Google Önemli Web Verileri: Hızlı Kılavuz

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Google Önemli Web Verileri: Hızlı Kılavuz

Tıbbi şovların hayranıysanız, temel hayati değerler, bip sesi çıkaran makinelerin ve acilen ortalıkta dolaşan doktorların görüntüsünü çağrıştırabilir. Bununla birlikte, dijital dünyada, temel web hayati değerleri biraz – ama çok değil – farklıdır. Google’ın öncülük ettiği Core web vitals, web sitenizin ziyaretçilerine sunduğu kullanıcı deneyiminin kalitesinin bir ölçüsü olarak hareket eder. Temel web yaşamsal öğelerinize neden göz kulak olmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Temel Çıkarımlar

  • Core web vitals, web sitesi sahiplerinin ziyaretçilerine sağladıkları kullanıcı deneyimlerinin kalitesini ölçmelerine olanak tanıyan bir ölçüm aracıdır.
  • Core web vitals, web sitenizde bir tür teknik sağlık kontrolü gerçekleştirmenin mükemmel bir yoludur: web sitenizdeki aksaklıkları herhangi bir kullanıcıyı uzaklaştırmadan önce bulmanıza yardımcı olabilirler.
  • Üç ana temel web hayati vardır: LPD, FID, CLS. Her biri, bir kullanıcının web sitesindeki deneyiminin farklı bir yönünü ölçer.

Önemli Web Verileri Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, Google’ın temel web hayati verileri, web sitenizin kullanıcılarına sunduğu kullanıcı deneyiminin sağlığını ölçmenin kullanışlı bir yoludur. Bu amaçla Google, web sitelerinizin temel web hayati değerlerini izlemeye yardımcı olmak için izleme makineleri gibi bir dizi araç sunar.

Bu araçlar birçok bilgiyi doğrudan parmaklarınızın ucuna getirir. Teknik verileri işleme konusunda ne kadar rahat olduğunuza bağlı olarak, bu bir lütuf ve bir lanet olabilir. Core web vitals burada oyunun kurallarını değiştirir: web sitenizin en önemli olan kullanıcı deneyimi metriklerine odaklanmasını sağlar.

Her temel web vital, kullanıcı deneyiminin belirli bir yönü hakkında zengin bilgiler sunarak, bir site sahibi olarak performansınızı ölçmenize ve web sitenizin kullanıcılarınız üzerindeki etkisini görmenize olanak tanır!

Üç Büyük: Önemli Web Verileri

İnternet manzarası hızla değiştiği gibi, temel web hayati değerleri de öyle. Günümüzde kullanıcı deneyimi söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken üç ana faktör vardır:

  1. Bir sayfa ne kadar hızlı yüklenir?
  2. Bir sayfa, kullanıcı etkileşimlerine ne kadar hızlı yanıt verir?
  3. Sayfa yüklenirken görsel olarak sabit mi?
Tavsiye Edilen:  Müşterilerinizi Kazanmak İçin Bir Fotoğraf Web Sitesi Nasıl Geliştirilir?

Google’ın temel web hayati değerleri, bir kullanıcının web siteleriyle etkileşiminin bu üç yönüne karşılık gelir. Bunlar:

LCP veya En Büyük İçerikli Boya

İçeriğinizin en büyük parçasının ekrana yüklenmesi ne kadar sürüyor? Bu, bir resim, video veya başka bir multimedya nesnesinden büyük bir metin bloğuna kadar her şey olabilir. Bu oldukça açık bir faktördür: Bir sayfa ne kadar hızlı yüklenirse, kullanıcınız o kadar mutlu olur; ne kadar yavaş yüklenirse, kullanıcınızın sinirlenip öylece ayrılma olasılığı o kadar artar.

FID veya İlk Giriş Gecikmesi

Sayfa, kullanıcınızın ilk etkileşimine veya girişine ne kadar hızlı yanıt verebiliyor? Bu, tıklamaktan veya kaydırmaktan bir şey yazmaya kadar her şey olabilir. Bu, ilk hayati önemdeki gibidir, ancak biraz farklıdır: sayfanızın kullanıcılarınız için ne kadar duyarlı olduğunu gösterir. Yine, siteniz ne kadar duyarlı olursa, kullanıcınız o kadar mutlu olur; ne kadar yavaş olursa, kullanıcınız o kadar sinirlenir ve ayrılma olasılığı o kadar artar!

CLS veya Kümülatif Düzen Kaydırma

İnternette yeterince zaman geçirdiyseniz, yüklemeye çalıştığı içerik akışına yer açmak için yüklenirken zıplayan bir web sitesiyle kesinlikle karşılaşmışsınızdır. Dikkat ettiyseniz, bunun artık eskisi kadar olmadığını fark edebilirsiniz. Doğru tahmin ettiniz! Bu aynı zamanda kullanıcı deneyimine de bağlıdır.

Bir sayfada bir şeye tıklamak üzere olduğunuzu ve az önce başka bir şey yüklendiği için düğmenin imlecinizden uzağa atladığını hayal edin. Can sıkıcı, değil mi? Kullanıcılar bundan hoşlanmaz. Bu sizin üçüncü web hayatinizdir: görsel kararlılık.

Önemli Web Verilerinizi Geliştirme

Bunlar, web sitelerinizin ele alınması gereken oldukça teknik yönleri gibi görünse de, kullanıcı deneyiminde büyük bir fark yaratır. İyi temel web hayati bilgileri, web sitenizin o kadar sorunsuz çalışmasını sağlar ki siz de dahil olmak üzere kullanıcılarınız hiçbir şeyin ters gittiğini fark etmez. Bu unsurlardan biri bile hedefin dışındaysa, kullanıcının bir web sitesiyle etkileşiminin akışında gözle görülür bir engel oluşturur.

Temel web yaşamsal özelliklerinizi artırmanın temel ilkesi, içeriğinizin kullanıcılarınıza olabildiğince hızlı ve sorunsuz bir şekilde ulaşmasını sağlamaktır. Bu amaçla, yolu daha düzgün hale getirmek için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Tavsiye Edilen:  Reklam Yeniden Hedefleme Konusunda Kafanız mı Karışık? Nasıl Çalıştığına Bakın

Temel web hayati verilerinizi optimize etmenin birkaç yolu şunları içerir:

  1. Tüm resimlerinizin optimize edildiğinden emin olmak. Resimler genellikle bir sayfadaki en büyük içeriktir; bunları optimize etmek, LCP puanlarınızı önemli ölçüde artırmanıza yardımcı olabilir.
  2. Kodunuzun, metin ve resimlerden diğer multimedya nesnelerine kadar sayfanın her bir öğesi için belirli boyutlar ve konumlar atamasını sağlamak. Bu, içerik yüklenirken atlama sorununu çözmenize büyük ölçüde yardımcı olabilir ve CLS puanlarınızı artırmanıza olanak tanır.
  3. Web sitenizin yükleme sürelerinin optimize edildiğinden emin olmak için sunucu sağlığınızı kontrol etme. Komut dosyalarınızı ve CSS öğelerinizi temizlemek, daha sorunsuz kullanıcı deneyimleri sağlamak için yükleme süresini de artırabilir.

Mobil Uyumlu Web Sayfaları

Mobil arama, akıllı telefonların kullanıma girmesiyle önemli ölçüde genişledi. Google, akıllı telefonların etkilerini öngörerek, 2015 yılında arama sıralamalarında mobil uyumlu web sitelerini öne çıkardı. Kullanıcıların iade politikanıza telefonlarından kolayca erişebilmeleri için bir web sitesinin mobil uyumlu veya mobil öncelikli olması gerekir. E-ticaret web sitenizi mobil uyumlu hale getirmek için duyarlı tasarımı destekleyen bir tema seçmelisiniz. Duyarlı tasarımla, sayfadaki her öğe, cihazı ne olursa olsun kullanıcının ekranına anında uyum sağlar.

Güvenli Gezinti

Güvenli gezinme, Google’ın kullandığı sayfa deneyimleri ipuçlarından biridir. Bu, web sitenizde herhangi bir zararlı veya yanıltıcı bilgi olmadığını gösterir. örneğin sosyal mühendisliği kullanan virüs veya içerik.

HTTPS/SSL

Bu rahatsız edici unsur, kullanıcılara daha güvenli bir tarama ortamı sağlayarak HTTPS kullanan web sitelerine fayda sağlar. Herhangi bir plandaki e-ticaret mağazaları için BigCommerce, site çapında HTTPS’yi etkinleştiren ücretsiz bir Güvenli Yuva Katmanı (SSL) sertifikası sağlar. BigCommerce kullanmıyorsanız, bir SSL satın almak için alan adı kayıt şirketinizle iletişime geçin.

Araya Giren Geçiş Reklamı Yok

İstilacı geçiş reklamlarının hiçbiri karmaşık görünmeyebilir, ancak bu basitçe, web sitenize insanların içeriğe erişmesini engelleyen hiçbir şey eklememeniz gerektiği anlamına gelir. Örneğin, birisi arama sonuçlarından bir sayfaya gittiğinde, sayfanın birincil içeriğini gizleyen bir açılır pencereyi hemen görüntülemeyin. Google’a göre, çerez kullanımı için banner’lar veya yaş doğrulaması için tam ekran engelleyici gibi bazı geçiş reklamlarına izin verilmektedir.

Tavsiye Edilen:  [Interview] Shama Hyder e-Ticaret Markalarının PR ile Yaptığı En Büyük Hatalar Üzerine İşte dünyanın önde gelen halkla ilişkiler uzmanı Shama Hyder ile yaptığımız röportaj. Basında söz almak ve çevrimiçi markanızı büyütmek için en iyi stratejiler hakkında bilgi edinin.Rakefet Yacoby Başlangıç ​​· 15 dk. okuma · 16 Şubat 2023'de güncellendi

Temel Web Verileri SEO İçin Önemli mi?

Birçoğunun herhangi bir önemi olmayan 200’den fazla sıralama öğesi vardır. Bunları tartışırken, Google temsilcileri Önemli Web Verilerini küçük sıralama öğeleri veya eşitlik bozucular olarak tanımladılar. Yine de, hala önemliler.

Hız ölçümleri, yıllardır sıralama değerlendirmelerinin odak noktası olmuştur. Ne yazık ki, Sayfa Deneyimi güncellemesiyle hemen hemen aynı zamanlarda meydana gelen birkaç temel Google iyileştirmesi, etkinin belirlenmesini ve kesin sonuçlara varılmasını zorlaştırdı.

Birkaç çalışma, Önemli Web Verilerini geçmek ile daha yüksek dereceler arasında olası bir bağlantı keşfetti. SEO odaklı bir web sitesinin genellikle daha iyi performans gösterdiğini söylemekle karşılaştırılabilir. Bir web sitesi zaten Önemli Web Verileri kullanıyorsa, muhtemelen başka pek çok şeyi doğru yapmıştır. Aşağıdaki veri araştırmamızdaki şekilde de görebileceğiniz gibi, insanlar bunlar üzerinde çalıştı.

Önemli Web Verilerini Ölçmeye Yönelik Araçlar

Test ve izleme için çeşitli araçlar kullanabilirsiniz. Genel olarak, sizi değerlendirmek için kullanılacak olan gerçek saha verilerini görmek istersiniz. Ancak, laboratuvar verileri test için daha faydalıdır. Saha verileri, gerçek kullanıcıları, ağ koşullarını, cihazları, önbelleği vb.

Bu araçların çoğu, laboratuvar testlerini Lighthouse’a dayandırır. WebPageTest, Lighthouse testlerini çalıştırmak için de kullanabilmenize rağmen istisnadır. CrUX’tan saha verileri elde edilir.

Çözüm

Google’ın temel web hayati unsurları, kullanıcı deneyimi açısından büyük önem taşır: Bunlar, öncelikle sorunsuz çalışan, değer katan ve kullanıcılarına hoş kullanıcı deneyimleri sunan web siteleri ve içerik sunmaya odaklanır. Konu SEO ve özellikle temel web hayati olduğunda, internette görünürlük elde etmek için dikkat edilmesi ve dikkatlice ayarlanması gereken pek çok – genellikle titiz – kısım vardır.

AdLift gibi dijital pazarlama şirketleri, hoş bir kullanıcı deneyimi sunmanın temel web hayati unsurları ve diğer teknik yönleriyle ilgili bir deneyim dünyasına sahiptir. İşinize sadık kalmanız için çevrimiçi varlığınızı anlamanıza ve optimize etmenize yardımcı olabiliriz!