GoDaddy Alan Adınızı BigCommerce Mağazası için Nasıl Kullanabilirsiniz?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:GoDaddy Alan Adınızı BigCommerce Mağazası için Nasıl Kullanabilirsiniz?

Mağazanızı kurarken doğrudan BigCommerce’den bir alan adı satın alma seçeneğiniz vardır. Bu, ekstra bir kurulum gerektirmediği ve aynı zamanda size gizlilik koruması ve ücretsiz SSL sertifikası gibi özellikler sağladığı için en uygun çözümdür.

Ancak üçüncü taraf bir kayıt şirketinden (GoDaddy, HostGator vb.) bir alan adı satın almayı planlıyorsanız veya zaten satın aldıysanız, kurulum biraz daha karmaşıktır. Alanınızı BigCommerce’in ad sunucularına yönlendirmeniz gerekir.

Ancak endişelenmeyin; bu süreç çok zor değil. Bu kılavuzda size bunun nasıl yapıldığını göstereceğiz.

#cta-visual-fe#BigCommerce için Hızlı ve Esnek CMSShogun Frontend ile sayfa hızından ödün vermeden siteniz üzerinde tam kontrol elde edin.Daha fazla bilgi edinin

DNS101

Devam etmeden önce alan adı sisteminin (DNS) nasıl çalıştığını gözden geçirelim.

Bu kavramlara zaten aşina iseniz bir sonraki bölüme geçmekten çekinmeyin. Aksi takdirde, DNS ve ilgili birkaç konu hakkında bilgi edinmek için biraz zaman ayırırsanız, aşağıda açıklanan talimatları uygulamanız sizin için daha kolay olacaktır.

Her web sitesine, web sitelerinin birbirini tanımlamasına ve birbirleriyle iletişim kurmasına olanak tanıyan benzersiz bir IP adresi atanır. IP adreslerinin biçimi, noktalarla ayrılmış, 0 ile 255 arasında değişen dört sayıdan oluşan bir dizidir (örneğin, “197.240.94.169”).

Elbette ziyaret etmek istediğiniz her site için bir dizi sayıyı ezberlemek zor olacaktır. İşte DNS burada devreye giriyor; IP adreslerini hatırlanması çok daha kolay olan alan adlarına çevirir (örneğin, “www.google.com”).

Web adresleri olarak da bilinen alan adları üç bölümden oluşur: üst düzey alan adı, ikinci düzey alan adı ve alt alan adı.

 • Üst düzey alan: Alan adı uzantısı olarak da bilinen alan adının son kısmı. En yaygın üst düzey alan adları .com ve .org’dur.
 • İkinci düzey alan adı: Bu, üst düzey alan adından önce gelir ve aslında sitenizin adıdır (“www.google.com”daki “google”dır).
 • Alt alan adı: Bu, ikinci düzey alan adınızdan önce gelen isteğe bağlı bir uzantıdır. Standart alt alan adı www.’dir ancak sitenizi farklı bölümlere ayırmak için alt alan adlarını da kullanabilirsiniz (örneğin, bir alt alan adı kullanabilirsiniz). mağaza. mağazanız için alt alan adı, bir blog. blogunuz için alt alan adı vb.).
Tavsiye Edilen:  Müşteri kazanmak için yeniden hedeflemenin büyüsü

Görüntü Kaynağı: Büyük Ticaret

Doğrudan BigCommerce’den bir alan adı satın alırken aşağıdaki üst düzey alanlar kullanılabilir:

 • .com
 • .açık
 • .org
 • .biz
 • .biz
 • .CA
 • .bilgi
 • .co.uk
 • .com.au
 • .net.au
 • .nz
 • .Ben
 • .canlı
 • .pazar
 • .satılık
 • .satış

Yukarıda listelenmeyen bir üst düzey alan adı kullanmak istiyorsanız üçüncü taraf bir kayıt şirketi kullanmanız gerekir.

İster üçüncü taraf bir kayıt şirketi kullanıyor olun ister doğrudan BigCommerce’ten bir alan adı satın alıyor olun, mağazanız için kesinlikle özel bir alan adına yatırım yapmalısınız.

Mağazanız ilk oluşturulduğunda mybigcommerce.com alt alan adına sahip olacaktır (örneğin, “www.yourstore.bigcommerce.com”). Bu alt alan adını istediğiniz kadar ücretsiz olarak kullanmaya devam edebilirsiniz ancak bunun yerine özel bir alan adı kullanmanın aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli avantajları vardır:

 • İşletmenizin daha meşru ve profesyonel görünmesini sağlayın. Kendi web barındırma hizmetinizin parasını bile ödeyemiyorsanız, müşteriler neden onlara yüksek kaliteli nakliye, iade vb. hizmetleri sağlayacak kaynaklara sahip olduğunuza güvensinler ki?
 • Mağazanızın reklamını daha etkili bir şekilde yapın. Alan adınızda “mybigcommerce” yer alıyorsa birçok kişi mağazanızın BigCommerce ile bağlantılı olduğu izlenimini edinecektir. Özel bir alan adı bu karışıklığı ortadan kaldırır.
 • Arama motoru optimizasyonunuzu (SEO) iyileştirin. Mağazanıza gelen organik trafiğin çoğu arama motorlarından gelecektir. Özel bir alan adına geçmek size anında SEO artışı sağlar, böylece mağazanıza daha fazla trafik çekebilirsiniz.

Belirli bir etki alanının özellikleri, DNS kayıtlarıyla tanımlanır:

 • Ad sunucuları: Alanınızı, DNS ayarlarınızı kontrol eden şirkete, yani genellikle sitenizi barındıran şirkete yönlendirir.
 • A Kayıtları: Alanınızı belirli bir sunucuya yönlendirmek için bir IP adresi (“A” adresin kısaltmasıdır) kullanır.
 • CNAME: Alt alan adlarınızı başka bir sunucuya yönlendirmek için Kanonik bir ad kullanır (bu nedenle buna “CNAME” denir).
 • MX Kayıtları: Alanınızın e-postalarını belirli bir sağlayıcıya yönlendirir (“MX”, “posta değiştirici”nin kısaltmasıdır).

Alan Adınızı BigCommerce Ad Sunucularına Nasıl Yönlendirebilirsiniz?

Üçüncü taraf bir kayıt şirketi aracılığıyla satın alınan bir alan adı için BigCommerce barındırma özelliğini kullanmak üzere alan adınızı BigCommerce’in ad sunucularına yönlendirmek üzere aşağıdaki adımları izleyin (bu örnekte, kayıt şirketi olarak GoDaddy’yi kullanacağız):

1. GoDaddy hesabınızda oturum açtıktan sonra BigCommerce’e bağlamak istediğiniz alan adının yanındaki üç nokta simgesine tıklayın ve “DNS’yi Yönet” seçeneğini seçin.

2. “Ad Sunucuları” bölümüne gidin ve “Değiştir”i seçin.

3. “Kendi ad sunucularımı gir (gelişmiş)” seçeneğini seçin.

4. BigCommerce’in ad sunucuları şunlardır:

 • NS1.BIGCOMMERCE.COM
 • NS2.BIGCOMMERCE.COM
 • NS3.BIGCOMMERCE.COM

BigCommerce ad sunucularını girin ve “Kaydet”i seçin (varsayılan olarak yalnızca iki alan görüntülenir; üçüncü BigCommerce ad sunucusunu eklemek için “Ad Sunucusu Ekle” düğmesine tıklayın).

5. Artık BigCommerce ad sunucularının GoDaddy alan adınızın “Ad Sunucuları” bölümünde listelendiğini göreceksiniz.

Yayılma Gecikmesi

Alan adınızı BigCommerce ad sunucularına yönlendirdikten sonra değişikliklerin hemen etkili olmasını beklemeyin.

Kayıt şirketi sunucunuz, değişiklikleri en yakın DNS sunucularına iletecek ve bu sunucular, değişiklikler dünyadaki tüm DNS sunucularına iletilene kadar değişiklikleri kendilerine en yakın DNS sunucularına iletecektir.

Bu süreç yayılma olarak bilinir; genellikle birkaç saatten uzun sürmez, ancak üç güne kadar da sürebilir. Bir ziyaretçi kayıt şirketi sunucunuzdan ne kadar uzaktaysa değişiklikleri görmesi o kadar uzun sürer.

Şunu kullanabilirsiniz: “DNS’im nedir?” alet yayılma durumunuzu kontrol etmek için.

Yayılımınız üç günden uzun sürüyor gibi görünüyorsa sorun sizden kaynaklanıyor olabilir. Bir gerçekleştirebilirsiniz DNS temizleme İşletim sisteminizde önbelleğe alınmış eski sonuçları temizlemek için. Bu işe yaramazsa modeminizi yeniden başlatmayı deneyin.

DNS temizleme işleminin gerçekleştirilmesi ve modeminizin yeniden başlatılmasının sorunu çözmemesi durumunda başka bir konuma gidin ve farklı bir internet kaynağından tekrar deneyin. Hala çalışmıyorsa BigCommerce DNS ayarlarının doğru olduğundan emin olmak için tekrar kontrol edin.

BigCommerce ile E-postalar Nasıl Yönlendirilir?

Alan adınıza ek olarak e-posta barındırma çözümünüz de mağazanız için dikkate almanız gereken bir şeydir.

E-posta adreslerini mağazanızın alanıyla birlikte kullanmak (örneğin, “satış@mağazanız.com”) özel alan adı kullanmaya benzer avantajlara sahiptir; çünkü daha meşru görünmenizi sağlar ve daha etkili reklam vermenize yardımcı olur.

BigCommerce, e-postaları harici e-posta hesaplarına yönlendirmenize olanak tanır. E-posta iletmeyi ayarlamak için “Sunucu Ayarları” > “E-posta ve DNS Kayıtları”na gidin.

Bu sayfada görünen adresler (“bilgi@mağazanız.com” veya “destek@mağazanız.com” gibi) oluşturabilir ve bunları mevcut e-posta hesaplarınıza ekleyebilirsiniz. En fazla beş görünen adres oluşturabilir ve birden fazla görünen adresi aynı e-posta hesabına iletebilirsiniz.

Eklemek istediğiniz her görünen adres için “Başka ekle” seçeneğini tıklayın. İşiniz bittiğinde “Kaydet”i seçin.

Ancak mağazanız büyüdükçe bu e-posta yönlendirme özelliği yerine üçüncü taraf bir e-posta sağlayıcısı kullanmanız sizin için daha mantıklı olacaktır. Üçüncü taraf e-posta sağlayıcısı daha ölçeklenebilir bir çözümdür ve BigCommerce’e dahil olmayan filtreleme ve spam koruması gibi yeteneklere erişmenizi sağlar.

Alanınız BigCommerce’in ad sunucularına yönlendirildikten sonra DNS ayarlarınızı BigCommerce arayüzünden değiştirebileceksiniz. Üçüncü taraf bir e-posta sağlayıcısı kullanmak için BigCommerce MX kayıtlarını sağlayıcıya yönlendirmeniz gerekir.

Üçüncü taraf e-posta sağlayıcınız alan adınızın size ait olduğunu doğrulamanızı isteyebilir.

Metin kaydıyla doğrulamak için “E-posta ve DNS Kayıtları” sayfasında “Web Barındırıcıları” sekmesini açın.

Sayfanın en altına gidin ve “Başka ekle”yi seçin. Daha sonra ilgili alanlara aşağıdaki bilgileri girin:

 • Tip: TXT
 • Tam Nitelikli Sunucu: Alan adınız
 • Değer: E-posta sağlayıcınız tarafından size verilen metin kaydı
 • Yaşama zamanı: 86400

İşiniz bittiğinde “Kaydet”i seçin.

Bir meta etiketle doğrulamak için BigCommerce kontrol panelinden “Gelişmiş Ayarlar > Web Analizi” seçeneğine gidin.

“Site Doğrulama Etiketleri” seçeneğine tıklayın ve “Kaydet”i seçin.

Yeni “Site Doğrulama Etiketleri” sekmesini açın, e-posta sağlayıcınız tarafından size verilen etiketi girin ve “Kaydet”i seçin.

Doğrulandıktan sonra MX kayıtlarını ekleyebilirsiniz. “Sunucu Ayarları” > “E-posta ve DNS Kayıtları” sayfasındaki “Posta Sunucuları” sekmesine gidin ve “Harici bir e-posta barındırma çözümü kuruyorum”u seçin.

İlgili alanlara aşağıdaki bilgileri girin:

 • Tam Nitelikli Sunucu: Alan adınız
 • Değer: E-posta sağlayıcınız tarafından size verilen MX kayıtları
 • Yaşama zamanı: 86400
 • Öncelik: 10

İşiniz bittiğinde “Kaydet”i seçin.

Alt Alan Adlarını Kullanmalı mısınız?

Bu makalenin başlarında alt alan adlarına değinmiştik ancak bunları kullanıp kullanmamanız gerektiğini henüz ele almadık.

Sitenize yeni bölümler eklemenin iki yolu vardır: alt alanlar (“shop.yourstore.com”) ve alt klasörler (“www.yourstore.com/shop”).

Burada dikkate alınması gereken ana faktör SEO’dur. Sitenize gelen organik trafiğin çoğunun arama motorlarından geleceğini unutmayın. SEO, BigCommerce mağazanızın can damarıdır.

Arama motoru algoritmaları, belirli arama sorguları için tek tek sayfalarınızı sıralarken sitenizin kalitesini bir bütün olarak dikkate alır. Bir alt klasör kullandığınızda içeriğiniz genel kalite puanınıza dahil edilecektir. Subdomain kullandığınızda içeriğiniz ayrı olarak değerlendirilecektir.

Genel olarak, iyi performans gösteren içerikler (çok fazla trafik, yüksek otoriteye sahip sitelerden gelen geri bağlantılar vb.) için alt klasörler kullanmalısınız çünkü bu, genel puanınızı artıracaktır. Tersine, kötü performans gösteren içerik genel puanınızı düşürecektir, bu nedenle mümkünse onu bir alt alanda karantinaya almalısınız.

Alt alan adlarının bir avantajı, birden fazla alan adı satın almanıza gerek kalmadan size bir tür çoklu mağaza deneyimi yaratma yeteneği vermeleridir. Bu, konuma veya diğer demografik bilgilere dayalı olarak özel kullanıcı deneyimleri oluşturmak istediğinizde kullanışlıdır.

#cta-visual-fe#BigCommerce için Hızlı ve Esnek CMSShogun Frontend ile sayfa hızından ödün vermeden siteniz üzerinde tam kontrol elde edin.Daha fazla bilgi edinin