Google’ın ‘Faydalı İçerik’ Algoritması: Bilmeniz gereken her şey

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Google’ın ‘Faydalı İçerik’ Algoritması: Bilmeniz gereken her şey

Bugün kendi kendine yeterlilik çağında yaşıyoruz. Dijitalleşmenin başlangıcı dünyayı küçülttü; insanlar arama motorlarını kullanarak dünyanın her yerinden yeni şeyler öğrenebilirler. Ancak, yüksek kaliteli içeriğe öncelik vermek için Google’ın dinamik yükseltmelerle geldiğini akılda tutmak önemlidir. Bu blogda, Google tarafından önerilen, faydalı içerik güncellemesi adı verilen site çapında bir algoritma güncellemesini tartışacağız.

Daha fazla ilerlemeden önce, iki tür içeriğin Google’da sıralandığını unutmayın. Birincisi, okuyucuların gereksinimlerini karşılayan bilgilendirici içeriktir. İkincisi, arama motorunda sıralanmak için özel olarak yazılan içeriktir. Güncelleme, öncelikle SEO için yazılan içeriğin değerini düşürmeyi ve insanlar için yazılan içeriği artırmayı amaçlıyor.

Bu yeni algoritmanın önemli bir özelliği, belirli sayfaları hedeflemek için tasarlanan ürün inceleme güncellemesinden farklı olarak bu güncellemenin site genelinde olmasıdır. Basit bir ifadeyle, bu, tek seferde tüm sayfaları etkileyebileceği anlamına gelir.

Ek olarak, bu yeni özelliğin yanı sıra Google, web sayfalarını sıralamak için yeni bir sinyal de sunmuştur. Bu, araştırmacılara yardımcı olmayan toplu miktarda içerik yayınlayan siteleri olumsuz yönde etkileyecektir. Bu konuyu daha derinlemesine incelemek için, bu yararlı içerik güncellemesinin diğer bazı özelliklerinden bahsettik:

 • Bu güncellemeden yalnızca İngilizce aramalar etkilenecektir.
 • Bu güncelleme birkaç siteye duyarlıdır, bu da bazı web sitelerinin diğerlerinden daha fazla darbe alması gerektiği anlamına gelir.
 • İnsanlara öncelik veren veya yüksek kaliteli içerik, çok sayıda düşük kaliteli veya yararsız içeriğe sahip web sitelerinde yayınlansa bile sıralamada yer alacaktır.
 • Bu güncellemenin manuel bir işlemle eşdeğer olmadığını hatırlamak zorunludur. Akıllıca tasarlanmış bir makine öğrenimi modeli, tüm süreci otomatikleştirir.

Yararlı İçerik Güncellemesi: Kimler Etkilenecek?

Bu güncelleme belirli bir grubu hedeflemese de Google, en çok etkilenecek belirli içerik türleri olduğundan bahsetmiştir. Bu grubun birçok örneğinden bazıları çevrimiçi eğitim materyalleri, teknik içerik, eğlence, sanat, alışveriş ve daha fazlasıdır.

Tavsiye Edilen:  Etkili İçerik Dağıtımı için Sosyal Medyadan Yararlanma

Ama neden sadece bu tür içerikler? Bu alanların altındaki içeriğin daha çok arama motorlarında sıralama için küratörlüğünü yaptığı fark edilmiştir. Şimdi, birincil soruyu ele alalım: siteler nasıl önce insan içeriği oluşturabilir? Google, organik içerik yazmakla ilgili bir sürü soru paylaştı. Bir göz atın:

 • Siteniz veya işletmeniz için, size doğrudan yaklaşırlarsa içeriği faydalı bulabilecek, amaçlanan veya mevcut bir hedef kitleniz var mı?
 • İçeriğinizi inceledikten sonra, izleyici konu hakkında bir şeyler öğrendiğini hissedecek mi?
 • İçerik, hedef kitleye tatmin edici bir deneyim sunacak mı?
 • Ürün incelemeleri ve temel güncellemeler için Google’ın rehberliğini takip ediyor musunuz?
 • Web sitenizin bir odağı veya birincil amacı var mı?
 • İçeriğiniz, bilgi derinliğini ve ilk elden uzmanlığı gösteriyor mu? Örneğin uzmanlık, ürün veya hizmetin fiilen kullanılmasından elde edilir.

Buna ek olarak, Google, arama motorunun ilk içeriğinden kaçınmak için bazı sorular da ortaya koydu. Anlamanız için bunları aşağıda sıraladık:

 • İçerik, arama motorlarından hedef kitleyi çekmek için mi tasarlandı?
 • Birden çok konuda içerik üretmek için otomasyon araçlarını mı kullanıyorsunuz?
 • Bazılarının arama sonuçlarında sıralanacağını umarak çeşitli konularda içerik mi oluşturuyorsunuz?
 • Orijinal veya özgün bir değer katmadan diğer insanların fikirlerini körü körüne özetliyor musunuz?
 • İçeriğinizi okuduktan sonra, okuyucuların aradıkları bilgilere ulaşmak için tekrar arama yapmaları gerekiyor mu?
 • Google’ın tercih ettiğini düşündüğünüz için belirli bir kelime sayısını mı takip ediyorsunuz?
 • Sadece arama trafiği oluşturmak için niş bir konu üzerine mi yazıyorsunuz?
 • İçeriğiniz, henüz onaylanmamış olsa bile bir filmin, ürünün veya TV şovunun çıkış tarihi gibi sabit bir yanıtı olmayan bir soruyu mu ele alıyor?

Geleceğe Adım: Şimdi Ne Olacak?

Bu algoritma otomatik olarak çalışacağı için sınıflandırıcılar ve puanlar sürekli güncellenecektir. Ancak, bir web sitesi bu içerik güncellemesinden etkilenirse, sitenin yavaş yavaş eski durumuna gelmesi aylar alabilir. Peki bu iyileşme nasıl oluyor?

Tavsiye Edilen:  İşletmenizi Tanıtmak İçin Bir Podcast Başlatmanız İçin 10 Neden

Zamanla, sitenin arama motorlarında iyi performans göstermesi için birincil nedenle içerik yayınlamayı durdurduğunu kanıtlaması gerekir. Başka bir deyişle, web sitelerinin geçmesi gereken bir tür doğrulama veya bekleme süresi olacaktır. Site, bu süre boyunca insanlara faydalı içerik sağladığını göstermelidir.

Bu Google güncellemesi, SEO’ların içeriği düzenlerken müşterilere tavsiye verme şekillerinde bir değişim katalizörü olarak algılayabilecekleri önemli bir değişiklik olacaktır. Bu güncellemenin daha büyük etkisini tahmin etmek için henüz çok erken olsa da, analizlerinizi gözlemlediğinizden ve içerik stratejinizi yardımcı içerik algoritmasına göre yeniden değerlendirdiğinizden emin olun.

AdLift’te, müşterilerimize yatırım getirisini artıran uzman ve bireyselleştirilmiş dijital çözümler sunuyoruz. İçeriğin dijital dünyadaki etkisini ve önemini anlıyoruz. Böylece içeriklerimizin iyi düşünülmüş, hedef odaklı ve önce insana hitap eden olmasını sağlıyoruz. Satış, pazarlama, yönetim, görüntülü reklamcılık ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli geçmişimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bugün web sitemizi keşfedin.