Google İşletme Listesi SEO’ya Nasıl Yardımcı Olur – Faydaları ve Güncellemeleri

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Google İşletme Listesi SEO’ya Nasıl Yardımcı Olur – Faydaları ve Güncellemeleri

Birkaç on yıl önce, internet hala dünyada kendine yer bulurken, işletmeler iletişim bilgilerini listelemek için yerel rehberlere güveniyordu. Bu yerel rehberler, müşterilerin tesisatçı, elektrikçi veya istedikleri herhangi bir hizmeti bulabilecekleri tek platformdu.

Bununla birlikte, internetin patlamasıyla birlikte, işletmelerin neredeyse %90’ı işletmelerini çevrimiçi olarak listelemeye başladı. Google Listing’in yardımıyla, bir web siteleri olmasa bile işletmelerinin çevrimiçi dünyadaki varlığını temsil ederler.
Google Benim İşletmem, çevrimiçi varlığa sahip olmanın ve potansiyel müşterilere ulaşmanın en iyi yoludur. Bir müşterinin hizmetlerini bulması ve kullanması, ürünlerini satın alması veya işletmesini ziyaret etmesi için ihtiyaç duyduğu her şeyi sunar.

Google Girişinizi Oluşturma, Talep Etme ve Doğrulama:

Bir işletme yerel SEO ile başladığında, ilk adım yerel işletmeyi veya Google Benim İşletmem (GMB) listesini talep etmek ve doğrulamaktır.

Bir liste oluşturmak için şu üç adım izlenmelidir:

 • İş e-postanızla ilişkilendirmek istediğiniz Google hesabına giriş yapın veya henüz bir hesabınız yoksa bir tane oluşturun.

kayıt olmak

 • google.com/business adresine gidin ve “Şimdi başla” düğmesine basın

şimdi başla

işletmenizin adını girin

 • İş Adresinizi, Kategorinizi, İletişim Numaranızı ve Web Sitenizi Girin

Son adım, işletmeyi doğrulamaktır ve bu iki şekilde yapılabilir.

 1. Telefonla (işletmeniz tüm Google yönergelerini karşılıyorsa)
 2. Kartpostal ile (Bu süreçte posta adresinize 6 haneli OTP’li bir kartpostal gönderilir. Kartpostalların çoğu 14 gün içinde elinize ulaşır. Beklerken işletme adınızı, adresinizi veya kategorinizi düzenlemeyin veya yeni bir kod istemeyin. herhangi bir güncelleme veya değişiklik doğrulama sürecini geciktirebilir.)

başarı

 • Posta kartını aldıktan sonra OTP’yi girin ve yerel Google girişiniz doğrulanacaktır. İşletmeniz Google’ın Yerel Paketine, Yerel Bulucuya, Google Haritalar’a ve organik sonuçlara yansımaya başlayacaktır.

maksimum işletme listesi

GMB (Google Benim İşletmem) Listelemenin Avantajları Nelerdir:

Google’da her gün 5 milyardan fazla arama yapılıyor. Küçük işletmeler için, GMB’yi kullanarak aramalar/olası satışlar oluşturmak kolaydır.
GMB’nin bazı avantajları vardır:

 • GMB ayrıca organik sıralamalarda şansınızı artırabilir
 • İşletmenizin erişimini genişletir
 • Google Benim İşletmem Girişi ücretsizdir
 • İşletmenizin Google Haritalar ve Arama’daki görünürlüğünü artırın
 • Arama Motoru Optimizasyonunda harika etkiler

GMB 2017-2018 Güncellemeleri Nelerdir:

Son zamanlarda Google, Google Benim İşletmem (GMB) platformunda birçok değişiklik yaptı. Bu değişiklikler, Google’ın mükemmel bir girişimidir ve bir işletme hakkında ayrıntılı bilgi sağlar. İyi yanı, kullanıcının ayrılmaması için tüm bilgilerin arama sonucu içinde mevcut olmasıdır. Aşağıda, Google tarafından kullanıma sunulan en son dört GMB güncellemesi yer almaktadır:

  • Gönderiler (Mayıs’2017’de kullanıma sunuldu) – Kişilerin ve işletmelerin, adları için Google arama sonuçlarında üst sıralarda görünen içeriği doğrudan Google’da oluşturmasına olanak tanıyan bir özelliktir. Etkinlikleri, ürünleri ve hizmetleri doğrudan Google Arama/Haritalar’da yayınlayabilirsiniz. Gönderiler oluşturarak, metin, video veya fotoğraf içeriğinizi Google’da işletme girişinizi bulduklarında kullanıcıların/müşterilerin önüne zamanında yükleyebilirsiniz.
  • Mesajlaşma (Ağustos’2017’de kullanıma sunuldu) – Bu güncelleme yalnızca mobil kullanıcılar için çalışmaktadır. Bu güncelleme sayesinde, mobil aramada Google yerel paneliniz üzerinden müşterilerinizle doğrudan iletişim kurabilirsiniz.

Google Benim İşletmem Güncellemeleri

 • Video (Ocak 2018’de kullanıma sunuldu) – Bu güncelleme sayesinde, müşterilerin görüntülemesi için işletmeleri hakkında videolar yüklenebilir.
 • İş Tanımı (Mart’2018’de kullanıma sunuldu) – Bu güncelleme sayesinde Google My Business Listing’e işletme açıklaması ekleyebilir ve işletme hakkında daha fazla bilgi verebilirsiniz.
Tavsiye Edilen:  Instagram'da Birinin Sizi Engellediğini Nasıl Anlarsınız?