Google Analytics’e Yeni Başlayanlar İçin En İyi Kılavuz [2023]

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Google Analytics’e Yeni Başlayanlar İçin En İyi Kılavuz [2023]

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Büyük veya küçük herhangi bir web sitesi, çevrimiçi mağaza veya hizmet işletmesi için kesinlikle kullanmanız gereken bir araç Google Analytics’tir. Yalnızca ücretsiz olmakla kalmaz, aynı zamanda web sitenizi kimlerin ziyaret ettiği ve gerçekte kimin işinizle ilgili hedeflere dönüştüğü konusunda size harika bilgiler sağlar.

Bu araç, reklam yayınlasanız da yayınlamasanız da kullanışlıdır çünkü web sitenize her zaman trafik gelir.

Google Analytics nedir?

Google Analytics veya GA, web sitenize ve/veya uygulama performansınıza derinlemesine bakmanızı sağlayan ücretsiz bir analiz aracıdır. Google Ads, Search Console, Google Optimize, Google Etiket Yöneticisi ve diğer Google ürünleriyle entegre olur. Trafiği, izleyicileri ve kullanıcı davranışını analiz etmek için güçlü bir araçtır.

Google Analytics kullanmanın faydaları

Web sitesi verilerinizi analiz etmek için GA kullanmanın sayısız faydası vardır. İşte en iyileri.

Trafiğinizin nereden geldiğini öğrenin

Google Analytics, tüm çeşitli trafik kaynaklarınızı tek bir özlü trafik raporunda kolayca gösterebilir. Trafik kaynakları, doğrudan trafiği, sosyal medyayı, trafiği, Google Ads trafiğini, yönlendirme trafiğini ve sosyal medya trafiğini içerebilir.

Trafik hacmi, hemen çıkma oranı, dönüşüm oranı, ziyaret süresi, cihaz kategorisi ve çok daha fazlası dahil olmak üzere her kaynak için birçok farklı ölçüm görebilirsiniz. Her bir trafik kaynağını derinlemesine inceleyebilir ve kullanıcılarınız hakkında daha fazla demografik bilgi edinebilir, ne tür cihazlar kullandıklarını öğrenebilir ve dijital pazarlama kampanyalarınızı nasıl optimize edeceğinizi daha iyi anlayabilirsiniz.

[Add Banner Here]

İçerik pazarlamanızı ve arama motoru optimizasyonunuzu iyileştirin

Google Analytics, herhangi bir içerik pazarlama kampanyasının başarısı için kesinlikle hayati öneme sahiptir. Her bir içerik parçasına aldığınız trafiği gösterir ve içeriğinizi daha da optimize etmek için ihtiyacınız olan tüm çeşitli kullanıcı ölçümlerini görmenize yardımcı olur.

Google Analytics’i kullanarak içeriğinizi nasıl denetleyeceğiniz konusunda Andy Crestodina’dan harika bir videoyu burada bulabilirsiniz.

Çevrimdışı izleme ile iOS 14.5 değişikliklerini azaltın

Tüm sektörler ve çevrimiçi işletmeler, iOS 14 değişikliklerinden çok etkilendi. Bu değişiklikler, Facebook’un dönüşümleri izleme yeteneğini ciddi şekilde sınırladı ve Facebook reklam kampanyalarının dönüşüm aralığını kısalttı.

Sorunu azaltmanın yolu, Google Analytics’te çevrimdışı izlemeyi kullanmaktır; bu, satış verilerinin bir listesini manuel olarak yüklemek ve bunları Facebook reklamlarındaki tıklamalarla eşleştirmek anlamına gelir. Bu, izlemenizi iyileştirecek ve kampanya dönüşümlerinizle ilgili daha doğru veriler elde etmenize yardımcı olacaktır.

İşte birlikte yaptığımız bir web semineri Will PerryReason CEO’su, e-Ticaret markalarının iOS 14.5’in etkilerini hafifletebileceği tüm farklı yollardan geçiyor.

Verilerin azalan kullanılabilirliğini azaltmanın bir başka harika yolu, çeşitli çok kanallı veri kaynaklarınızın tümünü bir araya getirmek ve hepsini tek bir yerde görüntülemek için bir e-Ticaret analiz aracı kullanmaktır.

Sitenizdeki kullanıcı davranışını anlayın

Google Analytics, kullanıcıların, ziyaretçilerin ve müşterilerin sitenizle nasıl etkileşim kurduğunu görmenize yardımcı olur. Pazarlama kampanyalarınızı iyileştirmek, sitenizi optimize etmek ve sonuç olarak sonuçlarınızı iyileştirmek için kullanabileceğiniz davranışsal verileri gösterir.

Kullanıcı ölçümleri aşağıdakileri içerir:

 • Hemen çıkma oranları
 • Oturum başına sayfa sayısı
 • Oturum başına cihaz veya ekran sayısı
 • Kullanıcı başına oturum sayısı
 • Çıkış oranları
 • En popüler sayfalar ve performansları
 • Özel etkinlikler
 • Hedef dönüşümleri
 • Site araması (arama çubuğunuz)
 • Masaüstü ve mobil kullanıcılar

Olmadan yaşayamayacağınız Google Analytics özellikleri

Güçlü raporlar

Google Analytics, web sitesi verilerinizi daha iyi anlamak için yapabileceğiniz tonlarca rapora sahiptir. Temel raporlar, kitleye genel bakış raporlarını, mobil genel bakış raporlarını, edinme raporlarını, gerçek zamanlı raporları ve trafik raporlarını içerir. Ayrıca gelişmiş analitik raporları ve dilediğiniz her türlü özel raporu oluşturabilirsiniz.

Dönüşüm izleme

Google Analytics, etkinlik izlemeyi kullanarak sitenizdeki her türlü dönüşümü izlemeniz için bir yol sağlar. Sahip olduğunuz her dönüşüm için etkinlikler oluşturun ve ardından kullanıcıların nerelerde dönüşüm gerçekleştirdikleri, hangi sayfaları ziyaret ettiklerine ilişkin verileri alın ve müşterileriniz hakkında değerli içgörüler elde edin.

Akış görselleştirme

Google Analytics’teki gerçekten güçlü bir başka özellik de akış görselleştirmeleridir. Kullanıcılarınızın hangi sayfaları ziyaret ettiğini ve tüm yolculuklarını görmenizi sağlayan bir rapordur. Size, içeriğinizle nasıl etkileşim kurduklarının ve yol boyunca onları nerede kaybedebileceğinizin bir anlık görüntüsünü verir.

[Add Banner Here]

Google Analytics’i kullanmaya başlarken

Giriş yapmak için Gmail, Google Ads, Google Etiket Yöneticisi veya başka herhangi bir Google ürünü için kullandığınız Google Hesabını kullanmanızı tavsiye ederim. Oturum açtıktan sonra, verileri görmeye başlamak için web sitenizde GA izleme kodunu ayarlamanız gerekir. İşte nasıl yapılacağına dair harika bir rehber Google Analytics’i yükleyin Web sitenizde.

Google Analytics’te bakmanız gereken ilk yer “Yönetici” sekmesidir (yukarıdaki ekran görüntüsüne bakın). Burası, Google Analytics hesaplarınızın işlevlerini kontrol edebileceğiniz, ayarlarınızı yapabileceğiniz ve kullanıcılarınızı yönetebileceğiniz yerdir.

kullanıcı nasıl eklenir

Muhtemelen yalnız çalışmıyorsunuz, muhtemelen yaptığınız şeyi desteklemek için bütün bir pazarlama ekibiniz var. Ve Google Analytics’in (ve aslında herhangi bir Google ürün paketinin) iyi yanı, erişimi diğer kullanıcılarla paylaşmanın ne kadar kolay olmasıdır.

Tavsiye Edilen:  Tan Sri Dato'dan Danny Tan Chee Sing Hakkında 20 Harika İstatistik ve Gerçek

Yeni bir kullanıcı eklemek için şu adrese gidin: Kullanıcı yönetimi. İşletmenize kullanıcı ekleyebileceğiniz ve kaldırabileceğiniz yer burasıdır. simgesine basarak e-posta ile yeni kullanıcılar ekleyebilirsiniz. “+” düğme. Bir kullanıcıya farklı erişim seviyeleri vermeyi de seçebilirsiniz. Oku ve Analiz Et veya Düzenlemek o kullanıcının ne kadar kontrole sahip olmasını istediğinize bağlı olarak.

Ardından, ilgili tüm veri kaynaklarını Google Analytics ile senkronize etmelisiniz. İki ana olan hakkında konuşalım.

Google Analytics’inizi Google Ads ile nasıl senkronize edebilirsiniz?

Entegrasyonlarınızı şurada bulabilirsiniz: yönetici araç altında Ürün Bağlantısı. eğer seçersen Tüm ürünler hangi hesapların bağlı olduğunu görebilirsiniz. Google Ads kullanıyorsanız, Google Ads hesabınızı on haneli Hesap Kimliği numaranıza göre seçersiniz. Google Ads hesabınızla aynı Gmail hesabıyla Google Analytics’te oturum açtığınız sürece, Google Reklamlarınız bağlantı seçeneği olarak görünmelidir.

Google Analytics’inizi Google Search Console ile nasıl senkronize edebilirsiniz?

Ürün Bağlantısı altında bağlanacak başka bir hesap, Google’ın ücretsiz SEO aracı olan Search Console’dur. Search Console, birisi Google’da arama yaptığında arama reklamlarının altında görünen ücretsiz listelemeleri ölçer. “Search Console” hesabınızı bağlamak için sahip olmanız gerektiğini unutmayın web sitenizi doğruladı.

Siteniz doğrulandıktan sonra Arama Konsolu altındaki sekme Ürün Bağlantısı ve bağlantı kurmanıza izin verecektir. İkisini birbirine bağlamak için Search Console’da web sitenizi doğrulamak için kullandığınız aynı e-postayı kullanıyor olmanız gerektiğini unutmayın.

Kitleler nasıl oluşturulur?

Başka bir yararlı yönetici araç altında Kitle Tanımları dır-dir İzleyiciler. Burası, Google Ads kampanyalarınızda hedefleyeceğiniz kitleler oluşturabileceğiniz veya Google Analytics’te hedeflerinize kimlerin ulaştığı hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz yerdir.

Tüm web sitesi ziyaretçilerini, web sitenizi belirli bir zaman dilimi içinde ziyaret eden ziyaretçileri veya geçmişte bir hedefi gerçekleştiren kullanıcıları inceleyebilirsiniz. Ayrıca, web sitenizdeki belirli bir sayfayı ziyaret eden veya bir işlem gerçekleştiren (web sitenizde ürün satıyorsanız) bir kullanıcı kitlesi de oluşturabilirsiniz.

Amaç, işletmeniz için faydalı olabilecek mümkün olduğunca çok sayıda benzersiz hedef kitle oluşturmaktır ve kullanıcıları, istediğiniz hedeflere kimin ulaştığını gösterecek şekilde bölümlere ayırır, böylece reklamlarınızı ve tanıtım çabalarınızı size kazandıracak kanallara ve kampanyalara yönlendirebilirsiniz. daha fazla iş

hedefler nasıl oluşturulur

En sağdaki sütunda yönetici aracı, yazan bir bayrak göreceksiniz Hedefler. Burası, reklamlarınızı ve promosyonlarınızı daha verimli bir şekilde yayınlamanıza yardımcı olmak için izlemek istediğiniz hedefleri oluşturduğunuz yerdir.

Doğru hedefleri oluşturarak, hangi kanalların ve kampanyaların en yüksek yatırım getirisini sağladığını takip edebilirsiniz. Tıpkı izleyicilerde olduğu gibi, çeşitli hedefler oluşturmak önemlidir. Yeterince hedef oluşturmazsanız, hangi reklamların size en yüksek getiriyi sağladığını öğrenemez ve büyümenize yardımcı olacak değerli zamanınızı ve kaynaklarınızı optimize edemezsiniz.

Nitelikli kullanıcılar nasıl tanımlanır?

Kendim için “nitelikli kullanıcılar” ve arzu ettiğim eylem “bize ulaşın” (yukarıda görüldüğü gibi) etrafında hedefler oluşturdum. Nitelikli Kullanıcılar, birkaç sayfayı ziyaret eden veya bir web sitesinde belirli bir süreden fazla zaman geçiren kişilerdir. Bu kullanıcılar, özellikle web sitenizi ilk kez ziyaret edenlerse önemlidir. Bir kullanıcı bir reklamı tıklarsa, oluşturduğunuz reklamların veya promosyonların doğru pazarı hedefleyip hedeflemediğini anlamak için “nitelikli kullanıcı” olup olmadığını görmek yararlı olur.

Örneğin, birisi yeni bir ziyaretçiyken web sitemdeki iletişim formunu doldurmaz, ancak birkaç sayfayı ziyaret ederse veya birkaç dakika harcarsa, en azından yayınladığım reklamların etkili olduğunu bilirim. Kullanıcı henüz bir sonraki adımı atmaya hazır olmayabilir ve başka bir reklam görürse ve bir sonraki tıkladığında satın almaya hazır olabilir.

Nitelikli kullanıcıların tanımlanmasına yardımcı olacak, izlenebilecek diğer işlemler:

 • Video görüntülemeleri
 • Bülten kayıtları
 • Konum aramaları
 • Düğme tıklamaları

Karşılaştırma hedefleri belirlemek önemlidir, böylece her bir kampanyayı, işletmeyle ilgili bir satış veya iletişim olan genel hedefinize giden yolda doğru hedefleri tamamlayan kullanıcıları hedefleyecek şekilde optimize edebilirsiniz. Hedefler, sahip olduğunuz web sitesine göre değişir.

e-ticaret ayarları

Ayrıca, bir e-Ticaret markasıysanız, en sağdaki sütunun altında adlı menü öğesinin bulunduğunu unutmayın. E-ticaret Ayarları. Hangi kanalların ve reklamların size en çok para kazandırdığını anlamak için farklı kanallarınızdan ve kampanyalarınızdan elde ettiğiniz gerçek geliri izlemek üzere izlemeyi burada ayarlayabilirsiniz.

Kitlelerinizi görüntüleyin

Diğer bir içe aktarma sekmesi kategorisi “Kitle”dir. Demografik ve davranışsal verilere dayalı olarak web sitenizin trafiğini anlayabileceğiniz yer burasıdır. Daha fazla optimizasyon için web sitenizin trafiğini daha iyi anlamanıza yardımcı olması için “Yönetici” sekmesinde belirlediğiniz hedefleri ve hedef kitleleri de kullanabilirsiniz.

bu genel bakış sekmesi, web sitenizin trafiğine ve kullanıcıların sayfanızla etkileşimine ilişkin genel bir bakış sunar. Trafiğinizin ne kadarının yeni ve geri gelen olduğunu, kullanıcılarınızın kaç sayfa gördüğünü ve web sitenizde ne kadar zaman geçirdiklerini anlayabilirsiniz.

Oturum başına ortalama sayfa değişkeninin 1’e yakın olduğunu veya ortalama oturum süresinin 30 saniyeden kısa olduğunu görürseniz, mevcut web sitenizin, reklamlarınızın ve/veya promosyonlarınızın gözden geçirilmesi gerekiyor olabilir. Amacınız, insanların web sitenizle etkileşim kurmasını ve bu şekilde zaman geçirmesini sağlamak ve ilk, ikinci veya belki de beşinci ziyaretlerinde dönüşüm gerçekleştirmelerine yardımcı olmaktır.

Tavsiye Edilen:  Herhangi Bir Video İçin Altyazıları Otomatik Olarak Oluşturun (5 Kolay Adım)

Alt kısımda, çeşitli raporların bir listesi var:

 • demografi – dil, ülke, şehir
 • sistem – tarayıcı, işletim sistemi, servis sağlayıcı
 • mobil – işletim sistemi, servis sağlayıcı, ekran çözünürlüğü

Her birine tıkladığınızda, o belirli değişken için verileri görüntüler.

Altında İzleyiciler sol menüdeki menü öğesi ile oluşturduğunuz hedef kitleleri kullanabilir ve performanslarını görebilirsiniz.

Örneğin, aşağıdaki ekran görüntüsünde, son 60 gün içinde web sitemi tekrar ziyaret edenlerin, hedeflerimden en az birini, %72’sini gerçekleştirdiğini görebilirsiniz. Bu kullanıcılar ayrıca ziyaret başına ortalama en az iki sayfa aldı ve web sitemde bir dakikadan fazla zaman geçirdi.

Bu bana neyi gösteriyor? Bana yeniden pazarlamanın önemini gösteriyor ve yeniden pazarlama reklam bütçemi en üst düzeye çıkardığımdan emin olmam gerektiğini gösteriyor.

Altında dönüşümler, seçtim Tüm Goller hepsini görmek için Her hedefi ayrı ayrı ayırmak ve her hedefi kendi başına analiz etmek istiyorsanız, Tüm Hedefler altındaki açılır menüye basarak ve bakmak istediğiniz belirli hedefi seçerek bunu yapabilirsiniz.

Kullanıcı demografinizi inceleyin

Altında başka bir sekme Kitle dır-dir demografi. Web sitenizi ziyaret edenlerin yaşını ve cinsiyetini buradan anlayabilirsiniz. “Google Analytics”teki demografiye bakarak, reklamlarınızı nasıl daha iyi hedefleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Örneğin, kullanıcılarımın çoğunluğunun 25-34 yaşında olduğunu ve çok azının 55 yaşın üzerinde olduğunu görebiliyorum. Bu nedenle, reklam kampanyalarım için hedeflenecek demografiyi seçerken, reklam bütçemin daha fazlasını web sitemi gerçekten ziyaret eden kullanıcılara odaklamak için 55 yaş üstü kişileri hariç tutmayı seçebilirim.

Kullanıcılarınızın ilgi alanlarını keşfedin

Altında ilgi alanları sekmesini görebilirsiniz yakınlık Ve Marketin içinde segmentler.

İlgi kategorisi, markanızı daha önce duymamış site ziyaretçilerinin ilgi alanlarının dökümüdür. Bunlar, bir kişinin onu hedeflenmesi gereken iyi bir müşteri haline getirebilecek başka hangi ilgi alanlarına sahip olabileceğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Örneğin, spordan hoşlanan ve sağlık ve zindelik ile ilgilenen kişiler, hizmetlerime ihtiyaç duyan işletme sahipleri olma eğiliminde olabilir, bu nedenle bu benim için potansiyel bir hedef kitle olabilir.

Pazar içi segmentler, şu anda hazır olan ve mal veya hizmetlerinizi isteyen kullanıcılardır. Bunlar, Google’ın belirli bir kategori için satın alma işlemi yapmaya hazır olduğunu belirlediği kişilerdir. Benim işim için, bu kişilerin “Reklam ve Pazarlama Hizmetleri” pazarında olduğu açıktır. Ancak, her işletmenin bu kadar net olan pazar içi segmentleri yoktur.

Dikkate alınması gereken başka bir şey de, hariç tutulacak segmentlerdir. Bazen, sizin sunmadığınız veya tanıtmaya çalıştığınız hizmetlere ters düşen hizmetler için pazarda olan kullanıcıların web sitenizi ziyaret ettiğini görürsünüz.

Örneğin, “İstihdam” web sitemde tanıtmak istediğim bir şey değil. Yeni müşteriler aradığım için, reklamcılık veya pazarlama alanında çalışmak isteyen biri büyük olasılıkla benim müşterim olmayacak ve bu nedenle, bu kategoriyi reklamlarımı görmekten hariç tutmalıyım.

Dikkatli olun: bu kategoriler, web sitenizi ziyaret eden herkesi kapsasa da Google Ads’dekilerle eşleşecek şekilde oluşturulur. Bu nedenle, bu yakınlık ve pazar içi segmentleri alıp sosyal medya reklamcılığına uygulayabilirsiniz, ancak tam adları açısından tam olarak eşleşmeyecektir.

Edinmeye genel bakış

Altında Kazanma sekmesinde, her bir kanalın genel hedeflerinizi veya her bir hedefinizi nasıl etkilediğini görebilirsiniz.

Her zaman kontrol edilecek ilk yer genel bakış, edinmeye genel bakış raporudur (yukarıda gösterildiği gibi). Burası, her bir kanalı görebileceğiniz ve hedefleriniz üzerinde en fazla etkiye sahip olan kanalları anlayabileceğiniz yerdir. Bu verilere kullanıcılar ve ayrıca hedef tamamlamalar açısından bakıyorum.

Her bir sütuna tıklarsanız, tabloya en yüksekten en düşüğe doğru bakabilir ve bütçenizin ve zamanınızın en iyi nerede harcandığını anlayabilirsiniz.

Google Reklamları sekmesi

Altında Google Reklamları, bakmak Kampanyalar Ve anahtar kelimeler. Hangi reklam kampanyasının ve hangi anahtar kelimelerin en yüksek dönüşümü sağladığını buradan öğrenebilirsiniz. Daha iyi yeniden pazarlama kampanyaları oluşturmak ve daha yüksek bir klipte dönüşüm sağlayacak daha iyi anahtar kelimeleri hedeflemek için bu verileri kullanabilirsiniz. Ayrıca hangi kampanyaların performans göstermediğini görebilir ve bu kampanyaların bütçelerini azaltabilirsiniz.

Arama Konsolu sekmesi

Search Console sekmesinde, kullanıcıların sitenize ulaşmak için kullandıkları farklı arama terimleri (veya arama sorguları) hakkında faydalı bilgiler bulunur. Bu, şurada bulunur: Sorguları altındaki sekme Arama Konsolu.

Satış veya dönüşüm verilerini göremeseniz de, ücretli arama reklamları için teklif vermediğiniz, gösterdiğiniz diğer anahtar kelimeler hakkında fikir edinebilirsiniz. Bu arama terimlerini görerek “Google Ads” hesabınıza ekleyebilir ve hem ücretli hem de organik sonuçlarda göründüğünüzde bu arama terimleri için daha yüksek bir varlığa sahip olabilirsiniz.

Bunlar ayrıca, yazmanız gereken bir sonraki blog gönderisi veya içerik parçası için size fikir vererek SEO ve içerik pazarlama çabalarınızda size yardımcı olabilir. Bu veriler, hedef kitleniz için en uygun içerik türünü belirlemenize de yardımcı olabilir.

Sosyal medya trafiği ve dönüşümleri

git Sosyal > genel bakış hangi sosyal ağların sitenize en fazla trafik çektiğini anlamak için. Bu, zamanınızı ve paranızı hangi kanallara odaklayacağınızı belirlemenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca tüm kanallardan ne kadar dönüşüm aldığınızı da görebilirsiniz. Ayrıca, “katkıda bulunulan sosyal medya dönüşümleri” olarak adlandırılan dönüşümlerin sayısına bakın. Bu, sosyal medya platformlarının bir dönüşümü etkileyen kanallardan biri olduğu, ancak kullanıcının web sitesini birden fazla ve birden fazla kanaldan ziyaret ettiği anlamına gelir.

Tavsiye Edilen:  Fotoğrafçılık Web Sitesi İçeriğinizi Yükseltmek için 15 Güçlü Söz

“Son etkileşim sosyal dönüşümleri”, kullanıcının bir sosyal ağdan web sitenizi ziyaret ettikten sonra dönüşüm sağladığı ve bu dönüşümü gerçekleştirmeden önce geldikleri son kanal olduğu anlamına gelir. Yani kullanıcı ya web sitenize ilk kez gelen bir ziyaretçidir ya da geçmişte web sitenizi Google Ads gibi başka bir kanaldan ziyaret etmiş ve şimdi web sitenizi Facebook’tan tekrar ziyaret etmiş ve daha sonra dönüşüm gerçekleştirmiştir.

Müşteri yolculuğunun tamamını görün

Altında Davranış sekmesine tıklayın Davranış Akışı. Burada müşteri yolculuğunun görsel bir temsilini görebilirsiniz. Bu, kullanıcıların web sitenizde izlediği yolları görsel olarak anlamanıza olanak tanır.

Bu verileri, web sitenizdeki boşlukları, düşük dönüşüm sağlayan sayfaları veya yüksek hemen çıkma oranına sahip sayfaları görmek için kullanabilirsiniz. Kullanıcıların belirli bir sayfa aracılığıyla sitenizden ayrıldığını görürseniz, o sayfayı kaldırmak veya içeriğini yeniden yazmak isteyebilirsiniz.

Ayrıca, hangi sayfaların performans gösterdiğini görebilir ve o sayfadaki içeriği genişletmeyi veya belki de bu sayfaya daha fazla reklam çekmeyi seçebilirsiniz. Yukarıdaki örnekte, “hizmetler” sayfası, “hakkında” veya “müşteriler sayfası”na göre daha güçlü bir etkileşim ve daha az düşüş yaşıyor.

Bu durumda, “hizmetler” sayfasına daha fazla reklam yönlendirmeyi deneyebilir veya potansiyel müşterilerime daha fazla fikir ve değer sağlamak için içeriği genişletmeye çalışabilirim.

site hızı

Altında bir diğer önemli başlık Davranış dır-dir Site Hızısayfalarınızın yüklenmesinin ne kadar sürdüğünü size söyler.

Site hızı bir web sitesini iyileştirebilir veya bozabilir, bu nedenle hem masaüstü hem de mobil cihazlar için sitenizi ve tek tek sayfa hızlarını ayda en az bir kez kontrol etmek çok önemlidir. En iyi uygulama, tüm sayfalarınızın iki saniyeden daha kısa sürede yüklenmesini sağlamaktır.

İnsanların dikkat süreleri kısadır, bu nedenle sayfalarınızın yüklenmesi ne kadar uzun sürerse, o kadar fazla potansiyel müşteri kaybedersiniz. Site hızı da Google’ın algoritmasında çok önemli bir sıralama faktörüdür, bu nedenle siteniz yavaşsa organik sıralamanıza zarar verir.

Saniye cinsinden ortalama sayfa yükleme süreniz hakkında genel bir fikir edinmek için genel bakışa göz atın. Benim durumumda, bunun çok uzun olan 13.16 saniye olduğunu görebilirsiniz. Orada biraz optimizasyon yapmam gerekiyor.

İyi haber şu ki, site hızı sorunları yaşıyor olsanız bile sorunları teşhis etmeniz ve sorunları çözebilecek bir web geliştiricisine göndermeniz sizin için kolaydır. Google Analytics, güzel bir öneri listesiyle (Site Hızı > Hız Önerileri).

Tıklamak Sayfa Hızı Önerileri her sayfa için (mavi yazı tipindeki sütun). Bu, site hızınızı optimize etmek için size bir öneri listesi verecek bir açılır pencere açacaktır.

Hedef dönüşümlere genel bakış

Son önemli sekme denir Dönüşümler Burası, birisinin hedeflerinizi gerçekleştirmek için izlediği yolu daha derinden anladığınız yerdir. Çoğu zaman bir kullanıcı, hedeflerinizden birini tamamlamadan önce web sitenizi birkaç kez ve birkaç farklı kanaldan ziyaret eder. Dönüşüm sekmesi, bu yolu anlamanıza yardımcı olmak için kullanılır, böylece kullanıcılarınızı her kanalda doğru şekilde hedefleyebilirsiniz.

git Dönüşümler > genel bakış Kullanıcıların sitenizde nasıl dönüşüm gerçekleştirdiğine dair hızlı bir genel bakış görmek için. Benim durumumda, toplam 849 dönüşümün 190’ının veya %22’sinin yardımlı dönüşüm olduğunu görebilirsiniz. Bu, web sitemde dönüşüm gerçekleştiren insanların yaklaşık dörtte birinin web sitemi birkaç kanaldan ziyaret ettiği anlamına geliyor.

Ayrıca, bir kanalın dönüşüm yoluna dahil olduğu yüzdeyi de görebilirsiniz. Örneğin, organik arama, dönüşümlerin %30’undan fazlasında yer aldı. Bu, insanların ziyaret ettikleri ilk veya son kanal olmasa bile aktif olarak arama yaptıkları ve arama sonuçlarından dönüşüm gerçekleştirdikleri anlamına gelir.

özet

Google Analytics, herhangi bir web sitesi için tonlarca kullanışlı özelliğe sahip güçlü bir araçtır. Kullanıcılarınız, sitenizin performansı ve işletmeniz için en yüksek dönüşümü sağlayan kanallar hakkında değerli veriler elde etmenize yardımcı olabilir.

Bunu pazarlama stratejiniz için bir bel kemiği olarak kullanın ve her zaman olduğu gibi, verilerinizi analiz etme, izlemenizi kurma veya pazarlama kampanyalarınızı iyileştirme konusunda herhangi bir yardıma ihtiyacınız olursa bize ulaşın ve sizi 600’den fazla harika pazarlama ürünümüzden biriyle eşleştirelim. uzmanlar.

[Add Banner Here]