Google Erişimini Pazarlama Ekibinizle Paylaşma

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Google Erişimini Pazarlama Ekibinizle Paylaşma

Herhangi bir şekilde çevrimiçi pazarlamayla uğraşan bir kişi, kuruluş veya işletmeyseniz, büyük olasılıkla Google’da hesaplarınız vardır. İster arama motoru optimizasyonu ister tıklama başına ödeme yönetimi olsun, çoğu dijital pazarlama Google’ın aktif kullanımını gerektirir.

Büyüyen bir işletme olarak, pazarlamayı da içerebilecek belirli sorumlulukları devretmek isteyeceksiniz. Bazı şirketler, işletme içinde çalışması için bir pazarlama elemanını işe alır. Onlar yerindedirler ve genellikle çevrimiçi pazarlama için gerekli hesaplara erişimleri vardır. Bir işletme sahibi olarak, kişisel veya şirket bazlı e-posta bilgilerinizi yeni bir çalışanla paylaşma konusunda isteksiz olabilirsiniz. Diğer şirketler, işin dijital pazarlamasını yürütecek bir çevrimiçi pazarlama ajansıyla ortaklık yapmayı seçecek. Bunu etkili ve verimli bir şekilde yapabilmek için ajansın halihazırda kullanılan pazarlama kanallarına uygun erişime sahip olması zorunludur.

Bir ajansın veya bireyin Google Haritalar ve Bing Places gibi farklı dizinlerde yeni bir işletme girişi oluşturması, işletmenin söz konusu dizinde zaten mevcut bir girişi varken son derece verimsizdir. Bunu yapmak internette daha fazla karmaşa ve kötü profiller yaratır. Ayrıca kendi işinizle kendiniz için rekabet yaratmış olursunuz. Google ve diğer arama motorlarının her iki listeyi de göstereceğine inanmayın. Gerçek şu ki, orijinal liste dizine eklenecek ancak arama sonuçlarında görüntülenmesi pek olası değil. Daha da kötüsü, hesabın tamamı spam nedeniyle cezalandırılabilir (Moz’a göre). Güven bana; Erişimi paylaşmak en iyisidir. Bu şekilde işletmenizin ajansa yapması için para ödediği tüm işler mevcut profillerinizde gerçekleşir ve faturalandırma ilişkisi sona erdiğinde paylaşılan erişimi devre dışı bırakabilirsiniz. Ajansın işletmeniz için oluşturduğu profilleri geri almasına ve işletmenizi başlangıçta bırakmasına karşılık, hesaplarınız ajansın yaptığı işin faydalarını korur.

Ancak değerli hesaplarınıza erişimi paylaşmaya başlamadan önce, erişimi alan kişinin/kurumun net bir eylem planı olduğundan emin olun. Daha da önemlisi, sizi ve şirketinizi temsil ederken ne yapacaklarını anladığınızdan emin olun. Örneğin, Google Benim İşletmem erişimini ajansla paylaşabilirsiniz. Bu, işletme girişlerinizi ve diğer bilgilerinizi düzeltebilecekleri ve güncelleyebilecekleri anlamına gelir. Bu aynı zamanda onlara yorumlara yanıt verme yeteneği de verir (müşterilerden Google yorumlarını nasıl isteyebileceğinizle ilgili blogumuzu okuyun). Yanıtları ve anlaşmanın bir parçasıysa ne zaman yanıt vereceğinizi tartıştığınızdan emin olun.

Tavsiye Edilen:  Sevgililer Günü (2023) için 10 sosyal medya pazarlama fikri

Biz tamamen entegre bir dijital pazarlama ajansıyız, yani web sitenizi oluşturacağız, web sitenizi arama motorları için optimize edeceğiz, arama motoru trafiği için tıklamayla ödeme yapacağız, e-posta tasarlayıp göndereceğiz ve sosyal medyanızı yöneteceğiz. Sunulan pek çok farklı hizmet nedeniyle her zaman mevcut profillere erişmemiz gerekiyor. Uygun paylaşılan erişimi veya mevcut oturum açma kimlik bilgilerini almak bazen zorluk yaratabilir.

**Tam şeffaflık… Bu gönderiyi yalnızca profil erişiminizi pazarlama ekiplerinizle paylaşmanızı teşvik etmek için değil, aynı zamanda yeni müşterilerimizin profil erişimini neden bizimle paylaşmaları gerektiği konusunda bir rehbere sahip olabilmeleri için oluşturdum. 🙂

Google Hesabı Erişimi Nasıl Paylaşılır

Bir web sitesi başlatıldığında hemen pazarlama moduna geçeriz. Öncelikle Google ile gerekli ayarların yapılması son derece önemlidir. Aşağıdaki adımlar pazarlama ekibinizle doğru erişimi paylaşmanıza yardımcı olacaktır. Google’da büyük olasılıkla Google Search Console, Google Analytics, Google Benim İşletmem ve Google Ads’e erişimi paylaşmanız gerekecektir.

Google Analytics Erişimi

Google Analytics, web sitesi ziyaretçilerini izleyen ve web sitesi ziyaretçisi hakkında çeşitli türde veriler sağlayan bir programdır. Web sitenizin kaç ziyaretçisi olduğunu, ziyaret sırasında neler yaptığını ve yönlendirme kaynağının ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız Google Analytics’e ihtiyacınız olacak. Google Analytics’e erişimi paylaşmak için bu adımları izleyin.

1. Google Analytics’te oturum açın. https://analytics.google.com

2. Sol alt köşedeki “Yönetici”yi seçin

3. Hesap sütununda “Kullanıcı Yönetimi”ni seçin

4. Sağ üst köşedeki “Artı işaretine” tıklayın ve “kullanıcı ekle”yi seçin.

5. “marionintegratedmarketi[email protected]” adresini girin ve tüm izin kutularını işaretleyin.

6. Sağ üstteki “ekle”ye tıklayın.

Bu adımlar tamamlandıktan sonra erişim alan kullanıcıya, kendisine erişim izni verildiğini belirten bir e-posta gönderilir ve Google Analytics’e giriş yaptığında hesabı görmesi gerekir.

Google Benim İşletmem Erişimi

Google Benim İşletmem, yerel girişlerinizi yönetmek için Google tarafından oluşturulan bir programdır. Yıllar geçtikçe değişti. Eskiden Google Yerel’di; daha sonra Google Rehber olarak değiştirildi. Artık Google Benim İşletmem. Bu profil doğrulandıktan sonra işletme girişlerinizi güncelleyebilir, resim, video ve iletişim bilgileri ekleyebilir, ayrıca Google kullanıcılarının yaptığı incelemelere yanıt verebilirsiniz. Yerel aramalarda bulunmanız gerekiyorsa, uygun şekilde optimize edilmiş bir Google Benim İşletmem sayfası gereklidir. GMB erişimini pazarlama ekibinizle paylaşmak için bu adımları izleyin.

Tavsiye Edilen:  Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlar İçin Etkileyici Pazarlama Sanatı

1. business.google.com adresinden GMB’ye giriş yapın. 1’den fazla konum varsa erişimin verildiği konumu seçin.

2. Soldaki menüde “Kullanıcılar”a tıklayın

3. Yeni kullanıcı eklemek için açılan penceredeki “+” işaretine tıklayın

4. “[email protected]” adresini girin ve “Yönetici” rolünü seçin.

5. Davet Et’e tıklayın

Tamamlandığında, davet edilen taraf daveti alacak ve kabul edecektir.

Google Arama Konsolu Erişimi

Google Arama Konsolu temel olarak arama motoru optimizasyonu kampanyanızın ana üssüdür. GSC daha önce Web Yöneticisi Araçları olarak biliniyordu. Burası Google’a web sitenizin niyetlerini bildireceğiniz yerdir. Yurtiçi veya uluslararası trafiği mi hedefliyorsunuz? Bu web sitesi “www” mi yoksa “www olmayan” mı kullanıyor?

GSC ayrıca web sitenizin nasıl dizine eklenmesini istediğinizi belirttiğiniz yerdir. Site haritalarını gönderir ve sayfaların GSC içerisinde Google tarafından dizine eklenmesini talep edersiniz.

Bağlantı profilinize erişim GSC aracılığıyla yapılır. Giriş yaptıktan sonra alan adınıza kimlerin bağlantı verdiğini, ne zaman bağlantı verdiklerini ve hangi sayfalara bağlantı verdiklerini görebilirsiniz. Aynı alan, bağlantıları reddedeceğiniz yerdir.

Daha da önemlisi GSC, Google’ın size web sitenizle ilgili bildirimler göndermesini sağlayan mesajlaşma platformudur. Siteniz saldırıya uğradıysa, cezalandırıldıysa, bozuk sayfalar varsa veya herhangi bir nedenden dolayı erişilemez durumdaysa mesajı alacağınız yer GSC’dir.

Google Search Console Erişimini pazarlama ekibinizle paylaşmak için bu adımları izleyin.

1. Şu adresten Google Search Console’a giriş yapın: https://search.google.com/

2. Soldaki menüden “Ayarlar”a tıklayın

3. Kullanıcılar ve izinler çubuğunda “Ekle”ye tıklayın

4. [email protected] adresini (ajansın erişim için sahip olduğu e-posta adresi) girin, Tam izin verin ve EKLE’ye tıklayın

Son kullanıcıya, kendilerine verildiğine dair bir bildirim gönderilecektir.

Google Ads Erişimi

Google Ads, Google’da ve mülklerinde gösterilen arama, görüntülü reklam ve video reklamları oluşturmak için kullanılan reklam platformudur. Eskiden Google Adwords olarak biliniyordu. Google’da reklam gösteren tüm tıklama başına ödeme etkinlikleri Google Ads aracılığıyla yönetilmelidir. Google Reklamlarınızı yayınlayacak ve yönetecek WordStream, AdRoll ve diğerleri gibi platformlar vardır. Bu platformlar iyi çalışıyor ve dijital pazarlamada kesinlikle bir amaca hizmet ediyor. Bunları zaman zaman kullanıyorum ancak doğrudan Google Ads veya Google Ads Editör (çevrimdışı Google Ads yönetim programı) üzerinden çalışmayı tercih ediyorum.

Tavsiye Edilen:  2023'te Greenshift ve Cwicly

Bazı işletmeler ajansın kendi yeni Google Ads hesabını oluşturmasını tercih eder. Google Ads’e yeni başlayan bir işletme için bunu yapmak mantıklıdır. Ancak şirketiniz bir süredir Google Ads kullanıyorsa bu hesabı yeni ajansla paylaşmakta fayda var. Hepsi adına konuşamam ama sürecimiz geçmiş performans verilerinizin incelenmesini içerir. Stratejimizi araştırıp geliştireceğiz. Mümkün olduğunda, yoğun aylar, en iyi anahtar kelimeler ve reklamlar ile diğer tüm performans göstergeleri hakkında bilgi edinmek için geçtiğimiz bir veya iki yılın verilerini incelemek isteriz.

Google Ads erişimini paylaşmanın iki yolu vardır. İstemci (işletme) bir kullanıcıya erişim atayabilir veya bir kullanıcı, bir istemciye erişim talebinde bulunabilir. Her iki durumda da karşı tarafın bunu onaylaması ve kabul etmesi gerekiyor.

Google Ads erişimini pazarlama ekibinizle paylaşmak için bu adımları izleyin.

1. Oturum açın https://ads.google.com.tr

2. Üst menüdeki “araçlar” simgesine (anahtar) tıklayın ve “Hesap”ı seçin

3. Bir kullanıcıyı davet etmek için “+”ya tıklayın

4. Açılan pencerede erişim düzeyini seçin (normalde yönetici) ve ajansın size sağladığı e-posta adresini girin. “Davetiye Gönder”i tıklayın.

Son kullanıcı, Google Ads hesabınıza erişmeye davet edildiğine dair bir bildirim alacaktır. Mevcut Google Ads hesabına giriş yaptıktan sonra davet kabul edilebilir. Bu noktada Google Ads hesabınızı yönetebilirler.

İşletmenizin bir web sitesi varsa ve potansiyel müşterilerin arama motorlarını kullanarak web sitenizi bulmasını sağlamayı hedefliyorsanız, bunları aktif olarak kullanmanız gerekir. StatCounter’a göre Google hesapları Aramaların %88’i ABD’de. Etkili çevrimiçi pazarlama için Google platformlarında bulunmanız gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Dijital pazarlama çalışmalarınızı bir ajans veya pazarlama ekibi yönetiyorsa, sizin için en iyi işi yapabilmeleri için onlarla doğru erişimi paylaşın.