Geri Bağlantıları Nasıl Oluşturursunuz?Daha Fazlasını Okuyun >

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Geri Bağlantıları Nasıl Oluşturursunuz?Daha Fazlasını Okuyun >

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

İşte işletmeniz için geri bağlantılar oluşturmanın birkaç yolu. Ama önce hatırlamanız gereken tek şey, link almaya çalıştığınız herhangi bir sitenin sektörünüzle alakalı olması ve her ay kendisine gerçek trafik gelen yüksek kaliteli bir site olması gerektiğidir.

Backlink oluşturmanın 6 yolu

Sitenin kalitesine odaklanın

Google’ın Penguen 4.0 güncelleme, değerlerini ayarlayarak düşük kaliteli geri bağlantılara sahip siteleri sildi. Yani spam içerikli bağlantı yok! Trafik, DA/DR puanı, kendi sitenizle alaka düzeyi ve sosyal medya etkileşimi gibi şeyleri arayın.

Soğuk e-posta kullan

Sitenize geri bağlantı oluşturmanın en basit yollarından biri, sektörünüzdeki diğer SEO’lara ve içerik yöneticilerine e-posta göndermek ve onlarla ilişkiler kurmaktır. Konuk gönderilerini değiş tokuş etmeyi veya daha büyük içerik projelerinde birlikte işbirliği yapmayı teklif edebilirsiniz.

Dizinlere gir

Sektörünüze bağlı olarak liste alabileceğiniz çok sayıda dizin vardır. Bu bağlantılar en yetkili bağlantılar olmasa da, size küçük bir SEO desteği sağlayacak ve işletmenizi çalışır duruma getirmenize yardımcı olacaktır.

Orijinal araştırmayı yayınla

Yazarlar, makalelerinde orijinal araştırma ve verilere atıfta bulunmayı severler. Hızlı bir vaka çalışması yürütecek ve kendi verilerinizden bazılarını alacak bir konumdaysanız, yüzlerce bağlantı alabilirsiniz. Bunu, gazetecilere ve diğer endüstri bloglarına yönelik bir sosyal yardım kampanyasıyla birleştirmelisiniz.

Makalelerinizde uzmanlardan alıntı yapın

Sektörünüzdeki diğer sitelerle ilişki kurmanın bir başka hızlı yolu da, makalelerinizde uzmanlardan alıntı yapmayı teklif etmektir. Uzmanlara ulaşın ve belirli bir konuda bir veya iki satır katkıda bulunabileceklerini görün. Bazı markalar, belirli bir konuyu tartmak için 10-15 uzmanın bulunduğu uzman derlemeleri yayınlar.

Örneğin, AI’nın organik aramayı nasıl etkilediğine dair bir rehber yazıyor olsaydık, birkaç SEO uzmanının konuyu ele almasını sağlardık. Ne kadar çok örnek ve resim gönderirlerse o kadar iyi.

Kırık bağlantılar kampanyaları başlatın

Eski ama iyi bir tane. Bağlantı almak istediğiniz sitelere bakın ve tüm kırık bağlantılarını bulmak için Ahrefs gibi bir araç kullanın. Ardından, içerik yöneticisine bozuk bağlantıyı gösteren ve bunun yerine kendi blog yayınınızı veya içeriğinizi öneren bir e-posta gönderin. Çoğu zaman olumlu bir yanıt alırsınız ve sitenize geri dönen yeni bir bağlantı alırsınız.

Ücretsiz bağlantılar nasıl oluşturulur?

Ele aldığımız bazı yöntemler, yürütmek için bir pazarlama bütçesi gerektirmez. İşte yine buradalar:

 • Sektörünüzdeki diğer bloglara ulaşmak için soğuk e-posta kullanın
 • Uzmanlardan bir konuya ağırlık vermelerini isteyin ve ardından onları bir gönderide öne çıkarın ve bağlantı alışverişinde bulunun
 • Diğer bloglarda konuk gönderileri yayınlayın
 • Bir podcast’te konuk olarak görünün
 • Sitelerde yüksek değerli yorumlar yazın
 • İçeriğinizi Medium gibi sitelerde yeniden kullanın

Tüm sitelerin geri bağlantılarını nasıl görebilirim?

SEO geri bağlantı kampanyanıza yeni başlıyorsanız, önce kimin zaten size bağlantı verdiğini bilmeniz gerekir. Bunu yapmanın yolu Moz, Ahrefs veya Semrush gibi bir SEO aracı kullanmak ve sitenizi analiz etmektir.

Bu araçlar, sizin sitenize bağlantı veren tüm siteleri görüntüler. Bu mevcut ilişkileri, onlardan konuk gönderileri için daha fazla bağlantı ve fırsat elde etmek için kullanabilir veya bir içerik ortaklığıyla alakalı olabilecek diğer sitelere yönlendirmeler isteyebilirsiniz.

En iyi bağlantı denetleyicisi nedir?

Sitenizin sahip olduğu geri bağlantıları görüntüleyen SEO araçlarına bağlantı denetleyicileri denir. İşte en iyiler listemiz.

 • Semruş
 • Ahrefs
 • Moz
 • Buzzsumo
 • Ubersuggest
 • LinkMiner
 • OpnLinkProfiler

Rakibinizin bağlantılarını ücretsiz olarak nasıl kontrol edersiniz?

Kullanabileceğiniz gerçekten güzel bir araç var. Sıra İzleme bu, rakibinizin tüm geri bağlantılarını görmenizi sağlar. Oldukça basit ama kabaca bir fikir veriyor. Daha ayrıntılı (ve doğru) bilgi almak istiyorsanız, Ahrefs veya Semrush gibi bir SEO aracına ücretli abonelik almalısınız.

Geri bağlantıların maliyeti nedir?

İdeal olarak, bir geri bağlantı almak için hiçbir şey ödemeniz gerekmez. İçerik ortaklıkları, konuk gönderileri, podcast görünümleri ve diğer organik etkinlikler aracılığıyla ihtiyacınız olan tüm bağlantıları alabilmeniz gerekir.

Ancak, bu çabalarınız tükenirse ve alan adı otoritenizi oluşturmanız gerekiyorsa, bütçenizin bir kısmını geri bağlantı satın almaya ayırabilirsiniz. Bir geri bağlantının maliyeti 100 dolardan 20.000 dolara kadar çıkabilir (özellikle bir halkla ilişkiler promosyonu yapıyorsanız).

[Add Banner Here]