Geniş Eşleme Düzenlendi ve Sıralı Eşlemeyle Birleştirildi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Geniş Eşleme Düzenlendi ve Sıralı Eşlemeyle Birleştirildi

Google Ads, Arama Ağı reklamlarına yönelik anahtar kelime eşleme türlerinin işlevselliğinde bir değişiklik daha yapıyor. Şubat 2021 itibarıyla, sıralı eşlemeli anahtar kelimeler, arama ağı kampanyalarına yönelik geniş eşlemeli değiştirilmiş (GED) anahtar kelimelerin çoğu davranışını kapsayacaktır.

Google iddia ediyor bu değişikliğin “ilgili müşterilere ulaşmayı kolaylaştırma” çabası olduğunu söyledi. Ancak bu değişikliğin tam etkisi henüz görülmedi ve oldukça öznel bir konu olarak değerlendirilebilir.

İyi sonuçlar almaya devam ettiğiniz sürece bu değişikliğin Google Ads kampanyalarınızı nasıl etkilediğini tam olarak anlayamayabilirsiniz. Bu anahtar kelime eşleme türü değişikliğinin işletmeniz için ne anlama geldiğini ve bundan sonra ne olabileceğini biraz daha derinlemesine ele alacağız.

Google Neden Geniş Eşlemeli Değiştirilmiş Anahtar Kelimeleri Sıralı Eşlemeyle Birleştiriyor?

Son on yılda, Google Ads’deki arama kampanyalarını etkileyen anahtar kelime eşleme türünde birkaç değişiklik oldu. 2014’ten bu yana aşağıdaki önemli eşleme türü güncellemelerini göz önünde bulundurun.

  • Eylül 2014 – Google’ın duyurduğu Google Inside AdWords blogu yakın varyasyon anahtar kelime eşlemesinin tam ve sıralı eşlemeli anahtar kelimelere uygulanacağını. Reklamverenler, sizin belirtmenize gerek kalmadan, anahtar kelimelerinizin çoğul veya yanlış yazılmış halleri gibi şeyler için otomatik olarak ödeme yapmaya başlayacaktır.
  • Mart 2017 – Google, eğer sistemleri anlam açısından önemli olmadıklarına karar verirse, işlev sözcüklerini (“to”, “for”, “in”, “from” gibi) göz ardı etmeye başladı. Google Inside AdWords blogunda 2017 yakın varyasyon duyurusu ayrıca, tam eşlemeli anahtar kelimelerin, anlamın aynı olduğu kabul edilirse kullanıcı aramalarını farklı sırayla eşleştirmeye başlayacağını da belirtti.
  • Eylül 2018 – Google, “anahtar kelimenizle aynı anlamı paylaşan yakın varyasyonları” eşleştirecek güncellemelerini duyurdu. Google Ads Yardım merkezi. Bu değişikliğin amacı, ima edilen kelimeleri, aynı amaca sahip kelimeleri ve tam eşlemeli anahtar kelimeler için başka sözcüklerle ifade edilmiş eşleşmeleri eşleştirmekti.
  • Temmuz 2019 – Google’ın duyurduğu Google Ads Yardım forumu BMM ve sıralı eşlemeli anahtar kelimelerin, aynı anlama sahip olduğunu düşündükleri kelimelerle eşleşmeye başlayacağını. Bu, “çim biçme” gibi bir aramanın “çim kesme” sıralı eşlemesi veya BMM anahtar kelimesiyle eşleşmesine eşittir.
  • Şubat 2021 – En son güncellemede Google, sıralı eşlemeli ve geniş eşlemeli değiştirilmiş anahtar kelimelerde değişiklikler yaptığını duyurdu. Bir bakıma, geniş eşleme düzenleyici anahtar kelime (önünde yakın gereksinimi belirten bir artı işareti bulunan geniş eşlemeli bir anahtar kelime) artık sıralı eşlemeli bir anahtar kelime olarak işlev görecek ve Temmuz 2021’den itibaren artık GED anahtar kelimeleri oluşturamayacaksınız.
Tavsiye Edilen:  Shopify Nedir ve Nasıl Çalışır? (2023)

Peki Google Ads bu değişikliği neden GED ve sıralı eşlemeli anahtar kelime türlerine uyguluyor?

BMM/Sıra Eşleme Değişikliğinin Artıları

Yukarıdaki kademeli değişikliklerden bazıları, reklamverenlerin, normalde kaçırabilecekleri alakalı potansiyel müşterileri sitelerine çekmelerine yardımcı olur.

Yıllar önce, tam eşlemeli anahtar kelimeye yönelik reklamlar [running shoes] “koşu ayakkabısı”, “koşu ayakkabıları” veya “koşu ayakkabıları” gibi kullanıcı aramalarını kaçırırdı. Artık bir işletme tüm bu varyasyonları orijinali ile kendine çekebilmektedir. [running shoes] tam eşlemeli anahtar kelime.

Tam eşlemeli anahtar kelimelerin yanı sıra, Temmuz 2019 güncellemesi bile, anlamlı olduğunda sıralı ve BMM anahtar kelime değiştirme işlemlerini daha iyi hale getirdi. Örneğin, +çim +biçme için tek bir BMM anahtar kelimesi artık “çim kesme” şeklinde bir kullanıcı araması için tetiklenebilir. Genel olarak bu kişilerin müşteri olma potansiyeli muhtemelen benzerdir.

BMM/Sıralı Eşleşme Değişikliğinin Eksileri

Bu değişiklikler ileri düzey reklamverenler için tehlikelidir. Örneğin, yıllarca süren araştırma ve reklamlardan sonra, işletmenizi “çim biçme” araması yaparak bulan bir müşterinin, sizi “çim biçme” araması yaparak bulan bir müşteriye göre daha yüksek bir yaşam boyu değere sahip olduğunu belirlemiş olabilirsiniz. Sonuçta farklı dil, farklı değer algılarını taşır.

Çim biçmeyle ilgili olarak, bu nüanstan yararlanmak için belirli reklam sözlerini ve açılış sayfası ifadelerini içeren tam bir Reklam Grubu oluşturmuş olabilirsiniz. Google, “çim biçme” reklamınıza “çim biçme” araması yapan bir kullanıcı gönderdiğinde, bu süreçte değer kaybı olur ve bu uyumsuzluk kalite puanlarınızı etkileyebileceğinden, reklam paralarınızı daha az değerli müşterilere daha yüksek bir tıklama başına maliyetle harcarsınız.

Uzun lafın kısası – BMM ve sıralı eşleme kombinasyonu başka bir kontrol katmanını ortadan kaldırır bilgili reklamverenlerden.

Bir benzetme, sevgilinizi dondurma yemeye çıkarmak gibi bir şey olabilir. Orta boy tereyağlı cevizli külah ve orta boy çikolata parçası sipariş ediyorsunuz. Kasiyer toplam tutarınızın 12,99 dolar olduğunu söylüyor. Onlara 20 dolarlık bir banknot uzatıyorsunuz… paranın üstünü saklıyorlar ve size iki adet orta boy çikolatalı şeker külahını geri veriyorlar. Teknik olarak dondurma alırken, burada bir sürü özgürlük alındı.

Tavsiye Edilen:  Influencer Blog Yazmanın Gücü: Markanızı Oluşturmak ve Daha Geniş Bir Kitleye Ulaşmak

Reklamverenler olarak, negatif anahtar kelime listelerimizde çok dikkatli davranarak bu özgürlüklerin çoğunu azaltabiliriz, ancak bu daha fazla zaman ve enerji gerektirir.

Yeni BMM/Sıralı Eşleme Örnekleri

onların duyuru makalesiGoogle, BMM/sıralı eşleme kombinasyonundan önce ve sonra anahtar kelime eşlemeyle ilgili bazı arama sorgusu örneklerini içeren bir görsel ekledi.

Dallas, Austin veya Houston PPC yönetiminin avantajlarından yararlanan bir işletme olarak bu değişikliğin ayrıntılarıyla ilgilenmeyebilirsiniz. Günün sonunda, kampanyalarınız için mükemmel sonuçlar elde etmenin hâlâ yolları var. Negatif anahtar kelime listeleri ve PPC kitle hedeflemesi gibi şeyler, bütçenizi değiştirmeden sonuçlarınızı yükseltebilir.

WIX’un İşletmeniz için PPC Detaylarını Yönetmesine İzin Verin

Yürütmeniz gereken bir işletmeniz var ve Google Ads’te ve gelen pazarlamada bitmek bilmeyen değişikliklere ayak uydurmak yorucu olabilir. Teksas pazarlama ajansımız topluluğa 40 yıldır hizmet veriyor ve işletmeniz için etkili Houston, Dallas ve Austin PPC yönetimi sunmak için zamanla geliştik.

Ücretsiz bir pazarlama danışmanlığı planlamak için bugün çevrimiçi olarak bize ulaşın! Herhangi bir şüpheniz varsa, sizinki gibi işletmelerin günümüzün rekabet ortamında başarılı olmasına nasıl yardımcı olduğumuzu görmek için bu dijital pazarlama örnek olay incelemesine göz atın.