bugünkü eğitim öncelikle edinimin ilk aşamasına odaklanacak olsa da, başarılı bir web sitesinin tüm aşamalar boyunca mümkün olduğu kadar çok ziyaretçi çekmeye çalışacağını anlamak önemlidir. Müşteri hunisinin tamamı ve mevcut rapor türleri aşağıdaki gibidir:

 • Kazanma
  • Edinime Genel Bakış
  • Kullanıcı Edinme
  • Trafik Edinimi
 • Nişanlanmak
  • Katılıma Genel Bakış
  • Olaylar
  • Dönüşümler
  • Sayfalar ve Ekranlar
 • Para Kazanma
  • Para Kazanmaya Genel Bakış
  • E-ticaret Alımları
  • Uygulama içi satın alma işlemleri
  • Yayıncı Reklamları
 • Tutulma

Edinme: Yaşam Döngüsünün Önemli İlk Aşaması

Herhangi bir işletme web sitesinin nihai hedefi, yeni müşteriler kazanmak, onları dönüşüm yapmaya ikna etmek ve sonuçta bu müşterileri elde tutmaktır. Bu hedefe ulaşmanın kritik ilk aşaması, web sitenize daha fazla trafik çekmek ve arama motoru sonuçlarındaki sıralamanızı yükseltmektir. Müşteri hunisindeki bu ilk adım için mevcut olan iki Google Analytics raporunu kullanmak, web sitenizde kullanıcı deneyimi ve içerik açısından iyileştirmeler yapmanızın yanı sıra pazarlama stratejinizde gerekli ayarlamaları yapmanıza da yardımcı olacaktır. Bu raporları oluşturmak için neye ihtiyacınız olduğuna ve bunların GA4 kullanıcılarına neler sunduğuna bir göz atalım.

Tavsiye Edilen:  Sanal sözleşmeler için daha çekici içerik oluşturmak için ChatGPT'yi kullanma

Kullanıcı Edinme Raporları Nedir? Kullanıcı Edinme Raporlarını Neden Kullanmalısınız?

Ahrefs'ten Google Analytics 4'teki Kullanıcı Edinme Raporlarına Nasıl Gidilir?

Bu GA4 raporlarındaki Google Analytics verilerini analiz etmek, pazarlama stratejinize ilişkin derinlemesine analizler ortaya çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Bu rapor inanılmaz derecede faydalıdır çünkü insanların web sitenizi ilk kez nasıl keşfettiğini size anlatır. Bu, yeni trafiğinizin ve potansiyel müşterilerinizin kaynaklarını belirlemenize yardımcı olacaktır. Yeni web sitesi trafiğinin kaynağını anlamak, hangi reklam ve pazarlama kampanyalarının web sitenize başarılı bir şekilde yeni ziyaretçi çektiğini ve hangilerinin çekmediğini belirlemenize yardımcı olacaktır. Bu kadar ayrıntılı verilerle, fonlarınızı başarılı pazarlama kampanyalarına yönlendirebilir, başarısız olanları ise kesebilirsiniz.

Birçok Google Analytics raporu gibi, Kullanıcı edinme raporu da web sitesi performans verilerini daha iyi anlamanıza ve sunmanıza yardımcı olacak yararlı görselleştirmeler oluşturur. Bu GA4 raporundaki görselleştirmeler, yeni kullanıcı verilerini okunması kolay iki grafikte görüntüler. Birincisi, belirli bir süre boyunca “kanallara” (kaynaklara) göre ayrılmış yeni trafiğin kaynağını gösterir. Diğer grafik ise kanallara göre yeni ziyaretçi sayısını gösteriyor. Bunlar, belirli web sitesi trafiği kaynaklarının zaman içinde nasıl değiştiğini yararlı bir şekilde gösterir ve pazarlama çabalarınız için yeni trafiğin işaretlenen veya artan kaynaklarını belirlemenize yardımcı olabilir.

Yararlı bilgiler burada bitmiyor. Kullanıcı edinme raporu, Yaşam döngüsü müşteri dönüşüm hunisindeki diğer aşamalara kaç yeni kullanıcının geçtiğine ilişkin bilgiler verir. Veri tabloları aşağıdakiler gibi ek bilgileri gösterecektir:

 • Yeni Kullanıcıların Etkileşim Oranı
 • Katılım Sayısı
 • Oturum Başına Etkileşim
 • Ortalama Etkileşim Süresi
 • Yeni Web Sitesi Kullanıcıları ve Toplam Web Sitesi Kullanıcıları
 • Dönüşümler
 • Yeni Kullanıcıların Elde Ettiği Toplam Gelir

Trafik Edinme Raporları Nedir? Neden Trafik Edinme Raporlarını Kullanmalısınız?

Ahrefs'ten Google Analytics 4'te Trafik Edinme Raporlarına Nasıl Gidilir?

GA4’ün Trafik edinme raporu özelliği, web sitesi trafiğini ölçmesi bakımından Kullanıcı edinme raporuna benzer. Kullanıcı edinme raporunun aksine, bu tür Google Analytics 4 raporu, web sitenize hem yeni gelen hem de geri dönen vizörleri ölçer. Bu rapor, Kullanıcı edinme raporuyla birlikte kullanıldığında faydalıdır çünkü pazarlama stratejinizi değerlendirmek için web sitesi trafiğinizin dökümünü almanıza olanak tanır. Kampanyalarınızın web sitenize nasıl trafik çektiği konusunda size daha fazla bilgi verecek ve reklam harcamalarını en üretken olanlara yeniden önceliklendirmenize olanak tanıyacak.

Tavsiye Edilen:  AI'nın içerik pazarlama sonuçları üzerindeki etkisi

Trafik edinme raporu aynı zamanda verileri anlamanıza ve sunmanıza yardımcı olacak yararlı grafik görselleştirmeleri de oluşturur. Oluşturulan iki grafik, Kullanıcı edinme raporunun yeni ziyaretçiler için yaptığı gibi toplam ziyaretçilerin ayrıntılarını verecektir. Web sitenizin kullanıcılarının Yaşam döngüsü müşteri hunisinde nasıl ilerlediğini gösteren bu rapora ek yararlı veriler eklenmiştir. Bu metrikler şunları içerir:

 • Tüm Kullanıcıların Etkileşim Oranı
 • Katılım Sayısı
 • Oturum Başına Etkileşim
 • Ortalama Etkileşim Süresi
 • Toplam Web Sitesi Kullanıcıları
 • Dönüşümler
 • Tüm Kullanıcıların Elde Ettiği Toplam Gelir

Google Analytics 4’te Edinme Raporları Nasıl Kullanılır?

Neye ihtiyacın var

Google Analytics 4 edinme raporlarındaki yararlı verilerden yararlanabilmeniz için öncelikle, performansını ölçtüğünüz web sitesine doğru şekilde bağlanmış, tam olarak kurulmuş bir Google Analytics 4 mülküne sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Google Ads kullanıyorsanız Google Ads mülkünüzün de bağlı olması gerekir. Bunu daha önce yapmadıysanız Google Ads’ü GA4’e nasıl bağlayacağınızla ilgili eğitimimize göz atın.

GA4’te Edinme Raporlarına Nasıl Gidilir?

Adım bir: Google Analytics 4 Mülkünüzü açın
İkinci adım: Sol menüdeki “Raporlar” bölümüne gidin. Bir grafiğin simgesi vardır.

Ahrefs'e Göre Google Analytics 4'te Edinme Raporlarına Nasıl Gidilir?
Adım üç: Birkaç başlık göreceksiniz, “Edinme” seçeneğine tıklayın.
Adım dört: Bu bir menüyü açar ve “Kullanıcı edinimi” ve “Trafik edinimi” seçeneklerini bulacaksınız.
Beşinci Adım: Edinim verilerinizin birleştirilmiş bir sayfasını arıyorsanız, ayrıca bir “Edinmeye genel bakış” bölümü de bulunmaktadır.

Daha Fazla Google Analytics 4 Eğitimi

Universal Analytics’in 2023’te sona ermesiyle Ahrefs, GA4’e kolay geçiş yapmanıza yardımcı olmak için burada. Sizin ve işletmenizin, GA4 hesabınızın sunduğu tüm özelliklerden tam olarak yararlanabilmenize yardımcı olmak için her ay “GA4’te Nasıl Yapılır” konulu bir blog hazırlayacağız. Geçen ayın Google Analytics 4 eğitimine, GA4’te Serbest Formlu Raporlar Nasıl Hazırlanır’a göz atmayı unutmayın!

Tavsiye Edilen:  YouTube TV'de Nasıl Kayıt Yapılır? Adım adım rehber

Ahrefs, çeşitli Google Analytics 4 eğitim eğitimleriyle GA4 hesabınızdan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi öğrenmenize yardımcı olmak için burada.

Google Analytics Uzmanlarından Uzman GA4 Kurulumu, Danışmanlığı ve Raporlaması Alın

Ahrefs’in Google Analytics uzmanları, tüm Google araçları ihtiyaçlarınızda size yardımcı olabilir. Ahrefs, GA4 hesaplarınızın ve Google Analytics 4 eğitim hizmetlerinizin kurulumundan dijital pazarlama hizmetlerinin desteklenmesine kadar her konuda yanınızdadır. İşletmenizi bugün GA4’te başarıya hazırlayın!

Bugün ÜCRETSİZ GA4 Kurulum Danışmanlığı Alın!