Google Ads, Arama Terimleri Rapor Verilerini Gizleyecek [NEWS]

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Google Ads, Arama Terimleri Rapor Verilerini Gizleyecek [NEWS]

Her durumda ödeme yapan bir müşteri olarak ne aldığınızı bilmek istersiniz. Ne yazık ki, Google Ads’de yakında yapılacak ve reklamverenin arama terimi verilerine erişimini sınırlayacak bir değişiklik, “gizlilik” kisvesi altında dile getirilmeyen bu sözleşmeyi ihlal edecek.

Ancak öncelikle Google Ads’te hangi arama terimlerinin yer aldığını ve bu değişikliğin pazarlamacıları neden sinirlendirdiğini anladığınızdan emin olalım.

Google Ads’deki Arama Terimleri Nelerdir?

Arama terimleri, Google kullanıcılarının gerçekleştirdiği ve reklamınızın tıklanmasıyla sonuçlanan aramaların tamamıdır. Örneğin, pazarlama hizmetlerine yönelik reklamlar yayınlıyorsanız, bir Google kullanıcısı “yakınımdaki pazarlama hizmetleri” arama terimini kullanabilir ve ardından Google Ads’deki sonucunuzu tıklayabilir.

Bir reklamveren olarak Google’ın önerdiği “Reklamlarınızın Arama Ağı’ndaki gerçek aramalar tarafından tetiklendiğinde nasıl performans gösterdiğini görmek için arama terimleri raporunu kullanın. Potansiyeli yüksek yeni arama terimlerini belirleyin veya gerçek aramaların seçtiğiniz anahtar kelimelerle ne kadar yakından ilişkili olduğunu görün.”

Arama Terimleri ve Anahtar Kelimeler

Google Ads platformunda anahtar kelimeler ve arama terimleri farklı varlıklardır. Anahtar kelime aslında reklamlarınızın Google Arama’da nerede görünmesini istediğinizi belirleyen bir kuraldır. Anahtar kelime eşleme türleri şunları içerir:

 1. Geniş Eşleme
 2. Sıralı Eşleme
 3. Tam eşleşme

WIX, Houston, Austin, DFW ve bunların arasındaki her yerde tıklama başına ödeme sağlıyor; bu nedenle, Google Ads’deki anahtar kelime eşleme türlerinin inceliklerini anlıyoruz. Aşağıdaki üç bölümde, üç anahtar kelime eşleme türünü ve her türe uyan arama terimi örneklerini (madde işaretleri olarak gösterilir) tanımlayacağız.

Geniş Eşleme

İçinde geniş eşlemeli anahtar kelime, anahtar kelime öbeğinizdeki kelimelerden herhangi biri olası herhangi bir sırada kullanılabilir. Hatta tek tek kelimeler Google’ın istediği gibi “eşdeğer” kelimelerle değiştirilebilir. Örnek olarak, Google Ads’te ‘pazarlama hizmetleri’ni geniş eşlemeli bir anahtar kelime olarak kullanırsanız, reklamınız aşağıdaki arama terimleri kullanılarak kullanıcılara sunulabilir:

 • Pazarlama hizmetleri
 • Hizmet sağlayıcılar için en iyi pazarlama uygulamaları
 • Reklam hizmetleri
 • Yakınımdaki pazarlama hizmetleri
Tavsiye Edilen:  Python'a Genel Bakış

Sıralı Eşleme

Sıralı eşlemeli anahtar kelimeler anahtar kelimenizden önce ve sonra ek terimler içerebilir, ancak bunlar, belirttiğiniz anahtar kelimelerin arasına eklenemez. “Pazarlama hizmetleri” için sıralı eşlemeli bir anahtar kelime altında bulunabilecek arama terimleri örnekleri şunları içerir:

 • En iyi pazarlama hizmetleri
 • Pazarlama hizmetleri nelerdir
 • Yakınımdaki pazarlama hizmetleri

Tam eşleşme

Geleneksel olarak ve tam eşlemeli anahtar kelime yalnızca bir kullanıcının arama terimi anahtar kelimenizle tam olarak eşleştiğinde gösterildi. 2018’de Google, sistemlerinin “Bir aramanın amacını yakın değişkenlerle eşleştirmesine” izin vererek tam eşlemeli anahtar kelimelerin esnekliğini genişletti.

Bu değişiklikleri akılda tutarak, “pazarlama hizmetleri” için tam eşlemeli anahtar kelime türü kapsamına giren arama terimi örnekleri şunları içerebilir:

 • Pazarlama hizmetleri
 • Pazarlama hizmeti
 • Pazarlama hizmetleri

Google Ads’deki Arama Terimleri Raporu Sınırlanıyor

Google, Eylül 2020 itibarıyla Google Ads hesaplarındaki reklamverenlere şu bildirimi yapmaktadır: “Arama terimleri raporunu yalnızca önemli sayıda kullanıcı tarafından aranan terimleri içerecek şekilde güncelliyoruz. Sonuç olarak, bundan sonra raporunuzda daha az terim görebilirsiniz.”

Bu, Google Ads kullanan reklamverenler için ne anlama geliyor?

Collin Slattery harika bir performans sergiledi Twitter’da örnek olay analizi Google arama terimi trafik verilerini gizlemenin, altı ay boyunca 120.000 ABD doları tutarında bütçesi olan bir reklamvereni nasıl etkileyebileceğini anlattı.

120 bin ABD doları tutarındaki bütçe 26.000 arama terimine yayıldı ve bütçenin %44’ü, 5 veya daha az tıklama içeren arama terimlerine ayrıldı. Toplam bütçenin %30’u tek tıklamayla arama terimlerine harcandı.

Bu, yalnızca “önemli sayıda kullanıcı tarafından aranan terimleri” içereceğini söyleyen Google’ın yeni politikasının ne anlama geldiğini anlamayı inanılmaz derecede önemli kılıyor. “Önemli”, beş defadan fazla tıklanan arama terimleri anlamına geliyorsa, PPC reklamverenleri, bütçelerinin kullanıldığı arama terimlerinin yaklaşık %44’üne ilişkin verileri kaybedebilir.

Tavsiye Edilen:  Dağıtım için bir içerik takvimi kullanmanın faydaları

Bu değişiklik, yalnızca fiyatı 10 dolardan fazla olan öğelerin listelendiği bir bakkal makbuzu almaya ve tezgahtarın “güven bana, hepsi orada” demesine benzer. Bu eşyaları eve götürme ayrıcalığı için ödeme yapmanıza rağmen, ödediğiniz miktarın önemli bir kısmı bir sır olarak kalacaktır.

Arama Terimleri Raporunun Amacını Özetlemek

Bir hatırlatma olarak, Google’ın arama terimleri raporuna ilişkin kendi açıklaması şunu önermektedir: “Reklamlarınızın Arama Ağı’ndaki gerçek aramalar tarafından tetiklendiğinde nasıl performans gösterdiğini görmek için arama terimleri raporunu kullanın. Potansiyeli yüksek yeni arama terimlerini belirleyin veya gerçek aramaların seçtiğiniz anahtar kelimelerle ne kadar yakından ilişkili olduğunu görün.” Bu verilerin önemli bir kısmının gizlenmesi durumunda aşağıdakiler meydana gelebilir.

 • “Reklamlarınızın gerçek aramalar tarafından tetiklendiğinde nasıl performans gösterdiğini” görme konusunda daha az etkili olacaksınız.
 • O kadar çok “yüksek potansiyele sahip yeni arama terimi” belirleyemezsiniz.
 • Sen “gerçek aramaların seçtiğiniz anahtar kelimelerle ne kadar yakından ilişkili olduğunu göremeyecek”.”

Geçtiğimiz yıllarda Google Ads’te yaşanan bazı gelişmeler, platformun daha çok bir kara kutuya dönüşmesine neden oldu. Bu, reklam bütçenizin aynı şekilde harcanmasına rağmen nasıl harcandığına ilişkin verilerin giderek azalmasına yol açmıştı.

Google Ads Arama Sorgusu Raporundaki Verilerin Gizlenmesini Önleme Çalışmaları

Pazarlamacılardan oluşan bir ekip yakın zamanda Change.org’a giderek bir kampanya başlattı. Google reklamlarının arama terimiyle ilgili verileri gizlemesini önlemek için imza kampanyası reklamveren hesaplarındaki popülerlik. Paralarını neye harcadıklarını bilmek isteyen reklamverenler için dilekçeyi imzalamak ilginizi çekebilir.

WIX Tıklama Başına Ödeme Kampanyalarınıza Yardımcı Olabilir

WIX, sizin uğraşmanıza gerek kalmaması için değişen Google Ads ortamını yakından takip ediyor. Austin, Houston ve DFW’de PPC konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahibiz ve işletmenizin sonuç almasına yardımcı olmak için sabırsızlanıyoruz!

Tavsiye Edilen:  Uç Nokta Güvenliği Nedir?

Bugün ekibimizle iletişime geçin Dijital pazarlama ajansımızın işinizi büyütmenize nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi için!