Geri Dönüş Makinesi YouTube | YT’de Silinen Videolar Nasıl Bulunur?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Geri Dönüş Makinesi YouTube | YT’de Silinen Videolar Nasıl Bulunur?

YT’de silinen videoları bulmak ister misiniz? Wayback makinesi YouTube bu videoları bulmanıza yardımcı olacaktır. Bu videoların bağlantısını elinizde bulundurmanız koşuluyla, YouTube’dan silinen videoları bulmanıza yardımcı olacak basit bir kılavuzu burada bulabilirsiniz. İsterseniz Waybackmachine YouTube’u öğrenelim YT’den kaldırılan videoları alın.

Wayback Machine YouTube nedir?

Hepimiz bir süre sonra geri dönmeyi umuyoruz. İster okul anıları, ister gittiğiniz tatil. Hepimiz yaşadığımız en sevdiğimiz anlara geri dönmemize yardımcı olacak bir zaman makinesine sahip olmak isteriz. Wayback makinesi Zaman makinesine çok benziyor… değil mi? Ancak hayır, sizi tatillerinize geri götürmeyecek, ancak YouTube’da silinen videoları bulmanıza yardımcı olacaktır. Şimdi bunun nasıl mümkün olduğunu merak ediyor musunuz?

Wayback Machine, bilgiyi çevrimiçi ortama taşıyan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Çevrimiçi olarak 500 milyarın üzerinde sayfaya sahip bir arşiv makinesidir. 1996 yılında başladı.

Bu nedenle, YouTube için Wayback makinesinde video paylaşım devinden kaldırılan bir dizi YT videosu da bulunuyor.

Wayback Makinesi Yasal mı?

Wayback Makinesi’nin yasallığı söz konusu olduğunda pek çok gri alan var. Örneğin Avrupa, Wayback Makinesi’nin telif hakkı kurallarının ihlali olduğunu düşünebilir ve korunan bilgilerin üreticileri, çalışmalarının arşivlenmesini isteyip istemediklerine karar verebilir. Ancak, bir yaratıcının çalışmasının Wayback Machine’den silinmesini talep etmesi durumunda İnternet Arşivi’nin buna uyması gerekir.

Wayback Machine söz konusu olduğunda her ülkenin farklı yasaları vardır.

Wayback Makinesinin Önemi

Wayback Makinesi’nin önemi yadsınamaz. Elbette İnternet’in geçmişini korumak çok önemlidir, ancak aynı zamanda geri dönüp orijinal bir materyal kaynağını okuyabilir ve içerik güncellenmeden önce nasıl bir şey olduğunu görebilirsiniz. Bu özellikle bilginin sürekli değiştiği bir dönemde faydalıdır.

Tavsiye Edilen:  Spectrum 30 Günlük Ücretsiz Deneme – Nasıl Etkinleştirilir?

Artık çevrimiçi olmayan web sitelerini görebilme yeteneği, Wayback Machine’in bir başka harika özelliğidir. Ancak bu konuda bazı kusurlar var. Wayback Machine, bir web sitesinin belirli bir tarihteki belirli bir noktada anlık görüntüsünü yakalar. Bu nedenle Wayback Machine’in anlık görüntüyü ne zaman çektiğine bağlı olarak bazı içerikler eksik olabilir.

YouTube için Wayback Machine’den Silinen Videoları Arama Adımları

YouTube’dan silinen videonun bağlantısına sahip olmanız gerekir; silinen videoları yalnızca YouTube arşivi Wayback kitaplığı aracılığıyla bulacaksınız.

Bağlantıyı Wayback Machine web sitesindeki arama çubuğuna yapıştırın.

Videonun silindiği tarihi vurgulayan bir takvim göreceksiniz. Tarihe tıklamanız gerekiyor.

Wayback YouTube arşivi silinen videoları bulduğunda, videoyu doğrudan görüntülemezsiniz. Bunun yerine videoları indirmeniz gerekir.

URL’siz YouTube için Wayback Makinesinden Silinen Videoları Nasıl Bulunur?

Silinen videoların linki elinizde yoksa bu videonun Facebook gibi başka bir platformda paylaşılıp paylaşılmadığını araştırmanız gerekir.

Videoyu diğer platformda bulursanız Wayback makinesinin arama çubuğuna bağlantıyı girin.

Silinen videoyu bulduğunuzda videoyu indirebilirsiniz.

URL’yi bilmeden videoyu bulmanın başka bir yolu da yazmaktır. “site:www.youtube.com + videonun adı” Google’daki arama çubuğunda.

Arama motoru size alakalı videoların bir listesini gösterecektir.

Bu teknikleri kullanarak videoları bulamazsanız silinen videoları kurtaramazsınız.

Peki Wayback Makinesi Nasıl Faydalıdır?

Bilgi Almak İçin

Web siteniz başarısız olursa veya yanlışlıkla silinirse ve bir yedeğiniz yoksa, geri dönüp materyali söküp yeniden oluşturmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca web sitenizin düzenli olarak yedeklendiğinden emin olun.

Web Sayfasını İstek Üzerine Kaydetme

İnternet Arşivi, takip ettiği web sitelerinin bir listesini hiçbir zaman yayınlamadı. Ayrıca neyi ne zaman yakalayacağına karar vermek için kullandığı yöntemleri de açıklamadı. Sitenizin WaybackMachine tarafından arşivlenmediğini keşfederseniz, “Güvenilir bir alıntı olarak gelecekte kullanmak üzere bir web sayfasını şimdi göründüğü haliyle yakalayabilirsiniz.” URL’nizi kutuya koyun ve SAYFAYI KAYDET’e basın.

Tavsiye Edilen:  12 Basit Adımda Nasıl Kitap Eleştirmeni Olunur?

Çözüm

Wayback Machine YouTube, YouTube’da silinen videoları bulmanın en iyi yollarından biridir. Kaldırılan videoyu URL’li veya URL’siz bulmaya çalışın. YouTube ile ilgili diğer güncellemeler için burayı tıklayın.

Sıkça Sorulan Sorular

S1. Wayback Machine YouTube’da çalışıyor mu?

Cevap. Evet öyle, YT’den silinen videoları bulabilirsiniz ancak videonun bağlantısına sahip olmalısınız. URL’niz yoksa YT’den kaldırılan videoyu takip etmek biraz zordur.

Q2. Wayback Makinesini nasıl kullanırsınız?

Cevap. YouTube’dan kaldırılan eski web sitelerini ve videoları bulmak için Wayback Makinesi’ni kullanabilirsiniz.

S3. Wayback Machine’de bir web sitesini nasıl görüntüleyebilirim?

Cevap. 1. “https://web.archive.org” girin

2. Web sitesinin bağlantısını arama çubuğuna yapıştırın.

3. Ardından son olarak “Geçmişe göz at”ı seçin.

S4. Wayback Makinesi yasa dışı mı?

Hayır, yasa dışı değil. Bir ABD mahkemesi bunun meşru delil olarak kullanılabileceğine karar verdi.

S.5 Silinen YouTube videolarını geri alabilir miyiz?

  • İnternet Arşivi’nin Wayback Makinesi’ne gidin ve silinen videonun URL’sini yapıştırın. URL’yi YouTube veya kanal hesabı e-postalarınızda bulabilirsiniz.
  • URL’yi URL alanına yapıştırdıktan sonra Enter tuşuna basın.
  • Videonun mevcut olduğu tarih ve saati seçin ve anlık görüntü çekin.
  • Videoyu indirmek için sağ tıklayın
  • Filmi kaydet’i seçin.

S.6 Silinen bir YouTube videosunu bağlamadan nasıl izlerim?

  • Listeden silinen videoyu seçin. Sizi oynatılmayacak bir videoya gönderecek, ancak bağlantı orada olacak.
  • URL’yi kopyalayıp arama kutusuna yapıştırın. Şimdi Wayback Machine’e gidin ve URL’yi arama kutusuna yazın.
  • Artık daha önce kaldırılan videoyu görebilirsiniz. Bunlardan herhangi birine tıklarsanız sizi arşivlenmiş bir sayfaya yönlendirecektir.

Table of Contents