Girişiminiz için Dijital Pazarlama Yönetiminin Zorunlulukları

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Girişiminiz için Dijital Pazarlama Yönetiminin Zorunlulukları

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Büyük bütçeli ajansları karşılayamazsınız (zaten bu size düşük öncelik verebilir), ancak girişiminizin serbest çalışanlardan vasat pazarlama sonuçları alma riski çok yüksektir. Bu yakalama-22’yi nasıl çözebiliriz?

Başlangıç ​​dünyası (dürüst olalım, girişimler kendi gezegenlerini ele geçiriyorlar) daha önce hiç olmadığı kadar hızlı, zorlu ve heyecan verici. İçinde bulunduğumuz dijital çağda start-up’lar çalışma dünyasını ve parmaklarımızın ucundaki değerli kaynakları nasıl kullandığımızı yeniden tanımlıyor.

Tüm girişimler benzersizdir, ancak meydan okunma ve yüksek, genellikle oldukça stresli sınırlara itilme deneyiminde ortak bir zemini paylaşırlar. Girişiminizin büyümesinin ve refahının bir parçası olmak heyecan verici olduğu kadar, girişim kültürü sayısız zorlukla birlikte gelir.

Sınırlı bir bütçeyle, yeni başlayanlar genellikle şirket içi pazarlama uzmanlarını işe alamazlar, ancak bir marka oluşturmaları ve zaman ve sabır gerektiren para yatırmaları gerekir. Aynı zamanda startup’ların da büyüyebilmeleri için anında performansa ihtiyaçları var.

Peki, buradan nereye gidiyoruz? Pazarlama stratejinizin ve pazarlama yönetimi tarzlarınızın güncel ve etkili olmasını nasıl sağlarız?

Çabalarınızı markanızı dikkatli bir şekilde oluşturmaya odaklarken, aynı zamanda anında sonuçlar elde etmeye nasıl odaklanabilirsiniz??

Hayatın tüm sorularını cevaplayacak bir kitap olmayabilir (yaşam yolculuğunu çok daha kolaylaştıracak olsa da), ancak kesinlikle cevaplara sahibiz ve girişiminizin tüm pazarlama çabalarında başarılı olmasına yardımcı olacak rehberlik sağlayacağız.

Görüşme yok, baş ağrısı yok. Sizi nişinizdeki en iyi yetenekle eşleştiriyoruz.

Küçük Bir Tarih Uzun Bir Yol Getirir

Önde gelen bir Sosyal Pazarlama Stratejisti olan Ted Rubin, dijital pazarlamanın mevcut durumu için hayati önem taşıyan bir kavram ortaya koydu: Pazarlamanın Geleceği Geçmişte Kaldı. Güncel pazarlama sorularımızın yanıtlarının geçmişte bulunabileceğini öne sürdü.

Tarihte, dijital dünyanın zar zor var olduğu günleri düşünün. Tüm çalışanların adınızı ve tercihlerinizi bildiği mahallenizdeki mağazaya kolayca girebilirsiniz.

İnsanları samimi bir bağlantı kurmaktan ayıran ve engelleyen bir ekran yoktu. Ancak işletmeler büyüdükçe kişiselleştirilmiş hizmet sunmak zorlaştı. Müşteriler arka planda kalırken, rafları envanterle doldurmak ve ucuz ürünleri satmak bir öncelik haline geldi.

Geçmişten Öğrenmek

İnsanlar sosyal hayvanlardır. Bağlantı olmadan hayatta kalamayız. Hepimiz duyulmak ve sevilmek istiyoruz. Bunu yapmak için girişiminizin pazarlama stratejisi ve pazarlama yönetimi taktiklerinin kapsamlı, kasıtlı ve kişisel olması gerekir. Artık müşterilerin bir numara olması gerektiğini biliyoruz. Daha da önemlisi girişiminiz ile tüketicileri arasında kurulan ilişkidir.

Şimdi neredeyiz

Ted Rubin’in dediği gibi, “döngüyü tamamladık”. Başladığımız yere geri döndük ve bu harika bir şey! Köklerimize, bağlantı olmaya geri döndük. Teknoloji, hem yeni başlayanların hem de köklü işletmelerin insanlarla tamamen yeni ve devrim niteliğinde bir platformda bağlantı kurmasına olanak tanır.

Tavsiye Edilen:  Etkili Bir Yönlendirme Programı Nasıl Tasarlanır ve Kurulur

Büyük güç büyük sorumluluk getirir

Teknoloji tartışmasız günümüz dünyasının en güçlü aracıdır. Bu büyük bir güç ve beraberinde büyük bir sorumluluk da getiriyor. Teknoloji ışık hızında ilerliyor (kelimenin tam anlamıyla değil ama siz anladınız) ve ona ayak uydurmak çok büyük ve acil bir zorluk.

Tüm dijital kanallardan gelen veriler bir sel gibi akıyor ve CMO’lar, tüketicileri hakkında alınan bilgi akışını nasıl işleyeceklerini ve ne yapacaklarını hızla öğreniyorlar. Aslında, CMO’ların %60’ı önümüzdeki birkaç yıl içinde pazarlama kampanyalarında veriye dayalı bilgilerden yararlanma niyetindeler (bu çok önemli). Topladığınız veriler, pazarlama stratejinize ve pazarlama yönetiminize nasıl yaklaşacağınıza karar vermenize yardımcı olacaktır.

Veriler hakkında konuşalım… Yine (bu kadar önemli)

Sonuç olarak, veri söz konusu olduğunda… keskin ve keskin analistlere ihtiyacınız var. Şirket içi bir analitik ekibi tutmayı karşılayabiliyorsanız, harika. Bununla birlikte, yeni başlayanların bir veri analitiği ekibine yatırım yapmak için çok daha küçük kaynakları vardır.

Yeni başlayan biriyseniz endişelenmenize gerek yok. Verilerinizin iyi bir şekilde kullanıldığından emin olmak için birçok kaynak vardır. Google Analytics başlamak için harika bir yer! Google Analytics ile, eğilimleri ve diğer önemli bilgileri göstermek için uzun vadeli veriler toplayabilir, böylece ileriye dönük akıllıca kararlar alabilirsiniz.

Örneğin, ziyaretçilerin web sitenizde ne kadar süre kaldıkları gibi ziyaretçi davranışlarını izlemek ve analiz etmek, web sitenizi oluşturmaya ve güncellemeye nasıl devam edebileceğiniz konusunda yepyeni bir olasılıklar alanı açacaktır.

Veri analizinin ötesinde, dikkate alınması gereken tonlarca başka şey var, nereden başlayacağınızı bilmek bile zor olabilir. Şanslısın ki (ve bizim için), yalnız değilsin!

Size yol göstereyim

Hepimiz için şanslıyız, rehberlik var. Startup’ınızın en iyi pazarlama stratejisine ve pazarlama yönetimine sahip olduğundan emin olmanızı sağlayacak birkaç tüyo burada.

Kişisel yap

Verilere sahipsiniz. Anketler yaptınız, müşterilerinizle konuştunuz, verileri analiz ettiniz. Girişiminiz, tüketicilerinizin ne istediğini ve ihtiyaçlarının ne olduğunu bilir. İzlemek ve etkilemek için tüm teknolojik araçlara sahipsiniz.

Ted Rubin, eksik olanın kişiselleştirme olduğunu söylüyor. Müşteriler, ilişkiden de fayda sağladıkları sürece takip edilmekten çekinmezler. Dijital dünyada parmaklarımızın ucunda tüm bu harika araçlara sahibiz, ancak hepsini destekleyecek güçlü bir ilişki olmadığı sürece hiçbirinin önemi yok.

Örneğin, 2014’te Coke, o zamanki yeni kampanyası “Share a Coke”u tanıttı. Genç bir izleyici kitlesine ulaşmak istediler ve o kuşağın en popüler 250 isminin yer aldığı Kola şişelerini piyasaya sürmeye karar verdiler.

Tavsiye Edilen:  Shopify ve Amazon FBA: 2023'te Hangisi Daha İyi?

O zamandan beri logolar sevgi ifadeleri, takma adlar vb. ifadeleri kapsayacak şekilde genişledi. Bu kampanya ile Coke, 2000 yılından bu yana ilk satış hacmi artışını yakaladı. Kişiselleştirilmiş pazarlama doğru yapıldı!

Eğlenceli gerçek: kişiselleştirilmiş pazarlamayı kullanan girişimler ve işletmeler, toplam satışlarının %15-20 oranında arttığını görebilir!

Startup’ınız için Kişiselleştirmenin Üstünde ve Ötesinde

Kişiselleştirme ve veri analizinin ötesinde, en iyi pazarlama stratejisine ve pazarlama yönetimi yaklaşımına sahip olduğunuzdan emin olmak için aklınızda bulundurmanız gereken başka önemli faktörler de vardır. Pazarlama çabalarınızın ve stratejilerinizin tümüne doğrudan dalmak ve bakmak yerine, pazarlama planınızı oluştururken çok metodolojik olmak daha kolay yönetilebilir.

Geçmiş pazarlama kampanyalarınızın ücretsiz denetimini alın

İşte pazarlama stratejinizi oluştururken temel bileşenler olması gereken bazı yöntemler.

Marka stratejisi

İlk büyük adımınızı atmadan önce marka stratejinizi belirlemelisiniz. Marka stratejiniz, markanızın temel değerlerini net bir şekilde tanımlamanızı, bunların müşterilerinizin önemli bulduğu şeylerle, sektör trendleriniz ve rekabetinizle uyumlu olduğundan emin olmanızı ve son olarak startup’larınızın temel değerlerinin sunduğunuz ürünle eşleştiğinden emin olmanızı ister. Markanızı nasıl oluşturacağınız konusunda daha ayrıntılı bilgi için marka stratejisi kılavuzumuza göz atın.

Artık marka stratejinizi tanımladığınıza göre, ileriye ve yukarıya doğru!

Pazarlama stratejisi

Hikayenizi sağlamlaştırdıktan sonra, girişiminiz için en iyi pazarlama stratejisini oluşturmanın zamanı geldi. Bu, hangi mesajı ve markayı hangi kitleye ileteceğiniz konusunda iş kararları vermenizi gerektirir.

Hedef kitlenizi bilmek ANAHTARdır. Öncelikle, ideal kitlenizin kim olmasını istediğinize ve kime ilham vermek istediğinize karar vermelisiniz. Hedef kitlenizi belirlerken kendinize soracağınız soruların bir listesini burada bulabilirsiniz.

İşte eğlenceli bir gerçek: İnsanların markanızı anlaması ve markanızla bağlantı kurması söz konusu olduğunda ürününüz her şeyden daha yüksek sesle haykırıyor. Mükemmel bir pazarlama stratejisi oluşturmak için iyi bir başlangıç ​​noktası, sadece yürümediğinizden değil, aynı zamanda konuşmayı da konuştuğunuzdan emin olmaktır.

Kendiniz hakkında söylediklerinizin ürününüzle ve tüketicilerin ürününüzü nasıl deneyimlediğiyle eşleştiğinden emin olun.

Sizin Bir Sorununuz Var, Çözümümüz Var

Başlamak İçin Harika Bir Yer

Startup’ınızın en iyi sonuçları alması için marka stratejisi ve performans stratejisi uyumlu olmalıdır. Başlangıçların, her şeyi sıfırdan inşa etmeleri açısından büyük işletmelere göre çok büyük bir avantajı vardır. Bu, yeni başlayanların marka ve performans stratejilerini en başından itibaren senkronize etmeleri için inanılmaz bir fırsat.

Pratik olarak konuşursak, işinizi büyümek için ölçeklendirmelisiniz. Her şeyde olduğu gibi, bu da para para para gerektirir (zengin bir adamın dünyasında komik olmalı). Ve startup’lar (hepimizin acı bir şekilde bildiği gibi) yolculuklarına istikrarlı bir mali durumla veya mali kaynaklarını nasıl harcayacakları konusunda esnek olma becerisiyle başlamıyor.

Bu bir ikileme neden olur. Zaman, çaba ve sabır gerektiren markanızı büyütmek istiyorsunuz.

Tavsiye Edilen:  Hedef Kitleniz İçin En İyi Blog Konularını Seçmenin 4 Basit Yolu

Ancak markanızı büyütmek için anında performansa ve sonuçlara da ihtiyacınız var. Büyük bütçeli ajansları karşılayamazsınız (zaten bu size düşük öncelik verebilir), ancak serbest çalışanlardan vasat pazarlama sonuçları alma riski çok yüksektir. Bu yakalama-22’yi nasıl çözebiliriz?

Başlangıçtan bitime

Gerçek ve değerli bir performans elde etmek için, yüksek operasyonel esneklikle eşleşen yüksek uzmanlığa, pazarlama ihtiyaçlarınıza yönelik çevik bir yaklaşıma ve başlangıç ​​büyüme süreçlerinde yüksek uzmanlığa ihtiyacınız var. Tüm bunların yönetim için çok fazla zaman harcamadan gerçekleşmesi gerekiyor.

Ne de olsa, olumlu pazarlama sonuçları sağlayacak saygın bir pazarlama ajansıyla çalışabilir ve çalışabilirsiniz. Dezavantaj? Muhtemelen düşük önceliğe sahip olacaksınız ve startup’ınızın üzerine yükleyebileceğiniz mali yük kaldırılamayacak kadar fazla olabilir.

Öte yandan, pazarlama serbest çalışanlarını işe alabilirsiniz. Finansal olarak konuşursak, bu en iyi bahis gibi görünüyor. Bununla birlikte, bir freelancer ile çalışırken, özellikle startup ve pazarlama freelance çalışanları arasındaki ilişkiyi yöneten kimse olmadığında, vasat pazarlama sonuçları alma şansı daha yüksektir.

Her iki seçenek de optimal değil ve yine başa dönmüş durumdayız.

Çözüm? Mayple’a merhaba deyin. Mayple, pazarlama hizmet sağlayıcı yönetim sürecinin tüm yönlerini güvence altına alan ve basitleştiren uçtan uca bir çözümdür. Eşleştirme ve işe alımdan ölçüm ve kalite güvencesine kadar, pazarlama yöneticilerinin kontrolü ellerinde tutmalarına ve yönettikleri tüm hizmetlerden yüksek performans almalarına yardımcı oluyoruz.

İşletmelerin ve pazarlamacıların her iki dünyanın da en iyisinin keyfini çıkarmasına izin veriyoruz.

İşletmeler, değerlerini daha fazla müşteriye ulaştırmayı başarabilmeleri için dünya çapındaki uzmanların yüksek düzeyde uzmanlığından ve tam esnekliğinden ve yakından yönetilen bir ekibin kontrolünden ve kalite güvencesinden yararlanır.

Pazarlamadan bağımsız uzmanlar, bağımsız çalışmanın esnekliğinden ve özgürlüğünden yararlanırken, Mayple tüm tarafların en iyi sonuçları almasını sağlamak için güvenlik, profesyonel rehberlik ve teknoloji araçları sağlar.

Devam edin, Mayple’ı kendiniz keşfedin ve bugün bir uzmanla konuşun!

Pazarlama Planı Şablonumuzu Alın
10 saatten fazla tasarruf sağlar, kullanımı kolaydır, her şey tek bir yerde.

Şablon Al