Google Alışveriş için SEO Nasıl Kurulur: Adım Adım Kılavuz

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Google Alışveriş için SEO Nasıl Kurulur: Adım Adım Kılavuz

Google, 2020’de Google Alışveriş’te ücretsiz listelemeleri duyurduğundan beri, daha fazla marka yeni (pazardaki) satışları çekme avantajından yararlanıyor. Sonuç olarak sonuç sayfaları bir savaş alanına dönüştü. Markalar, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) üstünlük sağlamak ve müşterilerin tercih ettiği seçenek haline gelmek için yorulmadan birbirleriyle rekabet ediyor.

Neyse ki SEO bunu başarmanın daha iyi ve uygun maliyetli bir yoludur. Daha fazla satış için ürün listelemelerinizi optimize etmek isteyen bir e-Ticaret işletme sahibi misiniz? Yoksa kendi çevrimiçi mağazanızı mı kurmayı düşünüyorsunuz? Endişelenme! Bu yayında Google Alışverişinizi SEO için optimize etmeye yönelik pratik stratejiler öğreneceksiniz. Sıralamanızı iyileştirmek için başka stratejiler de ekledik. Hadi gidelim.

Google Alışveriş, Amazon ve Etsy gibi çevrimiçi pazar yerlerine benzer. Kullanıcıların bir arama sorgusuna yanıt olarak farklı markaların ürünlerine göz atmasına olanak tanır. Genellikle organik metin sonuçlarının en üstünde görünür ve satın alma amaçlı potansiyel müşterileri çekmenin harika bir yoludur.

Google Alışveriş ile e-perakendeciler, fiyatlar ve diğer ürün özellikleri de dahil olmak üzere en iyi ürünlerini sergileyebilir. En heyecan verici yanı, pazara yeni girişlerin Walmart ve Etsy gibi diğer büyük markalarla rekabet etmesine olanak sağlamasıdır.

Olası bir kullanım durumunu inceleyelim. Yeni bir ‘yataklı kanepe’ satın almak isteyen bir müşteri, doğru markayı en iyi fiyata keşfetmek için Google aramayı kullanıyor. Arama muhtemelen şöyle devam edecek:

Google Alışverişte SEO’nun Rolü

Google Alışveriş listelemesinin sıralama faktörleri açık bir şekilde belirtilmemiştir ancak Google, kullanıcı arama sorgularının tatmin edilmesine yönelik tercihler verilmesinin altını çizmiştir:

Bu, sonuç sayfalarında yalnızca SEO için optimize edilmiş ürün listelemelerinin görüntüleneceği anlamına gelir. Bu kaliteli potansiyel müşterileri çekmek isteyen çevrimiçi perakendeciler, ürün listelemelerini arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alacak şekilde optimize etmelidir.

Google Alışveriş reklamları için aynı yönergeleri kullanmak iyi bir başlangıç ​​noktası olacaktır. Anahtar kelimeler, ürün başlıkları ve açıklamaları, ürün fiyatları, kaliteli resimler ve diğer özellikler, markanızın SERP’lerdeki konumunu belirlemede kritik öneme sahiptir.

Bunu ayrıntılı olarak tartışalım.

Google Alışveriş SEO’sunun Temel Bileşenleri

Bu bölümde, Google Alışveriş için optimizasyon yaparken dikkate alınması gereken temel faktörleri vurgulayacağız:

Ürün başlıkları: Bu, ürününüzün adıdır. Kampanyanızın en önemli parçalarından biridir. Google algoritmasının web sayfanızı kullanıcı arama sorgularına göre nasıl sıralayacağını çözmesine yardımcı olur.

Ürün Açıklaması: Bu, bir ürün hakkında temel bilgileri sağlayan yazılı bir kopyadır. Ürün özelliklerini, faydalarını, spesifikasyonlarını ve son kullanıcılara faydalı diğer bilgileri içerir.

Google Ürün Kategorisi: tarafından kullanılan bir sınıflandırma sistemidir. Google Merchant Center Google alışverişinde listelenen ürünleri kategorilere ayırmak için. Google algoritmasının sattığınız ürünlerin türünü tanımlamasına ve doğru şekilde sınıflandırmasına yardımcı olur.

Ürün tipi: Bu, Google alışveriş SEO’nuzun başarısına katkıda bulunan bir diğer önemli özelliktir. Google ürün kategorisinden farklı olarak ürünlerinizi Google Alışveriş’te listelerken sağladığınız yapılandırılmış verilerin bir parçasıdır.

Ürün görseli optimizasyonu: Ayrıca ürün resminizi de dikkate almak istersiniz. Bu, ürünlerinizi sergilemek için kullanılan tüm görselleri içerir. En iyi uygulamalar için aşağıdakileri izleyin Google’dan öneriler.

Aşağıda benimsenmesi gereken bazı SEO stratejileri listelenmiştir:

Derinlemesine İnceleme: Ürün Başlıklarını Optimize Etme

Ürün başlıklarının Google Alışveriş SEO kampanyalarınız üzerinde anında etkisi vardır. Bunun nedeni, bunların kullanıcı arama sorgularıyla yakından bağlantılı olması ve ürün listelemelerinizin sonuç sayfalarında görünüp görünmeyeceğini belirlemesidir. Yukarıda vurgulandığı gibi, kullanıcılar bir arama sorgusu yürüttüğünde Google, başlıklara göre en alakalı ürün sonuçlarını görüntüler.

Ayrıca ürün başlıklarını optimize etmek potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekebilir ve onları tıklamaya zorlayabilir. Ayrıca, listelemelerinize yönelik alakasız tıklamalardan veya trafikten kaçınmanıza da yardımcı olur.

Tavsiye Edilen:  Samsung TV Nasıl Sıfırlanır?

İlgi çekici ve SEO dostu ürün başlıkları oluşturmaya yönelik ipuçları

 • Hedef kitlenizi ve satın alma davranışlarını anlayın. Arama sorgularını nasıl yürütüyorlar? Belirli marka isimleri kullanıyorlar mı? Veya açıklayıcı kelimeler? Kategorilere göre mi arama yapıyorlar? Müşterinin amacını anlamak, kullanılacak en iyi ürün başlığını bilmenize yardımcı olabilir
 • Ürün başlıklarınızda alakalı anahtar kelimeler kullanın. Temel kural, anahtar kelimeleri ürün başlığının başına yerleştirmektir. Alakalı anahtar kelimeler oluşturmak için Google Search Console’u veya SEMrush gibi SEO araçlarını kullanın. Ayrıca, başlığınıza çok fazla anahtar kelime eklemekten kaçının çünkü bu, spam içerikli görünmenize neden olabilir.
 • Renk, boyut, malzeme, teknik özellikler vb. gibi diğer özellikleri de ekleyin. Hedef kitlenizin belirli öğeleri arıyor olabileceğini ve sonuçları kolaylaştırmak için şu özellikleri ekleyeceğini unutmayın:
 • Google, ürün başlıklarına ayrılan 150 karakterden yalnızca 70’ini gösterdiğinden, önce gerekli bilgileri yerleştirin. Bu şekilde potansiyel müşterileriniz iletmeye çalıştığınız bilgileri kaçırmayacaktır.
 • Ürün çeşitleri arasında ayrım yapın. Ürününüz farklı boyut ve renklerde geliyorsa belirli ayrıntıları ekleyin.
 • Başlıklarınızı test edin! A/B, işletmenize en uygun olanı bulmak için ürün başlıklarınızı test eder.

Derinlemesine İnceleme: Etkili Ürün Açıklamaları Hazırlama

Ürün açıklamaları, ziyaretçileri alıcılara dönüştürmek için güçlü araçlardır. İyi hazırlanmış bir ürün açıklaması, kullanıcının dikkatini çekebilir ve onları istenen eylemleri yapmaya zorlayabilir.

SEO için optimize edilmiş ürün açıklamalarına ilişkin yönergeler

 • Ürün özelliklerinin faydalarını vurgulayın. Benzersiz bir şey varsa (rakiplerinizle karşılaştırıldığında), onu gösterin!
 • Bunları kısa ve öz tutun ve hedef kitlenize göre uyarlayın. Ürün açıklamalarınızı yazmadan önce müşteri araştırması yapmayı unutmayın. Bu, belirli kullanım durumlarıyla tamamen alakalı ve bağ kurulabilir içerik oluşturmaya yardımcı olur.
 • Ürün açıklamalarınızı taranabilir ve okunması kolay hale getirmek için madde işaretleri, başlıklar, renkler ve kalın yazı tipleri kullanın.
 • Ürün açıklamalarınıza doğru (işlemsel) anahtar kelimeleri ekleyin. Müşterileriniz halihazırda ne arıyor? Arama terimlerine hangi özellikleri dahil ediyorlar? Açıklamanızda her zaman bu anahtar ifadeleri kullanın.
 • Google, ürün açıklamaları için 5000 karaktere kadar izin verse de hayati bilgileri ilk 150-200 karakter arasında tutun. Bunun nedeni, Google’ın sonuç sayfalarında görüntülendiğinde reklamı kesmesidir. Kullanıcıların kalan metni görüntülemek için ‘Daha Fazla’yı tıklaması gerekecek.
 • Her ürün için benzersiz ürün açıklamaları kullanın. Tüm ürünleriniz için tek bir açıklamayı kopyalayıp yapıştırmaya çalışmayın; bu yalnızca müşterilerinizin kafasını karıştırır.

Profesyonel İpucu: Google, ürün açıklamanızı açılış sayfalarınızdaki açıklamayla eşleştirmenizi önerir. Hakkında daha fazlasını okuyun Google’ın ürün verilerini yazmaya ilişkin yönergeleri.

Derinlemesine İnceleme: Google Ürün Kategorisini Anlamak

Google ürün kategorisi, Google’ın ürününüzü bölümlere ayırmak için kullandığı hiyerarşik bir ürün kategorileri listesidir. Bu, Google tarafından önceden tanımlanmıştır ve ürününüzü en iyi tanımlayanı seçmelisiniz. Bu şekilde, bir kullanıcı eşleşen bir arama sorgusu yürüttüğünde Google, ürün listelemelerinizi kolayca kategorilere ayırabilir.

Kategori seçimi için en iyi uygulamalar

 • Google, ürününüzü en iyi tanımlayan kategoriyi seçmenizi önerir.
 • Açık ol. Örneğin, MP3 çalar şarj cihazları satıyorsanız MP3 çalar aksesuarları kategorisini kullanın.
  • Elektronik > Ses > Ses aksesuarları > MP3 çalar Aksesuarları (ID:232)
 • Ürünleriniz için doğru olanları keşfetmek üzere Google ürün sınıflandırması sayfasındaki en yeni kategorilere göz atın
 • Tek ve önceden tanımlanmış bir ürün kategorisi kullanın.

Hakkında daha fazla öğren Google ürün kategorisi optimizasyon teknikleri.

Ayrıntılı İnceleme: Ürün Türü Optimizasyonu

Ürün türü, arama motorlarının ürün listelemenizin yapısını anlamasına yardımcı olur. Ayrıca ürününüzü uygun kategorilerde taramalarını ve dizine eklemelerini kolaylaştırır. Arama yapanlar için ürün kategorizasyonu genel kullanıcı deneyimini iyileştirir. Kullanıcılar aradıklarını keşfetmek için kategorilere göz atabilir; bu da daha yüksek etkileşimlere ve en iyi ihtimalle dönüşümlere yol açabilir.

Tavsiye Edilen:  Czym jest marketing chwilowy?

Ürün türünüzü doğru şekilde nasıl tanımlayabilirsiniz?

 • Ürün hiyerarşisini anlayın. Ürünlerinizi kategorilere ve alt kategorilere göre tanımlayın ve segmentlere ayırın.
 • Kategoriler arasında ayrım yapmak için > sembolünü kullanın. Örneğin, Ana sayfa > Ayakkabılar > Kadın ayakkabıları.
 • Ayrıca Google’ın taksonomisine benzer kategorilerden de yararlanabilirsiniz. Sunulan kategorilere göz atın ve ürününüze en çok benzeyeni seçin.
 • Son olarak, ürün listelemeleriniz ve açılış sayfalarınız için tutarlı kategoriler ve alt kategoriler kullanın. Bu, Google’ın ve insanların sayfanızda gezinmesini kolaylaştırır.

Derinlemesine İnceleme: Ürün Görseli Optimizasyonu

İyi bir web deneyiminin temel unsurlarından biri kullanılabilirliktir. Bu, engelli kişiler de dahil olmak üzere herkesin erişilebilir olması gerektiği anlamına gelir. Ürün listelemelerinizde yüksek kaliteli, optimize edilmiş görseller kullanmak kullanıcı deneyimini geliştirir.

SEO için ürün resimlerini optimize etme teknikleri

 • Yalnızca yüksek kaliteli görseller kullanın. Bu, alışveriş yapanların ürününüzü ilk elden görmelerine yardımcı olur.
 • Resim optimizasyonu için Google’ın alışveriş gereksinimlerine uyun.
 • Resimlerin üzerine metin koymayın. Hayati bilgileri hedef kitlenize iletmek için ürün açıklama bölümünü kullanın.
 • Doğru görseli ürün çeşidiyle eşleştirin.
 • Ürününüzün en iyi görünümünü göstermek için mümkün olduğunca daha fazla resim ekleyin. En iyi yanı, 10’a kadar resim ekleyebilmenizdir!
 • En yüksek etkileşim/dönüşüm oranlarına sahip karmaları kullanmak için görsellerinizi düzenli olarak test edin.

Google Merchant Center’dan yararlanma

Google Merchant Center, çevrimiçi işletme sahiplerinin ürünlerini ve hizmetlerini çeşitli Google platformlarında (Alışveriş sekmesi, Google Görseller, Haritalar, YouTube vb.) görüntülemesine ve yönetmesine olanak tanıyan, Google tarafından sağlanan merkezi bir platformdur. Potansiyel müşterileri çekmek için SERP’lerde ürün açısından zengin snippet’ler görüntüleyin.

Ayrıca satıcılar ürünleri listeleyebilir, ürün incelemeleri toplayabilir, analizleri görüntüleyebilir, yerel aramalar için optimizasyon yapabilir ve daha fazlasını yapabilir. Bu platform aynı zamanda yeni bir kitlenin ilgisini çekmeyi, Google reklamları yayınlamayı ve kullanıcıların web sitenizle nasıl etkileşimde bulunduğunu izlemeyi de kolaylaştırır.

SEO’yu geliştirmek için Google Merchant Center nasıl kullanılır?

 • Ürün incelemelerini etkinleştirin! Diğer müşterilerden çok sayıda olumlu yorum aldıysanız neden bunu göstermiyorsunuz? Rekabet avantajı kazanmak ve daha fazla müşteri çekmek için Google Merchant hesabınızda ürün incelemelerini etkinleştirin.
 • Müşteri odaklı ürün açıklamaları yazın. Bu bilgilerin, Google botlarının sonuç sayfalarında görüntülenecek ürün listelemelerinizi nasıl tarayacağını ve dizine ekleyeceğini belirlediğini unutmayın.
 • Google Merchant Center hesabınızı görsel aramalar için de optimize edin. Ürün açıklamalarınızla eşleşecek ilgili görselleri ekleyin.
 • Satış fiyatı, gönderim maliyetleri, indirimler vb. dahil olmak üzere tüm ürün fiyatlandırma verilerini ekleyin.

Fiyat ve Stok Durumunun Önemi

İçinde Google Arama Merkezi ile YouTube CanlıGoogle’dan John Mueller, web tabanlı aramalarda fiyatın yalnızca ürün tabanlı aramalarda geçerli olmadığını vurguladı:

“Tamamen web araması açısından bakıldığında, hayır, bir sayfadaki fiyatı tanımaya çalışıp bunu bir sıralama faktörü olarak kullanmaya çalışmamız söz konusu değil. Yani ucuz olanı alıp daha üst sıralara çıkacağız diyemeyiz. Bunun mantıklı olacağını düşünmüyorum.”

Sonuç olarak, düşük fiyatlar, yüksek maliyetlere kıyasla daha yüksek gösterimler ve TO sağlar. Pazara girmek ve trafik toplamak için düşük fiyatlı ürünleri kullanmanız tavsiye edilir. Daha sonra web siteniz aracılığıyla yüksek fiyatlı ürünleri satabilirsiniz.

Google ayrıca ürün kullanılabilirliğinin sonuç sayfalarındaki görünürlüğü etkilediğini de doğruladı. Örneğin, stokta bulunmayan ürünler soft 404’ler olarak değerlendirilir ve bir arama sorgusu yürütüldüğünde diğer listelerle birlikte görüntülenmez.

Fiyat ve stok durumu bilgilerini optimize etmenin yolları

 • Güçlü bir marka oluşturun. Bu şekilde sektörünüzdeki diğer işletmeler rekabet etmekte zorlanacak
 • En yüksek dönüşüme sahip olanı keşfetmek için çeşitli fiyatlandırma yöntemlerini test edin
 • Yeni trafik çekmek için indirimlerden veya diğer etkili fiyatlandırma stratejilerinden yararlanın
 • Google, vergi ve gönderim ücretleri de dahil olmak üzere fiyatlarınızı ve müsaitlik durumunuzu güncel tutmanızı önerir:
Tavsiye Edilen:  Pazarlamada Konumlandırma İçin Eksiksiz Kılavuz

Ürün İncelemelerini ve Derecelendirmelerini Yönetme

Google sayfanızın güvenilir olup olmadığını nasıl anlar?

Diğer kullanıcıların incelemeleri sayesinde!

Buradakilere benzer İncelemeler ve Derecelendirmeler, web siteniz için bir güven oyu görevi görür. Arama motorlarına, sayfanızın kullanıcı ihtiyaçlarını karşılama veya arama sorgularına yanıt verme açısından ne kadar alakalı olduğunu söylerler.

Aslında, Çevrimiçi alışveriş yapanların %90’ı Bir satın alma işlemi yapmadan önce yorumları okuduklarını söylüyorlar! Bu yorumlar Google aramalarınızda görüntülenir ve potansiyel müşterileri sitenize çekebilir.

Olumlu incelemeleri ve derecelendirmeleri teşvik edecek stratejiler

 • En iyisini ver. Müşterilerinizin her zaman en iyi deneyimi yaşamasını sağlayın. Bu doğal olarak onları sitenize olumlu bir inceleme bırakmaya teşvik eder
 • Mevcut müşterilerden yorum toplamak için üçüncü taraf sitelere kaydolun
 • Müşterilerinizi web sitenizde ve sosyal medya sayfalarında yorum bırakmaya teşvik edin
 • Olumsuz olanlar da dahil olmak üzere sitenizdeki tüm incelemelere yanıt verin. Bu, müşteri deneyimine katkıda bulunur ve muhtemelen sadakat oluşturabilir.

Mobil Kullanıcılar için SEO Stratejileri

Mobil optimizasyon, web sitenizin tüm şekil ve boyutlardaki tüm cihazlarda (cep telefonları, tabletler vb.) benzer şekilde çalışmasını sağlar. Bugün beş yıl öncesine göre çok daha anlamlı. Dijital alışveriş yapanların önemli bir kısmı mobil kullanıcıdır ve kendilerine sorunsuz bir satın alma deneyimi sunan markalara öncelik veriyorlar.

Örneğin coğrafi bölgeye özgü taramayı düşünün. Bir ziyaretçi ‘Yakınımdaki telefon satıcıları’ araması yaparsa ve siteniz mobil cihazlar için optimize edilmemişse SERP’lerde görünmez. Bu nedenle, Google Alışveriş için SEO kurulumu yaparken yalnızca mobil optimizasyona öncelik vermeniz önerilir.

Mobil Kullanıcı Deneyimini Geliştirme Teknikleri

 • Müşteri araştırmasıyla başlayın. Müşterileriniz nereden göz atıyor? Ne beklediklerini anlayın ve onları aşmanın yollarını keşfedin.
 • Önce mobil cihazlar için tasarım yapın (masaüstü sitesi için tasarım yapmadan önce). Mobil sitelerin tasarımı genellikle daha zordur. Bu nedenle mobil öncelikli olarak başlamak, örneğin cihaz ekranlarında yanıt vermeyen öğeler gibi komplikasyonları önlemenize yardımcı olacaktır.
 • Tüm cihazlarda tutarlı bir tasarım sağlayın. Aynı görsel kimliği, ifadeleri, ikonografiyi ve etkileşimleri kullanın.
 • Kullanıcıların aradıklarını hızla keşfetmelerine yardımcı olmak için anlaşılır ve basit bir gezinme sistemi kullanın.
 • Ödeme işlemini kolaylaştırın. Kullanıcı tercihlerini karşılamak için birden fazla ödeme yöntemi sunun.

Çözüm

Evet, Google Alışveriş listelerinizi arama motorları için optimize etmek zor olabilir. Hatta sonsuza kadar sürecekmiş gibi görünebilir. Ancak sitenize alakalı trafik çekmenin en etkili ve sürdürülebilir kanallarından biri olmaya devam ediyor (ücretsiz!) Google’ın zaman zaman sıralama faktörlerini güncellediğini unutmayın. Bu nedenle, sizi en son en iyi uygulamalar hakkında bilgilendirmek için düzenli olarak güncelleyeceğimiz için bu gönderiyi kontrol etmeye devam edin.