Google Ads Kampanyanızı Dönüşümler İçin Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Google Ads Kampanyanızı Dönüşümler İçin Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

Google Ads kampanyası, yalnızca dönüşüm sağladığında başarılı sayılır. Dijital pazarlamacılar, Google Ads kampanyasından en iyi yatırım getirisini elde etmenin yollarını bulmak için her zaman tetiktedir. Dönüşümleri sağlamanın temel stratejilerinden biri, Reklam kampanyasını, kampanyanın başarısına katkıda bulunan tüm özelliklere sahip olacak şekilde optimize etmektir. Arzu edilen dönüşümleri elde etmeye yardımcı olabilecek en iyi optimizasyon stratejilerine bir göz atalım.

1. Getiri odaklı metriklere odaklanın

Reklam kampanyasına belirli bir bütçe ayrıldığında, işletmeler yatırımın satışlarda artış sağlamasını bekler. Bu nedenle, tıklama başı maliyet (TBM) veya tıklama oranı (TO) gibi metrikler tek başına yeterli değildir. Google Ads yöneticisi, RoAS (Reklam Harcamasının Getirisi), Edinme Başına Maliyet (EBM), Kalite puanı ve dönüşüm oranı gibi diğer metrikleri de dikkate almalıdır.

Metrik çalışması, kampanyanın performansını anlamak için çok önemlidir. Bu nedenle, HubSpot, Google Analytics veya Shopify tarafından sağlanan verilere göz kulak olmanız her zaman önerilir. Reklam yöneticisi, sayıları bu kaynaklar tarafından oluşturulan verilere bağlayarak kampanyanın gerçek resmini elde edebilir. Bu nedenle, ilk strateji, dönüşümlerden bahseden ilgili metrikleri düşünmek ve ardından bağlantıyı anlamak ve bir sonraki kampanyaya da hazırlanmak için bunları veri sağlayıcılara bağlamaktır.

2. Otomatik tekliflerde A/B testi gerçekleştirin

İşe yarayan otomatik teklif türünü seçmek için son iki haftanın verilerini analiz etmeniz gerekir. Bunun için ilk gereklilik, elinizde yeterli veriye sahip olmaktır. Sadece 20-25 dönüşümden daha azına sahip olmak, doğru resmi çizmeye yardımcı olmayabilir. Bu nedenle, iyi rakamlar elde ettiğinizde bekleyin ve izleyin ve performans analizini yapın.

A/B testi, manuel teklifli kampanyada ve otomatik teklifli kampanyada yapılacaktır. Algoritmanın üzerinde çalışmak ve teklifleri optimize etmek için yeterli veriye sahip olması için bu test bir ay sürecek bir süreç olmalıdır.

Otomatik tekliflerin ana çıktılarının şunlar olduğunu bilmelisiniz:

 • Gelişmiş dönüşüm değeri: Kampanya, belirli bir sipariş değeri grubuna odaklanmıştır
 • Artan dönüşümler: Kampanya, belirli sayıda ve üzerinde dönüşüm elde etmek için tasarlanmıştır
 • Reklam Harcamalarının Getirisine Odaklanın: Bu reklam stratejisinin amacı, kampanyaya harcanan birim dolar başına bir getiri eşiğini odakta tutarken gelirleri en üst düzeye çıkarmaktır.
 • Edinme başına maliyete odaklanın: Bir reklam kampanyası tasarlarken, pazarlamacıların elde edilecek edinme başına maliyeti göz önünde bulundurmaları gerekir. Pazarlama kampanyasının gerçekçi bir şekilde bütçelenmesine yardımcı olur.

Bu parametrelere hem manuel hem de otomatik teklif verme stilleriyle ulaşılır. Optimizasyon, yukarıda belirtilen hedeflere ulaşılmasına yardımcı olan stilin seçilmesini içerir.

Google reklamlarında A/B testi oluşturma nasıl kurulur?

Google Ads’de bir A/B testi oluşturmak için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir:

 1. hesabınızda oturum açın Google Ads hesabı.
 2. Yeni bir kampanya oluşturun veya test etmek istediğiniz mevcut bir kampanyayı seçin.
 3. A/B testinizi oluşturmak istediğiniz reklam grubunu seçin.
 4. Test etmek istediğiniz iki veya daha fazla reklam oluşturun. Başlıkların, açıklamaların ve görünen URL’lerin varyasyonlarını oluşturabilirsiniz.
 5. Reklamlarınızı oluşturduktan sonra, seçtiğiniz reklam grubundaki “Reklam varyasyonları” düğmesini tıklayın.
 6. “Yeni varyasyon oluştur”u seçin ve başlıklar veya açıklamalar gibi test etmek istediğiniz reklam öğelerini seçin.
 7. Yeni varyasyonda test etmek istediğiniz değişiklikleri yapın ve ardından kaydedin.
 8. Her bir reklam varyasyonuna yönlendirmek istediğiniz trafiğin yüzdesini belirleyin. Örneğin, trafiğin %50’sini bir reklama ve %50’sini diğerine yönlendirebilirsiniz.
 9. A/B testinizi başlatın ve reklamlarınızın performansını izleyin. Her bir reklam varyasyonu için tıklamalar, gösterimler ve dönüşümler gibi metrikleri görüntüleyebilirsiniz.
 10. A/B testiniz yeterli bir süre çalıştıktan sonra sonuçları analiz edin ve hangi reklam varyasyonunun daha iyi performans gösterdiğini belirleyin. Sonuçlara göre, reklam stratejinizi ayarlayabilir ve kampanyalarınızın performansını artıracak değişiklikler yapabilirsiniz.
Tavsiye Edilen:  Markanız İçin Yıldız Etkileyen Pazarlama Stratejisini Nasıl Oluşturacağınızı Öğrenin

A/B testinin, sonuçların güvenilir olmasını sağlamak için belirli bir düzeyde istatistiksel anlamlılık gerektirdiğini unutmayın. Doğru sonuçlar almak için reklamlarınızı yeterince uzun süre test ettiğinizden emin olun.

3. Düzenli olarak site bağlantı kontrolü yapın ve gerektiğinde güncelleyin

Bir Google Ads uzmanı olarak, birincil amacı web sitesine trafik çekmektir. Bu nedenle, reklam metni, kopyaya eklenen bağlantı, ziyaretçiyi ilgili bilgileri görüntüleyen veya yapılması istenen bir eylemi öneren doğru sayfaya götürecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak alaka sabit bir özellik değildir, zamanla seyrelebilir. Bu nedenle, pazarlamacı web sitesini düzenli olarak gözden geçirmeyi bir noktaya getirmelidir. İncelendiğinde, site bağlantısının ziyaretçiyi eski bir sayfaya veya var olmayan bir sayfaya yönlendirme olasılığı yüksektir. Marka imajı hakkında kötü konuşur ve ayrıca Reklam kampanyasını kötü etkileyebilir.

Bu nedenle, sitenin konumu ve trafiği paraya çevirebilmesi için site bağlantılarını düzenli olarak güncellemek gerekir. Site kontrolü yapılırken yapılacak işlemlerden bazıları şunlardır:

 • Trafiğin gelmesini istediğiniz sayfaları gözden geçirin ve vurgulayın: Çoğunlukla, müşterinin ürünü görebileceği ve çevrimiçi satın alma yapabileceği ürün sayfasındaki trafik arzu edilir. Veya iletişimi hızlandırmaya yardımcı olabilecek kişiler sayfası olabilir. Ayrıca, gözden geçirmenin odak noktası, sunulan bilgilerin doğruluğunu ve uygunluğunu sağlamak için gerekirse revize edilecek açılış sayfası olabilir.
 • Site bağlantılarını kontrol edin ve güncelleyin: Reklam metnine eklenen tüm site bağlantılarının alaka düzeyi kontrol edilmelidir. Site linkleri ziyaretçiyi doğru bilgilere yönlendirmiyorsa, bunlar daha taze ve daha anlamlı olanlarla güncellenmelidir.
 • Performansı test edin: Yeni site bağlantısını eklediğinizde veya mevcut olanı güncellediğinizde, optimizasyon sürecinin bir parçası olarak performansını test etmeniz ve gözden geçirmeniz gerekir. Site bağlantılarının performansını bilmek için dönüşüm oranı ve RoAS veya Edinme başına maliyet gibi ölçümler değerlendirilmelidir.

4. Reklam metnini hassaslaştırın

Bir reklam metninin, izleyiciyi harekete geçirdiğinde etkili olduğu söylenir. Böylece Google Ads Kampanya yöneticisi reklam kopyalarının öğeleri üzerinde düzenli olarak çalışmanız gerekir. Reklam kopyalarıyla ilgili verilerin incelenmesini gerektirir. Okuyucuya hitap eden bölümler hakkındaki bilgiler, daha iyi ve sonuç odaklı reklam kopyaları oluşturmaya yardımcı olur. Reklam metninin etkisini artırmanın yollarından bazıları şunlardır:

 • Çeşitli başlıklarla denemeler yapın: Trend olan veya hedeflemek istediklerinizi kullanarak başlığı değiştirin ve performansını ölçün. Etkili olanı bulana ve daha iyi yanıt verene kadar varyasyonlar üzerinde çalışmaya devam edin.
 • Benzersiz başlıklar ve açıklamalar için gidin: Başlıkları ve açıklamaları yazarken tüm konuşmayı gerçek siz yapın. Rakipler arasında öne çıkmak ve kullanıcı beklentilerine yakın olmak için reklam kampanyasında kaliteli başlıklar ve açıklamalar değiştirmelisiniz. Daha iyi hatırlama elde etmek için başlıklar ve açıklamalar tasarlarken markanın sesini ve kişiliğini göz önünde bulundurun.
 • Farklı sabitleme çeşitlerini deneyin: RSA’ları oluştururken işe yarayan etkili bir konum hakkında fikir edinmek için hem sabitleme hem de sabitleme olmadan yaklaşımını kullanın. Reklam metninden daha iyi performans alınmasını ve çalışmasının kontrol edilmesini sağlar.
Tavsiye Edilen:  ChatGPT Web Sitesi Girişi: Hesaba Nasıl Erişilir, Düzeltmeler ve Güvenli Hesap

5. Gösterimden dönüşüme oranını analiz edin ve iyileştirin

Gösterimden dönüşüme oranı, dönüşüm oranı ve tıklama oranından daha iyi ve daha kapsayıcı bir ölçümdür. Reklam kampanyasının hedeflerine ulaşmak için yapılabilecek özel bir ölçümdür. Gösterim-dönüşüm oranı metriğini şu şekilde oluşturabilirsiniz:

 • Google Ads hesabınızda Kampanyalar’a gidin
 • Sütunlardaki Düğmeleri Değiştir’e tıklayın
 • Özel Sütunlara ulaşın ve +Yeni’ye tıklayın
 • Bununla +Yeni özel sütunu adlandırarak Gösterimden Dönüşüme Oranı oluşturun
 • Formül kutusunu seçin
 • Formül kutusuna Dönüşümler / Gösterimler * 100 girin
 • İlgili veri türünü ve biçimlendirme stillerini seçin
 • Özel Sütunu kaydedin.
 • Tercih edilen reklam grupları veya kampanyalar için gösterimden dönüşüme oranını bulmak için buna bakın.

ITC oranının performansı, hedefleme konumlarına, reklam metninin içeriğine ve reklamın konumuna bağlıdır. Dolayısıyla, ITC oranı hedeflerini karşılamak için bu parametreleri sık sık optimize etmeniz gerekir.

6. Çeşitli kampanya türlerinin bir kombinasyonunu oluşturun

Kitle, web sitenizi ziyaret eden tek kişi değildir. İzleyiciler tarafından kullanılan çeşitli platformlar vardır. Hedef kitle, YouTube’daki içeriğinize benzer videoları tüketiyor olabilir veya internette geziniyor ve sizinle benzer işlere sahip web sitelerini ziyaret ediyor olabilir. Hedef platforma göre tasarlanmış farklı kampanya türleri vardır.

Bu nedenle, Google Ads kampanyasının kapsamını aşmak istiyorsanız, YouTube kampanyası, Maksimum Performans kampanyası veya Görüntülü Reklam Ağı kampanyası gibi birden çok reklam kampanyası tasarlayabilir ve erişimi genişletebilir veya daha fazla sayı üretebilirsiniz.

7. Açılış sayfasında ve reklam metninde arama ifadesi olarak kullanılan ifadeleri kullanın

Google Ads kampanya optimizasyonu, kişiselleştirilmiş bir yaklaşımı benimsediğinizde daha iyi sonuçlar veriyor. Rapora göre, müşterilerin %70’inden fazlası kişiselleştirilmiş bir şekilde hizmet almayı seviyor.

Daha sık kullanılan arama kelimesini cracklediğinizde daha iyi kalite puanı almanın yolunu açmış olursunuz. İzleyiciler sizi daha ilgili ve güvenilir buluyor ve sorunlarının en iyi çözümü sizinle birlikte bulacağına inanıyor. Böylece, anahtar kelime planlayıcıdan veya kiralık anahtar kelime araştırma uzmanından kolayca bulabileceğiniz en çok kullanılan anahtar kelime öbeklerini kullanarak, daha iyi tıklama oranı, düşük hemen çıkma oranı ve dolayısıyla daha fazla dönüşüm gibi avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Küçük İşletmeler İçin 11 PPC (Google Ads) Yönetim Stratejisi

8. Negatif anahtar kelimeleri dahil et

Sizinle alakalı olmayan aramalarda markanız çıkıyorsa reklam bütçesi boşa gitmiş demektir. Böylece, negatif anahtar kelimeler ekleyerek hem marka imajınızı hem de bütçenizi kurtarmış olursunuz. Negatif anahtar kelimelerin kullanılması, mesajınızın yalnızca sunduğunuz ürünle gerçekten ilgilenen hedef kitleye ulaşmasını sağlar.

Rakip adı, genel bir kampanya için negatif bir anahtar kelime olabilir. Rakibinize göre fark edilmek istiyorsunuz, bu nedenle negatif anahtar kelime listesinin düzenli olarak kontrol edilmesi ve güncellenmesi kampanyanın başarısı için oldukça önemlidir.

Reklam gruplarına veya kampanyalara tek tek negatif anahtar kelimeler nasıl eklenir?

 1. Seçme Anahtar Kelimeler ve Hedefleme > Anahtar kelimeler, Negatif.
 2. Tıklamak Negatif anahtar kelime ekle ve seç Reklam grubu negatif anahtar kelimesi veya Kampanya negatif anahtar kelimesi.
 3. İstenirse, yeni negatif anahtar kelime için hedefi seçin ve tıklayın TAMAM.
 4. Negatif anahtar kelimeyi düzenleme paneline girin.

Birden çok negatif anahtar kelime nasıl eklenir?

Birden çok değişiklik yap aracıyla kampanya ve reklam grubu negatif anahtar kelimelerini aynı anda eklemek mümkün değildir. Negatif anahtar kelimeler veya kampanya negatif anahtar kelimeleri eklemeyi seçin.

 1. Seçme Anahtar Kelimeler ve Hedefleme > Anahtar kelimeler, Negatif.
 2. Tıklamak Birden fazla değişiklik yap.
 3. Seçme Verilerim, kampanyalar ve/veya reklam grupları için sütunlar içeriyor veya Seçilen hedefleri kullan.
  • eğer seçersen Seçilen hedefleri kullanseçme Kampanya düzeyinde negatif anahtar kelimeler olarak ekleyin veya Reklam grubu düzeyinde negatif anahtar kelimeler olarak ekleyin.
 4. Negatif anahtar kelimelerinizi tabloya yazın veya yapıştırın.
 5. Tıklamak İşlem.
 6. Birden çok değişiklik yapma aracı, yapılan değişikliklerin sayısını görüntüler. Tıklamak Değişiklikleri tamamlayın ve gözden geçirin.
 7. Bekleyen değişikliklerinizi gözden geçirin. Bekleyen değişiklikleri hesabınıza eklemek için tıklayın Kale. Değişikliklerinizi geri almak için tıklayın Reddetmek.

Son sözler

Doğru metrikleri seçmek ve kampanyayı rakiplere karşı korumak, başarılı bir Google Ads kampanyasının temel direkleridir. Web sayfalarını ve reklam kopyalarını optimize ederek ve çeşitli teklif verme stratejilerini benimseyerek hedeflerinize kesinlikle ulaşabilirsiniz. Yalnızca kampanyanın uygun maliyetli olmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda reklam harcamalarından daha iyi gelir elde edilmesine de yardımcı olur.