Googlebot Web Tarayıcı Yazılımı için 2023’te Web Sitesini Optimize Edin – Showeblogin

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Googlebot Web Tarayıcı Yazılımı için 2023’te Web Sitesini Optimize Edin – Showeblogin

Googlebot, web siteniz veya blogunuz için nasıl çalışır? Googlebot, Google tarafından kullanılan bir web tarayıcısıdır. Bu yazılım yeni ve güncellenmiş veya değiştirilmiş web sayfalarını bulur.

2023’te web sitesini Googlebot için optimize edin: Herhangi bir blog veya site oluşturduysanız ve Arama Motoru Sonuç Sayfalarında üst sıralarda görünmek istiyorsanız (SERP’ler) o zaman web sitenizi Googlebot için optimize etmelisiniz. Ancak Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) oldukça teknik ve ileri düzeydedir.

Googlebot nedir? Googlebot, web’de gezinen ve indeksleme amacıyla veri toplayan bir bilgisayar programıdır. Basitçe, Google tarafından kullanılan bir web tarayıcısı yazılımıdır ve diğer arama motorlarının kendilerine ait arama motorları vardır. İki farklı tarayıcı türü vardır, yani. Mobil paletli ve masaüstü paletli. Biliyor musun? 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren, mobil öncelikli indeksleme tüm yeni web siteleri için Google tarafından varsayılan olarak etkindir.

Sitenizi mobil kullanıcı için dönüştürdüyseniz, Googlebot tarama isteklerinin çoğu Akıllı Telefon tarayıcısı kullanılarak yapılır. Ancak, kullanıcınız için içeriğin mobil sürümünü yayınlamıyorsanız, taramaların çoğu masaüstü tarayıcısı kullanılarak yapılacaktır.

Web Tarayıcısı nedir?

Bir web gezgini veya bot, bir web sitesindeki gezinme bağlantıları (Dahili bağlantılar ve Dış bağlantılar) aracılığıyla internetten veri toplayan otomatik bir programdır.

“Tarayıcı” (bazen “robot” veya “örümcek” olarak da adlandırılır), yeni yayınlanan içerikleri veya güncellenen/değiştirilen gönderileri indirmek için sitenizi ziyaret eder ve bunları veri analizi için saklar. Daha sonra dizine eklenmesi gerekenleri önerir.

Googlebot nasıl çalışır?

Googlebot ilk kez herkesin erişebileceği web sitelerini otomatik olarak ziyaret eder ve tüm web sayfalarını taramak için bağlantıları takip eder. Yeni oluşturduğunuz web sitenizin site haritasını Google Search Console’a göndermiş olabilirsiniz. Bu durumda, robotların/tarayıcıların sitenizde yeni web sayfaları bulmasına yardımcı olur.

Tavsiye Edilen:  Bir Pazarlama Ajansıyla Çalışmak: Neden Önce Kültür İçin İşe Almalısınız?

Google tarayıcıları (kullanıcı aracıları), bir sonraki adımda nereye gidileceğini belirlemek için önceki taramalar sırasında keşfedilen bağlantıların veritabanlarını ve site haritalarını kullanır. Tarayıcı bir sitede yeni bağlantılar bulduğunda, onları bir sonraki ziyaret edilecek sayfalar listesine ekler. Benzer şekilde, web tarayıcıları bağlantılarda değişiklik veya bozuk bağlantı bulursa, indeksin güncellenebilmesi için bunu not edecektir.

Farklı Robotlar ve Tarayıcılar

Google’da çeşitli ürün ve hizmetler tarafından kullanılan birkaç farklı Tarayıcı türü vardır. Web sitenizde görebileceğiniz robotların çoğunu kapsayan Tarayıcıların listesi: –

 1. API’ler-Google
 2. AdsBot Mobil Web Android
 3. AdsBot Mobil Web
 4. Reklam Botu
 5. AdSense
 6. Googlebot Resmi
 7. Googlebot Haberleri
 8. Googlebot Videosu
 9. Googlebot Masaüstü
 10. Googlebot Akıllı Telefon
 11. Mobil AdSense
 12. Mobil Uygulamalar Android
 13. Yem toplayıcı
 14. Google Sesli Oku.

Tüm bu farklı botlar, onları tanımlayan farklı kullanıcı aracılarına sahiptir. En önemlilerini sizinle paylaştık:

İsim Paletli açıklaması
Googlebot (Masaüstü) Mozilla/5.0 (uyumlu; Googlebot/2.1; +http://www.google.com/bot.html)

Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, Gecko gibi; uyumlu; Googlebot/2.1; +http://www.google.com/bot.html) Chrome/WXYZ Safari/537.36

Googlebot/2.1 (+http://www.google.com/bot.html)

Googlebot (Akıllı Telefon) Mozilla/5.0 (Linux; Android 6.0.1; Nexus 5X Build/MMB29P) AppleWebKit/537.36 (KHTML, Gecko gibi) Chrome/WXYZ Mobile Safari/537.36 (uyumlu; Googlebot/2.1; +http://www.google.com) /bot.html)
Googlebot (Haberler) Googlebot-Haberler
Googlebot (Görseller) Googlebot-Resim
Google botu (Video) Googlebot-Video

Farklı Tarayıcılar

Googlebot sitenizi nasıl ziyaret eder?

Siteye Googlebot ile Erişmek: Googlebot, web sitenize ortalama olarak birkaç saniyede birden fazla erişmemelidir. Web büyüdükçe performansı ve ölçeği artırmak için sitelerin yakınında bulunan binlerce makine tarafından aynı anda çalışır.

Googlebot, bir HTML dosyasının veya desteklenen metin tabanlı bir dosyanın ilk 15 MB’ını tarayabilir. Dosyanın ilk 15 MB’lık kısmından sonra, Googlebot taramayı durdurur. Diğer web tarayıcılarının farklı sınırları olabilir.

Googlebot’un sitenizi ne sıklıkta ziyaret ettiğini ve burada ne yaptığını öğrenmek için günlük dosyalarınızı inceleyebilir veya Google Search Console’un Tarama bölümünü açabilirsiniz. Googlebot, ABD’de bulunan IP adreslerinden tarama yapar. JSON biçimi.

Google’ın, çeşitli tarayıcıların kullandığı IP adresleri listelerini, bu adresler sık ​​sık değiştiği için paylaşmadığını unutmayın. Gerçek bir Googlebot’un sitenizi ziyaret edip etmediğini öğrenmek için şunları yapabilirsiniz: ters IP araması.

İstenmeyen e-posta gönderenler veya sahtekarlar, bir kullanıcı-aracı adını kolayca taklit edebilir, ancak bir IP adresini değil. Sunucunuza erişen bir web tarayıcısının gerçekten bir Googlebot olup olmadığını doğrulayabilirsiniz. için iki yöntem vardır Google’ın tarayıcılarını doğrulama yani. Otomatik ve Manuel.

Şunu da kullanabilirsiniz: robots.txt Googlebot’un sitenizi nasıl ziyaret ettiğini belirlemek için. Sitenizin dizine eklenmesini önlemenin daha iyi yolları vardır.

Google Arama Konsolu

Search Console, sitenizin taranabilirliğini kontrol etmek için en önemli araçlardan biridir. Orada, Googlebot’un sitenizi nasıl gördüğünü doğrulayabilirsiniz. Ayrıca düzeltmeniz için tarama hatalarının bir listesini alırsınız. Search Console’da, Googlebot’tan sitenizi yeniden taramasını da isteyebilirsiniz.

Tarama İstatistikleri Google Arama Konsolu

Googlebot için optimize et

Googlebot’un sitenizi daha hızlı taramasını sağlamak, tarayıcının sitenize düzgün şekilde erişmesini engelleyen teknik engelleri kaldırmaya kadar uzanan oldukça teknik bir süreçtir. Oldukça teknik bir süreçtir, ancak buna alışmalısınız. Google, sitenizi mükemmel bir şekilde tarayamazsa, sizin için sıralamasını asla sağlayamaz. Bu hataları bulun ve düzeltin!

Sitenizin tarama performansını optimize etmek için gelişmiş şeyler yapmak istiyorsanız, aşağıdaki gibi araçları kullanabilirsiniz: SEO Günlük Dosyası Analizörü.

Çözüm

Googlebot, sitenizi ziyaret eden küçük robottur. Siteniz için teknik olarak doğru seçimler yaptıysanız, genellikle gelir. Düzenli olarak yeni içerik eklerseniz, daha sık gelir. Bazen, sitenizde büyük ölçekli değişiklikler yaptığınızda, o sevimli küçük gezgini bir an önce çağırmanız gerekebilir, böylece değişiklikler bir an önce arama sonuçlarına yansıtılabilir.