Google 101: Google Arama Sonuçlarında Sayfa Deneyimini Anlamak

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Google 101: Google Arama Sonuçlarında Sayfa Deneyimini Anlamak

Son zamanlarda Google, belgelenmiş sıralama sistemleri sayfasını güncelledi. Özellikle, arama motoru devi listeden dört sıralama sistemini kaldırdı. Bunu yaparak Google, üç sıralama sistemini ortadan kaldırdı ve sayfa deneyimi sistemini emekli listesine koymadan ana listeden çıkardı. Bu arada, kullanımdan kaldırılan liste artık mobil uyumlu sıralama, sayfa hızı ve güvenli site sistemlerini içermiyor. Çok mu karıştı? Seni suçlamıyoruz!

Güncelleme, birçok kişinin bu sıralama sistemlerinin Google’ın arama algoritmalarında önemli bir rol oynayıp oynamadığını merak etmesine neden oldu. Daha önce bu algoritmaların birinin sıralaması üzerinde çok az etkisi olduğu belirtilmiş olsa da, güncelleme destekleyici kanıt gibi görünüyordu.

Ancak, Google’ın Arama İrtibatı Danny Sullivan’ın son tweet’lerine göre, sayfa deneyimi, mobil uyumluluk, sayfa hızı ve güvenli site güncellemeleri artık sıralama “sistemleri” yerine sıralama “sinyalleri” olarak anılıyor. Sullivan bu açıklamayı Twitter’da yaparak, bu güncellemelerin sıralama sistemleri olmadığını, daha çok diğer sistemler tarafından kullanılan sinyaller olduğunu açıkladı.

Sayfa deneyimini anlama

Sullivan yaptığı açıklamada, sayfa deneyimi, mobil uyumluluk, sayfa hızı ve güvenli sitenin sıralama sistemleri listesinden çıkarılmasının, Google’ın artık sayfa deneyiminin bu yönlerini dikkate almadığı anlamına gelmediğini açıkladı. Bunun yerine, diğer sıralama sistemleri tarafından kullanılan basit sinyallerdi. Sıralama sistemi sayfası değiştirildi çünkü sayfa deneyiminin bu yönleri aslında sadece sinyallerken yanlışlıkla sistem olarak eklendi. Google, bunları sistem sayfasından kaldırarak kullanıcılar için kafa karışıklığını azaltmayı umuyor.

Alt çizgi:

Google’ın eski sıralama sistemlerini kullanımdan kaldırması ve Sayfa Deneyimi’nin kullanıma sunulması, kullanıcılara mümkün olan en iyi arama deneyimini sağlama taahhüdünü vurgulamaktadır. Web sitesi sahipleri, sıralamada geride kalmamak için sayfa deneyimlerini iyileştirmeye odaklanmalıdır. Bu değişikliklerle birlikte, rekabette öne geçmek için Google’ın güncellemelerini takip etmek ve SEO stratejilerini buna göre ayarlamak esastır.