Google Ads Dönüşüm İzlemeyi Ayarlamak İçin Yeni Başlayanlar Kılavuzu

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Google Ads Dönüşüm İzlemeyi Ayarlamak İçin Yeni Başlayanlar Kılavuzu

Bu tıklamalardan kaçının dönüşüm sağladığını bilmiyorsanız, Google Ads tıklamalarını saymanın pek bir değeri yoktur. Buna dönüşüm izleme denir ve Google Ads kampanyanızın performansı hakkında fikir verebilir. Ayrıca izleme yoluyla elde edilen veriler, reklam kampanyalarınızı optimize etmenize yardımcı olabilir.

Dönüşüm İzleme, Google Ads Kampanyalarını Yürütmede Nasıl Yararlıdır?

Kârınızı en üst düzeye çıkarmak ve uzun vadede paradan tasarruf etmek için anahtar kelimelerde, bütçede ve teklif vermede gerekli ayarlamaları yapabilmek için hangi reklamların en fazla dönüşümü sağladığını görmek isteyeceksiniz. sadece sen olduğunda mümkündür Google Ads dönüşüm izlemeyi etkinleştirin Google Ads kampanyalarınızda.

Google Reklamlarında Dönüşümleri İzlemek İçin Neye İhtiyacınız Var?

Dönüşümlerinizi izlemek için bir dönüşüm türüne, izleme etiketine ve bir ilişkilendirme modeline ihtiyacınız olacak. Ayrıca, temel bilgileri anladığınızda, dönüşüm izlemeyi ayarlamak zor olmayacaktır. Bu blog gönderisinde, dönüşüm izleme sürecini basitleştireceğiz.

Temel Bilgilerden Başlayalım….

Dönüşümler

Ziyaretçilerin yaptığı anlamlı herhangi bir eyleme dönüşüm denir. Örneğin, ziyaretçilerin formu doldurmasını istiyorsanız, bir form doldurma bir dönüşümdür. Benzer şekilde, potansiyel müşteri aramalarına güveniyorsanız Google Ads’den işletmenize yapılan aramalar bir dönüşüm olabilir. Dönüşüm, Google Ads kampanyaları yürüten işletmeler için faydalı olan farklı işlemleri tanımlamak için kullanılan yaygın bir kelimedir.

Dönüşüm İzleme

Dönüşümleri izleme ve en çok dönüşüm sağlayan siteleri izleme uygulamasına dönüşüm izleme denir. Google Ads kampanyalarınızda dönüşüm izlemeyi ayarlamanız gerekir.

İlişkilendirme Modelleme

Görüntüleyenler genellikle bir dönüşüm işlemini tamamlamadan önce birden çok reklamla etkileşime girer. Dönüşüm izlemede, dönüşümün kredisini bir reklama veya ziyaretçinin etkileşimde bulunduğu tüm reklamlara vermeniz gerekir. Buna ilişkilendirme modeli denir. İlk tıklama ilişkilendirmesini seçerseniz, kredinin tamamı ziyaretçinin etkileşimde bulunduğu ilk reklama gider. Benzer şekilde, krediyi doğrusal ilişkilendirme ile tüm reklamlara bölebilirsiniz.

Dönüşüm Değeri

Reklamlarınızın gerçek ticari etkisini daha doğru bir şekilde hesaplamak için bir eyleme verilen bir değerdir. Dönüşüm değeri, yalnızca dönüşümleri saymak yerine Google Ads tarafından farklı dönüşümlerde sağlanan toplam değerin izlenmesine olanak tanır. Ayrıca, dikkatinize yüksek değerli dönüşümler getirecektir.

Tavsiye Edilen:  Android'de Gizli Uygulamalar Nasıl Bulunur?

Google Etiketi

Web siteniz ile Google Ads hesabınız arasında iletişim bağlantısı görevi gören bir koddur. Blogun ilerleyen bölümlerinde Google Etiketi hakkında bilgi edineceksiniz.

Google Ads’deki Dönüşüm Türleri

Google Ads ile izleyebileceğiniz beş tür dönüşüm vardır

1. Web Sitesi Aksiyonu

Hedeflenen web sitesinde yapılan bir eylemi içerir ve bir form doldurma, düğme tıklama satışı veya işletme sahibi tarafından belirlenen herhangi bir şeyi içerebilir.

2. Telefon Görüşmeleri

Google Reklamlarınızdan işletmenize yapılan aramalar, telefon aramaları dönüşüm kategorisine girer.

3. Uygulama Yüklemeleri ve Uygulama İçi Dönüşümler

Uygulamalarda reklam veren işletmelerin, dönüşümleri izlemek için uygulama indirmelerini ve diğer etkileşimleri izlemesi gerekir.

4. İçe Aktarılan veya Çevrimdışı Dönüşümler

Bir müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) platformu aracılığıyla satış veya müşteri ziyaretiyle sonuçlanan bir telefon aramasına çevrimdışı dönüşüm denir, ancak bunlar Google Ads’den kaynaklanır.

5. Yerel Dönüşümler

İşletmenizi Google’ın ürün veya hizmetlerinde bulan potansiyel bir müşterinin, bir işletmeye erişmek için tıklayarak aramak, bir menüyü görüntülemek ve Google Haritalar’dan yol tarifi almak gibi bir işlem gerçekleştirmesine yerel dönüşüm denir.

Dönüşüm Kategorileri

Tıpkı dönüşüm türünde olduğu gibi, verilen seçeneklerden bir dönüşüm kategorisi seçmeniz gerekir. Google Ads’de 12’den fazla kategori vardır, ancak bunlar üç ana kategoriye ayrılmıştır.

1. Satış Kategorisi

Sepetlere ürün ekleme, ödemeyi başlatma ve çalışan hizmetlere abone olma gibi satış süreciyle ilgili tüm işlemler satış kategorisinde tutulur.

2. İlan Kategorisi

Fiyat teklifi istemek, randevu almak ve yol tarifi almak gibi işlemler müşteri adayları kategorisinde gelir.

3. Diğer Kategoriler

Sayfa görüntüleme gibi işlemler de dönüşüm olarak kabul edilir ve bu kategoride tutulur.

Üç Basit Adımda Google Ads Dönüşüm İzlemenizi Kurun

Dönüşüm izlemenin temelleri açık olduğundan, reklamlarınızda Google Ads dönüşümünü ayarlamak için ilerleyebilirsiniz

Gerekli şeyler:

 • Google Etiketi için bir web sitesi
 • Web sitenizi kodla etiketleyin

İlk adımda, sitenize Google Etiket kurulumunu takiben dönüşüm işlemini başlatacaksınız.

İlk Adım: Dönüşüm Eylemini Başlatın

1. Hesabınızda oturum açın Google Ads hesabı

Tavsiye Edilen:  WordPress için En İyi Görüntü Optimizasyon Eklentileri

2. Sağ üst köşedeki Araçlar menüsündeki Ölçüm sekmesinde Dönüşümler seçeneğini seçin.

3. Dönüşüm görünümünden +Yeni Dönüşüm İşlemi’ni seçin

4. Bir web sitesi seçin

5. Sitenin Google Etiketi olup olmadığını taramak için etki alanınızı girin. Web sitesinde etiket yoksa, sitenize yüklemek için bir kod parçacığı alacaksınız.

6. Bir Dönüştürme işlemi seçin: URL Kurulumu veya Manuel Kurulum

Dönüşüm İşleminizi Nasıl Seçersiniz?

 • Dönüşüm işleminiz bir açılış sayfası veya web siteniz olabilecek bir sayfa yüklemesiyse, URL Kurulumu’nu seçin. Kurulumu daha kolaydır ve daha hızlı çalışır.
 • Belirli bağlantılara veya düğmelere yapılan tıklamaları izlemek istiyorsanız Manuel Kurulum’u seçin. Etkinlik etiketini, işlem kimlikleri ve dönüşüm değeri izleme gibi özel parametrelerle bile özelleştirebilirsiniz.

Ayrıca, bir ilişkilendirme modeli seçeceğiniz dönüşüm işlemi seçim sürecindedir.

İkinci Adım: Google Etiketinizi Web Sitenize Kurun

Google Etiketinizin ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol edin ve ayarlanmamışsa etiketi ayarlayın.

 • Dönüşüm işleminiz URL ise ve Google Etiketiniz zaten ayarlanmışsa, dönüşümü izlemeye başlayabilirsiniz.
 • Dönüşüm işleminiz URL ise ancak Google Etiketiniz ayarlanmamışsa, Google Etiketinizi ayarlamak için talimatlar alacaksınız.
 • Dönüşüm işlemi için Manuel Kurulumu seçiyorsanız ve Google Etiketiniz ayarlandıysa, talimatlara göre dönüşüm işleminin benzersiz etkinlik snippet’ini eklemeye devam edebilirsiniz.
 • Dönüşüm işlemi için Manuel Kurulum’u seçiyorsanız ancak Google Etiketiniz ayarlanmamışsa, web sitenizin her sayfasına Google Etiketini ve dönüşüm işleminin etkinlik snippet’ini eklemeniz gerekir.

Google Etiketinin Amacı Nedir?

Alanınızda Google Etiketi ayarlamanın amacı, bir kullanıcının reklamınızı tıkladıktan sonra sitenizde gerçekleştirdiği işlemlerle ilgili bilgileri depolamaktır. Sitenizin her sayfasında Google Etiketine ihtiyacınız olacak, ancak bir Google Ads hesabı için bir etiket kullanılacaktır. Etiketi web sitenize eklemek için Google Etiket Yöneticisi’ni kullanın veya etiketi web sitenizin koduna manuel olarak yapıştırabilirsiniz.

Üçüncü Adım: Google Etiketinizi Kontrol Edin

Google Etiketinin sitenizde doğru ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol edin ve dönüşüm izlemeye başlayın.

 • Google Ads hesabınızda oturum açın ve daha önce yaptığınız gibi Dönüşümler bölümüne erişin
 • Dönüşümler işlem tablosundaki Durum sütunundaki dönüşümlere bakın. Google Ads dönüşüm izleme takılmaları eğiticisi, hangi durumlara dikkat etmeniz gerektiği konusunda size yol gösterecektir.
Tavsiye Edilen:  AI destekli araçlarla içerik etkileşiminin geleceği

Google Ads Dönüşüm Verilerini Analiz Edin

Google Ads dönüşüm izleme ayarlı olduğundan, dönüşüm verilerini hesabınızda görebilirsiniz. Veriler, dönüşümler, dönüşüm oranı, dönüşüm başına maliyet ve diğerleri gibi sütunlara bölünecektir. Bunlar, dönüşümlerle ne kadar kar elde ettiğinizi gösteren PPC ölçümleridir.

Google Ads Dönüşüm İzleme İçin Sorun Giderme

Google İzleme dönüşüm kurulumunuzla ilgili sorunlarla karşılaşabilirsiniz, ancak bu sorunları çözmek için sorun giderme ipuçlarını deneyebileceğiniz için endişelenecek çok az şey var. Burada, Google Ads dönüşüm izleme kurulumunuzla karşılaşabileceğiniz bazı genel sorunları ele alacağız.

1. Dönüşüm Sütunlarında Veri Yok

Veriler, Google Dönüşüm izlemenizi ayarladıktan 24 saat sonra gösterilmeye başlar. Veriler yalnızca bir dönüşüm olduğunda gösterilir. 24 saat sonra bile herhangi bir veri görmüyorsanız, tarafınızdan bir dönüşüm yapmalı ve dönüşüm verilerini sütunlarda görmek için beklemelisiniz. Dönüşüm verilerini görmüyorsanız, Google Etiketinin doğru yüklenip yüklenmediğini kontrol etmelisiniz. Kodu farklı bir yere kurmuş olabilirsiniz veya dönüşüm takibini engelleyen ek bir eklenti olabilir.

2. Kampanya Birden Çok Tıklama, Ancak Daha Az Dönüşüm Gösteriyor

Reklam kampanyanız çok sayıda tıklama alıyor ancak birkaç tıklama dönüşüm sağlıyorsa, bu, dönüşüm başına maliyetinizi artıracak ve yatırım getirinizi (YG) düşürecektir. Aşağıdaki durumlardan biri nedeniyle olabilir:

 • Ana sayfa gibi özel bir açılış sayfası kullanmak, düşük dönüşüm oranlarına neden olabilir
 • Belirli bir CTA veya basit bir form eklemek genellikle düşük dönüşümle sonuçlanır
 • Ekranın üst kısmında anahtar bilgilerin bulunmaması, düşük dönüşüm için bir nedendir
 • Açılış sayfası, bağlantılı olduğu reklamla alakasızsa, dönüşüm düşük olur

Son düşünceler

Dönüşüm izlemeyi ayarlamak, herhangi bir ücretli pazarlamada başarı için çok önemlidir. Ayrıca, Google Ads dönüşüm izlemeyi kurarken biraz güçlük çekilmelidir. Bir kez kurulduktan sonra, dönüşüm izleme, görünürlüğü artırmak ve dönüşümü artırmak için reklamlarınızı optimize etmenize yardımcı olacaktır.