Google Reklam Uzantıları En İyi Uygulamaları 2023

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Google Reklam Uzantıları En İyi Uygulamaları 2022

Herkes Google Ads kullanıyor. Tek girişimcilerden küçük işletmelere, yeni kurulan şirketlere, KOBİ’lerden ÇUŞ’lara kadar her işletme, dönüşümleri artırmak için Google Ads’i kullanıyor. Ancak işlerini rakiplerinden farklı kılmayı nasıl başarabilirler? Teklifler, reklam performansında çok önemli bir rol oynasa da, uzun vadeli bir performans artışı sağlamaya yardımcı olmayabilir; herhangi bir Google reklam uzmanına sorun! Google, iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayan ve kullanıcıların dikkatini çeken reklamları ödüllendirir. Ve teklifinizde tek bir kuruş bile artırmadan reklamınızı değiştirebilirsiniz.

Nasıl?

Google Reklam Uzantıları ile.

Google Reklam Uzantıları nedir?

Google Reklam uzantıları tam olarak söylediklerini yapar. Sadece reklamınızı genişletirler. Reklam metninizin ana gövdesine ek bilgi sağlarlar. Google Reklam uzantıları, işletmenizle ilgili değerli verileri reklamın altına eklemenizi sağlar. Bir Google reklam uzmanının hizmetleriyle reklamınıza doğru uzantıları ekleyebilirsiniz. tıklama oranını (TO) artırın, kullanıcı deneyimini iyileştirin ve reklamınızı rakiplerden farklılaştırın.

İşletmeniz, ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında fiyatlar, konumlar, teklifler vb. ayrıntıları verebilir ve potansiyel müşterilerinizin doğrudan arama sonuçlarından harekete geçmesini sağlayabilirsiniz! Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç reklam uzantısı olsa da işletmeniz için en yararlı olanlara odaklanmalısınız. Google, kullanıcı arama sorgusunun bağlamına göre uzantıları reklamınızla birlikte otomatik olarak sunar.

O halde Google Reklam uzantısının ne önemi var? En iyi Google reklam uzmanları, sağladığınız fazladan bilgilerin kullanıcı için değer katacağını ve amaç, konum veya cihaz gibi kullanıcı sinyallerini eşleştireceğini garanti edecektir. Hala ikna olmadın mı?

Google Reklam Uzantıları eklemenin avantajlarına bir göz atın.

1. Bir bakışta daha fazla bilgi sağlarlar

Bir arama sonucu sayfasında hangi reklamı tıklarsınız? Diğerlerine kıyasla daha fazla bilgi sağlayan, değil mi? Bildiğiniz gibi, ana reklamlar işletmeniz hakkında yalnızca sınırlı bilgiler gösterebilir.

Ancak ilgili tüm bilgileri google reklam uzantılarınıza ekleyerek bir adım öne geçebilirsiniz. Bunları uzun vadede düzenlemeye ve izlemeye devam edebilirsiniz. Eklediğiniz bilgileri, bundan yararlanabilecek herhangi bir reklam grubu veya kampanya için kullanabilirsiniz. Google reklam uzantıları, pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmanın yanı sıra, yalnızca ana reklama ek olarak fazladan bilgi sağladıkları için kullanıcı dostudur.

2. Reklamlarınız için gelişmiş görünürlük sağlarlar

En çok reklam uzantısına sahip bir reklamı, uzantıları olmayan veya daha az uzantıya sahip bir reklamla karşılaştırırsanız, en çok reklam uzantısına sahip olanın arama motoru sonuç sayfasında (SERP) maksimum alanı kapladığını fark edeceksiniz. Google, herhangi bir açık artırmada en fazla 4 reklam uzantısı kullanır ve tüm uzantılarınızı manuel olarak güncellediyseniz, reklamlarınızın görünürlüğü kesinlikle artacaktır..

3. Reklam Kalitesini artırırlar

Google reklam uzmanları, Google’ın reklamları tercih ettiğini söyleyecektir. reklam uzantıları. Uzantıları olan reklamlar, Google’ın arama yapan kişiye çeşitli Reklam Biçimleri ve daha alakalı bilgiler sunmasını sağlar. Bu nedenle, reklam uzantıları, reklamınızın kalitesini ve sıralamasını (ekstra görünürlük nedeniyle) yükseltir.

4. Nitelikli olası satışlara ulaşmanızı sağlarlar

Hiç şüphe yok ki, Google Reklam uzantıları ile reklamınız kendi kendini açıklayıcı hale gelir ve tekliflerinizi ayrıntılı olarak açıklar. Bu, yalnızca çok ilgili, ‘işletmeniz için en uygun’ müşterilerin size ulaşmasını sağlar. Farklı gereksinimleri olan veya “kalitesiz müşteri adayları” olan kişiler muhtemelen kendilerini diskalifiye edecek ve her iki tarafta da zaman kazanacaktır. Nitelikli müşteri adaylarının size yaklaşmasıyla dönüşüm oranlarınız önemli ölçüde artacaktır.

Tavsiye Edilen:  Kara Cuma/Siber Pazartesi Hafta Sonu - 2023 Shopify Özeti

5. Paradan tasarruf etmenize yardımcı olurlar

Artık, reklam uzantılarının SERP’deki reklam kalitesini, sıralamasını ve görünürlüğünü iyileştirdiğini biliyorsunuz. Bu, Tıklama Oranlarınızı (TO) iyileştirir ve Tıklama Başına Maliyetinizi (TBM) düşürür. TBM’niz ne kadar düşük olursa olası satış başına o kadar düşük ödeme yaparsınız. Bir olası satış için ne kadar az harcarsanız, o kadar az ödeyerek o kadar çok para kazanırsınız!

Artık Reklam uzantılarının çeşitli avantajlarını öğrendiğinize göre, manuel olarak veya bir Google Ads uzmanının yardımıyla optimize edebileceğiniz farklı Reklam uzantısı türlerini incelememize izin verin.

 1. Site Bağlantısı Uzantıları
 2. Yer Uzantıları
 3. Arama Uzantıları
 4. Fiyat Uzantıları
 5. Promosyon Uzantıları
 6. Uygulama Uzantıları
 7. Potansiyel Müşteri Formu Uzantıları
 8. Ek Açıklamalı Snippet’ler
 9. Bilgi Uzantıları
 10. Satış Ortağı Yer Uzantıları

Google, her reklamverene reklamlarında bu üç uzantıyı kullanmasını önerdiğinden, yukarıdakilerin dışında site bağlantısı, ek açıklamalı snippet’ler ve açıklama metni uzantıları evrensel uzantılar olarak kabul edilir. Ancak kaç uzantı eklemek istediğiniz ve hangilerinin işletmeniz için en uygun olduğu tamamen size kalmış.

Hedeflerinize göre hangi reklam uzantılarını optimize etmeniz gerektiğine bakalım.

Müşterilerin mağazanızı veya iş yerinizi ziyaret etmesini sağlama

Bu hedef en çok restoranlar, mağazalar veya teşhir salonları gibi gerçek mekanda faaliyet gösteren işletmeler için uygundur. Bu nedenle, amacınız insanların işletmenizi ziyaret etmesini ve sizden yüz yüze alışveriş yapmasını sağlamaksa, aşağıdaki uzantıları kullanın.

Yer Uzantısı

Konumunuzu, çalışma saatleriniz, günleriniz, konuma ilişkin yol tarifleri ve işletmenizin resimleri gibi önemli bilgileri içeren işletme sayfanızın bağlantısını görüntüleyin. Adres ve iletişim bilgilerinizin güncel olduğundan emin olunuz. Belirli kampanyaların veya reklam gruplarının belirli konumlarda yayınlanmasını istiyor olabilirsiniz. Bunun için yer uzantılarını oluştururken filtreleri kullanabilirsiniz.

Satış Ortağı Yer Uzantısı

Satış ortağı, ürününüzü satmaya yetkili bir kişi veya kuruluştur. Bu uzantı ile potansiyel müşterilerin ürünlerinizi satan perakende zincir mağazaları bulmasına yardımcı olabilirsiniz. Satış ortağı yer uzantısı, müşterilere hizmetlerinizden/ürünlerinizden yararlanmaları için seçenekler sunmanıza olanak tanıdığı için yararlıdır. Bu uzantı en çok üreticiler için uygundur.

Belirtme Uzantısı

Ek bilgi uzantılarını bu amaç için de kullanabilirsiniz. “Ücretsiz teslimat” veya “mega indirim” gibi ek metinler eklemek, kullanıcıları web sitenizi ziyaret etmeye teşvik eder.

Açıklama metni uzantıları, ürünlerinizin en heyecan verici veya değerli özelliklerini vurgulayan ek metinler eklemenize izin verdiği için tıklama oranınızı (TO) artırmanıza yardımcı olur. Bir Google reklam uzmanı, ücretsiz gönderim, 24 saat müşteri hizmetleri veya başka herhangi bir promosyon açıklaması gibi metinlerin eklenmesini önerecektir.

Açıklama metni uzantılarını optimize etmek için kullanabileceğiniz bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

 • Sadece 25 karakteriniz var. Bunları akıllıca kullanın. Uzun cümlelerden ve boşluklardan kaçının. Zorlayıcı hale getirmek için sayıları ve ayrıntıları kullanın
 • Reklam grubu başına en az iki olmak üzere 2-6 açıklama metni ekleyebilirsiniz. En iyi sonuçlar için kampanya veya grup başına 6 tane kullanmayı deneyin.
 • Açıklama metni uzantılarınız, tüketicilere geniş bir çekicilik sunmalıdır.

Müşterilerin sizinle iletişime geçmesini sağlama

Hedefinizin, ilgilenen müşterilerin sizi arayarak veya mesaj yoluyla sorgu göndererek anında size ulaşmalarına yardımcı olmak olduğunu varsayalım. Bu durumda, aşağıda belirtilen uzantıyı kullanarak iletişim numaranızı göstermelisiniz.

Çağrı Uzantısı

Kullanıcılar telefon uzantısı içinde ‘ara’ butonuna tıkladıklarında verdiğiniz iletişim numarası ile direkt olarak bağlantı kurarlar. Reklama tıklarlarsa web sitenize ulaşırlar.

Tavsiye Edilen:  Öne çıkan mükemmel işletme adı nasıl seçilir?

Bu uzantıdan en iyi şekilde yararlanmak için bu ipuçlarını kullanın.

 • Uzantıyı kullanarak anında sorgular ve potansiyel müşteriler edinin. Çalışma saatleri dışında arama yapmamak için belirli zamanlar ve müsaitlik durumu ayarlayabilirsiniz. Uzantılar bu süre boyunca görünmez.
 • Bir Google reklam uzmanı, değerleri büyük ölçüde farklılık gösteriyorsa, farklı ürün teklifleri için farklı iletişim numaraları kullanmanızı da önerecektir.
 • Bu özellikten en iyi şekilde yararlanmak için, müşterilerinize iyi ve samimi bir ön büro deneyimi sağlamak çok önemlidir. Çağrılarınızın başarısı büyük ölçüde buna bağlı olacaktır.

Reklamlarınızı gören insanları sitenize yönlendirmek için aşağıdaki uzantıları kullanabilirsiniz.

Site bağlantısı uzantısı

Bu uzantı, reklamınızın ana metninin altına ek bağlantılar ekler. Kullanıcıların reklamın kendisinden kolayca erişebilmesi için web sitenizin diğer sayfalarına bağlantı verir.

Site bağlantısı uzantısından en iyi şekilde yararlanmak için kullanabileceğiniz bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Google, her reklam grubu veya kampanya için en az altı site bağlantısı uzantısı eklemenizi önerir. On uzantı sağlamak, sistem her açık artırma sırasında uzantıları dönüşümlü olarak kullanacağı için reklamınızı daha da geliştirecektir.

Site bağlantılarıyla birlikte açıklama satırları eklemek de mükemmel bir stratejidir.

İyi performans gösteren ve harika bir dönüşüm oranına sahip sayfalara bağlantılar ekleyin.

Yalnızca web sitenizdeki bağlantıları kullanın. Uzantılara başka bir alan adı bağlantısı eklemek akıllıca olmaz.

Site bağlantısı başlıkları açık, alakalı ve sayfanın içeriğini açıklayıcı olmalıdır. Belirsiz başlıklar kullanmaktan kaçının.

Site bağlantısı uzantıları için en popüler seçeneklerden bazıları referans sayfası, bize ulaşın sayfası, fiyatlandırma/planlar sayfasıdır. e-Ticaret web siteleri kategori sayfalarını da bağlayabilir.

Ek Açıklamalı Snippet Uzantısı

Ek açıklamalı snippet’ler, ürün veya hizmetinizin belirli yönlerini vurgulama eğilimindedir. Google reklam uzmanları, bu uzantıyı kullanarak reklam performansını artırmanızı ve daha nitelikli olası satışlar çekmenizi önerir.

Aşağıda, bu uzantıyı optimize etmek için bazı ipuçları listelenmiştir.

 • İşletmenizin en çarpıcı özelliklerini vurgulayın. En iyi olanakları, kategori türlerini, konumları vb. iletmek için kullanılır. Ancak, yalnızca potansiyel müşteriler için yararlı olabilecek bilgileri ekleyin.
 • Mobil reklamlar için kısa snippet uzunlukları (12’den küçük veya eşit karakterler) kullanmak iyi olur.
 • Başlık başına en az 2 ve ideal olarak 4 snippet kullanın.

Fiyat Uzantıları

Fiyat uzantıları, hizmet ve ürünlerinizin bir vitrini görevi görür, çünkü ilgilenen kullanıcılar ilgilendikleri ürün veya hizmeti tıklayıp doğrudan web sitenize ulaşabilirler. Fiyattan önceden bahsederek kullanıcıların beklentilerini belirlemeye ve fiyatlandırma şeffaflığı oluşturmaya yardımcı olurlar.

Fiyat uzantıları, kullanıcılara aralarından seçim yapma seçeneği sunan 8 adede kadar karttan oluşan bir set olarak görünür. Kullanıcıların sizden kolayca alışveriş yapabilmesi için her bir ürünün açılış sayfasını fiyat uzantısındaki her bir ürüne ayrı ayrı bağlamak en iyisi olacaktır.

Fiyat uzantıları, şu özelliklere sahip işletmeler için en iyisidir:

 • Birkaç SKU
 • Çoklu hizmet paketleri veya katmanlı hizmetler
 • Değişken fiyatlandırma

Promosyon Uzatması

SERP’de öne çıkmak için bu uzantıyı kullanın. Potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekmek için işletmenizin sunduğu en iyi fırsatlardan, tekliflerden ve indirimlerden bahsedin. Bu uzantı, Anneler Günü veya Sevgililer Günü gibi duruma dayalı reklamlar ve ilgili ürün promosyonları için mükemmeldir. Metin, reklamınızın altında görünür ve kesinlikle kullanıcıların dikkatini çekecektir. Gereksinimlerinize göre bunları kolayca açıp kapatabilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  2023'te küçük işletmeler için en iyi çevrimiçi sözleşme imzalama araçları

Aşağıda belirtilen uzantıyı kullanarak insanları App Store’lardan uygulamanızı indirmeye teşvik edebilirsiniz.

Uygulama Uzantıları

Play Store’u açmak, ilgili uygulamayı aramak ve indirmek uzun ve yorucu bir süreçtir. Uygulama uzantısıyla, uygulamayı metin reklamlarınızın kendisine bağlayarak kullanıcıların uygulamayı doğrudan indirmesini sağlayabilirsiniz.

Ancak, uygulamanızın aşağıdaki gereksinimleri karşıladığından emin olmanız gerekir.

 • Uygulama, Google Play Store veya Apple Store’da yayında
 • Uygulamanız için bir paket adınız veya Uygulama Kimliğiniz var
 • Kullanıcıların uygulamanız hakkında daha fazla bilgi edinebileceği ve yükleyebileceği uygulama mağazasındaki sayfanın URL’si.

Potansiyel müşteri formu uzantısını kullanarak, insanları onlara geri dönebilmeniz için iletişim bilgilerini göndermeye teşvik edebilirsiniz.

Potansiyel Müşteri Formu Uzantısı

Yine de beta aşamasında olan bu uzantı, potansiyel müşterilerin web sitenizi ziyaret etmeden reklamınız aracılığıyla kaydolmasına olanak tanır. Potansiyel müşteri adaylarını daha fazla nitelendirmenize ve onlarla geri iletişim kurmanıza yardımcı olabilecek kullanıcı girişi yoluyla müşteri adayları oluşturmanıza olanak tanır. Şu anda potansiyel müşteri formu uzantıları Arama Ağı, Discovery, Görüntülü Reklam Ağı ve Video kampanyalarında kullanılabilir.

Potansiyel müşteri formu uzantısı aracılığıyla alabileceğiniz ayrıntıların listesi aşağıdadır

 • İsim
 • E-posta adresi
 • İletişim numarası
 • Şehir, Eyalet/İl, Ülke
 • Posta/Posta Kodu
 • İş e-postası ve iletişim numarası
 • Firma Adı
 • İş unvanı

Bu bilgiler, işletmenizin pazarlama çabaları için bir yapı taşı görevi görür.

Otomatik Reklam Uzantıları

Manuel olarak etkinleştirebileceğiniz yukarıdaki uzantıların yanı sıra Google, reklamınızın daha iyi performans göstermesine yardımcı olabileceğini düşündüğünde otomatik uzantılar çalıştırır. Dinamik site bağlantıları, dinamik açıklama metni uzantıları, dinamik yapılandırılmış snippet’ler ve satıcı puanları içerir. Otomatik uzantıların ekstra bir maliyeti yoktur ve işletmeniz için Google tarafından özel olarak seçilir, bu nedenle onları kapatırsanız kaybedersiniz.

Çözüm

Uzantıları ayarlayarak ‘yalnızca’ gösterim almayacağınızı unutmayın. Bu, etkili Reklam Uzantısı uygulamalarına yönelik yalnızca ilk adımdır. En iyi sonuçları elde etmek için reklam uzantılarınızın kapsamını izlemeye devam etmeniz çok önemlidir. Reklam uzantılarının performansını inceleyebilirsiniz. TO’yu neyin artırdığını veya dönüşümünüzü iyileştirdiğini gözlemleyerek müşterileriniz için neyin işe yaradığına dair fikir edinin. Ancak tüm bunlar tek başınıza üstesinden gelemeyeceğiniz kadar ağır geliyorsa, bunun için her zaman bir Google Ads uzmanına güvenebilirsiniz.

Sonuç olarak, bir reklamverenseniz ve Google Reklam Uzantılarının muazzam faydalarından yararlanmıyorsanız, çok şey kaçırıyorsunuz. Google, herhangi bir açık artırma için en fazla 4 reklam uzantısı kullanır, bu nedenle kampanya başına en az üç evrensel uzantıyı ve bir tane daha etkinleştirin. Bu küçük bilgiler, reklam kalitenizi iyileştirmenin ve dönüşümlerinizi artırmanın harika ve ÜCRETSİZ bir yoludur!