Google Ads’de İdeal Kitle Nasıl Hedeflenir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Google Ads’de İdeal Kitle Nasıl Hedeflenir?

Google Ads kitleleri anlaşılması karmaşık bir konu olabilir. Mevcut her hedef kitle türü ve işlevi, yürüttüğünüz kampanyanın türüne göre farklılık gösterir. Hedeflenecek doğru kitleyi bulmak, reklam harcamalarınızı azaltmanıza, reklam dönüşüm oranınızı artırmanıza ve sonuç olarak şirketinizin gelirini artırmanıza yardımcı olabilir.

Bu blog için odak noktamızı en yaygın iki Google Ads kampanya türüne (Arama ve Görüntülü Reklam Ağı) odakladık.

Google Ads’de Kitleler Nelerdir?

Google Ads kitleleri, reklamlarınızı tıklayan kullanıcılar için size daha fazla bağlam sağlar. Bu, demografik bilgileri, ilgi alanlarının neler olduğunu, aktif olarak neyi aradıklarını ve yeniden pazarlama hedef kitleleri söz konusu olduğunda, işletmenizle daha önce nasıl etkileşime girdiklerini içerir.

Reklamlarınızın yalnızca belirli bir hedef kitleyi hedefleyeceği şekilde kapsamınızı daraltmak için hedef kitleleri kullanabilir veya daha fazla miktarda, daha yüksek dönüşüm sağlayan trafik çekmek için teklif ayarlamaları yapabilirsiniz.

Houston’daki PPC’nizle ilgili uzman yardımı için bugün WIX ile iletişime geçin.

İzleyici Nedir? Hedefleme Google Ads’de

Kitleler, Google görüntülü reklam kampanyalarında, arama kampanyalarına göre çok daha önemli bir rol oynamaktadır. Google görüntülü reklamlarına yönelik kitleler olmasaydı, bütçenizin izin verdiği ölçüde, sonuçta belirttiğiniz yer(ler)deki herkesi hedef alırdınız. Google görüntülü reklamlardaki hedef kitleler, kapsamı daraltma ve reklamlarınızla daha iyi hedeflenmenize olanak sağlama işlevi görür.

Arama kampanyaları söz konusu olduğunda, teklif ayarlamaları yaparak dönüşüm gerçekleştirme olasılığı daha yüksek olan kullanıcıları hedeflemek için Google Ads’deki arama kitlelerini kullanabilirsiniz. Ancak Google Ads arama kampanyalarındaki ana hedefleme, seçtiğiniz anahtar kelimelerden gelirizleyicilerin kendisinden ziyade.

WIX’daki Austin PPC uzmanları, özel bir hedef kitle oluşturmanıza ve hedeflemenize yardımcı olabilir. Ücretsiz danışmanlık için bugün bizimle iletişime geçin.

Google Ads’de 5 Hedef Kitle Türü

1. Demografik Boyutlar

Demografik kitleler bu listedeki diğer tüm kitlelerden farklıdır. Demografik hedefleme söz konusu olduğunda, hariç tutabileceğiniz bazı şeyleri hariç tutamayacağınız bazı şeyler vardır.

Tavsiye Edilen:  Trader AI İncelemesi 2023

Örneğin, hedeflemek istediğiniz yeri tam olarak belirtebileceğiniz gibi, reklamlarınızın sunulmasını hiçbir şekilde istemediğiniz coğrafi yerleri de hariç tutabilirsiniz.

“Hedef Kitleler” sekmesi altında, aşağıdaki kategorilerden herhangi birine (ebeveynler, medeni durum, eğitim ve ev sahibi olma durumu) giren belirli demografik grupları ekleyebilir veya hariç tutabilirsiniz.

Geriye kalan demografik kategoriler (yaş, cinsiyet ve hane geliri) söz konusu olduğunda o kadar esnekliğe sahip değilsiniz. Kategoriler tüm demografik özellikleri oldukça kapsasa da herhangi bir grup insanı hariç tutamazsınız.

Teklif ayarlamaları bir seçenek olsa da ve her grubun ne kadar görünürlük elde edeceği konusunda daha iyi kontrol sahibi olmanıza yardımcı olsa da, teklifi azaltabileceğiniz en yüksek miktar %90’dır. Başka bir deyişle, grup muhtemelen bir miktar görünürlük elde edecek olsa da, söz konusu görünürlük minimumda olacaktır.

Demografik kitle hedefleme; Görüntülü Reklam Ağı, Arama Ağı ve Video kampanyalarında kullanılabilir.

2. Pazardaki Kitleler

Pazardaki kitleler, belirli ürün veya hizmetleri aktif olarak arayan kişilerden oluşur. Google’ın makine öğrenimi sistemlerinin, arama yapan kişinin son etkinliklerine göre belirli bir pazar içi kitlede olup olmadığını belirlediğini unutmayın. Bu arama yapanların karşılaması gereken kesin kriterler Google dışında bilinmemektedir.

Pazardaki kitleler Görüntülü Reklam Ağı, Arama Ağı ve Video kampanyalarında kullanılabilir.

3. Yakın İlgi Alanı Kitleleri

Yakın ilgi alanı kitleleri, arama yapanları yaşam tarzlarına, satın alma alışkanlıklarına ve uzun vadeli ilgi alanlarına göre hedeflemenize olanak tanır. Bu, şu anda aradıkları şey olmayabilir (bunun için pazardaki kitleleri kullanırsınız), ancak zaman içinde tekrar tekrar ilgi gösterdikleri şeylerdir. “Kahve Mağazasının Müdavimleri”, “Kendin Yapanlar”, “Pazarlık Avcıları” ve “Spor Meraklıları”, Google Ads’deki belirli yakın ilgi alanı kitlelerine yalnızca birkaç örnektir.

Yakın ilgi alanı kitleleri Görüntülü Reklam Ağı, Arama Ağı ve Video kampanyalarında kullanılabilir.

4. Özel Amaç Kitleleri

Google Ads özel amaç kitleleri şu anda yalnızca Görüntülü Reklam Ağı ve Video kampanyalarında kullanılabilmektedir. Özel amaç kitleleriyle, Google Ads’te kullanıcıların aktif olarak aradığı ürün ve hizmetlere (pazardaki kitleler gibi) dayalı bir kitle oluşturmak için anahtar kelimeler ve URL’ler kullanırsınız.

Tavsiye Edilen:  Podcast'inizi Nasıl Tanıtabilirsiniz?

5. Kitleleri Yeniden Hedeflemek

Yeniden hedefleme kitleleri, reklamlarınızla veya web sitenizle daha önce etkileşime girmiş kişilerden oluşur. Bu kullanıcıların web mülklerinizden biriyle etkileşim kurduğuna dair açık bir kaydınız olduğundan, bu, Google Ads’te doğrudan davranışsal hedefleme olarak kabul edilir. Google Analytics kitle oluşturucunuzla veya Google Ads yeniden hedefleme pikseliyle yeniden hedefleme kitleleri oluşturabilirsiniz.

Yeniden hedefleme kitleleri tüm kampanya türlerinde mevcuttur.

Google Ads’de Hedef Kitle Nasıl Hedeflenir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, tüm kitle türleri mevcut değildir ve tüm kampanya türlerinde aynı role sahip olmayacaktır.

Yakın ilgi alanı, özel amaç, pazardaki ve yeniden pazarlama kitlelerinin yanı sıra belirli demografik kitleleri uygularken bunların “Hedefleme” kitleleri veya “Gözlem” kitleleri olmasını seçebilirsiniz. Hedef kitleleri hedeflemek, erişiminizi yalnızca seçtiğiniz hedef kitlelerden herhangi birinin kapsamına girenlerle sınırlayacaktır.

Öte yandan gözlem izleyicileri kapsamı hiçbir şekilde daraltmaz, aksine size içgörü sağlar. Bu şekilde, nasıl performans gösterdiklerini görmek için hedef kitlenizi bölümlere ayırabilir ve ardından gelecekte en iyi performans gösterenleri daha agresif bir şekilde takip edebilirsiniz.

Yakın İlgi Alanı, Özel Amaç ve Pazardaki Kitleleri Uygulama

Google Ads hesabınıza giriş yaptıktan sonra soldaki menüde “Kitleler” sekmesini bulun.

Hedef kitleyi/kitleleri uygulamak istediğiniz Kampanyayı/Reklam grubunu seçin ve ardından “Kitle Ekle”ye tıklayın

Uyguladığınız hedef kitlelerin şu şekilde olup olmayacağını buradan seçebilirsiniz: Kitleleri hedefleme veya Gözlem kitleleri.

Hedeflemek istediğiniz belirli bir hedef kitleniz yoksa “GÖZAT” sekmesine tıklayarak size sunulan seçenekleri görüntüleyebilirsiniz.

İstediğiniz hedef kitleleri seçtikten sonra Kaydet’e tıklayın.

Yeniden Pazarlama Kitlelerini Uygulama

Yeniden pazarlama kitlenizi uygulamaya yönelik adımlar yukarıda özetlediğimizle aynı olsa da, yeniden pazarlama kitlelerini kampanyalarınıza uygulamadan önce bunları oluşturmanız gerekir.

Tavsiye Edilen:  İnşaat İşi Nasıl Büyütülür?

Başlamak için öncelikle Google Ads ve Google Analytics hesaplarınızın bağlı olduğundan veya sitenize bir Google Ads izleme etiketi uyguladığınızdan emin olmalısınız. Herhangi bir yeniden pazarlama kitlesini uygulayabilmeniz için önce kitle kaynağını ayarlamanız gerekecektir. Bu tamamlandıktan sonra sağ üstteki “Araçlar ve Ayarlar” anahtarına tıklayın. “Paylaşılan Kitaplık”ın altında “Kitle Yöneticisi”ni tıklayın.

Bir sonraki sayfada mavi artı işaretine tıklayın.

Kampanyanıza ve hedeflerinize bağlı olarak, tüm ziyaretçiler için veya yalnızca sitenizdeki belirli sayfaları görüntüleyen ziyaretçiler için bir hedef kitle listesi oluşturmayı seçebilirsiniz. Yeniden pazarlama kitle listeniz oluşturulduktan sonra, yeni yeniden pazarlama kitlenizi uygulamak için daha önce diğer kitleler için özetlediğimiz adımları takip edebilirsiniz.

Yerleri ve Demografiyi Uygulama (Yaş, Cinsiyet ve Hane Gelirleri)

Yaş, cinsiyet ve hane geliri demografisini soldaki menüdeki “Demografik Bilgiler” sekmesinde bulabilirsiniz. Konum ayrıca soldaki menüde ayrı bir sekmede de bulunabilir.

WIX, Ücretli Reklamlarınızın Mükemmel Hedef Kitleye Ulaşmasına Yardımcı Olabilir

Google Ads kitlelerini uygulamak, etkili bir PPC kampanyası yürütmenin yalnızca küçük bir kısmıdır. Teksas pazarlama ajansımız, aradığınız sonuçları elde etmek için gereken uzmanlığa sahiptir.

Ücretsiz danışmanlık randevusu almak için bugün bizimle iletişime geçin Google Ads pazarlama uzmanlarımızdan biriyle!