Google Analytics 4 ve Universal Analytics: GA4’ün Daha İyi Yaptığı 5 Şey

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Google Analytics 4 ve Universal Analytics: GA4’ün Daha İyi Yaptığı 5 Şey

Her yerde kış gibi Game of Thrones kitaplar ve ardından gelen (hayal kırıklığı yaratan) TV dizileri, Google Analytics 4 resmi analiz aracı olarak geliyor. Duymadıysan, Google, Universal Analytics’i resmen kullanımdan kaldıracak 1 Temmuz 2023’te ve Google Analytics 4 ile yeni bir analiz ve veri alanına öncülük edin.

Doğal olarak, Google Analytics 4 (GA4) ile Universal Analytics arasında bir tartışma yükseliyor. Pek çok kişi, yeni kontrol paneli düzeniyle ilgili hayal kırıklığını, bulmaya alışkın oldukları verileri bulmanın zorluğunu ve genel olarak yeni bir araç öğrenirken dikkatli olduklarını ifade ediyor.

Ama sana dirgenlerini bırakmanı söylemek için buradayım ve umut var. Google Analytics 4, pürüzlü dış kenarına rağmen aslında (fısıldamadan önce etrafına bakar) birçok şeyi öncekinden daha iyi yapar. GA4’ün sunduğu en iyi şeylerden bazılarına geçelim.

Not: GA4, gelişmekte olan bir araçtır ve tam olarak piyasaya sürülene kadar düzenli güncellemeler ve ayarlamalar yapmaya devam edecektir. Bu blogdaki görseller veya bilgiler farklılık gösterebilir.

1. Dönüşümleri Ayarlamak Daha Kolay

Google Analytics dönüşümlerini ayarlamak, herhangi bir site sahibi için bir zorunluluktur. Sayfa görüntülemelerini ve oturumları izlemek önemlidir, ancak E-kitap indirmelerini, ürün satın almalarını ve web semineri kayıtlarını izlemek sanki hiç de öyle değil. Daha önemli.

Dönüşümleri ayarlamaya geçmeden önce, UA ile GA4 arasındaki temel farklardan birini not etmek önemlidir. UA’da, sayfa görüntüleme gibi birçok metrik “isabet” olarak izlendi. GA4’te, her şey bir olay olarak izlenir.

GA4, bazı etkinlikleri otomatik olarak GA4 kontrol panelinize yükler. Bu önceden ayarlanmış olayları görmek için şu dört basit adımı izleyin:

  1. Sol alttaki hesap çarkına gidin.
  2. Orta sütundaki Veri Akışları’na tıklayın.
  3. Web sitenizin adına tıklayın.
  4. Gelişmiş ölçüm altına bakın.

Oradan, altı benzersiz etkinlik görmelisiniz. Bazıları Sayfa Görünümleri gibi basitken, Dosya İndirmeleri gibi diğerleri biraz daha ilgi çekicidir. Bunlarla, sayfa hedeflerine, indirmelere ve hatta giden tıklamalara (bağlı kuruluş web siteleri için yararlı olabilir) dayalı dönüşümler ayarlamak kolaydır. Her şey zaten bir etkinlik olarak takip edildiğinden, belirli etkinlikleri bulmak ve bunları dönüşümlere dönüştürmek daha kolaydır.

Sayfa Hedefi Dönüşümü Nasıl Ayarlanır

En popüler olaylardan biri, bir sayfa hedefi dönüşümüdür. Bu, Teşekkür Ederiz veya Sipariş Onaylandı sayfasına ulaşan bir kullanıcı gibi bir hedef çevresinde dönüşüm yapmak içindir. Bu, GA4’te UA’dakinden birkaç adım daha fazla adım gerektirir, ancak yine de oldukça kolaydır.

Tavsiye Edilen:  Her Blogger Blog Gönderisinde Yazar Profili Nasıl Görüntülenir – Showeblogin

Sol sütundaki Yapılandır sekmesine gidin.

Etkinlikler’e gidin.

ga4 etkinlik sayfası

Sağ köşedeki Etkinlik Oluştur’a tıklayın.

ga4 etkinlik oluştur

İçerideyken Oluştur’a basın.

Ardından, etkinliğinize bir ad vermeniz gerekir. Google standartlarına göre“teşekkür_sevgi_sayfası” veya “onay_sayfası” gibi sözcükler arasında küçük harf ve alt çizgi kullanmalısınız. boşluk kullanmayın.

event_name Parametresi ile Operatörün “eşittir” olarak ayarlandığından emin olun ve Değeri page_view olarak değiştirin.

Koşul Ekle’ye tıklayın ve page_location’ı seçin. Ardından “içerir” veya “eşittir” diyebilir ve URL parametrelerini yazabilirsiniz.

olay örneği ga4

Bitirdikten sonra sağ üst köşedeki Oluştur’a basın, işte bu kadar! Birisi teşekkür sayfasına geldiğinde, etkinliğiniz düzgün bir şekilde tetiklenecek ve GA4’te takip edildiğini görmeye başlayacaksınız.

İzlemeye başladıktan sonra, Etkinlikler’e geri dönebilir ve bu etkinliği bir dönüşüm olarak izlemeye başlamak için düğmeyi çevirebilirsiniz.

bir etkinliği dönüşüme dönüştürmek

Kendinize, “Daha fazla adım attıysa, neden daha kolay?” diye soruyor olabilirsiniz.

Bu sorunun yanıtı basit: GA4’te izlenen pek çok farklı etkinlikle, panoda yalnızca birkaç tıklamayla tıklamalar, indirmeler, video oynatma ve daha fazlası için hızlı bir şekilde dönüşümler ayarlayabilirsiniz. UA’da, bu tür dönüşümleri ayarlamak ya mümkün değildi ya da Google Etiket Yöneticisi’nde çok daha fazla ayak işi gerektiriyordu.

2. İyileştirilmiş Trafik Bilgileri

Trafik edinmeye gelince, Universal Analytics biraz yetersizdi. Öte yandan Google Analytics 4, kullanıcılarınızın sitenize nasıl ulaştığını derinlemesine incelemenizi sağlar.

Var çok sayıda yeni trafik kaynağı GA4’te aşağıdakiler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere:

  • Ücretli Sosyal
  • Organik Sosyal
  • Ücretli Video
  • Organik Video
  • Push bildirimleri

Birden çok kampanya yürütüyorsanız bu, her şeyi tek bir noktada görmeyi kolaylaştırır. UA ile, bu bilgileri yönlendirme trafiği veya diğer ayarlar aracılığıyla filtrelemeniz gerekirdi. Burada, GA4’te hepsini aynı anda görebilirsiniz.

GA4, kullanıcıların sitenizi kontrol ederken sahip oldukları teknolojiye ilişkin ek bilgiler de sağlar. UA’da bu, Kitle sekmesi altında birkaç bölüme ayrılmıştır: Teknoloji, Mobil ve Cihazlar Arası.

Şimdi, bunların hepsi raporlar sekmesi altındaki tekil Tech bölümü altındadır. Kullanıcı tarayıcılarını, cihazlarını, platformlarını, hatta işletim sistemlerini ve ekran çözünürlüklerini inceleyebilirsiniz.

Kullanıcıların dönüşüm huninizin belirli bir bölümünde ayrıldığını fark ederseniz veya hedeflerin düştüğünü fark ederseniz, ekran çözünürlüğü özellikle yararlı olabilir. Bir geliştiriciye iletebileceğiniz belirli bir ekran boyutuyla ilgili bir sorun olabilir. Artı, artık hangi kullanıcıların sitenize bakmak için Smart TV kullandığını takip edebiliyoruz!

Tavsiye Edilen:  2019'un En İyi Mobil Uygulama Analitiği Araçları

ga4'teki cihazlar

Uygulamaları olanlar için bu yeni bölüm (GA4 orijinal olarak Uygulama+Web Mülkü), web mülkünüzle yapabileceğiniz aynı analitik yaklaşımla uygulama etkinliğini izleyebileceğiniz için özellikle yararlı olacaktır.

3. DebugView, Olay ve Dönüşüm Testini Basit Hale Getirir

Düğme tıklaması, form gönderimi veya e-posta kaydı gibi GA4’te otomatik olarak izlenmeyen bir etkinliği izlemek isterseniz ne olur? Ne UA ne de GA4’ün böyle bir etkinlik yapma yeteneği yoktur, bu yüzden kullanmak zorundayız. Google Etiket Yöneticisi.

Google Etiket Yöneticisi’ni (bu tamamen farklı bir araçtır) nasıl kullanacağınız konusunda size rehberlik etmeyecek olsak da, GA4 ve GTM çok yakın ilişki içindedir ve UA ve GTM’nin geçmişte olduğundan daha yakından entegre edilmiştir.

DebugView, Yapılandır sekmesinde bulunabilir ve olaylarımızın ve dönüşümlerimizin doğru şekilde tetiklenip tetiklenmediğini öğrenmemize yardımcı olur.

hata ayıklama görünümü ga4

Birisi sitenizdeki bir düğmeyi her tıkladığında tetiklenecek bir etkinlik oluşturduğunuzu varsayalım. GTM’de parametreleri ayarlarsınız ve GA4’te doğru şekilde etkinleştirildiğinden emin olmak istersiniz. Nereden başlıyorsun?

Bunu yapmak için DebugView’ınıza gidin ve açın.

Ayrı bir sekmede, Google Etiket Yöneticisi kapsayıcınızı açın ve sağ üst köşedeki Önizleme’ye basın:

gtm'deki önizleme düğmesi

Oradan, DebugView’ınıza geri dönün ve GTM’nin bağlanmasını bekleyin. Olduğunda, sol tarafta aşağıdaki bildirimi görmelisiniz:

hata ayıklama görünümü modu bağlandı

DebugView’ınıza geri baktığınızda, muhtemelen akışta bazı olayların ortaya çıktığını fark edeceksiniz:

hata ayıklama modunda gösterilen olaylar

Bu iyi bir işaret, web sitenizin düzgün bir şekilde kurulduğu ve etkinlikleri izlediği anlamına gelir. Peki, bir dönüşümü test etmek istediğinizde ne olur?

Dönüştürme işlemi boyunca çalıştırın.

ga4'te dönüşüm başlatma

Düzgün ayarladıysanız, bir Yeşil Bayrak geldiğini göreceksiniz. Bu kadar! Ardından GTM’de önizleme modundan, GA4’te DebugView’dan çıkıp daha heyecan verici bir şey yapabilirsiniz.

Bu süreç fazla Gerçek zamanlı görünüme gitmeniz, hangi oturumun size ait olduğunu bulmanız, ardından tıklamaya başlamanız ve bir dönüşümün tetiklenmesini beklemeniz gerektiğinde UA’dan daha kolay. Bununla, olayların anında ve çok daha verimli bir hızda gerçekleştiğini görebilirsiniz.

4. Komple Gösterge Tablosu Özelleştirmesi

Universal Analytics, platform içinde bazı özelleştirme seçenekleri sunsa da GA4 bunu tamamen yeni bir düzeye taşıyor. GA4 içinde, kullanıcı arayüzünüzü özelleştirebilir, benzersiz raporları istediğiniz zaman ortaya çıkarmak için bir koleksiyona kaydedebilir ve her kontrol panelini gerçekten benzersiz hale getirebilirsiniz.

ga4'te pano koleksiyonu

Yalnızca organik trafiği görmek istiyorsanız, raporunuzu açılış sayfası oturumlarını merkez alan bir şekilde oluşturabilirsiniz. Yalnızca web sitenizin belirli bir alanına yönelik sosyal trafiğe odaklanmak istiyorsanız, özel bir rapor da oluşturabilir ve istediğiniz zaman getirebilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  SEMrush İşletmenizi Mutlu Etmek İçin Görülmesi Gereken 10 Neden

Seçenekler sınırsızdır ve istediğiniz görünümü elde etmek için sürekli olarak ayarları veya parametreleri değiştirmeniz gerekmez. Açılış Sayfaları ve Oturumlar için özel bir rapor oluşturduğumu bu kontrol panelinde görebilirsiniz:

etkileşim ekranı

Belirli bir raporu kontrol panelinize sabitleyebilir veya daha sonraki bir tarihte almak üzere koleksiyonunuza kaydedebilirsiniz. Bu benzersiz raporları Kitaplık’ta Raporlar sekmesi altında bulabilirsiniz. Oradan yeni raporlar oluşturabilir, mevcut raporları düzenleyebilir ve kontrol panelinizi özelleştirebilirsiniz.

5. Huni Oluşturma

Huniler, özellikle bir E-ticaret sitesine veya satış hunisine sahip olanlar için inanılmaz derecede güçlü bir araçtır. UA’da dönüşüm hunilerini bulmak biraz zordu ve bazen deşifre etmek daha da zordu. Dönüşüm hunilerini ayarlamak zor ve biraz külfetliydi. GA4’te dönüşüm hunilerini ayarlamak basit ve sınırsızdır.

Keşfet sekmesini kullanarak, izlemek istediğiniz her türlü huniyi ayarlayabilir ve raporlar oluştururken adımlar ve etkinlik üzerinde daha fazla kontrole sahip olabilirsiniz.

Keşfet sekmesine giderken, raporlar için bir dizi seçenek göreceksiniz. Yapılacak en kolay şey, bir Boş Rapor oluşturmak ve ardından raporun içindeyken Tekniği Huni keşfi olarak değiştirmektir.

ga4'te huni görünümü

Buradan, ihtiyacınız olan her şey için huninizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Dönüşüm hunisi görselleştirmesi çok daha temiz. UA’da çok sayfalı dönüşüm hunileri oluşturan kullanıcılar, genellikle okunması ve deşifre edilmesi zor olan uzun, dikey tünellerle karşılaşıyordu.

Artık bunların yerini yatay huniler ve ek istatistikler alıyor.

huni örneği ga4

Sayfalarınızı adlandırabilir, URL parametrelerini ayarlayabilir, huniyi açık (insanlar huniye herhangi bir adımdan girebilir) veya kapalı (insanlar huniye yalnızca ilk adımdan girebilir) olarak ayarlayabilir, ayrıca doğrudan ve dolaylı sayfa ayarlayabilirsiniz. yollar.

Sarma

GA4’e alışmak biraz zaman alacak olsa da, yeni analitik platformunun selefine göre bir dizi avantajı var. Kontrol panelinde nelerin farklı olduğunu keşfetmek için biraz zaman ayırın ve hangi dönüşümleri izlemek istediğinizi ve hangi özel raporları oluşturmaya başlamak istediğinizi düşünün. Buradan, web etkinliğini ve kullanıcı davranışını izlemenize yardımcı olması için GA4’ü güçlü bir analiz aracına dönüştürebilirsiniz.

GA4’ü tanımak ve Universal Analytics’ten geçiş yapmak için yardıma mı ihtiyacınız var? Bize ulaşmaktan çekinmeyin!