Google Gelişmiş Arama | Daha İyi Arama için Operatörler ve Arama Komutları

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Google Gelişmiş Arama | Daha İyi Arama için Operatörler ve Arama Komutları

İster araştırma yapıyor olun ister web sitenizin teknik SEO denetimini gerçekleştirmek isteyin, daha iyi sonuçlar için kullanabileceğiniz gelişmiş arama yöntemleri vardır. Aşağıdaki Google arama ipuçları, sonuçlarınızın özgüllüğünü artırabilir ve aradığınızı bulmak için 20 sayfa boyunca arama yapmanıza gerek kalmadan ihtiyacınız olan yanıtları almanıza yardımcı olabilir.

Google Gelişmiş Arama Operatörleri Nedir?

Çevrimiçi işletmenizin büyümesini ve başarısını desteklemeye yardımcı olmak için Google gelişmiş arama seçenekleri şu anda mevcuttur. Daha hassas web aramalarının nasıl yapılacağını anlayarak mevcut sitenizin güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirebilirsiniz.

Alakalı sonuçlar sunma konusunda Google oldukça etkilidir. Aslında onların orijinal misyon beyanı “Dünyadaki bilgiyi organize etmek ve evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı hale getirmek” idi. Ancak, daha fazla kontrolden faydalanabileceğiniz zamanlar da vardır; özellikle de son derece spesifik bir şey ararken. Bunu başarmak için gelişmiş Google arama komutlarını (bazen Google arama operatörleri olarak da adlandırılır) kullanabilirsiniz.

Bu “Google arama operatörleri”, normal bir metin aramasının potansiyelini geliştirmenize olanak tanıyan özel karakter dizeleridir. Amaç, ihtiyacınız olan şeyle alakalı yanıtları daha hızlı bulmaktır.

Google’a ek bilgi vermeyi öğrendikçe, arama sonuçlarınızı yalnızca ihtiyacınız olanı içerecek şekilde daraltacaksınız.

Yeni potansiyel müşteriler oluşturmak ve kârlılığınızı artırmakla ilgileniyor musunuz? İşletmenizin büyümesine yardımcı olacak 26 müşteri adayı yaratma tekniğini içeren bu ücretsiz e-Kitabı indirin!

SEO açısından bakıldığında, Google arama operatörleri size şu konularda yardımcı olabilir:

  • teknik web sitesi analizi gerçekleştirmek
  • Backlink potansiyelleri açısından hedeflenen siteleri bulun
  • belirli içeriği bulma

Kendi web sitenizi yönetecek vaktiniz yoksa, organik aramada görünürlüğünüzü artıracak iyi bir SEO şirketi bulun.
WIX’a bugün ulaşın! Dijital pazarlama şirketimiz, ilgili müşterileri çekmenize ve kârlılığınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Google Arama Komutlarının Faydaları

Gelişmiş arama komutları ilk başta göz korkutucu görünse de çok daha verimli olmanıza yardımcı olabilir. Yalnızca sitenizin etkinliğini daha iyi anlamakla kalmayacak, aynı zamanda daha hedefe yönelik bir rakip analizi de gerçekleştirebileceksiniz.

Tavsiye Edilen:  2023'ün En İyi Test Yönetim Araçları: Kapsamlı Bir İnceleme

Google’ın tüm arama trafiğinin yaklaşık yüzde 92’sini oluşturduğu göz önüne alındığında (bunun sonucunda Günde 3,5 milyardan fazla arama), arama operatörlerinin desteğinden yararlanmak rekabet avantajınızı optimize etmenin mükemmel bir yoludur. Özetle, gelişmiş arama operatörlerini kullanmak, amaçladığınız sonuçlara daha hızlı ulaşırken alakasız veya istenmeyen sonuçları filtrelemenize olanak tanır.

Google’ın gelişmiş arama seçeneklerini kullanarak şunları yapabileceksiniz:

  1. Aramanızı kolaylıkla değiştirin ve hassaslaştırın.
  2. Mümkün olan en iyi sonuçları alın (arama operatörlerini bağımsız olarak veya birbirleriyle kombinasyon halinde kullanarak).
  3. İşletmenizi ileriye taşımanıza olanak sağlayacak spesifik bilgileri keşfedin.
  4. Üretkenliği artırarak önemli miktarda zaman kazanın.

11 Google Arama Operatörleri

Çabalarınızı desteklemek için bu Google arama ipuçlarını kullanın. Burada hem temel hem de gelişmiş Google arama operatörlerinin örnekleri verilmiştir. Bu Google arama operatörleri listesindeki 11 öğe, daha spesifik ve hedefli bir aramanın gerçek potansiyelini görmenize yardımcı olacaktır.

1. Alıntılar – “Arama ifadesi”

Alıntıları kullanarak, herhangi bir terim veya kelime öbeği, ifadenizle tam olarak eşleşen sonuçları döndürmek için kullanılabilir. Bu, istediğiniz türde sonuçları bulamadığınız veya aramanızın çok belirsiz olduğu durumlarda idealdir.

Örneğin, rakip bir şirketin sahibi olan John A. Smith’i araştırdığınızı düşünün. John Smith’i ararsınız ve John B. Smith, John F. Smith ve John Z. Smith ile ilgili sonuçları almaya devam edersiniz. Sonucunuzu “John A. Smith” olarak ayarlarsanız yalnızca John A. Smith ile özel olarak ilişkilendirilen sayfaları görürsünüz.

2. VEYA

OR Google operatörü, belirli bir arama terimi VEYA eşdeğer bir terim için sonuçlar verecektir. Buna karşılık, eşanlamlılar açısından aramanızı genişleteceksiniz. Örneğin, pazarlama VEYA reklamcılık için arama yapmak, pazarlama ve reklamcılık için ayrı ayrı arama yaptığınızda elde edeceğiniz sonuçları birleştirir.

3. – (ve +)

Bu operatör, belirli bir arama terimini veya kelime öbeğini içeren belirli sayfaları kaldırmak istediğinizde (veya Google’ı, başka şekilde atılacak olan genel terimleri eklemeye zorlamak) istediğinizde faydalıdır. Örneğin, Liverpool şehrini ziyaret etmeyi planlıyorsanız ancak şehrin futbol takımı (Liverpool FC) ile ilgili sonuçlarla ilgilenmiyorsanız şu aramayı yapabilirsiniz: Liverpool – FC

Tavsiye Edilen:  AI Bloglama: 10X İçerik Üretimi İçin Kullandığım Kesin Süreç

4. Site:

Bu operatör Google’da belirli web sitelerinde arama yapmanızı sağlar. Belki bir satıcıyı araştırıyorsunuz ancak onlarla nasıl iletişime geçeceğinizi bilmiyorsunuz. Web siteleri satıcı.com ise, site:vendor.com “bize ulaşın” yazarak iletişim sayfalarını arayabilirsiniz. Bu, özellikle bu satıcının sitesinden, gövdede veya meta verilerde “bize ulaşın” ifadesini içeren sayfaları döndürür.

5. Bağlantı:

Bu operatör, belirli bir URL’ye ilişkin geri bağlantıların bir örneğini belirlemeyi hedeflerken yardımcı oluyordu. Örneğin, link:example.com, example.com’a bağlantı veren web sitelerinin bir listesini açar.

Bu Google arama ipucu iki önemli uyarıyı beraberinde getiriyor:

  1. Bu gelişmiş Google arama komutu, dahili bağlantılara sahip sayfaları bile döndürebilir; bu nedenle, yalnızca harici bağlantıları görmek için onu -site:example.com ile eşleştirmeniz gerekir.
  2. Bu Google arama operatörü kullanımdan kaldırıldı ve elde edilen bilgiler artık doğru değil.

6. Dosya türü: (şimdi Dahili 🙂

Bazen PDF gibi belirli bir dosya türünü aramak istersiniz. Bilinen bir kaynaktan dosyalara erişmek için, aramanızı daha da daraltmak amacıyla Google arama dosya türü komutunu önceki operatörle (“site:”) birleştirebilirsiniz.

Not: Alternatif olarak ihtiyacınız olan dosya türü sonuçlarını almak için ext: kullanmayı deneyin.

7. İlgili:

Google’da benzer siteleri nasıl bulacağınızı merak ediyorsanız, bunu “ilgili:” komutunu kullanarak kolayca başarabileceğinizi bilin. Bu yaklaşım, en iyi rakiplerinizi daha iyi belirlemenize ve blogger sosyal yardım kampanyanızı genişletmenize yardımcı olabilir.

8. Yer:

Bu, belirli bir yerdeki sayfalardan sonuçlar verecektir. Hatta o konumun yakınındaki daha spesifik bir yer türünü bile arayabilirsiniz. Başlamak için ülkeleri, ABD eyaleti kısaltmalarını ve şehirleri arayabilirsiniz. Bunu yaparken, “konum:NY pazarlama şirketleri” araması, başka bir yerde bulunsanız bile New York merkezli pazarlama şirketlerini arayacaktır.

Sunabileceğim daha gelişmiş Google arama ipuçlarından biri, yerel rakipleri araştırmak için konum operatörünü kullanmayı denemektir. Bir işletmenin en yakın organik rakiplerinin kim olduğunu anlamak için Konum:’u İlgili: Google arama komutuyla birleştirebilirsiniz. Daha sonra, halihazırda arama motoru optimizasyonundan yararlanan komşularınızdan edindiğiniz yeni bilgilere dayanarak yerel SEO’nun en iyi uygulamalarını uygulayabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Bu Yeni Google Güncellemesi ile Aramalarınızı Daha Güvenilir Hale Getirin

9. Tanımlayın:

Bir kelimeden emin değilseniz ve anlamı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çeşitli web sitelerinden tanımları almak için bir arama yapmanız yeterlidir. Örneğin, define:tersiyer, üçüncül’ün ne anlama geldiğini açıklayan zengin bir tanım pasajı döndürür.

10. Başlık:

Bu Google arama parametresini bir anahtar kelime aramasıyla kullanmak, size anahtar kelimenizi başlığa dahil eden sonuçların bir listesini verecektir. Örneğin, “intitle:marion” için bir arama yapmak, sayfa başlığında “marion” ifadesini içeren en üst sıradaki sayfaları döndürür.

11. Giriş:

Bu Google arama sözdizimini kullanmak, URL’lerinde belirli bir kelime bulunan sayfaları aramanıza olanak sağlar. Yani eğer “inurl” kelimesini aratırsanız:Blog arama sonuçlarımı nasıl hassaslaştırabilirim” sorusunu sorduğunuzda muhtemelen Google’da gelişmiş aramanın nasıl yapılacağına ilişkin bir blog gönderisi listesiyle karşılaşırsınız.

İşletmenizi daha iyi anlamak veya bir rakibinizin web sitesini daha derinlemesine incelemek istiyorsanız, Google arama değiştiricileri (operatör biçiminde) hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Şirketinizin uzun vadeli büyümesini daha da artırmak için çevrimiçi varlığınızı artırmayı hedefliyorsanız, çok çeşitli Austin ve Houston internet pazarlama hizmetlerine de erişebilirsiniz.

WIX’a bugün ulaşın Houston SEO hizmetlerimizin ticari pazarlamanızı nasıl geliştirebileceği ve gelir akışınızı nasıl artırabileceği hakkında daha fazla bilgi için.