Google Etiket Yöneticisini BigCommerce Mağazalarına Kolayca Yükleyin

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Google Etiket Yöneticisini BigCommerce Mağazalarına Kolayca Yükleyin

Çevrimiçi perakendeciler genellikle aşağıdaki amaçlar için Google Analytics’i kullanır: ziyaretçi bilgilerini ve e-Ticaret satışlarını izleme. Maalesef ziyaretçi verileri ve müşteri satışları Google Analytics’te eksik raporlanıyor ve bu da hangi dönüşüm oranlarının doğru olduğu konusunda kafa karışıklığına yol açabiliyor… ve bu satışlar nereye gitti?

Neyse ki Google, e-Ticaret mağazalarındaki müşteri davranışlarını daha doğru ve daha tutarlı bir şekilde raporlayabilen bir alternatif sunuyor. Google Analytics gibi Google Etiket Yöneticisinin kullanımı ücretsizdir ve kurulumu kolaydır. Bu makalede, Google Etiket Yöneticisi hesabınızı oluşturma adımlarını ve ardından Google Etiket Yöneticisini BigCommerce mağazanıza nasıl yükleyeceğinizi bulacaksınız.

#cta-visual-fe#BigCommerce için Hızlı ve Esnek CMSShogun Frontend ile sayfa hızından ödün vermeden siteniz üzerinde tam kontrol elde edin.Daha fazla bilgi edinin

Google Etiket Yöneticisi Nedir?

Google Etiket Yöneticisinin (GTM) diğer kod ve verileri depolamak ve yönetmek için kullanılan tamamen farklı bir araç olduğunu açıklığa kavuşturmak gerekir. Bir raporlama aracı değildir ancak Google Analytics ile entegredir.

GTM’yi kurduğunuzda sitenizdeki farklı dönüşüm etkinlikleriyle ilişkili çeşitli tetikleyicileri yapılandırırsınız. Bu etkinlikler gerçekleştiğinde, GTM kodu “etkinleşir” ve etkinlik kaydedilir ve Google Analytics kullanılarak takip edilebilir.

Örneğin; GTM’yi kurduktan sonra, bir müşterinin e-posta listenize dahil olmak için bir harekete geçirici mesaja tıklaması için bir tetikleyici oluşturursunuz. Bir müşteri istenen işlemi tamamladığında etkinlik, Google Analytics’inizde bir dönüşüm/hedef olarak kaydedilir.

GTM’de aşağıdakiler gibi hemen hemen her türlü davranışı izleyebilirsiniz:

 • Bağlantı tıklamaları
 • Dosya indirmeleri
 • Sepete ürün ekleme
 • Ürünleri sepetten çıkarma
 • Formu veya alışveriş sepetini terk etme
 • Video oynatmalar ve daha fazlası
 • Hangi makale öğelerinin sayfada en fazla dönüşümü veya en uzun süreyi elde ettiğini izleme
Tavsiye Edilen:  Düşük Kodlu/Kodsuz Geliştirme Nedir? Tam Bir Kılavuz

Google Analytics’te e-Ticaret izlemeyi etkinleştirebilirsiniz, ancak alışveriş sepetini terk etme gibi şeylerin yanı sıra dönüşümleri yönlendiren davranışları daha iyi anlamak için çok çeşitli belirli etkinlikleri izlemek istiyorsanız GTM size çok daha fazla kontrol sağlar.

Hesabınızı Kurma

Başlamak için öncelikle bir Google Etiket Yöneticisi hesabı oluşturmanız gerekir.

 • https://tagmanager.google.com adresine gidin
 • Yeni bir Google hesabı oluşturun veya mevcut hesabınıza giriş yapın
 • Yeni bir GTM hesabı oluşturun ve hesabınızı/işletme adınızı, ülkenizi girin ve devam et’i tıklayın
 • Çevrimiçi mağazanızın URL’sini koyarak Google Etiket Yöneticisi kapsayıcınıza bir ad verin, “Web”i seçin ve “Oluştur”u tıklayın

Oluştur’u tıkladığınızda Google’ın Hizmet Şartları’nı kabul etmeniz gerekir. “Kabul ediyorum”u tıkladıktan sonra, gösterilen kodu kopyalama talimatlarını içeren “Google İzleme Yöneticisini Yükle” penceresi açılacaktır. Bu kod pasajı, BigCommerce mağazanıza yerleştirilmesi gereken bir komut dosyasıdır.

Kopyalanacak iki alan göreceksiniz; ilk alan, kodu kopyalayıp sitenizin bölümüne yapıştırmanızı ister. İkinci kutuda sitenizde etiketi açıldıktan sonra kodu yapıştırma talimatları yer almaktadır.

Sadece ilk kutudaki kodla çalışacağız.

BigCommerce’e Google Etiket Yöneticisi Kodu Ekleme

BigCommerce mağazanıza GTM kod pasajını eklemenin iki yolu vardır. En kolay yöntem GTM kodunu kopyalayıp BigCommerce menünüzdeki Google Analytics alanına yapıştırmaktır. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 1. BigCommerce kontrol panelinize giriş yapma
 2. Gelişmiş Ayarlar’a gidin
 3. Web Analytics’i seçin
 4. Google Analytics sekmesine geçin
 5. GTM kodunuzu metin kutusuna ekleyin
 6. Kaydet’i tıklayın

Alternatif olarak, kodu doğrudan etiketleri içindeki şablon dosyalarına manuel olarak da ekleyebilirsiniz. Bu muhtemelen sitenize yüklenen her sayfa için kodun doğru şekilde tetiklendiğinden emin olmanın en iyi yoludur. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 1. BigCommerce kontrol panelinize giriş yapma
 2. Tema Dosyalarını Düzenle > Şablonlar > Düzen > base.html’ye gidin
 3. GTM kodunu etiketlerinin içine mümkün olduğunca yükseğe yapıştırın.

Google Etiket Yöneticisiyle Verileri Doğru Şekilde Toplamak

Google Etiket Yöneticisi, gerçek müşteri işlemi dışında, mağazanızdaki çeşitli etkinlikleri çok az zorlukla izlemenize yardımcı olabilir. Google Etiket Yöneticisi, bir veri katmanı oluşturarak ve verileri toplamak için bu veri katmanını kullanarak çalışır. Bu nedenle, kayıt olabilmesi için işlem verilerini söz konusu veri katmanına aktarmanız gerekecektir.

Endişelenmeyin, herhangi bir hassas müşteri verisini aktarmıyor. Aslında yalnızca belirttiğiniz verileri iletecek.

Aşağıdaki javascript kodunu kopyalayıp daha önce kopyalayıp yerleştirdiğiniz Google Tag Manager kodunun önüne yapıştırabilirsiniz.