GA4’te GTM ile Özel Etkinlikler Oluşturma

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:GA4’te GTM ile Özel Etkinlikler Oluşturma

23.11.2022 10:00’da gönderildi

Web sitenizdeki etkileşimleri izlemek, kullanıcıların web sitenizle nasıl etkileşim kurduğuna dair değerli bilgiler sağlayabilir, böylece web sitenizin içeriğini geliştirebilir ve etkileşimleri ve dönüşümleri artırabilirsiniz. Google Analytics 4 hesabınızda, web sitenizdeki kullanıcı etkileşimini takip etmenin çeşitli yolları vardır. Bu mini Google Analytics 4 eğitiminde, Google Etiket Yöneticisi’ni (GTM) kullanarak GA4’te nasıl özel etkinlikler oluşturulacağını ele alacağız.

Özel Etkinlikler Nelerdir?

GA4’te dört farklı etkinlik türü vardır.

 1. Otomatik Olarak Toplanan Etkinlikler
  • GA4 mülkünüzde otomatik olarak toplanır
 2. Gelişmiş Ölçüm Olayları
  • GA4 mülkünüzde otomatik olarak toplanır
 3. Önerilen Etkinlikler
  • Google tarafından sektöre göre oluşturulur ve otomatik olarak toplanmaz
 4. Özel Etkinlikler
  • Özel etkinlikler, izlemek istediğiniz belirli web sitesi etkinliği üzerinde size tam kontrol sağlar. Bir web sitesinde otomatik olarak toplanmayan herhangi bir etkileşimi izlemek için Google Etiket Yöneticisi kullanılarak özel etkinlikler ayarlanabilir. Bu, bir düğmeye tıklamayı, form göndermeyi, etkinliğe kaydolmayı ve çok daha fazlasını içerebilir.

Google Etiket Yöneticisi’nde Neden Özel GA4 Etkinliği Oluşturulmalıdır?

Özel etkinlikler oluşturmak, otomatik olarak toplanan bilgilendirici veriler ile otomatik olarak toplanmayan bilgilendirici veriler arasındaki boşluğu doldurmaya yardımcı olur. Özel etkinlikler, web sitenizin hedef kitleniz tarafından nasıl görüntülendiği ve kullanıldığı hakkında hayati bilgiler sağlayabilir. Kaydırma derinliği, sayfada geçirilen süre, tıklamalar vb. gibi farklı özel olay türleri, hangi içeriğin/sayfaların iyi performans gösterdiğini ve hangilerinin olmadığını size söyleyebilir. Bu, aşağıdaki gibi içerik stratejisi sorularını yanıtlamak için veri sağlayabilir:

 • İçeriğimi nasıl düzenlemeliyim?
 • Hedef kitlem hangi tür içeriğe ve/veya içerik formatına en iyi şekilde yanıt veriyor?
 • Hangi içerik iyi performans gösteriyor ve yalnız bırakılması gerekiyor?
 • Hangi içerik iyi performans göstermiyor ve değiştirilmesi gerekiyor?
Tavsiye Edilen:  ChatGPT, sanal şovlar için daha etkili içerik oluşturmaya nasıl yardımcı olabilir?

Google Etiket Yöneticisini Kullanarak GA4 Özel Etkinlikleri Nasıl Geliştirilir?

Neye ihtiyacın var

Google Etiket Yöneticisi ile özel etkinlikler oluşturmak için her iki hesapta da belirli izinlere ihtiyacınız olacak. Aşağıdaki öğelere sahip olduğunuzda artık Google Analytics 4 etiketlerini nasıl ayarlayacağınızı öğrenmeye hazırsınız:

 • Web sitesinin kaynak koduna erişim
 • Google Analytics 4 hesabındaki düzenleyici izinleri
 • Google Etiket Yöneticisi kapsayıcısına erişim
 • Google Analytics 4 Yapılandırması ayarlanmış bir Google Etiket Yöneticisi Kapsayıcısı

Adım Adım: Google Etiket Yöneticisi’nde Özel Etkinlik İzleme Nasıl Kurulur

1. Adım: İzlemek istediğiniz etkinliği belirleyin

Bu, bir düğme tıklaması, form gönderme, kaydırma eşiği, YouTube oynatma düğmesi veya çok daha fazlası şeklinde olabilir.

Adım 2: İzlemek istediğiniz etkinliği taklit edin

Google Etiket Yöneticisi kapsayıcınızın sağ üst köşesindeki önizleme düğmesini tıklayın ve web sitenizin URL’sini belirlenen alana girin. Bu, web sitenizi hata ayıklama görünümünde açacaktır; bu, izlemeye başlamak istediğiniz olayı tam olarak taklit etmeniz gereken zamandır.

Ahrefs'in GA4 ve GTM eğiticisinin resmi

3. Adım: Değişkenlerinizin envanterini çıkarın

İzlemek istediğiniz etkinliği yeniden oluşturduktan sonra Google Etiket Yöneticisi önizleme pencerenizde görünen değişkenlere göz atın. Bu, izlemeyi nasıl kuracağınızı belirleyecektir.

Ahrefs'in GA4 ve GTM eğiticisinin resmi

4. Adım: Tetikleyicinizi bir araya getirmeye başlayın

“Tetikleyiciler”e gidin ve “Yeni”yi seçin. Bu adım, izlemeye başlamak istediğiniz etkinliğe bağlı olarak birçok şekilde olabilir. Bu örnekte tetikleyici, kullanıcının “BAŞLAYIN” yazan metni tıklamasıdır.

Ahrefs'in GA4 ve GTM eğiticisinin resmi

5. Adım: Etiketinizi oluşturun

Artık tetikleyicinizi oluşturduğunuza göre, tetikleyiciyi içine koyacağınız bir etiket oluşturun. “Etiketler”e gidin ve “Yeni”yi seçin. “Tetikleme” altında, 4. adımda oluşturduğunuz tetikleyiciyi seçtiğinizden emin olun.

Ahrefs'in GA4 ve GTM eğiticisinin resmi

 • Etiket Türü: Bu, oluşturmak istediğiniz etiket türüdür. Bu durumda Google Analytics 4’te bir etkinlik oluşturmaya çalışıyorsunuz, bu nedenle GA4 etkinliğini seçin.
 • Yapılandırma Etiketi: Etkinlik takibini göndermek istediğiniz Google Analytics 4 mülkünü seçin.
 • Etkinlik adı: Bu, Google Analytics 4’te etkinliğin altında görüneceği kategori olacaktır. Bir düğme tıklamasını izliyorsanız, buna “Tıklama” adını vermeniz yeterli olacaktır.
 • Parametre adı: Bu, etkinliğin Google Analytics 4’te sahip olacağı addır. Alt çizgi eklediğinizden emin olun, aksi takdirde etkinlik çalışmayacaktır!
 • Değer: Bu, Google Analytics 4’te parametre adıyla ilişkilendirilecek değerdir. Hangi değerin seçileceğini belirlemek için 3. adımdaki ekran görüntüsüne bakın. Seçtiğiniz değerin, raporlamayı istediğiniz değer olduğundan emin olun.
Tavsiye Edilen:  Hukuk sektöründe ChatGPT: belge oluşturma ve araştırma

6. Adım: Etiketinizin ve Tetikleyicinizin doğru şekilde kurulduğundan emin olmak için ön izleme yapın

Kapsayıcının sağ üst köşesindeki “Önizleme” düğmesine tıklayın ve izlemek istediğiniz olayı bir kez daha taklit edin. Etkinliği taklit ettikten sonra etiketiniz başarıyla tetiklenirse harika! Değilse, tetikleyicinizde neyin yanlış olduğunu belirlemek için çizim tahtasına geri dönersiniz.

Ahrefs'in GA4 ve GTM eğiticisinin resmi

7. Adım: Değişikliklerinizi gönderin

Her şey yolunda görünüyorsa devam edin ve değişikliklerinizi gönderin.

Ahrefs'in GA4 ve GTM eğiticisinin resmi

8. Adım: Özel boyutu Google Analytics 4’e aktarın

En geç 24 saat sonra kurulum işlemini tamamlayabileceksiniz. Google Analytics 4 mülkünüzde “Yapılandır” > “Özel Tanımlar” > “Özel boyutlar oluştur” seçeneğine gidin. Bu adım tamamlandıktan sonra, bunun Google Analytics’te gerçekleşmesi 24 saat daha sürecektir.

Ahrefs'in GA4 ve GTM eğiticisinin resmi

“Olay parametresi” altında, 5. adımda tanımladığınız Parametre Adını seçtiğinizden emin olun.

9. Adım: Verilerden yararlanın

Verileriniz özel etkinliğiniz için ulaştığında, bunları özel raporlarda, kontrol panellerinde ve daha birçok veri görselleştirme aracında kullanabileceksiniz.

Artık etiketiniz ayarlandığına göre, dijital pazarlama stratejinizi geliştirmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm verileri toplamak üzere farklı türdeki Google izleme etiketleriyle uğraşabilirsiniz! Bu analizlere dayalı olarak ayarlamalar yapmadan önce etiketlerinize kapsamlı veriler toplaması için zaman tanıdığınızdan emin olun.

Daha Fazla GA4 Eğiticisi

Sizin ve işletmenizin, GA4 hesabınızın sunduğu tüm özelliklerden tam olarak yararlanabilmenize yardımcı olmak için her ay “GA4’te Nasıl Yapılır” konulu bir blog hazırlayacağız. Geçen ayki Google Analytics eğiticisine göz atmayı unutmayın: Google Reklamları GA4’e Nasıl Bağlanır? Ahrefs, çeşitli GA4 eğitimleriyle Google Analytics 4’ü maksimum fayda için nasıl kullanacağınızı öğrenmenize yardımcı olmak için burada.

Minimum Stresle Maksimum Fayda Sağlayın

Ahrefs’in dijital pazarlama ekibi, Google araçları ihtiyaçlarınızın herhangi birinde size yardımcı olabilecek Google Analytics uzmanlarını içerir. Ahrefs, kapsamlı dijital pazarlama hizmetlerimizle GA4 hesaplarınızı kurabilir, hesaplarınızı izleyip optimize edebilir ve hesaplarınıza dayalı olarak stratejik tavsiyeler sunabilir. Google Hesaplarınızın çok disiplinli uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından yönetildiğini bilerek zamandan ve stresten tasarruf edin!

Tavsiye Edilen:  Topluluk Oluşturma ve Ağ Oluşturma için Blog Yazmanın Faydaları

Bugün ÜCRETSİZ Google Tools Danışmanlığı Alın!