Giyim Bayileri Coronavirüs Sırasında Nasıl İş Yapıyor?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Giyim Bayileri Coronavirüs Sırasında Nasıl İş Yapıyor?

Dünya çapında hazır giyim yeniden satışı, çevrimiçi satışlarda yıllık %35 büyüme oranıyla 24 milyar dolarlık bir sektördür. Statista’ya göre. Tarihsel olarak içinde bulunulması kazançlı bir sektör olmuştur.

Daha sonra küresel bir salgın yaşandı.

Perakende mağazalarının kapanması, evde kalma yasaları ve genel tüketici belirsizliği arasında sektör nasıl gidiyor? Uzman giyim satıcılarının neler yaşadığını ve ayakta kalabilmek için işletmelerinde yaptıkları değişiklikleri burada bulabilirsiniz.

Giyim Satıcıları için İş Durumu

Günümüzde giyim satıcıları için işler her geçen gün değişiyor.

Poshmark, eBay, Depop ve diğerleri gibi çeşitli satış platformlarında ABD merkezli 131 giyim satıcısıyla yapılan bir anket, çoğunluğun (%60) Mart ayının son haftası itibarıyla satışlarda zaten bir düşüş gördüğünü gösterdi.

Bu çoğunlukta olmayan bayilerin %27’si işlerini her zamanki gibi görürken, küçük bir kısım (%14) satışlarda aslında bir artış görüyor.

Veri kaynağı: Kaleigh Moore, ABD merkezli bayilere gönderilen bir Google Forms anketi aracılığıyla Dolap Araçları mail listesi.

Bayi ve kurucusu Sammy Davis’e sorarsanız Tutumlu Patron HatunlarSatıcılar için eğitici bir üyelik topluluğu olan insanlar hâlâ giyim yeniden satış pazarından alışveriş yapıyor. Sadece bu da değil, satıcıların uzun süredir listelediği ürünleri de satın alıyorlar; bu da stokta birikmiş satıcılar için iyi bir haber.

Davis, “Satışların tutarlı kaldığına inanıyorum çünkü birçok kişi hâlâ evden çalışıyor ve maaş alıyor” dedi. “Bununla birlikte, şu anda işler her zamanki gibi değil. Ürün tedarikiyle ilgili sorunlardan yeni çevrimiçi satış kanallarını bulmaya ve bunlardan yararlanmaya kadar, bayilerin yaratıcı olması gerekiyor.”

Peki bunu tam olarak nasıl yapıyorlar?

Mevcut İklime ve Değişen Pazar Taleplerine Uyum Sağlamak

Sürekli değişen ortama uyum sağlamak için giyim satıcıları, operasyonlarını güvenli ve sağlıklı tutmak amacıyla iş modelleri konusunda stratejik adımlar atıyor.

Satıcılar İş Modellerini Nasıl Ayarlıyor veya Değiştiriyor?

Satıcıların modellerini anında değiştirmenin birkaç yolu var.

 • Fiyatların düşürülmesi. Ekonomik belirsizlik nedeniyle tüketiciler çoğu zaman temel olmayan ürünleri satın almaktan vazgeçiyor. Bunu bilen bazı satıcılar, şu anda mali kısıtlamalarla karşı karşıya olan müşteriler için tekliflerini daha uygun fiyatlı hale getirmek amacıyla genel olarak fiyatlarını düşürüyor.
 • Yardım almak. Bayiler, yeniden satış çabalarına ayıracak fazladan zaman buldukça, bazıları işlerine yöneliyor ve sanal asistan, sosyal medya yöneticisi veya grafik tasarımcısı gibi işe alınan yardımcıları işe alarak aslında operasyonlarını büyütüyor.
 • Daha fazla liste/yeniden liste eklemek için sessiz zamanı kullanma. Şu anda operasyonları yavaşlayan bazı bayiler için bu sessiz zaman, eski ürünleri yeniden listelemek veya çevrimiçi mağazalarına yeni listeler eklemek için kullanılıyor. Stoklarını artırarak kendilerine satış yapmak ve yeni alıcılar çekmek için daha fazla fırsat sağlıyorlar.
 • Omnichannel’e geçiyoruz. Daha geniş kitlelere ulaşmak ve satış yapma olasılıklarını artırmak için bazı satıcılar çevrimiçi listelerini çeşitlendiriyor ve bunları yeni kanallara ve platformlara (çok kanallı olarak da bilinir) ekliyor. Örneğin, yalnızca Poshmark’a yönelik bazı satıcılar artık listelerini eBay ve Depop gibi ek platformlara ekliyor.
 • Ürün çeşitlendirmesi. Ürün teklifleriyle ilgili satışlarda bir yavaşlama fark eden bayiler için bazıları, ürün gamını çeşitlendirmek için yepyeni kategorilerde ürünler ekliyor. Örneğin mağazalarına aksesuar, ayakkabı, çanta gibi kategorilerde yeni ilanlar eklemek.
 • COVID odaklı amaçlara bağış yapmak. Bazı satıcılar, kârlarının bir kısmını Kovid-19 ile ilgili amaçlara bağışlayacaklarına dair mağazalarına bildirimler ekliyor. Bu iyi niyet gösterisi, alışveriş yapanların, satın aldıkları ürünlerin sadece çevre için iyi olduğunu değil aynı zamanda değerli amaçları da desteklediğini hissetmelerine yardımcı olur.
 • Şimdilik dükkanı kapatıyoruz. Ürün tedarik edemeyen veya tedarik zincirlerine erişemeyen diğer bayiler ise operasyonlarını tamamen kapatmak veya mağazalarını şimdilik uzakta/tatil moduna geçirmek gibi zor bir karar aldı. Bu aynı zamanda öğelerin nakliye riskinin şu anda çok yüksek olduğunu düşünen satıcılar için de geçerlidir.

Ancak şu anda düzeltilen tek şey iş modelleri değil. Satıcıların ayrıca operasyonlarını yerinde barınma yasalarına uyacak şekilde nasıl uyarlayacaklarını da düşünmeleri gerekiyor.

Satıcılar Güvenlik Kaygılarını ve Yerinde Barınma Yasalarını Nasıl Ele Alıyor?

Bayilerin şu anda aldığı önlemlerden bazılarını burada bulabilirsiniz.

 • Fiziksel mağazalarda tasarruf yapmamak ve çevrimiçi kaynak bulmak. Yeniden satış için ürünleri genellikle fiziksel perakende mağazalarından veya yüz yüze pazarlardan toplayarak tedarik eden satıcılar için, çoğu mağaza ve halka açık toplantılar şu anda bir seçenek olmadığından bu çabalarını çevrimiçi ortama kaydırmak zorunda kaldı.
 • Online satışa geçiş. Fiziksel perakende mağazalarında konsinye satış yapan, pop-up mağazaları olan veya fiziksel pazaryerlerinde satış yapan satıcıların çoğu, bu işlemlerini çevrimiçi ortama taşımak zorunda kaldı. Bu, e-ticaret mağazaları kurmak, çevrimiçi veya dijital ödemeleri kabul etmek ve bu ortamda lojistiği yürütmek anlamına gelir.
 • Paketlemeden hemen önce eşyaları yıkayın veya sterilize edin. Alışveriş yapanlar için bir güvenlik önlemi olarak bazı satıcılar, ürünlerin mümkün olduğunca güvenli ve mikropsuz olmasını sağlamak amacıyla siparişleri göndermeden önce ekstra temizlik ve sanitasyon uygulamaları uyguluyor.
 • Evden ürün göndermek veya almak için teslimat hizmetlerini kullanma. Pek çok satıcı postaneye ya da nakliye merkezlerine gitmeyi göze alamadığından ya da buna ilgi duymadığından, çoğu evden teslim alma seçeneklerinden yararlanmaya başladı, böylece siparişler evden çıkmadan sıfır temasla gönderilebiliyor.
 • Nakliye günlerinin azaltılması. Paketlerini hala bir nakliye merkezine bırakmak zorunda olan satıcılar için, bazıları sevkiyat günlerini haftada bire indirdi ve bunun sonucunda müşterilere siparişlerin yerine getirilmesinin biraz gecikebileceğini bildirdi.

5 Bireysel Giyim Satıcısından Bilgiler

Yeniden giyim pazarında meydana gelen geniş değişimleri inceledikten sonra bireysel satıcıların görüşlerini almak istedik.

İşte günlük olarak fark ettikleri ve gördükleri şeylerin yanı sıra işlerini yönlendirmenin çeşitli yolları.

1. Kaynak Sorunları ve Kategori İlgisini Değiştirmek

Uzun süredir eBay giyim satıcısı olan Ryan Roots Kalça AslanMart ortasından bu yana satın alma davranışlarında büyük bir değişiklik görüldü. Son iki haftada giyim alımları yarı yarıya azalırken, ayakkabılar (özellikle koşu ve yürüyüş için olanlar, daha fazla insan dışarı çıktıkça) ilgi görmeye başladı.

Resim kaynağı: Kalça Aslan

Envanter tedariki de bir sorun olmuştur.

“Giyim satıcıları için şu anda satacak yeni envanter bulmak zor. Pek çok insan, çoğunlukla kapalı olan ikinci el mağazalardan ve ikinci el butiklerden alışveriş yapıyor” dedi. “Sonuç olarak, bir ton toptan giyim kutusu (çoğunlukla vintage tişörtler) ve ayakkabı satıyoruz… ve toptancı tedarikçilerimizden de istikrarlı bir stok akışına sahip olacak kadar şanslıyız.”

Roots aynı zamanda işletmesi aracılığıyla diğer satıcılara mentor olarak da çalışıyor Ralli Kökleri. Topluluğunda birçok satıcının şu anda giyimden uzaklaştığını duymuş. Bunun yerine, daha fazla alışveriş yapan kişinin evde olması ve zamanlarını meşgul edecek bir şeyler araması nedeniyle video oyunları, masa oyunları ve elektronik gibi daha eğlence odaklı kategorilere geçiş oldu.

2. Alışveriş Yapanlarla Sosyal Medya Aracılığıyla Etkileşime Geçmek

En iyi Poshmark satıcısı Suzanne Canon da şu ana kadar gözle görülür bir ticari etki bildirdi.

Fiziksel giyim butiği Infinity Raine’i barınma yasaları nedeniyle kapatmak zorunda kalmasının yanı sıra, son haftalarda satışlarda da bir yavaşlama olmasına rağmen hala Poshmark aracılığıyla ürün satabiliyor.

Resim kaynağı: Suzanne Canon’un Poshmark profili

Sonuç olarak bu süre zarfında sosyal medya ve pazarlamaya daha fazla odaklandı ve müşterilere hâlâ iş başında olduklarını hatırlattı. Ayrıca eşyaların hareket halinde kalması için özel satışlar da sunuyor. Şu ana kadar izleyicileri bu çabalara destek olmaya ve ilgi göstermeye devam ediyor.

“Şu anda işlerin belirsiz olduğunu biliyoruz, ancak sosyal medyadaki varlığımızı artırarak bu salgın sona erdiğinde yeni müşteriler kazanacağımızı umuyoruz” dedi.

3. Döndürme ve Yeniden Markalama

Agus Panzoni vintage giyim mağazasını açtı tavsiye edilmemiş Depop yeniden satış platformunda bir yıldan daha kısa bir süre önce. Şu ana kadar önemli bir büyüme kaydetti.

Mevcut durumla birlikte, müşterilere alışveriş ve eğlenceyi birleştiren yeni bir deneyim sunarak insanların karantina nedeniyle evde geçirdikleri zamandan yararlanmaya karar verdi.

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde mağazasını, bilgisayarda üretilen kişiliklerin babası Max Headroom’dan esinlenerek yarattığı kurgusal bir yapay zeka karakteri olan UNA etrafında yeniden markalaştırdı.

Resim kaynağı: Depop hakkında tavsiye verilmedi

Şu anda UNA’nın üç yeni parça giyerken farklı konularda yorum yaptığı video içeriği üzerinde çalışıyor. Bu videolar günlük olarak yayınlanacak ve müşterilerin UNA’dan kendilerine %25’e varan indirimle üç parçalı bir paket tasarlamak için “yapay zekasını kullanmasını” isteyebileceği stilize paketler seçeneği de yayınlanacak.

Şu ana kadar meyvesini veriyor; satışların son haftalarda arttığını paylaştı.

4. Sosyal Medyada Satış

Sammy Davis giyim ürünlerini Instagram aracılığıyla satıyor sosyal medya takipçilerine doğrudan erişebildiği yer. Alışveriş yapanlar Venmo gibi ücretsiz platformlar üzerinden ödeme yapıyor ve ödemeler neredeyse anında işleme alınıyor.

Davis, Instagram hesabında haftalık 10 üründen oluşan bir koleksiyon sunuyor, bu kıyafetleri giydiğini kaydediyor ve ardından beden ve fiyat bilgisinin yer aldığı bir fotoğrafını yayınlıyor.

Resim kaynağı: Sammy Davis’in Instagram’ı

“Önyargılı olabilsem de satış yapmak için sosyal medyayı kullanan satıcıların sayısında bir artış görüyorum. Hepimiz sosyal bir takipçi kitlesine ulaştık ve ‘doğru’ müşterinin ürünlerimizi bulmasını beklemek yerine doğrudan tüketicilere ulaşıp onlara satış yapmaya başlamak için daha iyi bir zaman olamaz” dedi.

5. Fiyatlandırma ve Fotoğraf Değişikliklerinin Test Edilmesi

Chelsea Hondros gündüzleri Philadelphia merkezli bir giyim satış mağazasında tam zamanlı ürün uzmanı olarak çalışıyor. Bir yandan da Poshmark’ta Net A Porter, The Outnet, Revolve, Anthropologie ve Free People gibi mağazalarda görülen tasarımcıların giyim ürünlerini satıyor. Şu anda listelenen fiyatıyla 32.576 $ değerinde 327 aktif ilanı var.

Kendi bakış açısına göre Poshmark topluluğunun COVID-19’dan bu yana kesinlikle darbe aldığını paylaştı. Ancak, ilanlarını beğenen müşterilere daha düşük fiyatlı teklifler göndermesinin bir sonucu olarak satışları hâlâ damla damla devam ediyor. 24 Mart’tan bu yana toplam 278 dolar kar elde eden yedi ürün sattı.

Resim kaynağı: Chelsea Hondros’un Poshmark profili

Hondros aynı zamanda bu zamanı daha fazla ürün satma şansını artırmak amacıyla ürün görsellerini geliştirmek için de kullanıyor.

“Bu günlerde ürünleri yeniden fotoğraflayıp ilana yeni bir hayat vermenin bir yolu olarak yeniden yayınlayarak satışları elde etmek için biraz daha fazla çalışmam gerekiyor. Bu kadar boş zamanım olduğu için haftada yaklaşık 40 parçadan oluşan iki çekimi aynı anda yapıyorum” dedi.

Büyük resim

Jordan O’Connor kurucusudur. Dolap Araçları, çevrimiçi giyim satıcılarına yönelik bir kaynak. Bayi pazarını şu anda dengede bir pazar olarak tanımlıyor.

“Eşyalarını göndermek için postaneye gitmek istemeyen herkes için, bir başkası Poshmark’a güveniyor ve geçimini sağlamak için yeniden satış yapıyor. Ve giyim harcamalarını geri çeken her kişiye karşılık, bir başka kişi de büyük mağazalar kapalı olduğundan ve evden çıkmak istemedikleri için yalnızca internetten alışveriş yapıyor” dedi.

Tüketicilerin geleceğin neler getireceğine dair belirsizlikle karşı karşıya kaldığı bu dönemde giyim satıcılarının çevik kalması ve iş modelleri konusunda yaratıcı olmaları önemlidir.

Bazı bayiler için satışlar şimdilik yavaşlamış olsa da değişime açık olanlar fırtınayı atlatmanın yollarını buluyor.

Tavsiye Edilen:  İşletmenizi Pazarlamak İçin En İyi LinkedIn Video İpuçları