Geçmiş Saf Oyun Nasıl Ölçeklendirilir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Geçmiş Saf Oyun Nasıl Ölçeklendirilir?

Çok kanallı perakendenin büyümesi olağanüstü oldu ve büyümeye devam ediyor.

Sadece bir örnekte, Tüketicilerin %55’i artık mağazada alışveriş yaparken, satın alma kararı vermelerine yardımcı olmak için çevrimiçi video izlediklerini söylüyorlar.

Bu, çevrimiçi perakendeciler için heyecan verici bir olasılıktır, ancak tek perakende satış noktası e-ticaret mağazanız olan saf bir oyun markasıysanız, bu aynı zamanda göz korkutucu da olabilir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda kanal, temas noktası ve pazar yeri varken, tek bir çevrimiçi mağazadan çok kanallı perakende satışa giden yol her zaman net değildir.

Ancak iyi düşünülmüş bir çok kanallı perakende stratejisi ve belirli hedeflere tekil bir odaklanma ile, geniş bir müşteri tabanına çeşitli platformlarda satış yapmanın potansiyel faydalarını fark edebilirsiniz.

Bugün bu kılavuzda ele alacağımız konular şunlardır:

#cta-visual-pb#İçerik oluşturmayı birden fazla vitrinde ölçeklendirinDaha büyük markalar için tasarlanan Shogun Page Builder Advanced, ekibinizin alt markalarınız ve çeşitli vitrinleriniz genelinde içeriği kolaylıkla kopyalamasına ve klonlamasına olanak tanır .Daha fazla bilgi edin

Çok kanallı perakende nedir?

Öncelikle: Çok kanallı ticaret nedir?

Omnichannel tamamen temas noktaları arasındaki örtüşmeyle, bunların müşteri yolculuğunda nerede buluştuklarını belirlemeyle ve müşteriyi orada tatmin etmeyle ilgilidir.

Çok kanallı perakende tamamen bunu mümkün kılmakla ilgilidir satın almak herhangi bir kanalda.

Müşteriler bir ürünü görür görmez otomatik olarak satın alma işlemi yapmazlar. Doğrusal değil. Alışveriş yapmayı, fiziksel mağazalarınızdan birini ziyaret ederek incelemeyi ve farklı platformlardaki özellikleri keşfetmeyi severler.

Başarılı bir çok kanallı perakende stratejisi, müşterilerinizin ne tür perakende yolculuklarında bulunduğunu belirlemek ve onlara uygun nokta veya noktalarda ürünlerinizi keşfetme ve satın alma fırsatları sunmakla ilgilidir.

Aynı zamanda birden fazla noktada yardım ve destek sağlamakla da ilgilidir müşteri yolculuğu boyunca anlaşmazlıkları azaltıyor ve yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmak için güveni artırıyor.

Hala saf oyun aşamasındaysanız (yalnızca çevrimiçi mağazanızda satış yapın), o zaman çok kanallıya geçmek (aynı anda birkaç kanalda sorunsuz bir şekilde satış yapmak) biraz zaman alacaktır.

Satış noktalarınızı genişletmek için stratejik bir yaklaşım benimseyerek çabalarınızı nereye yönlendireceğinizi dikkatlice düşünmelisiniz.

Saf oyun vs çok kanallı vs çok kanallı

Hızla ölçeklenen markanız için sağlam bir çok kanallı perakende stratejisi oluşturmanın ayrıntılarına girmeden önce bazı tanımlara bakalım.

Saf oyun (veya tek kanal) perakendeciliği

Saf oyun (diğer adıyla tek kanallı perakendecilik), Sen sadece tek kanaldan satış yapmakçevrimiçi mağazanız gibi.

Basitlik avantajına sahiptir: Müşterileriniz ürünlerinizden birini satın almak istediklerinde nereye gideceklerini bilirler ve sizin yalnızca bir satış kanalını yönetmeniz yeterlidir.

Çok kanallı perakendecilik

Bu şu anlama gelir birden fazla kanal üzerinden satış yapmak (örneğin e-posta, çevrimiçi mağazanız, Wayfair, Amazon ve Instagram).

Çok kanallı bir strateji, en iyi performans gösterdiğiniz kanal veya kanalları belirlemek ve çabalarınızı oraya odaklamak anlamına gelir.

Çok kanallı perakendecilik

Yine bu yaklaşım birden fazla kanalda aynı anda satış yapmayı ifade eder, ancak Çok kanallı stratejinin aksine, çok kanallı stratejide odak noktası kusursuz bir deneyim yaratmaktır arasında kanallar.

Dolayısıyla, doğru şekilde yürütülürse müşterileriniz temas noktaları arasındaki geçişi fark etmez ve müşterilerinizle etkileşim kurduğunuz her yerde tutarlı bir müşteri yolculuğu yaratılır.

#cta-paragraf-pb#Bu son iki terim bazen birbirinin yerine kullanılır ve bu da bazı karışıklıklara neden olabilir.. Çok kanallı kavramın anlamına ve bu üç terim arasındaki farklara kapsamlı bir bakış için çok kanallı strateji kılavuzumuza göz atın.

Bir örnek: Sephora’nın çok kanallı stratejisi

Çok kanallı bir ilham arıyorsanız güzellik markası Sephora her yönüyle fantastik bir çok kanallı perakende stratejisi oluşturan bir markanın örneğidir.

Harika bir çok kanallı deneyim yaratmak için teknolojiyi mağazalarına getiriyor ve çevrimiçi kanallarına bağlıyorlar.

Mağazayı ziyaret ederseniz, farklı güzellik ürünlerini sanal olarak ‘denemenize’ izin verebilecek iPad’li bir asistandan yardım alabilirsiniz.

Ayrıca uygulamalarını sürükleyici deneyimler sunmak ve müşterilere videolar, haber akışları ve en son trendlerin vitrinleri aracılığıyla farklı stilleri keşfetme şansı vermek için kullanıyorlar.

Müşterileri telefonları aracılığıyla güzellik randevuları alabiliyor ve bu da Sephora’ya müşteri yolculuğu boyunca sürekli perakende fırsatları sunuyor.

Resim: Sephora

#cta-paragraph-pb#Çok kanallı markaların uygulamalarına ilişkin daha fazla örnek için, en iyi uygulamalar ve çok kanallı pazarlamayı doğru yapan markalar hakkındaki bu gönderiye göz atın.

Başarılı bir çok kanallı stratejinin temel unsurları nelerdir?

Başarılı bir çok kanallı perakende stratejisi birkaç hayati parçadan oluşur.

Uygulama karmaşık olabilir, ancak iyi bir sisteminiz olduğunda işletmeniz daha verimli çalışabilir ve müşterilere tam olarak istediklerini verebilir.

Çok kanallı pazarlama

Pazarlama, markanızın müşterilerinizle gerçekten bağlantı kurduğu yerdir. Bu da onu çok kanallı stratejinin en önemli parçalarından biri haline getiriyor.

Öncelikle müşterilerinizin kim olduğu ve markalarla nasıl etkileşimde bulundukları hakkında bilgi toplayarak, yalnızca doğru müşteri temas noktalarına odaklanan net bir çok kanallı pazarlama stratejisi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Çok kanallı sipariş karşılama

Lojistik, çok kanallı stratejinizin gizli temelidir.

Müşterilerinizin bulunduğu her yerde tutarlı mesajlarla görünmek bir zorunluluk olsa da, onların istediği gerçek ürünü istedikleri yere teslim edip edememenizin bir önemi kalmayacak.

Çok kanallı sipariş karşılama, ister BOPIS aracılığıyla (çevrimiçi satın alın, mağazadan teslim alın) ister 3PL tarafından Prime benzeri bir hızda ustalıkla teslim edilsin, harika ürünlerinizi mutlu müşterilerinizin ellerine zamanında ulaştırmakla ilgilidir.

Çok kanallı platform

Hepsini bir araya getirmek için müşteri verilerini tutan, satın alma işlemlerini yöneten, deneyimleri kişiselleştiren ve birçok kanalınızdaki siparişleri sorunsuz bir şekilde yerine getiren bir yazılıma ihtiyacınız var.

Tavsiye Edilen:  Sosyal medya ekibinizin verimliliği nasıl izlenir ve ölçülür?

Shopify, BigCommerce ve Adobe Commerce gibi platformların tümü, çok kanallı satışlar için mükemmel temellerdir ve pazarlama, sipariş karşılama, müşteri hizmetleri, ön uç tasarımı ve daha fazlasına yardımcı olacak platformlar tarafından desteklenebilir.

#cta-visual-pb#İçerik oluşturmayı birden fazla vitrinde ölçeklendirinDaha büyük markalar için tasarlanan Shogun Page Builder Advanced, ekibinizin alt markalarınız ve çeşitli vitrinleriniz genelinde içeriği kolaylıkla kopyalamasına ve klonlamasına olanak tanır .Daha fazla bilgi edin

Omnichannel perakendecilik e-ticaret markaları için neden önemlidir?

Eskiden bir müşteri olarak en sevdiğiniz grubun son albümünü veya yeni çıkan teknolojik cihazı görmek için haftalarca, hatta aylarca beklerdiniz.

O günler çoktan geride kalmış olsa da, internette gördüğünüz yeni bir ceketi güvenle satın alabilmeniz için yerel mağazanızda stokta olmasını beklemenizin üzerinden çok da uzun zaman geçmedi.

Müşteriler artık anında müzik akışı yapmaya ve en son teknolojinin YouTube önizlemelerini izlemeye alışkın önce Çevrimiçi bir pazarda bilinçli bir sipariş vermek, satın alma alışkanlıkları temelden değişti.

Bugün, vurgu rahatlık üzerinedir.

Müşteriler, seçtikleri zamanda ürünleri araştırabilmeyi, test edebilmeyi ve satın alabilmeyi bekler.

Bu, müşterilerin alışveriş alışkanlıklarını yansıtan ve yolculuğun her aşamasında alışveriş yapmalarına olanak tanıyan bir perakende stratejisi geliştirdikleri sürece e-ticaret şirketlerine önemli değer fırsatları sunan bir değişimdir.

Kısacası alışveriş çok kanallı hale geldi, bu nedenle perakendecilerin buna uygun bir stratejiye ihtiyacı var.

Çok kanallı bir perakende stratejisi geliştirmek şu anlama gelir:

Müşterilerle bulundukları yerde buluşmak

Satış yaptığınız kanalları genişletmek sizi daha görünür kılar.

Markanızla temasa geçecek kişi havuzunu artırır, yeni ve mevcut müşterilerle etkileşim sıklığını artırırsınız.

Bu, özellikle temas noktalarını görsel olarak tutarlı tutabiliyorsanız, çeşitli kanallarda marka bilinirliği açısından harikadır.

Artan müşteri memnuniyeti

Müşterilerinizin en çok ihtiyaç duyduğu noktalarda bu ek desteği sağlamak, onların markanızla olan etkileşimlerinden olumlu hissederek ayrılmaları anlamına gelir.

İndirimi belirli bir etkileşimde kapatmasanız bile, daha sonraki aşamalarda satış olasılığını artıracaksınız.

Birisinin satış ortaklarınızla canlı bir alışveriş kanalı aracılığıyla etkileşim kurduğunu varsayalım. Sorularına olumlu, detaylı yanıt alıyorlar ve mağazadan alışveriş yapmaya devam ediyorlar.

Satış ortağınızın bu soruları gerçek zamanlı olarak yanıtlamak için harcadığı zaman, markanıza karşı paha biçilmez bir güven ve güçlü bir satış fırsatı yarattı.

Artan satışlar

46.000 müşteriyle yapılan kapsamlı bir ankete göre Harvard İşletme İncelemesiçok kanallı alışveriş yapanlar “ortalama %4 daha fazla harcadı mağazadaki her alışverişte Ve %10 daha fazla çevrimiçi tek kanallı müşterilere kıyasla.”

Müşterilerle daha sık karşılaşmanın yanı sıra genel olarak daha tatmin edici alışveriş deneyimleri, daha fazla satış ve daha yüksek yatırım getirisi anlamına gelir.

Sizinle bu şekilde etkileşime geçmek isteyen müşterilerin ilgisini çekmek son derece kazançlı olabilir!

#cta-paragraph-pb#Daha etkili pazarlama kampanyaları için çok kanallı analizlerden ve verilerden yararlanmanın yararları hakkında bilgi edinin.

Çok kanallı bir perakende stratejisi nasıl oluşturulur?

Peki kazanan bir çok kanallı strateji oluşturmaya tam olarak nasıl başlayacaksınız?

Burada, saf bir oyun mağazasından kapsamlı bir çok kanallı operasyona uzanan yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olacak adım adım bir kılavuz bulunmaktadır.

1. Çok kanallı müşterilerinizle ilişkiler kurun

Çok kanallı yola giden yolda ilk adım müşterilerinizle başlamalıdır.

Onlara çeşitli kanallardan satış yapmak ve markanızla olan deneyimlerini sorunsuz ve rahat hale getirmek istiyorsanız, nasıl çalıştıklarını bilmeniz gerekir.

 • Birini ürünlerinize bakmaya ne motive eder?
 • Alışveriş yaparken ortak sıkıntı noktaları neler?
 • Alışveriş yapmayı en çok sevdikleri kanallar hangileri?
 • Peki bu kanallarda ne yapmaktan hoşlanıyorlar? (Oradayken nereye giderler?)

Müşterilerinizin kullanımına sunulan çok sayıda platform, web sitesi ve bilgi kaynağı varken, müşterilerinizin ürünlerinizle iletişime geçebileceği sayısız yol vardır.

Ancak aramaya başlamak için temel motivasyonları nispeten basit olacaktır. “Yeni ayakkabılar istiyorum” veya “Tatile ihtiyacım var”, onları markanızla temasa geçirecek bir yolculuğa yol açan temel istek ve ihtiyaçların örnekleridir.

Çevrimiçi markaların kullanabileceği çeşitli araç ve teknikler, Bu müşteri yolculuğunun haritasını çıkarın. Pazarlama taktiklerinizi ve kanal başına yaklaşımınızı belirlemek için bunu çok ayrıntılı bir şekilde yapmalısınız.

2. Çok kanallı müşteri yolculuğundaki kritik temas noktalarını belirleyin

Müşteri yolculuğunun haritasını çıkarmanın yanı sıra, markanızla nerede etkileşime girdiklerini de bulmanız gerekir.

Çok kanallı pazarlama fırsatları arıyorsanız bu liste uzun olacaktır. Markanızın kamuoyunda anıldığı her reklamı, promosyonu ve marka bilinci oluşturma faaliyetlerini içerecektir.

Ama biz bir şeye bakarken perakende strateji, müşterilere satabileceğiniz temas noktalarına öncelik vermelisiniz.. Mağazanız veya çevrimiçi pazar yerleri gibi bariz olanların ötesine geçerek, bunu nasıl yapacağınız konusunda yaratıcı bir şekilde düşünmelisiniz.

Çevrimiçi marka stratejiniz salt oyun üzerine kuruluysa, müşterilerinizle etkileşimde bulunacağınız çeşitli yerlerin olması muhtemeldir.

Bunları perakende satış noktalarına nasıl dönüştürebilirsiniz?

 • Instagram’da büyük bir takipçi kitleniz varsa ve bunu mağazanıza ziyaretçi çekmek için kullanıyorsanız, bundan yararlanmanın bir yolu var mı? Satabilir misin? Instagram’da doğrudan onlara mı?
 • Müşteri hizmetleri sağlamak ve özel teklifleri ve etkinlikleri duyurmak için Facebook sayfanızı kullanabilir misiniz?
 • Bir oluşturabilir misin? e-ticaret mobil uygulamasıMağazanızdan indirilebilen, satış sonrası destek sunan ve aynı zamanda mevcut müşterilere yeni ürün gruplarının tanıtımını yapan?

Google Analytics, optimize edilecek potansiyel temas noktalarını belirlemeye başlamak için iyi bir yerdir.

‘Edinme’ bölümünün altında, trafiğinizin nereden geldiğine dair size fikir verecek çeşitli raporlar oluşturabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  2023'te YouTube Studio'da Podcast Nasıl Oluşturulur

En değerli raporlardan biri ‘Tüm Trafik’ altında bulabileceğiniz ‘Kaynak/Araç’ raporudur. Bu size ziyaretçilerinizin geldiği belirli kanalların (kaynak) ve kanal türünün (araç: sosyal, web bağlantısı vb.) bir dökümünü verecektir.

Bu size, alıcı yolculuğundaki herhangi bir sürtüşmeyi azaltmak için nerede biraz zaman harcayacağınız konusunda fikir verecektir.

3. Doğru kanallara yatırım yapın

Müşterilerinizin ve kullandıkları temas noktalarının haritasını çıkardıktan sonra, en iyi perakende fırsatlarının nerede olduğunu belirlemeye başlayabilirsiniz.

 • Müşterilerinizin çoğu hangi kanallarda takılıyor?
 • Her birinde hangi içeriğe en iyi yanıt veriyorlar?
 • Müşterileriniz sosyal medyada size ne tür sorular soruyor?
 • Nasılsın Bu etkileşimleri satış fırsatlarına dönüştürebilir misiniz?

Bu soruları yanıtlamak size çok kanallı perakendeye yönelik ilk yollarınız hakkında iyi bir fikir verecektir.

Çeşitli kanallarda güçlü ve zayıf yönlerinizi dikkatli bir şekilde analiz etmek, çok kanallı perakende satışınızı geliştirme konusunda stratejik olmanızı sağlayacaktır.

Instagram’da önemli bir takipçi kitleniz varsa ancak Twitter’da çok az izleyici kitleniz varsa, platform için bir pazarlama ve satış planı geliştirmek için kaynaklara yatırım yapmanın pek bir anlamı yoktur.

Başlangıçta çabalarınızı en güçlü olduğunuz yere odaklayın.

Alison Riveira Zirve AktivitesiDijital hızlandırma ve teknoloji hizmetleri şirketi olan , markalara, örtüşen müşteri profillerine sahip kanalları belirlemelerini tavsiye ediyor:

“Bir satıcı, diğer bazı satış ve pazar alanlarında reklamcılık açısından zaten başarı elde ediyorsa, yeni gelir yolları keşfetmek için buradan başlamanın harika bir fikir olduğunu düşünüyorum.”

Aynı zamanda rakiplerinizin trafiği nereden aldıklarına da çok dikkat etmelisiniz.

SEMrush adında harika bir araç var Trafik Analizibir alanın trafiğinin kaynağını görmenizi sağlar.

Etkileşiminizin eksik olduğu bir kanalda rakiplerinizin güçlü bir varlığa sahip olduğunu fark ederseniz, bu orada büyüme potansiyeli olduğuna dair bir işaret olabilir ve bunu çok kanallı planınızın daha sonraki bir aşamasına dahil etmelisiniz.

Antropoloji, ev, giyim ve aksesuar markası sosyal medyaya odaklanarak Pinterest hesabını perakende satış fırsatı haline getirdi.

Platforma, kullanıcıların yalnızca öğeleri bir panoya sabitlemesine değil aynı zamanda Pinterest’ten de satın almasına olanak tanıyan bir ev kataloğu eklediler.

Bu, satışları artırmak için pazarlama yollarını müşteri yolculuğuyla birleştiren bir markanın mükemmel bir örneğidir.

Birisi ev dekorasyonu konusunda ilham almak için Pinterest’e girdiğinde, hemen oradan satın almaya hazır olmayabilir.

Ancak kendilerine ilham veren bir öğeyi daha sonra kullanmak üzere panolarına ekleyebilirler. Bu, çevrimiçi olarak başka bir yerde veya mağazalarından birinde satın almanın temeli olabilir veya doğrudan platformdan satın alınabilir.

Resim: Antropoloji

4. Kişiselleştirmeyi geliştirmek için verilerden yararlanın

Kanallar arasında kişiselleştirilmiş deneyimler yaratma yeteneği, bir çevrimiçi markanın sahip olabileceği en değerli varlıklardan biridir.

Veri noktalarını belirleme ve onlardan analiz toplama konusundaki zorlu çalışmayı yaptıysanız, bu deneyimlerin sunulacağı sağlam bir veri kümesine sahip olacaksınız.

Müşteri yolculuğu boyunca alakalı, tutarlı içerik ve ürün önerileri sunmak, müşterilerinizin kendilerini değerli hissetmelerini sağlayacak ve dönüşüm şansını artıracaktır.

PeakActivity’den Alison, omnichannel’e genişlemede iyi sonuçlar elde etmede başarının üç faktörünü belirliyor:

1. Verileriniz: Ürün veri yapınızın kanalın beklentilerini karşılaması ve bu kitle aracılığıyla dönüşüm için optimize edilmesi zorunludur.

2. İçeriğiniz: İçeriğiniz huni alanına, kanala ve hedef kitleye göre ayarlanmalıdır. Her farklı alana yayılan tek bir içerik parçasına sahip olmayın. Mesela TikTok Instagram’dan çok farklı.

3. Testleriniz ve ayarlama yeteneğiniz: Her zaman koştuğunuz şeyi ölçün ve çok dikkatli olun. Küçük adımlar atın, ölçün ve ardından ayarlamalar yapın.

5. Sosyal ticaretin gücünü keşfedin

Sosyal satış, çok kanallı perakende satışın en yeni yoludur. Bu yeni gelişen bir kanal ama çevrimiçi markaların çok dikkat etmesi gerekiyor.

Yeni nesil web teknolojisi geliştiricisi Cygnet.io’dan Peter Ross, Çin’deki Wechat gibi platformlardan gelen sosyal satış eğilimini gözlemledi:

“Batı ona o kadar da bağımlı değil; ancak bir güncelleme gördük. Özellikle iOS15 güncellemelerinden bu yana markaların geçmişte doğal karşıladıkları kitle metriklerini yakalamak için çok daha geniş bir ağa ihtiyaç duyduklarını görüyoruz.”

Alison, bunun perakendeciler için yaklaşan büyük bir fırsat olduğunu kabul ediyor:

“Az önce ortalama bir TikTok kullanıcısının TikTok’ta oturum başına 80 dakika harcadığının belirtildiği bir konferanstaydım.

Bu, bir platformda çok odaklanmış ve meşgul olunan büyük miktarda bir zamandır. Sosyal kanallar, ürün incelemeleri fikrini somut ve canlı bir ana dönüştürdü.

Müşterilerinizin ilişki kurduğu ve hatta onları takip ettikleri için zihinsel olarak yatırım yaptıkları ‘sıradan insanların’ bir ürün hakkında konuşması, onların dönüşüm gerçekleştirme olasılığını çok daha artırır. İçeriğin bu kanallar için orijinal olduğundan emin olun.”

6. Çevrimiçi ve çevrimdışı mağaza deneyimlerini entegre edin

Markanızı salt oyundan çok kanallıya ölçeklendirme noktasındaysanız henüz fiziksel bir mağaza açmayı düşünmüyor olabilirsiniz. (Bir pop-up mağazayla denemeler yapmak, bu konuda harika bir ilk adım olabilir!)

Ancak çok kanallı kanal yalnızca çevrimiçi ortamda sorunsuz müşteri deneyimleri oluşturmakla ilgili değil, aynı zamanda şu anlama da geliyor: Çevrimiçi perakende ile gerçek dünya perakendeciliği arasındaki duvarı yıkıyor.

Halihazırda bir fiziksel mağazanız varsa, mağazanıza gelip denemek veya satın almak (veya tam tersi) için ürünlerinizi çevrimiçi olarak görebilecek müşteriler için mağazanızı daha kullanıcı dostu hale getirmenin yollarını düşünün.

Deneyimleri entegre edebileceğiniz bazı ortak alanlar şunlardır:

POS

Mağaza içi satış noktası sisteminizin çevrimiçi mağazanıza (veya ticaret platformunuza) bağlı olduğundan emin olun, böylece müşterilerinizin kanallar arasındaki satın alma alışkanlıklarını takip edebilir ve daha akıllı öneriler ve pazarlama kararları verebilirsiniz.

Mağaza içi kiosklar

Bunları, müşterilerinizin dizüstü bilgisayarlarında veya telefonlarında kaldıkları yerden devam edebilmeleri için ayarlayın.

Tavsiye Edilen:  Pazarlama Karmanızda Referansların ve Vaka Çalışmalarının Faydaları

Kiosk düzeniniz ve menü sisteminiz çevrimiçi mağazanızı yansıtıyorsa ürünleri bulmak daha az zaman alır ve anlaşmazlıkları azaltır.

BOPİS

Bu, son yıllarda standart bir beklenti haline geldi ve omnichannel’in büyümesini iyi bir şekilde gösteriyor.

Müşterileriniz, ürünleri çevrimiçi olarak sipariş edebilmeyi ve herhangi bir gecikme veya komplikasyon olmadan mağazadan teslim alınmaya hazır hale getirilebilmeyi bekler.

Müşterileriniz için basit bir süreç, işletmenizin karmaşık depolama, nakliye ve stok düzeyindeki zorluklarını gizler.

Neyse ki birçok ticari çözüm artık bu beklentiyi karşılamak için BOPIS teknolojisini sağlıyor.

Kibo Ticaret ticaret platformunda mükemmel kurumsal düzeyde BOPIS işlevselliği sunar, ancak Shopify’ı zaten kurduysanız şunları yapabilirsiniz: mağazanızı yapılandırın Müşterilerin çevrimiçi satın almalarına ve mağazadan teslim almalarına olanak sağlamak.

WooCommerce aynı zamanda yerel alım için yapılandırılabilir.

7. Birinci sınıf çok kanallı bir e-ticaret teknoloji yığını geliştirin

Çok kanallı perakende stratejinizde size yardımcı olabilecek iki geniş teknoloji kategorisi vardır: birden fazla kanalda satışı destekleyen arka uç platformları ve çok kanallı odaklı oyununuzu geliştirebilecek ön uç teknolojisi.

Çok kanallı e-ticaret platformları

Göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç e-ticaret/arka uç platformu örneği:

Shopify Plus

Önde gelen e-ticaret platformunda başsız özellik etkindir; bu, birden fazla vitrini ve kanalı bağlayabileceğiniz anlamına gelir.

Kapsamlı bir sosyal medya ve pazaryeri entegrasyonuna sahiptir ve tüm çok kanallı operasyonunuzu tek bir yerden kontrol ederken, 100’den fazla kanal arasından dilediğinizi seçerek satış yapmanıza olanak tanır.

Büyük Ticaret

BigCommerce, perakendecilere 150’den fazla pazaryerine ve sosyal yayına erişim sunmanın yanı sıra, envanterinizi kanallar arasında senkronize eden gelişmiş envanter yönetimi araçları da sağlar; böylece fazla veya az stoklama konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Adobe Ticaret (Magento)

Bulut tabanlı platform, çeşitli bölgelerdeki birden fazla kanala erişim sağlar.

“Sınırsız ön uç esnekliği” sunan ve perakendecilerin ihtiyaç duydukları çok kanallı perakende deneyimini tam olarak tasarlamalarına olanak tanıyan API odaklı çözümlerinin çevikliğine odaklanıyorlar.

Çok kanallı perakende SSS

Hangi perakendecinin güçlü bir çok kanallı planı var?

Bu yazının başında da belirttiğimiz gibi Sephora, güçlü bir çok kanallı perakendecilik stratejisinin uygulamadaki en iyi örneklerinden biridir.

Müşterileri, sipariş süreçlerinde kesinti olmadan çevrimiçi mağazalarından fiziksel mağazalarına (veya tam tersi) kolayca geçebilirler.

Mağaza içi teknoloji, BOPIS, artırılmış gerçeklik ve daha fazlasını kullanarak alışveriş yapanlar için tutarlılık geliştiriyorlar.

Çok kanallı platform nedir?

Çok kanallı bir platform, perakendecilerin müşterilerine tutarlı bir deneyim sunmak için pazarlama, sipariş ve sipariş karşılama süreçlerini birden fazla kanalda yönetmelerine olanak tanıyan bir çözümdür.

Pek çok e-ticaret perakendecisi, bu kusursuz deneyimi yaratmak için birlikte çalışan birden fazla platforma sahip olacaktır.

Çok kanallı stratejinin artıları ve eksileri nelerdir?

Artıları:

 • Daha yüksek müşteri memnuniyeti
 • Artan müşteri sadakati ve elde tutma
 • Satışları ve dönüşümleri artırdı
 • Satış yolculuğunda daha az sürtünme
 • Daha iyi kişiselleştirme

Eksileri:

 • Daha karmaşık uygulama
 • Daha yüksek giriş maliyeti
 • Daha fazla işlevler arası işbirliği gerektirir

Çok kanallı neden çok kanallıdan daha iyidir?

Omnichannel, çoklu kanaldan daha iyidir çünkü odak noktası kanal yerine müşteridir.

Çok kanallı perakendeciler, müşterilerinin kullanmadığı kanallarda zaman kaybetmez. Çok kanallı perakendeciler müşteriyi unutarak kanallara odaklanıyor.

Çok kanallı müşteri deneyimini merkeze alan bir perakende stratejisi oluşturun

Yalnızca çevrimiçi mağazanız aracılığıyla satış yaparak kendinize bir isim ve sadık bir müşteri tabanı oluşturduysanız, ölçeklenirken müşterilerinizi de yanınızda götürmeniz gerekir.

Çok kanallı stratejinizi nasıl geliştirmeye karar verirseniz verin, bunun mağaza ziyaretçilerinizin alışık olduğu düzeyde müşteri deneyimi sağlama kapasitesine sahip olması gerekir.

Temas noktalarını belirlemek, müşterilerinizi ve onların ihtiyaçlarını tanımak ve kanallar arasındaki geçişi kolaylaştırmak için gösterdiğiniz tüm sıkı çalışmanın karşılığını alacağınız yer burasıdır.

Müşteri yolculuğunun her aşamasında destek, kolaylık ve hepsinden önemlisi satın alma olanağı sunmak, sizi çok kanallı perakende başarısına giden yolda yönlendirecektir.

#cta-visual-pb#İnanılmaz, yüksek performanslı bir e-ticaret deneyimi yaratınDaha büyük markalar için tasarlanan Shogun Page Builder Advanced, ekibinizin alt markalarınız ve çeşitli markalarınız genelinde içerik kopyalamasına ve klonlamasına olanak tanır Vitrinler kolaylıkla.Daha fazla bilgi edin