Google’da Gençlere Yönelik İçerik Puanları?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Google’da Gençlere Yönelik İçerik Puanları?

Google, Çocuklar için Arama Sonuçlarını Filtreliyor mu?

Mart ayında, Otomatik Bir Asistanın Çocuklardan Gelen Sorgulara Nasıl Yanıt Verebileceğini yazmıştım. Gönderim, akıllı bir hoparlör cihazı kullanan çocuklarla ilgili bir Google patenti ve Google’ın yanıtları bu arama yapanlara göre uyarlayabileceği hakkındaydı.

Google’ın daha genç arama yapanlara yönelik başka bir patentini görmek beni şaşırtmadı, ancak Google’ın arama sonuçlarını arama yapanların yaşına göre değiştirebileceği fikri, karşılaşılması ilginç bir fikirdi.

Teknoloji, içeriği daha genç kitleler için erişilebilir kılar ve içeriği sunabilen kaynakların, bir arama motoru aracılığıyla sunulan içeriğin bu tür kitleler için güvenli olmasını sağlamada rol oynaması gerekebilir. Haziran başında Google’a verilen bir patent şu satırla başlıyor:

Web, video içeriği, ses içeriği, TV şovları ve filmler ve müzik videoları ve video blog fotoğrafları gibi farklı türden çok çeşitli içeriği paylaşmanın bir yolunu sunar. Bu içeriğin çoğu, o içeriğin yaşa uygunluğu hakkında atanmış içerik derecelendirmelerine sahip değildir. Bir kısmı olabilir.

Yaşa Göre Derecelendirmeli İçerik Etiketleri

Google’dan alınan bir patent, içeriğe erişimi yönetmek için içerik bilgilerini nasıl kullanabileceğini anlatıyor. Bu patentin bize söylediği gibi:

Bu nedenle, Google’ın bir arama yapan kişiye gösterebileceği her arama sonucunun, örneğin bir sinema salonundaki film derecelendirmesi gibi içeriğin gençlere yönelik izlenmeye uygunluğunu gösteren bir puan sağlayan ilişkili bir içerik etiketine sahip olduğunu hayal edin. Buna ek olarak, Arama Sonuçları, bazı içeriklerin gençlere yönelik puanlarla sıralanmasıyla, farklı yaştaki arama yapanlara yönelik olabilir. Örneğin patent, hem gençlere yönelik içerik hem de yetişkinlere yönelik içerikle seçimler sağlayabilen “mavi” terimi için yapılan bir sorguda bazı sonuçlar gösteriyor.

Farklı sonuçların farklı puanlara sahip içerik etiketleri olabilir.

Bu Gençlik Odaklı İçerik Puanları patenti şu adreste bulunabilir:

Gençlere yönelik içerik arama sonuçlarının puanlarını seçerek değiştirme
Mucitler: Jonathan Frankle, William Chambers, Charles Thomas Curry ve Eileen Margaret Peters Long
Vekil: Google LLC (Mountain View, CA)
ABD Patenti: 10.671.616
Verildi: 2 Haziran 2020
Dosyalandı: 22 Şubat 2015

Tavsiye Edilen:  Satış ve Pazarlama Uyumluluğunu İyileştirme: Pazarlama ve Satış SLA'sı

Soyut

Gençlere Yönelik İçerik Puanları

Arama sonuçları, arama motoru tarafından atanan bir puana göre kısmen sıralanabilir. Bu yeni bir şey değil ve patent, sayfaların içerik puanları hakkında bize daha fazla bilgi verdiği için bunu bize işaret ediyor:

Bu patent, şu içerik puanını değiştirmeyi amaçlamaktadır:

Film derecelendirmelerinde olduğu gibi, içeriğe uygunluğu belirten etiketler verilebilir:

Patent bizim için bu derecelendirmeleri tanımlar.

“Y” dereceli (ör. gençlere yönelik) ve “G” dereceli (ör. genel izleyici) içeriğin her ikisi de çocuklar için güvenli kabul edilir. Yine de, bu güvenlik etiketi tek başına bize bunun çocuklar için çekici veya ilginç olacağını söylemez.

Sonuçları Gençlere Yönelik İçerik Sonuçlarıyla Sınırlandırma

Patent, bize “içerik etiketlerine dayalı arama sonuçlarını basitçe kısıtlayan genç odaklı içerik aramaları sağlamanın dezavantajlı.

Daha sonra patent, “y” olarak derecelendirilen içeriğin 8 yaşın altındaki çocuklar için uygun içerik gösterebileceğini ancak daha büyük çocuklara hitap etmeyebileceğini belirtiyor. Ve genel kitle için “G” olarak derecelendirilen içerik, daha büyük çocuklara hitap edebilir ancak daha küçük çocuklara ilgi duymayabilir.

Ayrıca, Web’de “Y” dereceli içerikten çok daha fazla “G” dereceli içerik olma eğilimindedir. Ve “genç izleyicilere yönelik içerik, arama sonuçlarında büyük ölçüde temsil edilmiyor” çünkü gençlere yönelik içerik, arama motorları tarafından genellikle genel izleyici içeriği kadar yüksek puan almıyor.

Patent, daha genç izleyiciler için güvenli içerik sağlamayı ve arama sonuçlarını daha geniş bir çocuk tabanı (örneğin, 2-12 yaş) için ilginç olacak şekilde iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Arama motoru sistemi, hem gençlere yönelik içeriği hem de genel izleyici içeriğini döndüren ortak bir arama gibi belirli etiket türleriyle ilişkili içeriği bulmak için aramayı kısıtlayabilir. Veya arama motoru, arama sorgusuna dayalı olarak iki ayrı arama gerçekleştirebilir: yalnızca gençlere yönelik içerikle yapılan ilk arama ve genel kitle içeriğiyle sınırlı olan ikinci arama sonuçları grubu. Her iki yaklaşım da içerik etiketleriyle sonuç verir; gençlere yönelik bir içerik etiketi (ör. “Y” olarak derecelendirilen içerik, Y grubu ile gösterilir) ve bir genel izleyici içerik etiketi (örn. “Y” ile derecelendirilen içerik, G grubu ile gösterilir).

Tavsiye Edilen:  500 Atlassian Bir Hafta Boyunca Uzaktan Çalıştı - İşte Öğrendiklerimiz

Arama motoru, bu sonuçları aldıktan sonra bazı sonuçların gençlere yönelik içerik puanlarını mı yoksa genel içerik puanlarını mı artıracağına karar verir.

Bu, tüm içeriğin daha genç bir hedef kitle için uygun olması gerektiği anlamına gelir, ancak sonuçların karışımı daha çok daha genç bir kitleye veya daha yaşlı bir kitleye yönelik olabilir.

Gençlere Yönelik İçerik İçin Diğer Kriterler

Patent bize, içeriğin Gençlere Yönelik olup olmadığını belirlemek için sorguya bağlı faktörü hesaplamak için başka kriterlerin de kullanılabileceğini söylüyor:

  1. Çocuklara Atıflar – Çocuklara doğrudan göndermeler içeren çok sayıda içeriğe daha büyük bir destek uygulanabilir. Örneğin, boost modülü, “çocuklar”, “çocuklar”, “gençler” gibi gençlere yönelik anahtar kelimeler içeren ilişkili meta verilere (örn. içerik veritabanında saklanan) sahip arama sonuçları için farklı bir puan oluşturabilir.
  2. Videolardaki Çocukların Benzerlikleri – Video içeriğindeki çocukların benzerliklerini belirlemek için içerik üzerinde (örn. içerik sunucusu tarafından) video işleme gerçekleştirilebilir ve ilgili meta verileri çok fazla belirtmek için güncelleyebilir.
  3. Açıklamalar – İçerikle ilişkili meta veriler/açıklamalar, bir veya daha fazla istemci cihazının kullanıcıları tarafından düzenlenebilir/eklenebilir ve açıklamalar, kitle kaynaklı bir incelemeye göre değiştirilmiş olabilir. Bu gibi durumlarda, bir yorumcu örneğin “çocuklar için harika bir video” şeklinde bir ifade eklemiş olabilir.
  4. Çocuklar için Anahtar Kelimeler – İçerik tarama modülü, bu tür verilerdeki gençlere yönelik anahtar kelimeleri belirleyebilir ve boost modülü, ilişkili içeriğin bir puanını buna göre değiştirebilir. Bazı uygulamalarda, bir artırma, bir arama sonucuyla ilişkili meta verilerde/açıklamada gençlere yönelik bir anahtar kelimenin birçok kez görünmesinin bir işlevi olabilir.

Google için Kaç Yaşında Olmanız Gerekiyor?

Patent bize Google kullanıcılarının yaşlarını nasıl belirleyebileceklerini söylemiyor. Bu yüzden, “Google için kaç yaşında olmanız gerekiyor?” Sorusunu Google’da arattım. ve bana şunu söyleyen daha fazla bilgi içeren bir sayfa döndürüldü:

Tavsiye Edilen:  Daha İyi İçerik Dağıtımı için Yapay Zekadan Yararlanma

O sayfadan: Çocuğunuz için bir Google Hesabı oluşturun. hakkında bilgi vererek başlıyor. FamilyLink Uygulaması

Family Link Uygulaması şu amaçlarla çalışır:

Var Family Link Uygulaması SSS bu, uygulamanın çocuklar için arama içeriğini filtreleyip filtrelemediği hakkında bir soru sorar:

Orada bize Google Arama’nın kendi yerleşik filtrelerine sahip olduğu ve ebeveynlerin arama için Family Link uygulamasında ayarlayabileceği ayarlar olduğu söylendi.

Google’da arama yapan bir çocuğunuz varsa, bu Family Link Uygulamasını ve içindeki arama ayarlarını tanımak için zaman ayırmaya değer gibi görünüyor.

Bill Slawski hakkında

26 yılı aşkın SEO deneyimi ve Hukuk Doktoru Derecesi ile Bill Slawski, Google’ın SEO ile ilgili patentleri konusunda en önde gelen uzmandır. Patent Keşfi, SEO hakkında yeni bilgiler bulmanın en hızlı ve en ayrıntılı yollarından biridir. Bill, önde gelen bir arama motoru optimizasyonu blogu olan SEO by the Sea’nin Editörüdür ve burada 1.300’den fazla gönderinin yazarıdır. Bill’in deneyimi, Fortune 500 markalarını ve dünyanın en büyük web sitelerinden bazılarını içerir. Bill, Moz, Search Engine Land ve Search Engine Journal için katkıda bulunan bir yazardır. 2014-2021’de arama motoru algoritmaları, evrensel ve harmanlanmış arama, aramada kişiselleştirme, arama ve sosyal ve yinelenen içerik sorunları, yapılandırılmış veri ve şema gibi konularda sektör lideri uluslararası konferanslarda konuşma yaptı.