Google Reklamlarında Kalite Puanının Önemi ve Nasıl İyileştirilir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Google Reklamlarında Kalite Puanının Önemi ve Nasıl İyileştirilir?

Çevrimiçi bir ürün veya hizmet aramak günün emri haline geldiğinden, birçok web sitesi platformda veya Google gibi arama motorlarında reklam verir. Ancak hepsi arama motorundan en üst konumları veya tavsiyeleri almaz, bu acı bir gerçektir. Reklam harcamalarından daha fazla değer elde etmek için yarışan işletmeler, Google’ın iyi kitaplarında yer almalıdır. Diğer bir deyişle, reklamlar yüksek Kalite Puanı almalıdır. Bu gönderide, Kalite Puanının önemini ve nasıl iyileştirileceğini ölçeceğiz.

Kalite Puanı Nedir?

Kalite Puanı, Google Ads’ün reklama verdiği puandır. Kalite puanı ne kadar yüksek olursa, reklamın SERP’lerde en üst konumda görüntülenme şansı o kadar yüksek olur. Google, bilgi arayanlara ilgili sonuçları gösterme sorumluluğuna sahiptir. Böylece arama motoru, arama yapanlar için oldukça alakalı olan ve iniş deneyimine katkıda bulunan reklamları en üste koyar.

1 en kötü Kalite Puanı ve 10 en iyisidir. Bu numaralar, kullandığınız her arama anahtar sözcüğüne atanır.

İki tür Kalite Puanı vardır – Görünür Kalite Puanı ve Açık Artırma Kalite Puanı. Görünür Kalite Puanı, Google Ads hesabınızda gördüğünüz puandır. Bir sonraki seviyeye nasıl geçileceğini anlamak ve daha iyi Görünür Kalite Puanı elde etmek olarak kabul edilir. Müzayede Kalite Puanı hesapta görüntülenmez. Bunun nedeni, bu kalite puanının, anahtar kelimeniz sonuçta göründüğünde atanmasıdır. Bu tür vakalar milyonlarca olabileceği için takip ve değerlendirme kapasitesinin ötesindedir. Ancak, Görünür Kalite Puanını iyileştirdiğinizde bu, Açık Artırma Kalite Puanını da iyileştirir.

Yerel SEO hizmetleri ve

Kalite Puanının Bileşenleri

Beklenen TO, Açılış sayfası deneyimi ve Reklam alaka düzeyi, Görünür Kalite Puanının üç bileşenidir. Formül:

Kalite Puanı = 1+ Açılış sayfası deneyim puanı + reklam alaka düzeyi puanı + Tıklama oranları puanları

Yani Açılış sayfası deneyim puanı = 3,5 ise

Reklam alaka düzeyi = 2 ve

Tıklama Oranı = 3,5

Ardından, Görünür Kalite Puanı veya Kalite Puanı = 1+3,5+2+3,5 = 10.

1 kötü anlamına, 10 ise çok iyi puan anlamına geldiğinden, çok iyi bir kalite puanıdır ve Google, reklamınızı en üst konumda veya arama sonuçlarında dahil etme olasılığı yüksektir.

Tavsiye Edilen:  Web Mühendislerini İşe Alma: Kodsuz Geliştiricilerle Nasıl Görüşme Yapılır?

Kalite Puanı nasıl yükseltilir?

Kalite puanı konumu, gösterim payını ve tıklama başına maliyeti etkileyebilir; hepsi bir arada veya Reklam kampanyası başarısının bu üç belirleyicisi tarafından yapılan kombinasyonlardan herhangi biri. Bu yüzden, kalite puanını iyileştirmek Google Ads kampanya uzmanının temel çıktılarından biridir.

Reklam alaka düzeyini ve TO’yu iyileştirerek kalite puanını yükseltmek için kullanabileceğiniz kanıtlanmış yöntemlerden bazıları aşağıda verilmiştir.

Hesap organizasyonunu değerlendirin

Kullanıcılar genellikle belirli bir cevaba ulaşmak için araştırma yapar. Bu nedenle, kullanıcıların ilk tercihi olması için reklamın alakalı olması ve doğru bilgileri sağlaması gerekir. Reklam, soruyu kesin bir şekilde yanıtlıyorsa, kalite puanının bileşenlerinden biri olan reklam alaka düzeyine katkıda bulunur. Hesabınızı akıllıca organize ettiyseniz, reklam alaka düzeyindeki iyileşmeye ek olarak, TO da artar. Reklam alakalı olduğunda, çevrimdışı etki, işletmenin daha fazla sorgu alması veya satın alma siparişlerinde artış bulması şeklindedir.

Hesap düzenlemek, anahtar kelimelerin iç gözlemini gerektirir. Reklam grubundaki anahtar kelimelere bakmanız ve bunların alaka düzeyini ve özgüllüğünü belirlemeniz gerekir. Bir boşluk varsa, reklam grubunu oldukça verimli hale getirmek için düzeltmeniz gerekir. Boşluğu düzeltmek, genellikle reklam grubunu dengelemek için anahtar kelimelerin çıkarılmasını veya eklenmesini veya bir anahtar kelimenin bir reklam grubundan diğerine taşınmasını içerir.

Bu etkinliğin nihai sonucu, Reklam alaka düzeyinde ve TO’da artıştır. Sonuç olarak, Kalite Puanında bir iyileşme göreceksiniz.

Reklamları test etme

Kalite puanı artışı açısından olumlu bir sonuç elde etmek için reklamları düzenli olarak test etmek şarttır. Reklam testinde, hangi reklamın TO’daki iyileşmeye diğerlerine kıyasla daha iyi katkıda bulunduğunu bulmaya çalışırsınız.

Ancak, TO’yu iyileştirmek nihai amaç değildir. Şirketler, dönüşümlerin reklam kampanyası sonucunda gerçekleşip gerçekleşmediğini öğrenmekle daha çok ilgileniyor. Bu nedenle, üzerinde çalışılması gereken daha değerli bir metrik, gösterim başına dönüşümdür. TO’yu ve gösterim başına dönüşümü iyileştirerek, Kalite Puanı yükseltilebilir ve arama sonuçlarında daha iyi konumlar elde edilebilir.

Reklamları test etmek için başka bir yaklaşım, reklam gruplarının alaka düzeyinin karşılaştırılmasını içerir. Uygun sonuçlara ulaşmak için çoklu reklam grubu testi yapılması gerekebilir. Çoklu reklam grubu testi, gözden kaçmış olabilecek ek değerli bilgiler sağlar. Dolayısıyla, bu yaklaşımla test daha rafine hale gelir ve sonuç, Reklam Alaka Düzeyinde ve TO’da daha iyi artış olur.

Tavsiye Edilen:  Müşteri kazanmak için sohbet robotlarının gücünden yararlanma

Açılış sayfası deneyimini geliştirme

Bir aramanın nihai amacı, cevabı bulmaktır. Bu nedenle, sayfa aynı şeyi sağlama yeteneğine sahip olmalıdır. Reklam uzmanlarının yalnızca reklam metnini değil aynı zamanda açılış deneyimini de geliştirmesi beklenir. Açılış deneyimi uygun değilse, TO işletmenin lehine çalışmayacak ve reklam kampanyasının tüm amacı bozulacaktır.

Açılış sayfası deneyimini iyileştirmek için göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar şunlardır:

  • Yararlılığı ve alaka düzeyini sağlamak için içerik ekleyin, kaldırın ve gözden geçirin
  • Sayfayı cihaz dostu veya duyarlı hale getirme
  • İçerik şeffaflık ve güvenilirlik gösterir; sağlam bir marka imajı oluşturmak için de önemlidir
  • Sayfa, yük ve hız testini geçer ve bilgileri göz açıp kapayıncaya kadar verir

Tüm bu testler ve faaliyetler, açılış sayfası deneyiminin iyileştirilmesini sağlar. Ancak içeriğin ziyaretçiye yardımcı olup olmadığı sorusu hala yanıtsız kalıyor. Bu nedenle, açılış sayfası deneyimini değerlendirirken, hemen çıkma oranı veya bekleme süresi gibi metrikleri içermelidir. Analitikte zaman harcayarak ve mevcut verilerden bilgi çıkararak bulunabilir.

Kalite puanı geliştirme sürecine nereden başlamalı?

Açılış sayfası deneyimini analiz etmenin sonuçları, kalite puanı iyileştirme süreci için iş akışını belirler. Açılış sayfası deneyimi, sayfa sorguları en uygun şekilde yanıtladığında ve arama yapanın aradığı bilgileri sağladığında oluşturulur.

Kalite puanını iyileştirmek için bir iş akışı tasarlamanız ve bunu tekrar tekrar izlemeniz önerilir. İyileştirme sürecini nereden alacağınız noktası değişebilir ve açık talimatlar, sürecin yürütülmesine kolaylık sağlar.

Anlama kolaylığı için, değerlendirmeyi Reklam grubu öncelik puanından yapalım. Bu puan, gösterimlerden ve reklam grubundaki harcamadan elde edilir. Böylece, öncelik puanına bakılarak, önce hangi reklam grubunun hedeflenip iyileştirileceği belirlenebilir. Bu belirleyici kullanılarak Reklam grubu çalıştırıldığında, reklam harcaması ve performans üzerindeki etki belirlenir.

Tavsiye Edilen:  Mağazanızı Ölçeklendirmek İçin Üretken Yapay Zeka Nasıl Kullanılır?

İşlem aşağıdaki adımları içerir:

  1. Reklam grubunun yardıma ihtiyacı var mı? – Tüm reklam gruplarını hesaba katacak ve öncelik puanını değerlendirecek ve acil kontrol edilmesi gerekeni seçeceksiniz.
  2. Anahtar kelimenin açılış sayfasında belirgin bir şekilde kullanılıp kullanılmadığını kontrol edin. Açılış sayfası bir sorunsa, anahtar kelimeye bolca önem verilerek revize edilmelidir. Sonuç, hemen çıkma oranında azalma ve kullanıcı etkileşiminde iyileşme olacaktır.
  3. Açılış sayfası sorunsuzsa, daha iyi sonuçlar için açılış sayfasında değiştirilebilecek diğer anahtar kelimeleri kontrol edin. Bu adımda, reklam organizasyonu yapmayı ve zayıf bir anahtar kelimeyi başka bir reklam grubuna taşımayı da deneyebilirsiniz. Sonucu değerlendirin ve gelecekteki eylem planına karar verin.
  4. Anahtar kelimenin bir değişikliğe ihtiyacı yoksa, reklamı test etmeye odaklanılmalıdır. Testin amacı, tıklama oranını artırmak ve gösterim başına maliyeti iyileştirmek olacaktır. Burada, dönüşüm oranı ve Reklam Harcamalarından elde edilen gelir gibi diğer metrikler de dikkate alınmalıdır.

Reklam grubu analizi, sürekli bir süreçtir ve reklamın performansı için iyi sonuç verir. Uzmanların, anahtar kelimelerin reklam grubundaki alaka düzeyini bulmak ve bunları bir gruptan diğerine taşımak veya yeni bir anahtar kelime ile değiştirmek konusunda stratejik kararlar almak için birden fazla reklam grubu testi yapması gerekebilir.

Özetle,

Kalite puanının iyileştirilmesi gereklidir ve sürekli bir süreçtir. Bir reklam kampanyası zamanla alaka düzeyini kaybedebilir. Bu nedenle, Google reklam kampanyası yöneticilerinin, hesapları kullanıcıların değişen beklentileriyle uyumlu olacak şekilde düzenli tutması gerekir. Anahtar kelime kullanımındaki eğilimleri bulmak ve bunların bir reklam grubunda alaka düzeyini belirlemek için analizlere düzenli olarak başvurmak önemlidir. Reklam alaka düzeyini, açılış sayfası deneyimini ve beklenen tıklama oranlarını iyileştirerek, Kalite puanında artış sağlanabilir. Bu nedenle, bu parametreleri etkileyen faktörlere dikkat etmek de iyi bir kalite puanı elde etmek için önemlidir.