Google Keşif Reklamları Nedir? En İyi Uygulamalar + Örnekler

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Google Keşif Reklamları Nedir? En İyi Uygulamalar + Örnekler

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Google Keşif Reklamları, Google tarafından 2019’da kullanıma sunulan ve markaların Google’ın Discover Uygulaması, YouTube ve Gmail gelen kutularındaki kullanıcıları hedefleyebildiği bir reklam biçimi türüdür. Ürünleri daha geniş bir kitleye tanıtmaya ve genel PPC dönüşüm oranınızı artırmaya yardımcı olma konusunda süper etkilidirler.

Ve gerçekten iyi çalışıyorlar. denilen bir marka Ted Baker bu reklamları kullanmaya başladı ve %70 gelir artışı ve ROAS’ta %61 artış gördü.

Bu reklamlar nelerdir, Google Ads ajanslarına ve şirket içi pazarlamacılara nasıl fayda sağlar ve bunları nasıl kurarsınız? Bu makalede, bu reklam kampanyalarını derinlemesine inceleyeceğiz, bu nedenle daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Temel Çıkarımlar

 • Google Keşif Reklamları, reklamverenlere son derece ilgi çekici ve çekici türde reklamlar sağlamak için 2019’da kullanıma sunuldu. kullanıcıların sizden satın alma olasılığının en yüksek olduğu zamanlarda talebi yakalar.
 • Discovery reklamlar Google Discover, YouTube ve Gmail’de yayınlandı.
 • Bunlar bir algoritma tarafından otomatikleştirilmiş kitle davranışı, potansiyel müşteri eylemleri vb.
 • Site genelinde etiketleme ve dönüşüm izlemeyi kurduğunuzdan emin olduktan sonra, Google Keşif Reklamlarınızı Google Ads hesabınızdan oluşturabilirsiniz.

Google Keşif Reklamları Nedir?

Google Keşif Reklamları, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi aktif olarak aramayan kullanıcıların dikkatini çekmek için özel olarak tasarlanmış, son derece ilgi çekici ve görsel olarak çekici olması amaçlanan yeni bir reklam biçimi türüdür. Bu reklamlar, mobil cihazlarda YouTube, Gmail ve Google Keşfet akışında görünebilir.

Araştırmalar, Google Discovery Ads’in diğer çevrimiçi reklamlardan (YouTube ve Google Görüntülü Reklam kampanyaları gibi) daha yüksek bir CPL’ye (olası satış başına maliyet) sahip olduğunu gösteriyor. Ayrıca, reklam harcamalarından daha yüksek getiri elde ederler ve e-posta kayıtları oluşturma olasılıkları daha yüksektir.

[Banner][Looking for a Google Ads Expert?][Find them on Mayple. Hand-picked marketers with proven experience, Hire in 72 hours.][Get Started][https://www.mayple.com/welcome-v4/?utm_content=blog-banner-google-discovery-ads][orange]

Discovery Reklamlar ve Görüntülü Reklamlar

Tamamen farklı kampanya türleri olduklarında, birçok kişi Discovery Reklamları Google Görüntülü Reklamlarla karıştırır. Discovery Ads, kullanıcılara ilgi alanlarına ve davranışlarına göre reklam sunmak için yapay zeka destekli algoritmalar kullanırken, Görüntülü Reklamlar kullanıcıları kullanıcı demografik özelliklerine (yaş, cinsiyet vb.) göre hedefler.

Ayrıca, Google Görüntülü Reklamları, Google’ın Görüntülü Reklam Ağı kullanılarak çeşitli çevrimiçi yayınlarda gösterilir.

Discovery Ads, sınırlı kampanya ayarlarıyla gelir çünkü tüm süreç algoritmalar tarafından işlenir ve aşağıdaki gibi ayarları yapmanıza izin vermez:

 • reklam rotasyonu
 • Sıklık sınırı
 • Cihaz, yerleşim veya içeriğe dayalı hedefleme
 • Teslimat Yöntemi
 • Manuel teklif stratejileri

Bunun yerine, Keşif algoritması, kullanıcıların ne zaman satın alma olasılığının en yüksek olduğunu belirleyecek ve reklamlarınızı buna göre gösterecektir. Bu yaklaşım, reklamveren olarak sizin tarafınızda biraz daha az kontrol sağlar, ancak aynı zamanda daha az güçlük ve daha yüksek bir başarı olasılığı sağlar.

Google Discovery Ads kullanmanın avantajı

Google Keşif Reklamları birkaç nedenden dolayı etkilidir:

 • Akıllı teklif verme ve yerleşimi sizin yerinize yapacakları için yapay zeka odaklıdırlar ve daha az manuel çalışma gerektirirler.
 • Dikkat çekmek ve kullanıcıların ilgisini çekmek için oluşturulmuşlardır.
 • Geleneksel arama ağı reklamlarına göre daha uygun fiyatlı ve dönüşüm başına daha düşük maliyetli olabilirler.
 • Google Discover, YouTube ve Gmail’de tek bir kampanyada hedef kitlenize/ideal müşterinize geniş ölçekte ulaşabilirsiniz
 • Reklamlarınız için en iyi zamanı ve yeri otomatik olarak bulmak üzere Google’ın Müşteri Amacından yararlanabilirsiniz.
Tavsiye Edilen:  Bilmeniz Gereken 7 Alan Adı Karşılaştırma Aracı

Sonuç olarak, Google Keşif Reklamlarının kurulumu kolaydır ve hedef kitlenize doğru zamanda ulaşmak için çok etkili olabilir.

Google Keşif Reklamları nerede görünür?

Daha önce de belirtildiği gibi, Google Discovery Reklamları üç ana yerde görünür: Gmail, YouTube ve Google Discover.

1. Gmail Beslemesi

Bu tür reklam, kullanıcılarınızın Sosyal ve Promosyonlar sekmelerinde görünecektir. Reklam, konu satırından önce yeşil bir “AD” işaretiyle görüntülenecek ve e-postayı tıkladığınızda gerçek içeriği göreceksiniz.

2. YouTube Ana Sayfa Yayını

Bu reklamları, kullanıcılara önerilen diğer videoların yanında sarı bir “Reklam” etiketiyle işaretlenmiş YouTube ana sayfa akışınızda göreceksiniz. Ayrıca, Google Discovery, reklamlarınızı YouTube’un “Sırada Ne İzlemeli?” modülünde de görüntüleyebilir.

3. Google Keşfi

Bu reklamlar, Android cihazlarda “Google” uygulaması aracılığıyla (“Keşfet” özelliği açık olanlar için) kullanılabilen Google Uygulaması Keşfet Akışında bulunur. Reklam, yanında bir “Reklam” etiketi ve resim bulunan bir kart olarak görünecektir.

Google Keşif Reklamlarına Örnekler

İşte bu reklamların iş başındaki birkaç harika örneği. İşte Ted Baker’dan bir reklam – reklamlarının YouTube akışlarına, Gmail’e ve Google Keşfet’e ne kadar sorunsuz yerleştirildiğine bir bakın:

Kaynak: Google ile düşün

Veya Ugg’un ilgi çekici, dikkat çekici reklamlarını aynı akışa nasıl yerleştirdiğine bakın:

Kaynak: Google

İhtiyacınız olan Google Discovery Ads öğeleri

Google Discovery Ads kampanyaları oluşturmak istiyorsanız, öncelikle öğelerinizi hazırlamanız gerekir. Temel olarak, aşağıdakilere ihtiyacınız olacak:

 • 1-5 başlık (her biri 40 karakter)
 • 1-4 açıklama (her biri 90 karakter)
 • İşletme adınız (en fazla 25 karakter)
 • Bir açılış sayfası URL’si
 • CTA (Harekete Geçirici Mesaj)
 • Etkileyici görüntüler
 • Logo

Tüm öğelerinizin, stok görsellerin yanı sıra belirli kategorilerde reklamların yanı sıra şiddet, olumsuz olaylar vb. tasvir eden öğelerin kullanılmasını yasaklayan Google politikasına uyması gerektiğini unutmayın.

Google Keşif Reklamları nasıl oluşturulur?

Tamam, Google Discovery reklam kampanyaları oluşturmaya meraklı olduğunuzu varsayalım. İşte bunu gerçekleştirmek için yapmanız gerekenler:

hazırlık aşaması

Bu aşamada, tüm varlıklarınızı toplamak istiyorsunuz (önceki bölümde açıklandığı gibi). Yüksek kaliteli görsellere sahip olduğunuzdan ve bunların Google politikalarına uygun olduğundan emin olun. Ayrıca, mobil cihazlar için optimize edildiğinden emin olun.

Ayrıca, hesabınızda site genelinde etiketlemenin etkinleştirildiğinden ve dönüşüm izlemeyi kurduğunuzdan emin olun. Ayrıca, banka hesabınızın, hedef EBM teklifinizin en az 10 katını karşılamaya yetecek kadar günlük bütçeye sahip olduğundan emin olun.

Kampanya aşaması

Her şeyi hazırladıktan sonra sıra kampanyalarınızı ve reklam gruplarınızı oluşturmaya gelir. İşte atmanız gereken adımlar:

 1. Google Ads’e giriş yapın ve şuraya gidin: Kampanyalar sekme.
 2. Tıkla “+” sayfanın üst kısmında imzalayın, seçin Yeni Kampanya.
 3. Kampanya hedefinizi seçin (ör. satışlar, olası satışlar veya web sitesi trafiği).
 4. Kampanya türünü seçin (keşif).
 5. Oluşturmak istediğiniz Discovery kampanyasının türünü seçin (standart veya kaydırılabilir resim dönen formatı) ve ardından Devam etmek.
 6. Gitmek Keşif Dönüşüm Seçimi bölümüne gidin ve bir dönüşüm hedefi seçin.
 7. Kampanyanız için coğrafi konum ve dil hedeflemeyi seçin.
 8. Tercih ettiğiniz teklif stratejisini seçin ve ardından ortalama günlük bütçenizi girin. Tıklamak Sonraki.

Yaratılış Aşaması

Kampanyanız ayarlandıktan sonra, asıl reklam oluşturma aşamasına geçmelisiniz. Oluşturabileceğiniz iki reklam vardır:

 • Tek resimli reklam
 • Çok resimli dönen reklam

Ayrıca seçebilirsiniz ürün grupları Merchant Center’ınıza bağlı olan ve bunları Discovery reklamlarınızda öne çıkaran.

Tavsiye Edilen:  Sanal Gerçeklik (VR) Geleceğin Teknolojisi mi?

Her bir reklam türünü nasıl oluşturacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Google Discovery’de Tek Resimli Reklamlar Ayarlayın

Google Discovery kampanyanızda tek resimli reklamlar oluşturmak için şu adımları izleyin:

 1. Reklamlarınızı eklemek istediğiniz Discovery kampanyasına gidin
 2. Sol taraftaki menüden “Reklamlar ve Varlıklar”ı tıklayın
 3. Mavi “+” düğmesini tıklayın ve “Keşif reklamı”nı seçin
 4. Varlıklarınızı yükleyin

Google Discovery’de Çok Resimli Dönen Reklamlar Oluşturun

Google Discovery’de bir dönen reklam oluşturmak için şu adımları izleyin:

 1. Reklamlarınızı eklemek istediğiniz Discovery kampanyasına gidin
 2. Sol taraftaki menüden “Reklamlar ve Varlıklar”ı tıklayın
 3. Mavi “+” düğmesini tıklayın ve “Discovery reklamı” veya “Discovery Carousel reklamı”nı seçin
 4. Resim varlıklarınızı ve başlığınızı, işletme adınızı vb. yükleyin.

Google Discovery Ads ayrıca şunları yapmanıza olanak tanır: potansiyel müşteri formu öğesi oluşturma (doğrudan reklamınızdan bir formda kullanıcılardan bilgi toplamak için.) Bu isteğe bağlıdır, ancak olası satış yaratma kampanyaları için yararlı olabilir.

Son olarak, herhangi bir teklif seçeneği, hedefleme veya öğe değişikliği yapmadan önce Google Discovery’nin “öğrenme dönemini” (genellikle iki hafta) yürütmesine izin vermeniz gerektiğini unutmayın. Sistemin gelecekte kampanyalarınızı optimize etmek için yeterli veriyi almasına izin vermek.

Google Discovery Ads özellikleri

PPC’de çalışıyorsanız, varlıklarınızın önerilen özelliklere bağlı kalmasını sağlamak çok önemlidir. İşte akılda tutulması gereken özellikler:

Tek Resimli Reklamların Özellikleri

 • Nihai URL: 1 URL
 • Başlık: 5 başlık önerilir, minimum 3, maksimum 40 karakterdir.
 • Tanım: 3 açıklama, maks. 90 karakter.
 • Eylem çağrısı: 1 CTA, varsayılan olarak otomatikleştirilmiş veya bir listeden seçilmiş
 • İş adı: En fazla 25 karakter
 • Yatay resim (1.91:1): 1200 X 628 px (minimum 600 X 314 px ile tavsiye edilir), 3 adet (minimum 1 ile tavsiye edilir), 5 MB maks. Dosya boyutu
 • Kare resim (1 : 1): 1200 X 1200 px (minimum 300 X 300 px ile tavsiye edilir), 3 adet (minimum 1 ile tavsiye edilir), 5 MB maks. Dosya boyutu
 • Portre resmi (4 : 5): 960 X 1200 px (minimum 480 X 600 px ile tavsiye edilir), 3 adet (minimum 0 ile tavsiye edilir)
 • Kare logo (1 :1 ): 1200 X 1200 px (minimum 128 X 128 px ile tavsiye edilir), 1 adet (minimum 1 ile tavsiye edilir), maks. 5 MB dosya boyutu, şeffaf arka plan tavsiye edilir

Dönen reklamlar için teknik özellikler

 • Nihai URL: 1 URL
 • Başlık: 5 başlık önerilir, minimum 3, maksimum 40 karakterdir.
 • Tanım: 3 açıklama, maks. 90 karakter.
 • Eylem çağrısı: 1 CTA, varsayılan olarak otomatikleştirilmiş veya bir listeden seçilmiş
 • İş adı: En fazla 25 karakter
 • Mobil URL: isteğe bağlı
 • Kart görüntüleri (1: 1,91 VEYA 1 : 1): Manzara resim oranı için 1200 X 628 piksel önerilir (minimum 600 X 314 piksel ile) ve kare resim oranı için 1200 X 1200 piksel önerilir (minimum 128 X 128 piksel ile) ), minimum 2 adet ve maksimum 10, max 5 MB. Dosya boyutu
 • Logo (1 : 1): 1200 X 1200 piksel (minimum 128 X 128 piksel olarak önerilir), minimum 1 adet; 5 MB maks. dosya boyutu, şeffaf arka plan önerilir.

Discovery Ads en iyi uygulamaları

Başarılı bir kampanya başlatmanıza yardımcı olacak en iyi uygulamalardan bazılarını burada bulabilirsiniz.

İyi yaratıcı varlıklara yatırım yapın

Reklamlarınız işletmenizin yüzüdür, bu nedenle profesyonel ve iyi düşünülmüş göründüklerinden emin olun. Görsel reklam öğeniz ilgi çekici, çekici ve insanların sunduğunuz ürün veya hizmet hakkında daha fazla bilgi edinmek için görsel başlığınızı tıklamasını sağlayacak kadar çekici olmalıdır.

Hedefinizi aklınızda tutun

Markalar, yeni potansiyel müşterilere ulaşmak, dönüşümleri ölçeklendirmek veya önceki müşterilerle yeniden bağlantı kurmak (yani onları yeniden hedeflemek) için Google Discovery Ads’i kullanır. Reklam kreatif varlıklarını oluştururken ve kampanyayı ayarlarken özel hedefinizi aklınızda bulundurun.

Tavsiye Edilen:  2023'te Instagram İçin En İyi Sevgililer Günü Hashtagleri

Kitle genişletmeye izin ver

Daha fazla kullanıcıya ulaşmanıza yardımcı olmak amacıyla reklamlarınızı seçilen hedef kitlenin dışında göstermek için hedef kitle genişletme özelliğini açın. Pahalı olabileceğini unutmayın, ancak karşılayabiliyorsanız buna değer.

Dikkat çekici hale getirin

Discovery Reklamlar, kolayca gözden kaçabilecekleri yerler olan Google ve Youtube’da gösterilir. Bu nedenle, öne çıkan renkleri kullanarak, ilginç resim başlıkları ve resim reklamlar ekleyerek onları öne çıkarın ve kopyanızın 1-3 saniye içinde kullanıcınızın ilgisini çektiğinden emin olun.

Bir hikaye anlatmak için atlıkarıncaları kullanın

İnsanların hikayelere doğuştan bir ihtiyacı vardır – bu nedenle, dönen reklamlarınızla hikayeler oluşturabiliyorsanız, savaşın yarısını zaten kazanmışsınız demektir. Biraz yaratıcı olun ve karşılığını alacaksınız!

Verdiğin sözü yerine getir

Bu, “Kullanıcı Deneyimi 101″dir, ancak diğer pazarlama türleri için olduğu kadar Discovery reklamları için de önemlidir. Açılış sayfası tasarımı ve içeriğinin yanı sıra reklam kopyası ve resim varlıklarınızın da sözünüzü yerine getirdiğinden emin olun – aksi takdirde müşteri kazanma fırsatını kaçırmış olursunuz.

Mobil uyumlu olduğundan emin olun

Çoğu kişi web’e telefonlarından ve tabletlerinden eriştiğinden, reklamlarınızın (özellikle carousels) mobil uyumlu olduğundan emin olun – aksi takdirde, potansiyel kitlenizin büyük bir bölümünü kaybedersiniz.

Test edin, test edin ve tekrar test edin

Test etme, PPC başarısının anahtarıdır (Google Ads’de veya başka herhangi bir platformda). Hangilerinin daha iyi performans gösterdiğini görmek ve tüm değişikliklerinizi takip etmek için reklamlarınızın farklı sürümlerini test ettiğinizden emin olun.

özet

Bir e-Ticaret Google Ads ajansı çalıştırmanız, bir SaaS’ta şirket içi bir PPC pazarlamacısı olmanız veya işletmeniz için daha iyi dönüşüm sağlayan reklamlar yayınlamak istemeniz fark etmez. Google Keşif Reklamları, göz önünde bulundurmanız gereken bir seçenektir. Marka bilinirliği oluşturmak ve erişimlerini genişletmek isteyen orta ölçekli işletmeler için gerçekten yararlı olabilir.

TBu reklamlar, hayatınızı kolaylaştıran (ve kampanyalarınızı daha verimli hale getiren) akıllı bir algoritma üzerine kuruludur ve ideal müşterilerinizle tanışmanıza yardımcı olur. neredeler.

Tüm ağır işleri sizin yerinize yapacak ve Discovery Ads’in gücünden yararlanmanıza yardımcı olacak bir Google Ads ajansı mı arıyorsunuz? Tecrübeli uzmanlarımız sizinle çalışmaktan ve Google Ads’e harcadığınız her kuruşun aradığınız ROAS’ı getirmesini sağlamaktan mutluluk duyacaktır. Buradan başla.

[Banner][Looking for a Google Ads Expert?][Find them on Mayple. Hand-picked marketers with proven experience, Hire in 72 hours.][Get Started][https://www.mayple.com/welcome-v4/?utm_content=blog-banner-google-discovery-ads][blue]