Google Alerts’i Kullanmaya Yönelik Dijital Halkla İlişkiler Rehberi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Google Alerts’i Kullanmaya Yönelik Dijital Halkla İlişkiler Rehberi

Dijital pazarlamacılar, MozBar, Ahrefs ve Buzzsumo gibi araçlarla çok sayıda anahtar kelimeyi, bahsetmeyi, sıralamayı ve daha fazlasını izleyebilir. Bu araçların çoğu, bir pazarlamacının temel ölçümleri izlemek için ihtiyaç duyduğu gelişmiş işlevselliğe erişmek için ücretli bir abonelik gerektirir.

Elimizdeki araçları kullanmak bazen belirli şeyleri elle yapmaktan daha hızlı olsa da, yalnızca ücretli aboneliklere güvenmekten hoşlanmıyorum. Bu aboneliklere, eklentilere veya hazır araçlara sahip olmamam durumunda ücretsiz, biraz daha manuel seçenekleri nasıl kullanacağımı bilmek istiyorum.

Ama Rebecca, ücretli seçenekleri kullanmayı seviyorum!

Anlıyorum (ben de kullanıyorum!) ama tek kuruş ödemenizi gerektirmeyen bir sürü harika araç var. Ayrıca, kapsamınızı izlemek ve kampanyalarınız ve müşterilerinizin sektörleri ile uyumlu olabilecek web içeriği aramak istiyorsanız, neden bu temel ölçütlerden bazılarını ücretsiz olarak nasıl izleyeceğinizi öğrenmiyorsunuz?

Ücretsiz bir araç olmasına rağmen Google Alerts, uyarılarınızı kişiselleştirmek için çeşitli seçenekler sunan güçlü bir bildirim hizmetidir. dijital halkla ilişkiler. Gelen kutunuzu seçebilir veya Google uyarılarınızı bir RSS beslemesine gönderilecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Ancak kendimizi aşmayalım.

Bu blogda şunları inceleyeceğiz:

 • Google Alerts nasıl kurulur?
 • Google Alerts için kullanım durumlarını seçme
 • Uyarılarınızı etkili hale getirme
 • Eyleme geçirmek

Google Alerts Nasıl Kurulur?

Bir uyarı oluşturmak basittir, ancak birlikte gözden geçirelim. şuraya git: https://www.google.com/alerts başlamak.

Aşama 1. Uyarıları ilişkilendirmek istediğiniz Google hesabıyla Google’da oturum açın. Benim için bu benim ajans e-postam.

Adım 2. İzlemek istediğiniz anahtar kelimelere veya içeriğe karar verin. Bu örnekte “en popüler paket servis” terimini kullanacağız.

Aşama 3. Hangi uyarıları almak istediğinizi ve bunları nasıl almak istediğinizi belirtin.

Adım 4. Kaynaklarınızı seçin. Haberler, bloglar, video ve diğer içerik türleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Ağ Adresi Çevirisi İçin Eksiksiz Bir Kılavuz

Adım 5. Seçtiğiniz dili (İngilizce), izlemek istediğiniz bölgeyi (Amerika Birleşik Devletleri) ve kaç sonuç elde etmek istediğinizi girin (Hepsi).

Tebrikler! İlk uyarınızı oluşturdunuz. Şimdi, kampanyalarınızı, müşterilerinizi veya medyadan bahsedenleri izlemek için bu uyarıları kullanmanın ayrıntılarından bahsedelim.

Google Alerts için Kullanım Örneği Nasıl Seçilir?

Google Alerts, “arama motoru şirketi Google tarafından sunulan bir içerik değişikliği algılama ve bildirim hizmeti” olarak tanıtılır. Hizmet, kullanıcının arama terimiyle eşleşen web sayfaları, gazete makaleleri, bloglar veya bilimsel araştırmalar gibi yeni sonuçlar bulduğunda kullanıcıya e-postalar gönderir”.

Medyada bahsedilenleri takip ettiğinizde, birisi uyarıyı oluştururken seçtiğiniz anahtar kelimeleri içeren bir içerik yayınladığında gerçekten takip etmiş olursunuz. Müşterilerimin marka adlarını, sektörleri için önemli olan anahtar kelimeleri ve bağlantı kurma kampanyalarımdan biriyle ilişkilendirilebilecek arama terimlerini izlemek için Google Alerts kullanıyorum.

Google Alerts kullanım örneklerime sosyal medya izlemeyi dahil etmediğimi fark edeceksiniz. Bunun nedeni maalesef Google Alerts’in Twitter veya LinkedIn’den bahsedenler gibi sosyal medya içeriklerini izlememesidir.

Google Alerts’i şunlar için kullanabilirsiniz:

 • Bir marka, şirket veya müşteri adından bahsedildiğini izleme
 • Bir anahtar kelime veya konu hakkında yayınlananları izleme
 • Bağlantı kurma çabalarını izleme
 • Markanızın veya kampanyanızın bağlantısız olarak bahsedilmesinin izlenmesi
 • Bir sonraki kampanyanıza ilham verecek yaratıcı içeriği izleme
 • Şirketinizin itibarını izleme
 • Müşterilerinizin rekabetini izleme
 • Rakiplerinizin ne yaptığını izlemek
 • En sevdiğiniz yazarlardan veya gazetecilerden bazılarının yayınladıklarını izlemek
 • Sektör trendlerini takip etme

Google Uyarılarınızı Etkili Hale Getirme

Bir arama bağımlısı değilseniz, Boolean arama konusunda güçlü bir anlayışa sahip olmayabilirsiniz. Bu, aramanızın doğasını değiştirmek için AND, OR ve NOT gibi değiştiricileri kullanmanıza izin veren bir arama türüdür. Ayrıca, aramalarınızın daha hedefli olmasını sağlar. Uyarılarınıza girilen daha iyi arama terimleri, daha etkili, hedeflenmiş Google uyarıları oluşturacaktır.

Tavsiye Edilen:  Google Bard AI Chatbot Girişi: Nihai Rehberiniz

İşte bir örnek.

“En popüler paket servisi VE GrubHub – teslimat”

Bu uyarı bana en popüler paket servisiyle ilgili içeriği gösterecekti özellikle GrubHub dahil. Kısa bir süre önce, pek çok bağlantı oluşturan bir “yiyecek yılı” raporu yayınladılar, bu yüzden bunun Google Alerts’inizde Boolean arama terimlerini nasıl kullanacağınızı göstermenin iyi bir yolu olacağını düşündüm. Ayrıca, sonuçların teslimata odaklanmasını istemediğimi de not ettim, çünkü bu uyarı bana GrubHub aracılığıyla hangi paket servis konumlarının teslimat yaptığını gösterecekti.

Hepsini bir araya koy

Google Alerts’ten en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak dijital PR ajansımızın kullandığı bazı hızlı ipuçlarını burada bulabilirsiniz:

 • Bağlantı oluşturma kampanyalarınızı ücretsiz olarak izlemek için Google Alerts’i kurun
 • Özellikle yeni bir kampanya eklediyseniz veya eski bir kampanyayı tamamladıysanız, uyarılarınızı ayarlamanız gerekip gerekmediğini görmek için ayda bir kez gelişmiş ayarlarınızı kontrol edin.
 • Mümkün olduğu kadar çok uyarı kullanın – Gmail hesabı başına 1.000 uyarı sınırı vardır
 • Daha iyi sonuçlar elde etmek için arama terimleri dizileri oluşturun

Her sabah saat 8:00’de tüm uyarılarımın bir “özetini” alırım, böylece son 24 saat içinde yayınlanan her şeyi hızla yakalayabilirim. Bağlantıları kontrol ediyorum ve ardından o gün atış yapmak isteyebileceğim vuruşlarla ilgili neler olup bittiğini kontrol ediyorum. Bu yöntemi, bir kuruş harcamadan medyada bahsedilenleri izlemek için kullanıyorum.

Ama şimdi, sizden haber almak istiyorum – Google Alerts’i nasıl kullanıyorsunuz? Yorumlarda bana haber verin!