Google Benim İşletmem: GMB Listelemesini Optimize Etme Konusunda Kolay Bir Kılavuz

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Google Benim İşletmem: GMB Listelemesini Optimize Etme Konusunda Kolay Bir Kılavuz

giriiş

Google İşletme Profili (GBP) işletmelerin çevrimiçi varlıklarını yönetmelerine yardımcı olan ekonomik bir yoldur. Google tarafından sağlanan bu ücretsiz özellik sayesinde potansiyel müşterilerin ilgisini çekmek kolaylaşır. İşletmeler, Google Haritalar gibi anlamlı araçlarla, müşterilerinin onları önce çevrimiçi bulmasına, daha sonra da onlara kolayca çevrimdışı olarak ulaşmasına yardımcı olabilir.

Bu nedenle, Google İşletme Profili yönetimi ve optimizasyonu, konum tabanlı bir strateji kullanarak sonuç vermesi gereken, kendini kanıtlamış yerel SEO uzmanlarının birincil faaliyeti haline geldi.

Bu gönderide, GBP’nin temellerini ve işletmelerin çevrimiçi varlığını artırmak için bu ücretsiz özellikten yararlanmak için kullanabileceğiniz diğer ilgili şeyleri keşfedelim.

Google İşletme Profili: Temel temel bilgiler

Bir iş kurmaya gittiğinizde, profesyonel iletişim bilgilerine sahip olmak karizma yaratmanıza yardımcı olur.

Bu nedenle, Google’daki işletme profili hakkında endişelenmeden önce, kontrol listenizdeki tüm temel noktaları işaretlediğinizden emin olun, örneğin:

 1. Benzersiz bir işletme adı
 2. İletişim Adresi
 3. geçerli telefon numarası
 4. Mesai saatleri

Potansiyel bir müşterinin size ulaşması için ihtiyaç duyduğu temel şeydir. İşletme kategorisi ve müşterilerden gelen incelemelerle daha da zenginleştirebilirseniz, kesinlikle etkiyi artırır.

Bu detayların güncel ve doğrulanmış olmasının en büyük avantajı Google Bilgi Grafiği’nde yer almanızdır.

Düzenli olarak güncellenen bir veri tabanıdır ve işletmelerin doğrulanmış bilgilerinin arama yapanlara hizmet etmesi için saklanmasını tercih eder. GBP’nin nasıl derecelendirildiğini burada bulabilirsiniz; bilinçli bir karar vermenize yardımcı olabilir.

Bir GBP profilinin oluşturulmasıyla birlikte gerçekleşen ek şeyler şunlardır: Google Haritalar’ın oluşturulması. Google Arama ile senkronizedir ve görünürlüğü çok yönlü artırmaya yardımcı olur.

Google İşletme Profiline sahip olmanın temel avantajları

Basitçe söylemek gerekirse, Google İşletme Profili, Google İş Dünyası Rehberi ve Google Benim İşletmem gibi araçların gelişmiş ve toplu bir sürümüdür.

Google benim işletmem varlığına sahip olan ve övünecek iyi bir itibarla biraz yaşlanmış olan işletmelerin Google İşletme Profillerine kaydolmuş olmaları muhtemeldir. Bu nedenle, rekabetten uzaklaşmak ve en iyi arama sonuçlarına ulaşmak için profili optimize etmeniz yeterlidir. Dolayısıyla, temel avantajlardan biri, bir Google İşletme Profiliniz olduğunda zaten rekabette biraz önde olmanızdır.

Google İşletme Profili özelliği ücretsiz olduğu için çevrimiçi tanıtım maliyetine daha fazla eklemiyorsunuz. Kullanıcı deneyimini geliştirmek için Google Haritalar API’sinden yararlanan senkronize üçüncü taraf platformu GBP’leri de gösterir. Kullanıcılar, yakındaki bir hizmete veya işletmeye ulaşmak için herhangi bir cihaza erişiyor olabilir; iş için avantaj telaşsız kalır.

Google İşletme Profili Oluşturma: Nasıl yapılır?

Tekrarlanan çabalardan kaçınmak için işletmenizin zaten bir Google İşletme Profili olup olmadığını Google’da arayın.

Açık bir alanda sınırlarla işaretlenmiş ve üzerlerine malik isimlerinin yapıştırıldığı çok sayıda arsa olduğunu hayal edin. Arazi parselinizin size ait olduğundan emin olmak için bu isme daha fazlasını eklemeniz yeterlidir. Bu, Google’da zaten kayıtlı olan işletmenizin profilini talep etmeye benzer.

Tavsiye Edilen:  Performans Pazarlaması için Nihai Kılavuz [2023]

Google genellikle işletmelere bir işletme profiline sahip olduklarını bildirir ve sizi bunu sahiplenmeye teşvik eder. Halihazırda hak talebinde bulunan varsa ona da bilgi verilecektir.

Kimsenin işinize sahip çıkmadığı başka bir durum daha var. Ayrıca, işletmeniz için hâlihazırda mevcut bir Google İşletme Profili yok. Bu durumda, sıfırdan başlamanız ve bir işletme profili oluşturmanız gerekir. İlgili adımlar şunlardır:

 1. Bir işletme adı oluşturarak başlayın
 2. İşletme kategorisi ekle
 3. İşletmenin konumunu ekleyin
 4. Fiziksel bir adres yoksa, böyle bir profil için Google Haritalar görünmez
 5. İşletmenin seçilen hizmet alanı
 6. İşletmenin web sitesinin iletişim bilgilerini ve URL’sini ekleyin
 7. İşletme gerçek mekanda faaliyet gösteren bir kurulumla yönetiliyorsa adres ayrıntılarını doldurun
 8. Fiziksel konumunuzun söz konusu hizmet alanı – adreslerinden bağımsız olarak işletmenin hizmet verdiği alanları söyler

Google İşletme Profilinin Doğrulanması

Google tarafından size posta yoluyla bir kartpostal gönderilir. Konumun teyidi olarak, alındığını onaylar ve geri gönderirsiniz. Adres doğrulama işlemini tamamlar.

Doğrulama, GBP’nin optimizasyonunda yer alan çok önemli bir süreçtir. Doğrulamayan işletmeler de arama sonuçlarında yer alamıyor.

Ayrıntıları da düzenleyemezsiniz.

Doğrulama olmadan, iş analitiğine, sayfa bilgilerine veya incelemelere erişimden mahrum kalırsınız.

Doğrulama tamamlandıktan sonra ayrıntıları düzenlemeye ve Google İşletme Profilinin diğer özelliklerine erişmeye hazırsınız.

Artık Google İşletme Profilinizi yayınlamaya hazırsınız.

Google İşletme Profilini optimize edilmiş bir şekilde yayınlama: İzlenecek birkaç numara

Optimizasyon, Google İşletme Profilinin yayınlanma aşamasından itibaren başlayabilir.

Yayınlamadan önce belirli kontrolleri yapmanız ve ilgili düzenlemeleri yapmanız gerekir. Zamandan tasarruf etmenize ve alakalı, karlı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

İşletme profilinin kolayca optimize edilmesi ve yayınlanması için takip edilmesi gereken bazı zorunluluklar hakkında bilgi sahibi olunması gerekir.

 1. Anahtar kelime ekle

Araç ne olursa olsun, araya anahtar kelime eklemenin alternatifi yoktur.

Araştırma yaptıktan sonra işletme açıklamasına anahtar kelimeler eklemelisiniz veya bunun için bir Google Benim İşletmem danışmanı tutmalısınız.

Anahtar kelimeleri kullanma kuralları, geleneksel web sitesi SEO’su için geçerli olanlarla aynıdır.

2. Net iş bilgileri sağlayın

Tüm ayrıntıları net ve net bir şekilde doldurun. Çevrimdışıyken ne kadar popüler olursanız olun, insanların bilgileri bildiğini varsaymayın.

Eksiksiz bilgiler, GBP değerine katkıda bulunur ve Google’ın bunu, sunulacak tanınmış bir sonuç olarak tanımasına yardımcı olur.

3. Çalışma saatleri hakkında doğru bilgi verin

Güncel kalmanız gereken yer burasıdır. Ziyaretçileriniz sizi çevrimiçi olarak ‘Açık’ bulduklarında onlara ‘Kapalı’ göstermeyi göze alamazsınız. Müşteri kaybına ve daha sonra çok fazla örtbas etmeye neden olabilir.

Operasyonlar değiştikçe ve değiştikçe çalışma saatlerini düzenlemeye özen gösterin.

Tatil telaşını yönetmek için özelleştirilmiş çalışma saatleri de uygun olduğunda ve uygun olduğunda mutlaka belirtilmelidir.

4. Mesajlaşma kolaylığı sunun

Google İşletme Profili, terfi sürecine aciliyet getirir. Bağlantı ve dönüşüm, herhangi bir promosyonun iki temel amacıdır.

Bunu, GBP’nizdeki ‘Mesaj’ düğmesini etkinleştirerek elde edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  2023'te etkili bir iş teklifi nasıl yazılır?

Müşterilerden veya potansiyel müşteri adaylarından gelen bu değerli mesajlara yanıt vermek için profesyonel bir sisteme sahip olun.

5. İşletme Fotoğrafları

Fotoğraflar, işletmenizin güvenilirliğini güçlü bir şekilde artıran unsurlardır. İşletmenin en iyi fotoğraflarının tıklanmasını sağlayın ve bunları Google İşletme Profilinizde yayınlayın.

Fotoğrafsız meslektaşlarınıza göre yaklaşık %43 daha fazla soru alma olasılığınız oldukça yüksektir.

Fotoğrafların temel gereksinimlerine hızlı bir bakış: boyut – 10 KB ila 5 MB, JPG veya PNG, 720 piksel yükseklik ve 720 piksel genişlik, fotoğraflar olabildiğince gerçek olmalıdır. Çok fazla işlenmiş fotoğraf, Google İşletme Profilinize yarardan çok zarar verir.

Kapak fotoğrafı ile iç fotoğrafın iyi bir karışımına sahip olun ve işletmeye daha gerçekçi bir giriş sağlamak için video alanından yararlanın.

Üretim veya restoran işiyle uğraşıyorsanız, müşterilerin, standartlara uygunluk konusunda fikir vermeleri için insanların, süreçlerin vb. resimlerine odaklanmasına izin verebilirsiniz. İş, öğretim veya eğitim teknolojisi içeriyorsa, devam eden derslerin resimleri olabilir.

6. Yerel gönderiler tasarlayın

Yerel gönderi Google İşletme Profilinde sağlanan bilgilendirici bir araçtır. İşletmenin tekliflerine hızlı bir genel bakış sağlamak için bu özelliği kullanabilirsiniz. Bunların tasarımı kolaydır ve hareket halindeyken herhangi bir mobil cihaz kullanılarak gönderilebilir.

Yerel bir gönderi, yüksek kalitedeyse ve en uygun özenle yazılmışsa, büyük olasılıkla öne çıkacaktır. Yazımdaki aptalca hatalar eğlenceyi bozabilir ve işinizin o kadar da çekici görünmemesine neden olabilir.

Kitlenizin bilmesi gereken ve gerçekten ilgi duyacağı şeyleri net bir şekilde söyleyin. Onları işe yaramaz bilgilerle bombardımana tutmak, spam gönderme anlamına gelebilir ve asla ciddiye alınmazsınız.

Yerel gönderiler gönderirken sorumlu olun ve kötü amaçlı sitelerin bağlantılarını göndermeyin; Google’ın sizi izlediğini unutmayın!

Yerel gönderiler kullanılarak GÖNDERİLMEMESİ GEREKENLER, aşağıdakiler gibi sektörlere ait ürün veya hizmetlerin resimleri ve doğrudan bilgileridir:

 • Alkol ve tütün
 • Yetişkin eğlencesi ve diğer yetişkin hizmetleri
 • Kumar
 • Havai fişek
 • Silahlar
 • İlaçlar ve keyif verici ilaçlar

Ayrıca, ‘eve teslim’, ‘çevrimiçi olarak mevcut’, ‘topluluğa ait’ veya ‘organik olarak üretilmiş’ gibi ek özellikleri vurgulamak da bir zorunluluk olacaktır. Bu tür özellikler, rakipler arasında öne çıkmaya ve trafik çekmeye yardımcı olur.

Biraz daha hazır bir yanıt istiyorsanız, ürünlerin resimlerini sunabilir ve özelliklerini, fiyatlarını vb. belirtebilirsiniz. Bu, müşterilerin daha az adımda bilgi almasına yardımcı olabilir ve herhangi bir karar vermeden önce web sitenizde bir kez kontrol ettiğinizden emin olabilirsiniz.

Yerel gönderi taslağı hazırlamadan önce içerik politikası hakkında biraz bilgi edinin; kesinlikle yardımcı olacaktır!

Artık tüm optimizasyon ve yayınlama kısmı bittiğine göre, Google İşletme Profilinizin nasıl performans gösterdiğini bilmek istemez misiniz? GBP’nin performansını ölçmeye yardımcı olan izleme faaliyetlerine geçelim.

Google İşletme Profilini İzleme: İzlenecek Bilgiler

Google İşletme Profilini İzleme, çeşitli analizleri kapsar. Google İşletme Profilinizin doğru akoru tutturduğunu veya bir yerde eksik olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Müşteri kazanımında çeşitlilik ve kapsayıcılığın önemi

Kampanyaları tasarlamak veya Google İşletme Profilini doğru tonda ve doğru yerlerde optimize etmek için müşterilerin etkileşim şekli ve yeri de ölçülebilir.

Takip etmeye değer içgörüler

Çevrimiçi platformda veya arama motorunda varlık, müşteriler sizi en hızlı ve neredeyse her zaman bulduklarında anlamlıdır. Optimize edilmiş Google İşletme Profiliniz görünürlüğü artırır; Bunları bularak başarmak için çalışın.

 1. İşletmenize ulaşmanın yolu

Müşteri, adınızı veya işletme kategorinizi arayarak mı size ulaştı? İkinci seçenek, uzmanlığınızda daha keşfedilebilir olduğunuzu gösterir ve doğru optimizasyon için ipuçları verir.

Ada göre arama sonuçlarıyla veya onların adıyla doğrudan sonuçlarla birleştirin ve tam aranabilirlik düzeyinizi bulun.

2. Sizi buldukları ürün

Google İşletme Profili, Google Arama ve Google Haritalar araçlarını kapsar.

Her ürün için ayrı ayrı başarılı arama sayısını bulabilirsiniz.

Ayrıca, aramaları gün bazında bulma hükmü vardır. Bu içgörü, hangi günlerde trafik alma olasılığınızın en yüksek olduğunu söyler ve o zamanlar terfi oyununuzu sıkılaştırır.

3. Ziyaretçilerin etkileşime geçme yolları

Ziyaretçiler yol tarifi istemek, işletme numaranızı telefonla aramak, fotoğraflar arasında gezinmek veya web sitesini ziyaret etmek gibi çeşitli işlemler gerçekleştirebilir.

Bunlar, web sitesi işlemleri, telefon görüşmesi işlemleri, doğrudan işlemler, yol tarifi isteme işlemleri vb. olarak sınıflandırılır.

kalitesini analiz edebilirsiniz. Google İşletme Profili ve bularak müşteri profilini öğrenin:

 • Gösterilen ilgi düzeyi: Müşteri az önce ürünler arasında gezindi mi veya alışveriş sepetine de birkaç ürün ekledi mi? Bunu bulun ve buna göre müşterilere ulaşın.
 • Yol tarifi istenen yerler: Şehrin en çok hangi bölgesi işinize ilgi duyuyor? Yol tarifinin en sık istendiği yerleri öğrenerek bu ilginç ayrıntıyı bulun.

Telefon görüşmeleri ve fotoğraflarla ilgili bilgiler de mevcuttur. İşletmeler, daha kesin olmak gerekirse, haftanın veya günün bir bölümü olmak üzere, çoğu telefon görüşmesinin yapıldığı zamanı bulabilir. Bu bilgileri kullanarak tanıtım mesajları tasarlayabilir veya temsilcilerin çağrı akışını yönetmeye hazır olmasını sağlayabilirler.

Fotoğraflarda toplam fotoğraf gösterimi, müşteri fotoğrafı gösterimi, toplam müşteri fotoğrafı, sahibi fotoğraf gösterimi bilgileri verilmektedir. İşletmeler, kendi fotoğraflarının ve benzerlerini gösteren işletmelerin karşılaştırmalı analizini kullanarak fotoğraf bölümlerini şekillendirip güncelleyebilir ve daha çekici hale getirebilir.

Son sözler

Google İşletme Profili, işletmelerin sonuç sayfalarını en iyi şekilde kullanmalarına yardımcı olan harika bir üründür. Müşterilerin arama aşamasında maksimum bilgiyi bulmasını sağlar. Müşterilerin küçük dikkat süreleri göz önüne alındığında, bu özelliğin azami samimiyet ve zeka ile kullanılması gerekmektedir. Müşterinin düşünce sürecini ve satın alma davranışını etkileme şekliyle çevrimiçi varlığınızı artırabilir veya bozabilir.