Google’ın Yapay Zeka Destekli Arama Yeniliklerini Keşfetmek

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Google’ın Yapay Zeka Destekli Arama Yeniliklerini Keşfetmek

Transkripsiyon

Merhaba, ben Go Fish Digital’den Chris Long. Ve bugün, Google’ın arama motorunda kullanıma sunulan üç AI güncellemesinden bahsedeceğiz. İlki ve en önemlisi, “Üretken Yapay Zeka” dedikleri şey. Google bunu Google I/O konferansında başlattı ve gösterdikleri şey, bir kullanıcı belirli bir sorgu yaptığında, yapay zeka destekli bir anlık görüntünün gerçekten arama sonuçlarında görünebileceği.

Burada bir örneğini gösteriyorlar. “Yokuşlu 5 millik işe gidip gelme için iyi bir bisiklet” aradılar ve burada, büyük bir dil modelinden yanıt alan, yapay zeka tarafından oluşturulmuş anlık görüntüyü görüyorsunuz. Web sitesi sahiplerini, bu tür sorgular kullanıma sunuldukça gerçekten dikkat etmeye teşvik ediyoruz. Tıklama oranınızı nasıl etkiler? Google başka hangi sorgu türlerini önerir? Ve bu sorguların herhangi bir arama sonucunu nasıl etkilediğine gerçekten bir göz atın.

Şimdi, Google’ın bu yapay zeka destekli anlık görüntülerde Generative AI için siteleri gerçekte nasıl ilişkilendirdiği hakkında konuşalım. Bu örnekte, Google’ın atıfta bulunduğu üç farklı web sitesi olduğunu görebilirsiniz. Web sitesi sahipleri için Google’ın çektiği farklı unsurları dikkate almak gerçekten önemli olacak. Bunların çok resim ağırlıklı olduğunu görebilirsiniz, bu nedenle Google’ın yeterince rahat hissetmesi için yüksek kaliteli bir resim bir gereklilik olabilir. bunu bu daha görsel ağırlıklı sonuç türünde gösteriyor. Ayrıca, belirli bir metin buraya çekilir.

Web sitesi sahipleri, başlık etiketinden mi yoksa H1’den mi alındığını ve orijinal sorguya nasıl bağlandığını analiz etmek isteyeceklerdir. Üretken yapay zeka yanıtlarıyla yanıt veren sorguları belirleyebilirsek, sitenizin bu yapay zeka destekli anlık görüntülerde görünme yeteneğini en üst düzeye çıkarmak için geri dönüp başlıklar ve H1’ler gibi şeylerin iyi optimize edildiğinden emin olabiliriz.

Tavsiye Edilen:  Google'ın Verilerine Dayalı Olarak Kendi Bağlantı Profilinizi Oluşturma

Bahsetmek istediğimiz son özelliğin adı Perspektifler. Bu, Google’ın daha fazla insan merkezli içeriği doğrudan arama deneyimine getirme girişimidir. Burada Perspektiflerin eylem halindeki bir örneğini görebilirsiniz. Haritalar veya Görsellere benzer şekilde, belirli bir sorgu için tıklayabileceğiniz ayrı bir sekme olarak görünür. Perspectives’te kısa biçimli videolar, Reddit ve Quora’dan sosyal gönderiler ve diğer görselleri bulabilirsiniz.

Bu, Google’ın platformlarını ChatGPT gibi daha insancıl bir deneyime sahip olmayan araçlardan ayırma yöntemi gibi görünüyor. YouTube Shorts gibi platformları vurgulayarak TikTok gibi oyuncuların pazar payını kısmak için de bir oyun olabilir.

Web sitesi sahiplerinin burada bekle ve gör yaklaşımını benimsemelerini öneririz. Desteklenecek veriler var mı veya bunu ölçmenize ve gerçekten kaç kullanıcının bu özellikle etkileşimde bulunduğunu görmenize yardımcı olacak veriler Search Console’a geliyor mu? Ardından, verilere dayalı bir karar verebilir ve Perspektifler sekmesinde görünür olma şansımızı en üst düzeye çıkarmak için YouTube Shorts stratejimizi mi yoksa sosyal stratejimizi mi oluşturmamız gerektiğini söyleyebilirsiniz?

Chris Long Hakkında

Chris Long, Go Fish Digital’de Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısıdır. 9 yılı aşkın deneyimiyle Chris, Google’ın algoritması ve web teknolojisine ilişkin derin bir anlayışla müşterilerin organik trafiği iyileştirmelerine yardımcı olmak için benzersiz sorunlar ve gelişmiş arama durumları üzerinde çalışır. Chris, GEICO, Adobe ve The New York Times gibi müşteriler için arama stratejileri konusunda tavsiyelerde bulundu. Moz, Search Engine Land ve Search Engine Journal’a katkıda bulunmaktadır. Ayrıca SMX East ve BrightonSEO gibi endüstri konferanslarında konuşmacıdır.