Giden Potansiyel Müşteri Oluşturma Süreci – Valf ve Ölçer

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Giden Potansiyel Müşteri Oluşturma Süreci – Valf ve Ölçer

İtirazları Ele Alma Planı

Her zaman potansiyel müşterilerinizin itirazlarını planlayın. Giden potansiyel müşteri yaratmada, her zaman büyük miktarda reddedilme yaşayacaksınız. Değer öneriniz ve senaryonuz ne kadar güçlü olursa olsun, sosyal yardım potansiyel müşterilerle bulundukları yerde buluşur. İtirazların ele alınmasına yönelik planlama, başarılı müşteri adayı yaratmanın kritik bir yönüdür çünkü ortak itirazların üstesinden gelmek, potansiyel müşterilerin ilgisini canlı tutar.

İtirazlara anında yanıt verebildiğinizde, potansiyel müşteriler dinlendiklerini hisseder ve mesajınızın tamamını dikkate alma olasılıkları daha yüksek olabilir. İtirazları tahmin edin ve yanıtlarınızı senaryonuzla birlikte prova edin. İtirazların ele alınmasını planlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

 1. Yaygın İtirazları Belirleyin: Önceki pazarlama kampanyalarından gelen itirazları inceleyin. Sorunun noktasını bildiğiniz için itirazları önceden tahmin edebilirsiniz.
 2. Yanıtları Geliştirin: Tıpkı senaryonuz gibi, beklediğiniz yaygın itirazlara açık ve hızlı yanıtlar geliştirmelisiniz.
 3. Yanıtların provasını yapın: E-posta veya sosyal medya aracılığıyla bir soğuk arama gerçekleştirirseniz, destek öncesinde yanıtları test etmelisiniz. Geleneksel telefon desteği gerçekleştirmeyi planlıyorsanız, yanıtları doğal ve dostane bir şekilde sunmaya hazır olduğunuzdan emin olun.
 4. Dikkatli dinle: Ortak itirazları planladığınız için dinlemek, itirazların içindeki nüansı ve çeşitliliği belirlemenize yardımcı olur. Takip soruları sormak aynı zamanda potansiyel müşteriyle etkileşimde olduğunuzu da gösterir.

Senaryoları planlayarak ve prova ederek, olası satış yaratma çağrıları sırasında itirazlarla baş etmeye daha hazırlıklı olabilirsiniz. Potansiyel müşteri yaratma araştırmanız, öğrenmeniz ve planlamanız kesin olduğunda, çabayı yürütmeye ve doğru bir şekilde analiz etmeye hazır olursunuz.

Uygulamak

Giden potansiyel müşteri yaratma sürecinizi yürütmek, en son teknolojiyi zaman içinde test edilmiş stratejilere uygular. Giden potansiyel müşteri yaratma stratejileri her zaman hedef kitlenizin sıkıntılı noktalarını göstermeye, değer teklifinizi açıkça belirtmeye ve bir marka mesajıyla kendinizi farklılaştırmaya dayanacaktır. İşlem işletmeleri de dahil olmak üzere bazı işletmeler için, tüm giden çabalar hızlı bir şekilde art arda gerçekleşebilir. Daha uzun satış döngüleri için, ilk soğuk arama kampanyası haftalar veya aylar sürebilir, ardından randevu ayarlama, müşteri adaylarının değerlendirilmesi ve satış olasılıkları takip edilebilir.

Tavsiye Edilen:  Ajan işbirliği ve müşteri deneyimi üzerindeki etkisi nedir?

Soğuk Arama

E-posta, telefon görüşmeleri ve sosyal medyanın bir karışımının kullanılması, soğuk aramayı dönüştürdü. Farklı ortamlar kullanarak en iyi soğuk arama kampanyasını yürütmenize yardımcı olacak temel stratejiler vardır.

 1. E-postayı İlk Giriş Takip Aracı Olarak Kullanın: B2B giden olası satış yaratmada e-posta, doğrudan telefonla ulaşmadan önce çözümünüzü ve markanızı bir potansiyel müşteriye tanıtabilir. Soğuk bir görüşme yaptıktan sonra, değer teklifinizi özetleyen ve harekete geçirici mesaj içeren bir e-posta göndermeyi düşünün. Bu, mesajınızı güçlendirmenize ve başarılı bir sonuç alma şansınızı artırmanıza yardımcı olabilir.
 2. Sosyal Medyadan Yararlanın: Sektöre bağlı olarak sosyal medya platformları potansiyel müşterilere ulaşma konusunda güçlüdür. Güçlü bir sosyal medya hesabınız olduğunda potansiyel müşteri adayları yorumları, mesajları not alır ve ilgili içeriği paylaşır.
 3. Kampanyanızı Bilinçli Planlayın: Soğuk aramalar yaparken yaklaşımınızı önceden planlayın; böylece e-posta desteğiniz, telefon aramalarınız ve takibiniz kasıtlı bir programa uysun.
 4. CRM kullanın: Müşteri ilişkileri yönetiminizdeki (CRM) tüm verileri takip edin. Kampanyanın tamamını doğru bir şekilde analiz edebilmeniz için her sonucun kaydedilmesi gerekir. Bu, düzenli kalmanıza ve potansiyel müşteri yaratma çabalarınızı en üst düzeye çıkardığınızdan emin olmanıza yardımcı olabilir.

Soğuk arama kampanyanıza farklı kanalların bir karışımını dahil ederek başarı oranınızı artırabilir ve potansiyel müşterilerle daha güçlü ilişkiler kurabilirsiniz. Bu, kalabalık bir pazarda kendinizi farklılaştırmanıza, olası müşteri yaratma için yeni fırsatları belirlemenize ve sonuçta satış ve pazarlama çabalarınızda daha büyük başarıya ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Satış Randevu Ayarı

Giden müşteri adayı yaratma kasıtlıdır. Bazı süreçler için kampanyanızın yapısında randevu belirleyicilere ihtiyaç duyulabilir. Bu aşama, değer önerinizin daha derinlemesine bir sunumudur ve müşteri adayı yeterlilik aşamasının anahtarıdır. Satış randevularını etkili bir şekilde ayarlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

 1. Mesajınızı Hazırlayın: Soğuk aramanın amacı randevu ayarlamaksa mesajı bu hedefe yönlendirin. Bir satış randevusunda mesajınız, potansiyel müşteriye çözümünüzün sıkıntılı noktalarını açıkça yönlendirmelidir.
 2. Faydalara Odaklanın: Randevuyu basit tutun. Ürününüzün veya hizmetinizin yalnızca özelliklerinden ziyade faydalarına odaklanın. Markanız veya istatistikleriniz hakkında gereksiz bilgiler eklemeyin. Potansiyel müşteriler, katılım aşamasından değerlendirme aşamasına geçtiklerinde size bu soruları soracaktır.
 3. Uyumluluk Oluşturun: Görüşme sırasında potansiyel müşterinin ürününüz veya hizmetiniz için uygun olup olmadığını belirlemek için hedefe yönelik sorular sorun. Sektörlerini, şirket büyüklüklerini, bütçelerini ve diğer ilgili kriterleri göz önünde bulundurarak ideal müşteri profilinizi karşılayıp karşılamadıklarını belirleyin.
Tavsiye Edilen:  ChatGPT, ses özellikli cihazlar için daha etkili içerik oluşturmaya nasıl yardımcı olabilir?

Satış randevusunun sonunda sonraki adımlar için bir planınızın olması gerekir. Potansiyel müşteriyle ilişki kurduğunuzda, potansiyel müşteri yaratma süreci, satış hunisinin tüm aşamalarındaki vasıfsız potansiyel müşteriler ve potansiyel potansiyel müşteriler de dahil olmak üzere her türlü potansiyel müşteri için taktikleri içerir.

Potansiyel Müşteri Niteliği

Liderlik yeterliliği sonraki adımlara geçmenize yardımcı olur. En başarılı potansiyel müşteri yaratma kampanyaları, vasıfsız potansiyel müşterilere yönelik taktikleri, satış hunisinin en üstünde yer alan potansiyel müşterileri, satış hunisinin ortasındaki potansiyel müşterileri ve nitelikli karar vericiler için net bir sonraki adımı içerir.

 1. Müşteri Adayı Yeterlilik Çerçevesi Geliştirin: Bu, potansiyel müşterilerin nitelikli sayılması için karşılaması gereken bir dizi soru veya kriterdir. Bu, bütçelerini, şirket büyüklüğünü, sektörlerini, sıkıntılı noktalarını ve diğer ilgili kriterleri içerebilir.
 2. Sorularınızı Doğal Tutun: Konuşmaya dayalı müşteri adayı yeterliliği, açık uçlu sorular sorar ve potansiyel müşteri adaylarının işleri ve ihtiyaçları hakkında bilgi paylaşmalarına olanak tanır. Siz uyum oluştururken, lider yeterliliğinizin yanıtlarını açıklayacaklar.
 3. Nitelikli Potansiyel Müşterilere Öncelik Verin: Potansiyel potansiyel müşterileri belirledikten sonra, onlara öncelik verin ve kapanış satış temsilcilerine transfer etmek için sonraki adımları net bir şekilde sunun.
 4. Satış Hunisinde Daha Yüksek Potansiyel Müşteriler Planlayın: Satış hattındaki en yaygın çatlaklardan biri, işletmelerin satış hunisinin üstünde veya ortasında yüksek kaliteli potansiyel müşteriler için bir sürece sahip olmaması durumunda ortaya çıkar. Etkili bir potansiyel müşteri yaratma kampanyası, ek takip, daha fazla satış randevusu ve satış araştırması eylemleriyle bu potansiyel müşterileri korur.

Potansiyel müşterileri etkili bir şekilde nitelendirerek, potansiyel müşteri yaratma çabalarınızı en umut verici fırsatlara odaklayabilir ve daha büyük başarı elde edebilirsiniz. Her zaman olduğu gibi, daha sonra analiz edilmek üzere tüm verileri CRM’nize kaydetmek isteyeceksiniz. Bu özellikle ToFu ve MoFu beklentileri için geçerlidir.

Tavsiye Edilen:  Mikro anların kullanımıyla müşteri kazanımını en üst düzeye çıkarma

Satış araştırması, belirli endüstriler için geçerli olan potansiyel müşteri yaratmanın başka bir aşamasıdır. Satış sürecinin bir parçası olarak satış araştırması konusunda uzmanlaşmış BDR’ler genellikle ToFu ve MoFu potansiyel müşterileri için doğal bir seçimdir. Bu kampanyalar, ilişki kurmaya devam etmek için içerik pazarlaması, e-posta erişimi ve ağ oluşturma etkinlikleri gibi gelen pazarlamayı kullanabilir. Satış temsilcileri, potansiyel müşteri nesliniz potansiyel müşteriyi tam olarak nitelendirdikten sonra pazarlama ekibiniz için potansiyel müşteri yetiştirmeye de yardımcı olabilir.