Google Ads Hesabınızı Nasıl Denetlersiniz?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Google Ads Hesabınızı Nasıl Denetlersiniz?

Daha önce bir başkası tarafından oluşturulmuş veya sahibi olunan bir Google Ads hesabının kontrolünü ele alırken, hesabın ve kampanyaların verimli bir şekilde oluşturulmasını sağlamak için almanız gereken bir dizi önlem vardır. İyi Google Ads hizmetleri ve denetimleri, geri adım atmayı ve hesabınızın ayrıntılarını ve kampanyalarınızın her birinin etkinliğini incelemeyi gerektirir. Hesaplarınızı denetlemenin birçok faydası vardır; genişleme fırsatlarını belirleme, reklam harcamalarını boşa harcadığınız alanları bulma, hataları ortaya çıkarma (hepimiz insanız) ve hedef kitlenize doğru zamanda doğru mesajla ulaşmanızı sağlayan kitle içgörülerini keşfetme.

Bu kılavuz, başarıya hazır olduğunuzdan emin olabilmeniz için etkili bir denetimi tamamlarken dikkate alınması gereken alanları belirlemenize yardımcı olacaktır. Kampanya yönetiminin tüm yönlerini ele aldığınızdan emin olmak için günlük olarak yönettiğiniz hesaplardan bir adım geri çekilmek ve bunları periyodik olarak denetlemek de önemlidir.

Başlamadan önce, pazarlama hedeflerinizi, hedef kitlenizi ve PPC pazarlama çabalarınızdan elde etmek istediğiniz sonuçları belirlediğinizden emin olmanız önemlidir.

1. Dönüşüm İzleme Kurulumunu İnceleyin

Öncelikle Google Ads kampanyalarınızla ulaşmak istediğiniz hedefleri anlamanız önemlidir. Kampanyalarınızla ulaşmak istediğiniz hedefleri net bir şekilde anladıktan sonra, Google Ads’deki dönüşüm hedeflerinizin, belirlediğiniz hedeflere ulaşmanıza yardımcı olacak şekilde uyumlu olduğundan emin olmak isteyeceksiniz.

İzlenecek birkaç adım:

  1. Dönüşümlerinizin doğru şekilde ayarlandığından ve izlendiğinden emin olun.
  2. Dönüşüm hedeflerinize bir değer verin ve birincil ve ikincil dönüşümleri ayarlayın.
  3. Kampanya hedeflerinizi gözden geçirin ve kampanya hedeflerinin her kampanyanın hedefine uygun olduğundan emin olun. Kampanya hedeflerinizin, o kampanya için en önemli olan hedefler için belirlenmiş olması önemlidir.

2. Tüm Hesap, Kampanya ve Reklam Grubu Ayarlarını Kontrol Edin

Google reklam kampanyaları oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı ayarlar vardır.

Arama İş Ortakları ve Görüntülü Reklam Ağları

Arama Ağı İş Ortakları ve Görüntülü Reklam ağları, bir kampanya oluşturulurken etkinleştirilen ve genellikle açık bırakılan bir şeydir. Bu, reklamlarınızın YouTube ve Google Haritalar gibi Google’a ait mülklerde, ortaklık yaptıkları diğer şirketlerde ve reklam yerleşimleri satan diğer web sitelerinde görünmesine olanak tanır. Artan yerleşimler kulağa ideal gibi gelse de, kontrol eksikliği ve park edilmiş alanların kullanımı gibi dikkate alınması gereken dezavantajlar vardır.

Kısacası, genellikle en iyi uygulama olarak arama ortakları ve görüntülü ağları devre dışı bırakmanızı öneririz.

Ancak, performansınızı arama ortakları da dahil olmak üzere ağa göre bölümlere ayırarak karar vermeden önce arama ortaklarının performansını inceleyebilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  GA4 Etkileşim Oranları Nasıl İyileştirilir?

ağa göre google reklamları segmenti

Hariç Tutulan İçerik

Hariç tutulan içerik ayarlarınızı inceleyin ve seçilen yerleşimlerin markanızı temsil edip etmediğini değerlendirin. Örneğin, küfür içeren veya cinsel açıdan müstehcen yerleşimleri devre dışı bırakmak, marka kimliğiniz için iyi bir fikir olabilir.

Google Ads Hariç Tutulan İçerik

Hariç Tutulan Türler ve Etiketler

Yetişkin kitleler gibi markanızı iyi temsil etmeyebilecek dijital içerik etiketlerini hariç tutun. Ayrıca, pazarlama bütçenizi reklamlarınızı gerçek bir kişi görmeden harcamanıza izin verebileceğinden, park edilmiş alan adlarını devre dışı bırakmayı da düşünmelisiniz.

Hariç Tutulan Google Ads Türleri ve Etiketleri

Kampanya Hedefleri

İş hedeflerinizle uyumlu olduklarından emin olmak için her kampanyanın hedef ayarlarını inceleyin. Hesap hedefi ayarlarını kullanıyorsanız, tüm hesap hedeflerinizin kampanyanızla alakalı olduğundan emin olmanız önemlidir. Tüm hesap hedefleri kampanyanızla alakalı değilse, kampanyaya özel hedefler kullanmanızı ve yalnızca ilgili ve öncelikli hedefleri seçmenizi öneririz. Kampanya hedefi ayarlarınız, Google’a kampanyanızı hangi hedeflere göre optimize edeceğini bildiriyor.

Google Ads Kampanya Hedefleri

Optimize Hedefleme

piyasaya sürüldüğünden beri 2021’de optimize edilmiş hedefleme, birçok reklamveren, kampanyaların buna otomatik olarak dahil edildiğinden habersizdir. Optimize edilmiş hedefleme, hedef kitlenizi aşacak şekilde genişler. Görüntülü Reklam Ağı, Keşif ve Video kampanyalarında optimize edilmiş hedefleme mevcuttur ve bu ayar, kitlenizi ve erişiminizi genişletmeye çalışıyorsanız mantıklı olabilir; web sitesi ziyaretçilerini yeniden hedeflemeyi amaçlayan bir kampanyanın stratejisiyle uyumlu değildir. Google, bu ayarın bulunmasını zorlaştırdı ve birçok hesap, bilmeden optimize edilmiş hedefleme çalıştırıyor!

Google Ads Optimize Edilmiş Hedefleme Performansı

Optimize hedefleme yapıp yapmadığınızı görmek için öncelikle hedef kitlenizin performansına göz atabilirsiniz. Burada, bu yeniden hedefleme kampanyasının bütçesinin %99’unu web sitesi ziyaretçi kitlesine kıyasla optimize edilmiş hedeflemeye harcadığını görebilirsiniz.

Google Ads Optimize Edilmiş Hedefleme Ayarı

Optimize edilmiş hedeflemeyi kapatmak için reklam grubu ayarlarına gitmeniz gerekir. Aşağıda gösterildiği gibi, ayar listelenmiyor ancak optimize edilmiş hedefleme ayarını kapalı konuma getirme seçeneğini görmek için “reklam grubu ayarlarını düzenle”yi tıklamanız gerekiyor.

Google Ads İçin Optimize Edilmiş Hedeflemeyi Kapat

Sinsi, sinsi değil mi?! Optimize edilmiş hedefleme kullanıp kullanmadığınızı bilmek çok önemlidir; özellikle yeniden hedefleme kampanyalarınızda.

3. Anahtar kelimelerinizi, eşleme türlerinizi ve arama terimlerinizi gözden geçirin

Öncelikle, kendi anahtar kelime araştırmanızı yapın ve kampanyalarınızda ilgili tüm öncelikli anahtar kelimeleri hedeflediğinizi onaylayın. İş hedeflerinizle alakalı olmayan anahtar kelimeleri veya düşük önceliğe sahip ancak bütçenizin yüksek bir yüzdesini kullanan herhangi bir anahtar kelimeyi kaldırmayı düşünün. Hedeflerinizin anahtar kelime karışımınız tarafından desteklenmesini sağlamak önemlidir.

Tavsiye Edilen:  Yapay Zeka İçerik Yazma Araçları: Denemeye Değer mi?

Ardından, bu anahtar kelimeler için kullandığınız eşleme türlerini inceleyin. Go Fish Digital’de çoğu durumda, bir bütçe dahilinde çalışırken sıralı ve tam eşlemeli anahtar kelimelere bağlı kalmanızı öneririz. Geniş eşlemeli anahtar kelimeler, anahtar kelimelerinizin doğrudan anlamını içermeyen aramaları dahil etme kapasitesine sahiptir ve çoğu durumda boşa giden reklam harcamalarına yol açabilir. Örneğin, geniş bir terim olarak yaşam koçu, genellikle farklı bir teklif olan bir ilişki koçu veya evlilik koçu aramasını gerektirebilir.

Google, bir kullanıcının “çim biçme hizmetleri” araması sonucunda çim havalandırma örneğini veriyor; ve bazı şirketler her iki hizmeti de sunabilirken; bir çim biçme şirketi havalandırma sunmayabilir; bu durumda, bu kullanıcı reklamınızı tıkladığında bu, boşa giden bir reklam harcaması olur.

Google Ads Anahtar Kelime Eşleme Türleri

Son olarak, anahtar kelimelerinizin çektiği arama terimlerini gözden geçirin ve yanlış hizalanmış aramalara neden olabilecek anahtar kelimeleri arayın. Yine, boşa reklam harcamasına neden olabilecek anahtar kelimeler aramak ve geçersiz aramalara neden olan anahtar kelimeleri kaldırmak veya geçersiz aramaları ortadan kaldırmak için bir negatif anahtar kelime listesi oluşturmak. Ayrıca, mevcut negatif anahtar kelimeleri inceleyin ve herhangi bir çakışan negatif anahtar kelime olup olmadığına bakın. Anahtar kelimelerle çakışan negatif anahtar kelimeleri beklediğinizden daha sık görüyoruz, bu nedenle bir hesabı denetlerken her zaman gözden geçirilmesi gereken bir şeydir.

4. Reklam metnini, reklam gücünü ve açılış sayfalarını inceleyin

Harika reklamlar, Google hesabınız için çok önemlidir. Her zaman mükemmel reklam gücünü hedefleyin, bu her zaman mümkün olmasa da, reklam gücünüzü mümkün olduğu kadar yükseğe çıkarmak çok önemlidir.

Aranacak bazı temel unsurlar:

  • Anahtar kelimelerinizin başlıklarınızda yer aldığından emin olun.
  • İşinizin değerini, anahtar kelimeleri ve harekete geçirici mesajı vurgulamak için açıklamalardan yararlanın.
  • Reklamların alakalı bir açılış sayfasına yönlendirdiğini onaylayın.

Reklam metniyle ilgili ek en iyi uygulamalar için Go Fish Digital blogu “Duyarlı Arama Ağı Reklamları Oluşturma Kılavuzu”nu okuyun.

Düşük kalite puanına sahip anahtar kelimeler için nedenini araştırın. TO’nuz düşük mü, reklamlarınız alakalı mı, açılış sayfanız, anahtar kelimelerinizle alakalı olarak iyi bir kullanıcı deneyimine sahip mi? Bunların hepsi, iyi bir kalite puanının korunmasında önemli faktörlerdir.

Yeniden hedefleme kampanyasındaki görüntülü reklam, inceleme kanalı, web sitesi ve uygulama yerleşimleri için ve alakasız yerleşimleri hariç tutun

5. Hedef Coğrafyayı Onaylayın

Tüm kampanyalarda hedef Coğrafyanızın doğru olduğunu onaylayın. Ayrıca, coğrafi hariç tutmalarınızı gözden geçirin. İncelediğimiz bir hesap posta kodu hedefleme kullanıyordu, ancak birisi hedef posta kodlarını barındıran şehri hariç tuttu! Ne tür bir hatayı ortaya çıkarabileceğinizi asla bilemezsiniz, bu nedenle varsayımlarda bulunmayın ve her ayrıntıyı gözden geçirin.

Tavsiye Edilen:  Sonix AI Yazılımı Nedir ve Nasıl Çalışır?

6. Kitleler ve Demografi

Kitle hedeflemenizin doğru olduğunu onaylayın.

  • Hedef kitlenin doğru olduğundan ve yayınlanacak kadar geniş olduğundan emin olun.
  • Öğrenmek için eklenebilecek gözlem izleyicileri arayın.
  • Demografik bilgilerinizin iş hedefleriyle uyumlu olduğunu doğrulayın; Hedeflerinizle uyuşmayan demografik grupları hariç tutun veya belirli demografik grupların performansı diğerlerinden çok daha düşükse hariç tutmayı düşünün.

Son olarak, kampanya yapısının iş hedefleriyle uyumlu olduğunu onaylayın. Google reklam kampanyalarınızı oluşturmanın birçok yolu vardır; Tam bir döküm için, optimum bir Google Ads Kampanya Yapısı oluşturmaya yönelik kılavuzumuzu burada bulabilirsiniz.

Çözüm:

Hesabınızı devralırken ek olarak, Google reklamları hesabınızı üç ayda bir denetlemenizi öneririz. Tonlarca ayar ve optimizasyon seçeneği vardır ve hesabınızın tüm yönlerini düzenli olarak gözden geçirmeniz önemlidir. Küçük ayrıntılar tüm farkı yaratabilir ve tek bir ayar performansınızı tamamen değiştirebilir. Go Fish Digital, hesap denetim desteği sunar ve hesabınızın denetimine yardımcı olmaktan mutluluk duyar. Ücretli Medya ekibimizin işletmenize nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, başlamak için bugün Go Fish Digital ile iletişime geçin!

Ashley Hess hakkında

Ashley Hess, Go Fish Digital’in Ücretli Medya Direktörüdür. Dijital pazarlama sektöründe 10 yılı aşkın bir süredir Ashley, her bir Ücretli Medya Kanalına ilişkin derin bir anlayışla müşterilerimizin hedeflerine ulaşmaya yönelik veri odaklı bir odaklanma ile Ücretli Medya ekibimize liderlik ediyor. Ashley, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda sektörde çalıştı; B2B, D2C, E-ticaret, Ev Eşyaları, Sağlık, Finans, Sigorta ve çok daha fazlası.