Gizli Anahtar Kriptografisi Nedir? Başlangıç ​​Kılavuzu

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Gizli Anahtar Kriptografisi Nedir? Başlangıç ​​Kılavuzu

Kriptografi Nedir?

Yalnızca amaçlanan alıcının yorumlayabileceği şekilde veri gizleme veya şifreleme, kriptografi olarak bilinir. Mesajlar, zamanın başlangıcından beri kriptografi yoluyla şifrelenmiştir. Günümüzde e-ticaret, şifre yönetimi ve kart ödemeleri bu teknolojiden yararlanmaktadır.

Gizli Anahtar Kriptografinin mahremiyetine geçmeden önce ele alınacak konulara hızlıca bir göz atalım.

Bir Bakışta Noktalar:

Sıfırdan Siber Güvenlik öğrenmek istiyorsanız, izleyin:

“Gizli Anahtar Kriptografisi” Nedir?

 • Gizli anahtar kriptografisinde, şifrelenecek düz metin mesajının şifresini çözmek için gizli anahtar olarak bilinen bir dizi bit kullanılır.
 • Metin mesajını deşifre etmek için aynı anahtar kullanılır: bu nedenle simetrik anahtar olarak da adlandırılır.
 • Şifreleme işlemine girdi olarak iletilen ilk anlaşılır mesaj veya veri parçası olduğu için gizli anahtar, kriptografide şifreleme algoritmasının da bir bileşenidir.
 • Ana olarak adlandırılan bir algoritma değerinin düz metinle hiçbir ilgisi yoktur. Yöntem, anahtara bağlı olarak çeşitli sonuçlar verir. Yöntem, hassas dönüştürme ve değiştirmenin sırrını kullanır.
 • Aynı harf, iki ayrı anahtar tarafından oluşturulan iki farklı şifreli metne sahip olabilir. Şu anda, şifreli metin neredeyse rastgele bir veri akışıdır.

Gizli Anahtar Şifreleme Örnekleri

 • Metinleri şifrelemenin hızlı ve kolay bir yolu, her harfi farklı bir alfabetik harften biriyle değiştirmektir. Yerlerin sayısı çok önemlidir. “Bu bir örnektir” ifadesi, örneğin “Uijt jt bo fybnqmf” şifreli mesajındaki “1 konum” anahtarıyla şifrelenebilir. Harf alfabede bir sıra yukarı alınırsa orijinal mesaj tekrarlanırdı.
 • Bu aparatın kararlılığı çok iyi değil. Toplamda sadece 26 potansiyel anahtar var. Hangisinin okunaklı bir mesaj oluşturduğunu belirlemek için Eve tarafından yalnızca bir anahtar denenmelidir. Ayrıca bazı harflerin iletişimde diğerlerinden daha sık kullanıldığı da bilinmektedir.
 • Örneğin, “e” harfi en çok İngilizce dilinde kullanılacaktır. Bu gerçek, Eve tarafından şifreleme algoritmasında “e” harfinin kaç kez geçtiğini saymak ve onunla değiştirmek için kullanılabilir. Özellikle, “e”den “e”nin kodlanmış karşılığına geçmek için kaç dönüşün gerekli olduğunun farkındadır ve böylece sorunu hemen çözebilir.
Tavsiye Edilen:  FairyBaby Karakter Yapay Zekası Nedir?

Etik Hacking’e dalmaya hazır mısınız? Etik Hacking çevrimiçi kursumuza kaydolun ve dijital sistemlerin güvenliğini sağlamak için bilgi edinin!

Neden Gizli Anahtar Kriptografisi kullanıyoruz?

 • Gizli anahtar kriptografisi, gizli anahtar dağıtım sorunu çözüldükten sonra etkili olabilir. Algoritmalar verileri kolayca şifreleyebilir ve inanılmaz derecede güvenlidir. Bir SSL oturumu üzerinden gönderilen hassas bilgilerin çoğunluğu, gizli bir anahtar kullanılarak şifrelenir.
 • Gizli anahtarlı kriptografi kullanışlı bir tekniktir. Teknikler, verileri hızlı bir şekilde ve olağanüstü bir gizlilikle şifreler. Gizli anahtar şifrelemesi, bir TLS işlemi sırasında gönderilen gizli bilgilerin çoğunu göndermek için kullanılır.
 • Verileri şifrelemek ve şifresini çözmek için tek bir anahtar kullanıldığından, gizli anahtar kriptografisine bazen simetrik kriptografi denir.
 • Veri Şifreleme Standardı (DES), üçlü güçlü DES (3DES), Rivest Cipher 2 (RC2) ve Rivest Cipher 4, kriptografik algoritmalara (RC4) örnektir.

İlk 50 Siber Güvenlik Mülakat Soruları mülakata hazırlananlar için tasarlandı!

Açık anahtarlı ve gizli anahtarlı kriptografi arasındaki fark nedir?

parametreler Açık Anahtar Kriptografisi Gizli Anahtar Kriptografisi
algoritma Paylaşılan özel anahtar, genel anahtarla şifrelendikten sonra verilerin şifresini çözmek için kullanılır. Burada şifreli metnin göndericisi ve alıcısı arasında paylaşılan bir Gizli Anahtar, güvenliği sağlamak ve kodunu çözmek için kullanılır.
Verimlilik Standart düştü. Mekanizma şu anda daha etkin çalışıyor.
Gizli Genel anahtarı kullanmak için herhangi bir ücret alınmaz. Sır, tartışmaya katılan tüm taraflara açıklandı.
Biçim Açık anahtar mekanizmasını oluşturan iki anahtar farklı amaçlar için kullanıldığı için asimetrik olarak adlandırılır. İki tarafça yalnızca bir anahtarın paylaşıldığı göz önüne alındığında, gizli anahtar tekniği simetrik olarak bilinir.
Erişim Genel anahtara herkes erişebilir. Gizli anahtarın sahibi iki kişidir.

Kriptografinin Geleceği

Günümüzde bilgisayarlarımız, mobil cihazlarımız ve iletişim ağlarımız üzerindeki verilerin güvenliğini sağlamak için mevcut şifreleme “anahtarlar” kullanır. Hemen hemen her firma Kriptografi ve şifreleme kullanıyor ve gelecekte kapsamlı bir şekilde genişleyecek. Veriler, dijital saçmalığa dönüşen şifreleme yoluyla kötü amaçlı kullanımdan korunur. Bir bilgisayarın veya mobil cihazın verileri işleyebilmesi için önce şifresinin çözülmesi gerekir. Mesajın alıcısının bunu gerçekleştirmek için uygun anahtarlara ihtiyacı vardır.

Tavsiye Edilen:  Instagram'da Konum Nasıl Oluşturulur (+ Yapmanız Gereken Nedenler)

Çözüm

Hem gizli anahtar hem de açık anahtar şifrelemesi, önceden ayarlanmış bir şifreleme anahtarı veya anahtar kümesi kullanır. Anahtar, verileri kriptografik bir yöntem veya algoritmalarla şifrelemek ve şifresini çözmek için kullanılan bir bit grubudur. Bu açıdan, yalnızca uygun anahtar kilidi açabilir, bir kriptografik anahtar, bir kilit anahtarıyla karşılaştırılabilir.