Google Reklamlarında Kitle Hedefleme Nasıl Kullanılır?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Google Reklamlarında Kitle Hedefleme Nasıl Kullanılır?

Google Ads hizmetlerinde kitle hedefleme, kampanyalarınızın başarısı için çok önemlidir ve platformda seçim yapabileceğiniz birçok harika seçenek vardır. Öyleyse nereden başlıyoruz? Kitlelerin ne olduğunu ve kampanyalarınızda bu araçtan nasıl yararlanabileceğinizi inceleyelim.

Kitle Hedefleme

Kitlelerin Google Ads’de nasıl kullanılacağını anlamak için öncelikle Google’ın kitle segmentlerini nasıl tanımladığına bakmamız gerekir. Herhangi bir Google kampanyası için, kitleler belirli segmentlerde gruplandırılabilir. Bu segmentler, ortak ilgi alanlarına sahip kişileri, belirli bir ürün/hizmet için pazardaki kişileri ve bir kişinin demografik bilgilerini içerir. Daha spesifik olarak, Google, kitle segmentlerini şu şekilde tanımlar::

Ayrıntılı Demografi

Ayrıntılı Demografi ebeveynlik durumu, medeni durum, eğitim düzeyi, ev sahipliği durumu ve çalışma durumuna göre hedef kitlenizi daraltmanıza olanak sağlayan bir segment türüdür. Bu segment türünü nasıl kullanabileceğinize bir örnek, bebeklerin-küçük çocukların ebeveynlerini hedefleyen bir giyim butiğinizin olması; ideal grubunuza ulaşmak için kitle segmentleri aracında bu belirli demografiyi hedefleyebilirsiniz.

İlgi Alanı Segmentleri:

İlgi alanı segmentleri ile kullanıcılara alışkanlıklarına, ilgi alanlarına ve tutkulu oldukları konulara göre ulaşabilirsiniz. Google, kullanıcılarla ilgili bu bilgileri ziyaret ettikleri sayfalara, arama geçmişlerine ve çeşitli sitelerde geçirilen oturum sürelerine göre öğrenir. Örneğin, bir finansal yönetim şirketini tanıtmak için bir kampanya oluşturuyorsanız, ilgi alanı segmenti olarak “Bankacılık ve Finans”ı seçebilirsiniz. Bu özellik, reklamlarınızı Google’ın bu konuyla ilgileneceğini düşündüğü kişilere gösterecektir.

Pazar Segmentlerinde:

Pazar içi segmentler, ürününüz/hizmetiniz için şu anda pazarda bulunan kullanıcılara ulaşmanızı sağlar. Reklamlarınızın son zamanlarda yeni makyaj ürünleri arayan kişilere gösterilmesini istiyorsanız bu bölümde “Güzellik & Kişisel Bakım” segmentini seçebilirsiniz. Daha önce Google’da bir ürün veya hizmet aradıysanız ve pazarda bulunduğunuz şeyleri araştırmak için zaman harcadıysanız, ziyaret ettiğiniz diğer web sitelerinde de bu belirli ürünlere/hizmetlere yönelik reklamlar görme olasılığınız yüksektir. Bu, iş yerindeki pazardaki kitlelere bir örnektir. Bu örnekte, Google, Google Görüntülü Reklam Ağı’nda görünen reklamlar için pazardaki kitleleri bu şekilde kullanır, ancak bu kitle segmentini normal bir arama ağı reklamı oluştururken de kullanabilirsiniz. Bir arama ağı kampanyası oluştururken bu kitle türü için bir kullanım örneği, yalnızca ürününüz/hizmetiniz için pazardaki kullanıcıları hedeflemek veya reklamlarınızın erişimini daraltmadan pazardaki kitlenin reklamlarınızla nasıl etkileşim kurduğunu gözlemlemek olabilir.

Kitleleri Yeniden Hedefleme:

Bu segment, Google Analytics’ten içe aktarılan veya Google Ads’deki kitle yöneticisi sekmesinde oluşturulan kitleleri yeniden hedeflemeye ekleyebileceğiniz yerdir. Reklamlarınızın web sitenizle zaten etkileşim kurmuş olan kullanıcılara gösterilmesini istiyorsanız, bu kitle bölümünü kullanarak özel segmentlerinizi hedefleyebilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  4 Adımda İyi Yapay Zeka Görselleri Oluşturmak için Google Imagen Nasıl Kullanılır?

Gördüğünüz gibi Google, bir kampanya veya reklam grubu oluştururken çeşitli kitle segmentleri arasından seçim yapmanıza olanak tanır. Mevcut farklı seçeneklere göz attıktan ve işletmenizle en alakalı segmentleri seçtiğinizde, reklamlarınız bu kategorilere uyan kişilere gösterilir.

Özel Kitleler:

Özel kitleler yalnızca Görüntülü, Discovery ve Video reklamlarda kullanılabilir. Google açıklıyor “reklamlarınızı bu ilgi alanlarına veya satın alma amaçlarına sahip kişilere sayfalarda, uygulamalarda ve videolarda göstermek için ürününüzle veya hizmetinizle ilgili belirli anahtar kelimeler, URL’ler ve uygulamalar ekleyerek” bu reklamları kullanabileceğiniz.

Daha basit bir ifadeyle bu, Google’ın sunduğu seçenekler listesinden seçim yapmak yerine, kullanıcının ilgi alanlarına ve arama geçmişine dayalı olarak kendi kitlelerinizi oluşturabileceğiniz anlamına gelir. Özel kitlelerin dahil olduğu birkaç farklı grup vardır:

  • İlgi ve Satın Alma Davranışı
  • Google’da belirli terimleri arayan kişiler
  • Kullanıcının göz attığı web sitesi türleri
  • Kullanıcının indirdiği uygulama türleri

Bir araba bayiniz varsa ve araba satın almakla ilgilenen kullanıcılara göstermek için Google görüntülü reklamlarını kullanmak istiyorsanız, “Bu ilgi alanlarına veya satın alma amaçlarına sahip kişiler”den yararlanarak bu ilgi alanlarını hedeflemek için özel kitleler kullanabilirsiniz.

Özel hedef kitlelerin nasıl kullanılacağına ilişkin başka bir örnek de, bir spor ayakkabı şirketi kuruyorsanız ve daha önce Nike, Adidas veya Hoka gibi siteleri ziyaret etmiş kullanıcıları hedeflemek istiyorsanız, bu URL’leri özel hedef kitle olarak ekleyerek diğer spor ayakkabı markalarıyla ilgileniyor. Bu hedef kitle seçimiyle kimi hedefleyeceğiniz konusunda size bir fikir vermek için bu kitleyle ilgili içgörüler ekranın yan tarafında görüntülenecektir.

Kitle Hedeflemeyi Uygulama

Artık Google’ın hangi segmentleri sunduğunu bildiğinize göre, bu kitleleri reklamlarınıza nasıl uygulayabileceğinizi tartışalım. Google, kampanyalarınızda kitle segmentlerini kullanmak söz konusu olduğunda size aralarından seçim yapabileceğiniz üç seçenek sunar:

Reklamların içinde “hedefleme” seçeneğini seçerseniz bu, reklamlarınızın yalnızca seçtiğiniz segmentlere giren kullanıcılara gösterilmesini sağlayacaktır. Çok spesifik bir hedef kitleniz ve sıkı bir bütçeniz varsa, bu sizin için son derece faydalı olabilir. Reklamınızın yalnızca en alakalı kitleye sunulmasını ve bütçenizin etkin bir şekilde harcanmasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte, bu seçeneğin seçilmesi aynı zamanda kampanyalarınızın erişimini daralttığınız ve potansiyel olarak çok fazla trafiği kaçırabileceğiniz anlamına gelir. Google bu nedenle bu seçeneğin seçilmesini önermez, ancak belirli kampanyalar için kesinlikle kullanışlı olabilir.

Google’ın “gözlem” seçeneği, genellikle en iyi uygulama olarak önerdiğimiz seçenektir. Bu seçenek, işletmenizle alakalı belirli segmentleri seçmenize ve bunların kampanyanızla nasıl etkileşim kurduklarını “gözlemlemenize” olanak tanır. Bu seçenek, kampanyanızın erişimini daraltmaz ve ayrıca, manuel teklif vermeyi kullanıyorsanız, gözlemlemeyi seçtiğiniz kitleler için teklifleri ayarlama olanağı sağlar. Ancak, akıllı teklif kullanıyorsanız Google, seçtiğiniz teklif stratejisini optimize etmek için kitle gözlemlerinizden öğrendiklerinizi kullanır. Bu seçenek harika çünkü hedef kitlenizin dönüşüm sağlayıp sağlamadığını görebilir ve kampanyanızı buna göre optimize edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Kripto Pazarlama: FVG, Kripto Para Markalarınızın Daha Geniş Kitlelere Ulaşmasına Nasıl Yardımcı Olabilir?

Kitle segmentleri için üçüncü seçenek, belirli bir segmenti “Hariç Tutmaktır”. Bütçenizi harcamak istemediğinizi bildiğiniz belirli kitleleriniz varsa, Kitleler sekmesinin alt kısmından onları hariç tutmayı seçebilirsiniz. Bu, reklamlarınızın hariç tutmayı seçtiğiniz kategorilerdeki bu kişilere gösterilmemesini sağlar ve bütçeden tasarruf etmek için son derece yardımcı olabilir.

Kitle En İyi Uygulamaları

Kitlelerin ne olduğunu ve bu kitleleri hedeflemek için sahip olduğunuz seçenekleri artık iyi anladığınıza göre, hedef kitlenizde değişiklik yapmakla ilgili bazı en iyi uygulamaları gözden geçirelim.

Hedeflemek ve/veya hariç tutmak istediğiniz ilk kitle segmentlerini ekledikten sonra, herhangi bir önemli değişiklik yapmadan önce yaklaşık 2-4 hafta beklemek isteyeceksiniz. Bu, Google’a bu kitle segmentlerini öğrenmesi ve bu kitlelerin reklamlarınızla nasıl etkileşim kurduğuna ilişkin veri toplaması için yeterli zamanı verir.

İlk verilere baktığınızda, hedef kitlenizin dönüşüm sağlayıp sağlamadığını görebilir ve eğer dönüşüm gerçekleştirmiyorsa, onların dikkatini çekmek için hangi değişiklikleri yapmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Kitle değişiklikleri yapıp yapmayacağınıza karar vermenin başka bir yolu da, kampanyanızın bütçeyle sınırlı olup olmadığına bakmaktır. Harcayacak ekstra bütçeniz yoksa, maliyeti verimli bir şekilde azaltmak için yüksek harcama yapan segmentleri hariç tutabilirsiniz ve Google, gözlemlediğiniz ve/veya hedeflediğiniz kalan kitle segmentlerinden öğrenilenlere dayalı olarak optimizasyon yapacaktır.

Başka bir en iyi uygulama, bir görüntülü reklam ağı yeniden hedefleme kampanyası için yeniden hedefleme kitlesi oluşturmaktır. Yeniden hedefleme kitleleri, reklamverenlerin Google’da kullandığı en yaygın kitledir. Go Fish Digital’de, 90 günlük üyelik süresi kullanarak yeniden hedef kitleler oluşturma eğilimindeyiz. Bu süre, işletmenizle hâlâ ilgilenebilecek kullanıcıları yakalamaya yetecek kadar uzundur, ancak büyük olasılıkla artık ilgilenmedikleri noktalara kadar çok uzun değildir. Seçtiğiniz üyelik süresi, nihai olarak tipik satış döngünüz ve belirli iş hedeflerinizle uyumlu olmalıdır; arama ağı için 180 güne ve görüntülü reklam ağı için 540 güne kadar istediğiniz sayıda gün seçebilirsiniz.

Yeniden hedeflenen kitleler oluşturmaya gelince, kitle boyutuna da yakından dikkat etmek isteyeceksiniz. Yeniden hedef kitlenizin boyutu, herhangi bir gerçek içgörü elde etmek için çok küçükse, daha fazla kullanıcı çekmek için daha uzun üyelik süresi olan bir hedef kitle oluşturmayı düşünebilirsiniz. Yeniden hedefleme kitlenizi oluşturduktan sonra, bu kitlenin oluşması yaklaşık bir hafta sürecek ve ardından hedef kitleyi kaç kullanıcının oluşturduğunu görebileceksiniz.

Tavsiye Edilen:  Dijital İndirme Ürünlerini Thinkific'te Satabilir misiniz? Kolayca Dijital Ürünler Nasıl Oluşturulur?

Bir yeniden hedefleme kitlesi kullanırken, bütçenizi halihazırda dönüşüm gerçekleştirmiş olanlara harcamamak için mevcut müşterileri/olası satışları hariç tutmak en iyi uygulamadır. Bütçenizin yalnızca ürününüze veya hizmetinize ilgi göstermiş ancak henüz potansiyel müşteri veya müşteri haline gelmemiş kişilere harcandığından emin olmak istiyorsunuz.

Optimize Hedefleme

Google yayınlandı 2021’de optimize edilmiş hedeflemeve o zamandan beri birçok reklamveren, kampanyaların bunu otomatik olarak etkinleştirdiğinden habersiz. Optimize edilmiş hedefleme, reklamlarınızı hedeflediğiniz kitlede olmayan kullanıcılara gösterir. Optimize edilmiş hedefleme, Görüntülü Reklam Ağı, Discovery ve Video kampanyalarında kullanılabilir. Hedef kitlenizi genişletmeye ve ulaşmaya çalışıyorsanız bu ayar yararlı olabilir; ancak, web sitesi ziyaretçilerini yeniden hedeflemeyi amaçlayan bir kampanyanın stratejisiyle uyumlu değildir.

Optimize edilmiş hedefleme yapıp yapmadığınızı görmek için, kampanyanıza zarar mı yoksa yardımcı mı olduğunu görmek için önce kitlenizin performansına bakabilirsiniz. Optimize edilmiş hedeflemeyi kapatmak için reklam grubu ayarlarına gitmeniz gerekir. Aşağıda gösterildiği gibi, ayar listelenmemiştir, bu nedenle, optimize edilmiş hedefleme ayarını kapalı konuma getirme seçeneğini görmek için “reklam grubu ayarlarını düzenle”yi tıklamanız gerekir.

Kitle Performansını İnceleme

Kitle hedeflemenizi ayarladığınıza ve herhangi bir değişiklik yapmak için 2-4 hafta beklediğinize göre, tüm kitle segmentleriniz genelinde performansı nasıl karşılaştıracağınızı gözden geçirelim. Kampanyanızın Kitleler sekmesinde, nasıl performans gösterdiklerini görmek için kitlelerinizin tablosunu görüntüleyebilirsiniz. Bir kampanyada birden fazla reklam grubunuz varsa, kitlelerin her bir reklam grubu için nasıl performans gösterdiğini ayırt edebilmeniz için reklam grubu görünümüne bakmanızı öneririm.

Bütçenizin tamamının herhangi bir geri dönüş görmediğiniz bir kitleye gittiğini görürseniz, segmente negatif bir teklif ayarlaması eklemek veya segmenti tamamen hariç tutmak en iyisidir, böylece hedef kitlelere odaklanabilirsiniz. olumlu bir dönüş görüyoruz.

Aşağıda, bu özel şirket için öncelik metriği olduğundan, verileri dönüşüm oranına göre en yüksekten en düşüğe doğru sıraladığımı göreceksiniz. Hangi kitle segmentlerinin en iyi performans gösterdiğini ve hangilerinin listenin en altında olduğunu kolayca görebilir ve burada sunulan verilere göre değişiklik yapabilirim.

Çözüm

Umarız bu ipuçları ve en iyi uygulamalar, hedef kitle stratejinize rehberlik eder! Google’ın sunduğu tüm kitle seçeneklerine bakmak gözünüzü korkutabilir, ancak bunlardan nasıl doğru şekilde yararlanacağınızı bilmek en iyi sonuçları almanıza yardımcı olacaktır.

Şimdi, ideal kitlenizi etkili bir şekilde hedefleyebilmek için bu bilgiyi kampanyalarınıza uygulama zamanı!