Google’ın Yararlı İçerik Güncellemesi: Nasıl Hazırlanabilirsiniz?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Google’ın Yararlı İçerik Güncellemesi: Nasıl Hazırlanabilirsiniz?

“Faydalı İçerik Güncellemesi” bir Google’dan algoritma güncellemesi kullanıcılara tatmin edici bir deneyim sunan içeriğin ödüllendirilmesine yardımcı olur. “Faydalı İçerik Güncellemesi”, çok fazla makalenin “yararsız” olduğu düşünülürse tüm içeriğin görünürlüğünü zedeleyebilecek site çapında bir sinyaldir. 25 Ağustos 2022’de kullanıma sunulmaya başlandı ve 9 Eylül 2022’de tamamlandı.

SEO’ların ve web sitelerinin bu güncellemeye daha iyi hazırlanmalarına yardımcı olmak için, SEO’ların ve site sahiplerinin Faydalı İçerik Güncellemesinde daha iyi gezinmesine yardımcı olabilecek bazı yönergeler oluşturmaya karar verdik. Lütfen bunların yalnızca tahminler. Güncelleme dağıtılmaya devam ettikçe, bunun ne tür siteleri etkilediği ve hangi stratejilerin en iyi şekilde çalıştığı hakkında daha fazla bilgi olacak.

1. Açıkça Ölçeklenmiş İçerik Stratejilerinden Kaçının

Google ile içerik oluşturucular arasındaki en büyük savaşlardan biri, ölçeklendirilmiş içeriktir. İçerik oluşturucular için, varlıklarınızın oluşturulmasını doğal olarak ölçeklendirmenin yollarını düşünmek çok mantıklı. Daha fazla içerik, daha fazla dizine eklenebilir varlık anlamına gelir. Bu da organik trafik ve nihayetinde dönüşümler için daha fazla fırsat yaratabilir.

Ancak, ölçeklendirilmiş içerik fikri, Google’ın ürünü için büyük bir tehdittir. En üst sıradaki sonuçların, bir tür yapay zeka tarafından oluşturulmuş, yüksek otorite alanlarından kötü yazılmış makaleler olduğunu hayal edin. İçerik, kullanıcının amacına ulaşmasına yardımcı olmayabilir, ancak sitenin otoritesi, sayfanın arama sonuçlarında dimdik durmasına yardımcı oldu. Sonuç, Google aramada kötü bir kullanıcı deneyimi olacaktır ve zaman içinde arama yapanların diğer platformlara geçme riski olabilir.

Çoğu kişi buna yapay zeka tarafından yazılan bilgilendirici makaleler bağlamında baksa da, bu güncellemeden etkilenebilecek başka ölçekli içerik uygulamaları da olduğunu düşünüyorum. E-ticaret alanında, birçok güçlü etki alanının kullandığı bir strateji, dahili arama sayfalarının dizine eklenmesine izin vermektir. Bed Bath and Beyond, yalnızca bu stratejiden milyonlarca oturum ve muhtemelen çok sayıda satış elde etti.

Ancak, bu sayfalar her zaman kullanıcılar için en yararlı sayfalar değildir.

Ürün kategorizasyonuna bağlı olarak, bu arama sayfaları sıklıkla asıl konuyla alakalı olmayan ürünler getirir. Örneğin, “duş perdesi çubukları” için Yatak Banyosu ve Ötesi sayfa sıralamasında, son kullanıcıya yardımcı olmayacak birçok duş kancası ürünü bulunmaktadır.

Bu güncellemenin duyurulması ile Google’ın ölçeklendirilmiş içerik stratejileri kullanan sitelere bir uyarı ateşi açtığına inanıyorum. Sırasında onlar otomatik olarak oluşturulmuş içeriğin yönergelerine aykırıbu algoritma güncellemesi bu mesajı ikiye katlar.

İçerik stratejilerini çok fazla ölçeklendirmekten uzak durmanızı tavsiye ederim. Yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir tür içerik kullanıyorsanız, bunu ilk taslak olarak kullanmanızı ve kendi bakış açılarının ve içgörülerinin eklendiğinden emin olmak için uzmanlarınızın içeriği gözden geçirip yeniden yazmalarını öneririm. Bunlar, içeriğinizin iyi performans göstermesine yardımcı olacak benzersiz noktalardır.

2. İçeriğinizi Temel Değer Teklifinize Uygun Tutun

SEO’nun son on yılda gördüğü büyüme olağanüstü oldu. Bu kadar uzun süredir sektördeyseniz, SEO’nun kıdemli pazarlamacılar tarafından daha fazla benimsendiğini inkar etmek mümkün değil. Bu, ajansların, daha büyük şirket içi ekiplerin ve daha fazla pazarlamacının uygun bir kariyer yolu olarak aramayı seçmesiyle sonuçlandı.

Tavsiye Edilen:  Satışları Dönüştüren ve Artıran İçerik Nasıl Oluşturulur?

Bu süre zarfında şirketler, kendi sektörlerinde büyük pazar payı fırsatlarını kaçırdıklarını fark ettiler. Sonuç olarak, bu boşlukları doldurmak için ekipler oluşturdular, stratejiler oluşturdular ve yeni içerikler oluşturdular. Genel olarak konuşursak, daha rekabetçi içerik Google’a aramada sunmak için daha fazla seçenek sunarak ürünlerinin kalitesini artırdığından, bu Google için net bir pozitif oldu.

Ancak bu yatırımların olumsuz bir sonucu ortaya çıktı. Daha büyük, daha yerleşik sitelerin genellikle daha kolay bir zaman sıralamasına sahip olduğu bir sır değil. Şirketler, zamanla bir yerlerde sitelerinin ne kadar güçlü varlıklar olduğunu fark ettiler. Bu, şirketlerin yalnızca yakın sektörlerindeki boşlukları doldurmasına değil, aynı zamanda en başta hiçbir zaman ait olmadıkları yeni pazarlara girmesine neden oldu.

Örneğin, CNET öncelikle bir teknoloji haber sitesidir. Ancak, tüm bir alt etki alanı oluşturdular (kuponlar.cnet.com) yalnızca kupon anlaşmalarını toplamaya adanmıştır. Şu anda bu site, “gelişmiş otomatik kuponlar” gibi birçok kupon terimi için olağanüstü iyi performans gösteriyor.

Kupon dünyasına yapılan bu baskın, onlara sadece iki yıl içinde her ay ek 2,6 milyon organik oturum kazandırdı.

Burada güçlü bir etki alanının muazzam gücünü iş başında görebilirsiniz. Konuyla alakalı bir siteye sahip olmamalarına rağmen çok kısa bir süre içinde büyük miktarda trafik toplamayı başardılar.

Google’ın bu güçten daha da uzaklaşmaya çalıştığına inanıyorum. Bu, sorularından birinde bile çağrılıyor

“”.

Web siteleri, niş veya temel değer önermeleriyle doğrudan alakalı olmayan sorgularda sıralanıyorsa, bu güncelleme sırasında daha fazla risk altında olabilirler.

Geçmiş güncellemeler sırasında, Google’ın bu tür davranışları azaltmak için adımlar attığını bile gördük. Entrepreneur.com, geleneksel olarak işletme ve yönetim hakkında yazılar yazan bir dergi ve web sitesidir. Ancak, bir noktada oluşturdular sitelerinin franchise bölümü farklı endüstri kategorilerindeki en iyi franchise’ları bir araya toplar. Bayiliklerin işle ilgili olduğu iddia edilebilirken, bu en iyi ihtimalle gevşek bir bağdır.

Yavaş ama emin adımlarla, bu bölümün organik trafik açısından daha alakalı topikal otoriteler lehine kademeli olarak düştüğünü gördük.

Google’ın yeni “Yararlı İçerik Güncellemesi” aynı trendin devamı niteliğinde olabilir. Konuyla alakalı siteleri ödüllendirmek ve çok sayıda bitişik pazara dalmış potansiyel olarak zarar verici siteler. İşletmenizin temel değer önerisinin dışında bir içeriğiniz varsa, zaman içinde sıralamalarda nasıl performans gösterdiğini görmek için çok yakından izlemenizi tavsiye ederim.

3. Bilgi Kazanım Puanları Kavramından Yararlanın

Arama Sonuçlarını Bilgi Kazanım Puanlarına Göre Sıralama

Merhum Bill Slawski tarafından analiz edilen en sevdiğim patentlerden biri, bilgi kazanımı puanları kavramıdır. Bu makalede Bill, Google’ın dizine eklenen yeni makalelerde net yeni içeriği nasıl aradığından bahsediyor:

Tavsiye Edilen:  Müşterilerin Tekrar Satın Almasını Sağlayacak 7 Akıllı E-posta Kampanyası

Bu patentte Google, birden çok belgede benzer bilgileri nasıl aradıklarından ve kullanıcının muhtemelen daha önce görmemiş olduğu içeriği sağlayan potansiyel olarak ödül belgelerinden bahsediyor.

Bu nedenle, içeriğinizi daha “yararlı” hale getirmenin yollarından birinin, bu kavramı kendi içeriğinizde kullanmak olduğu mantıklıdır. Hakkında yazılmamış bakış açılarını nereye ekleyebilirsiniz? Çekebileceğiniz benzersiz veriler var mı? SERP’de başka hiçbir sonucun sahip olmadığı özel resimleriniz ve ekran görüntüleriniz var mı?

Bunu gerçekten iyi yapan bir site, Serious Eats. “En İyi Dökme Demir Tava” makalelerinde, tüm ürünlerini ısıttılar ve tava kenarlarındaki ve ortasındaki sıcaklık hakkında özel veriler topladılar. Daha sonra, SERP’de başka hiç kimsenin sahip olmadığı bir görüntü parçası vermek için hepsini grafik haline getirdiler.

Bu kavramı anlamak, kendi içerik stratejinizi daha iyi bilgilendirmenize yardımcı olabilir. İçerik yazarken, daha önce söylenmiş olanları yeniden yazmayın, bunun “faydasız” olarak etiketlenmesi olasıdır. Bunun yerine, içeriğinizi daha önce yazılmamış olan bakış açılarını, varlıkları, verileri ve diğer yolları belirleyin.

4. Mevcut Yararsız İçeriği Budayın

Google’ın Yararlı İçerik Güncellemesi, alanınızın kullanıcılar için çok fazla “yardımcı olmayan” içeriğe sahip olup olmadığını değerlendiren, site çapında bir sinyal olacaktır. Eğer öyleyse, bu, gerçekten yararlı olan makalelerinizin organik görünürlüğünün bile zarar gördüğü anlamına gelebilir. Bu güncellemeye hazırlanmanın en etkili yollarından birinin, bu sınıflandırmaya giren tüm içeriği kaldırmaya başlamak olduğu açıktır.

Zayıf veya yararsız içeriği belirlemeye başlamanıza yardımcı olabilecek bir yöntem:

 1. çığlık atan kurbağa
 2. Google Analytics API’sine ve seçtiğiniz geri bağlantı API’sine (Moz/Ahrefs) bağlanın. Bu, Yapılandırma > API Erişimi’ndedir
 3. Örümcek modunu kullanarak sitenizi tarayın. Gerekirse, belirli bir dizine göre filtreleyin
 4. Tarama tamamlandığında Dahili > Tümü’ne gidin ve verileri dışa aktarın
 5. Sayfanı temizle. Resimleri/JS/CSS’yi kaldırın ve yalnızca “Adres”, “Kelime Sayısı” sütunlarını ve trafik ve geri bağlantı verilerinizi saklayın
 6. “Kelime Sayısı”na göre artan düzende sırala
 7. Artık aşağıdaki ölçütleri karşılayan URL’leri bulmak için bu listeyi inceleyebilirsiniz:
  1. Düşük kelime sayısı
  2. Düşük trafik
  3. Düşük bağlantı metrikleri
  4. Düşük gelir
 8. Bu sayfaları manuel olarak inceleyin ve son kullanıcılar için faydalı olup olmayacağını belirleyin. Değilse, sayfayı sitenizden kaldırın.

Şimdi bu süreç için birkaç husus var:

 1. Kelime sayısının az olması içeriğin yararlı olmadığı anlamına gelmez. Ancak, bunu daha olası hale getirir.
 2. Mümkünse içeriği silmek yerine yayından kaldırın. Bu şekilde, isterseniz daha sonra her zaman geri yükleyebilirsiniz.
 3. Ayrıca, konuyla ilgili görünmeyen içeriği de arayın.

İçerik budama, SEO’ların sıralamaları iyileştirmek için sitelerindeki alakasız makalelerden kurtulmak için uzun süredir kullandıkları bir yoldur. Geçmişte müşteriler için bu stratejiyi kullanırken başarı gördük. Bu, “yararlı” olarak değerlendirilen daha fazla sayıda makaleye sahip olmak için sitenizi iyi bir konuma getirmenin mükemmel bir yolu olabilir.

5. Ürün İnceleme İçeriğine Güven Sinyalleri Ekleyin

Google ve içerik oluşturucular arasında devam eden bir başka savaş, satış ortağı sitelerinin alanında yaşandı. Genellikle bunlar, içerik stratejisi olarak ürün incelemelerini kullanan web siteleridir. Bir içerik oluşturucu, farklı ürünleri belirli bir kategori altında listeleyen bir inceleme (2022’nin En İyi Kahve Makineleri) yazar. İçerik oluşturucu daha sonra, bu makalenin Amazon gibi üçüncü taraf bir siteye atıfta bulunduğu satış miktarına dayalı olarak bir komisyon kazanır. Geleneksel olarak, bağlı siteler için model, içerik oluşturucunun bir niş etrafında içerik yazması, “en iyi” anahtar kelimeler için optimizasyon yapması ve bu üçüncü taraf perakendecilere organik trafik oluşturmaya çalışması olmuştur.

Tavsiye Edilen:  SEO Rakip Analizine Bir Yaklaşım

Basitçe söylemek gerekirse, Google hala bağlı sitelere güvenmiyor.

Bağlı siteler, trafik yönlendirmelerinden kazandıkları komisyonlar tarafından doğal olarak teşvik edilir. Bu, “tavsiye ettikleri” ürünlerin kazançlarını en üst düzeye çıkarmak için yüksek bir AOV’ye sahip olma ihtimalinin çok daha yüksek olduğu anlamına gelir. Ayrıca, bu pasif bir gelir stratejisi olduğundan, kaç yazarın bu alanda gerçek bir uzmanlığa sahip olduğu ve hatta ürünleri fiziksel olarak ele aldığı şüphelidir.

Bu, Google’ın arama ürününü bir kez daha riske atıyor. Yazar hangi ürünün inceleneceği konusunda tavsiye veriyor olsa da, ancak herhangi bir ürünü hiç kullanmamışsa, arama motorunun siteleri sıralaması için kesinlikle büyük bir potansiyel vardır. Bunun yerine, zaten yazılmış olan içeriği yeniden kullanırlar. Hatta belki içeriklerini daha kapsamlı hale getiriyorlar ama sohbete yeni bir şey katmıyorlar.

Geçtiğimiz birkaç yılda, Google’ın Nisan 2021 ve Temmuz 2022’de birden çok “Ürün İncelemesi” güncellemesi uyguladığını gördük. kapsamlı rehberlik Bu güncellemeler sırasında web sitelerinin kendilerini nasıl iyi bir konuma getirebilecekleri. Bunlar çoğunlukla, özel öğeler kullanarak, ürün verilerini kullanarak ve belirli ürünlerin artılarını/eksilerini açıklayarak ürünü gerçekten kullandığınızı Google’a göstermeye yönelik önerileri içerir.

“Faydalı İçerik Güncellemesi”, Google’ın satış ortağı sitelerine yönelik baskısının bir devamı olabilir. Hatta Google, sorularından birinde ““ doğrudan buna atıfta bulunur. Bağlı siteler, zaten var olan ve bu güncelleme sırasında daha yüksek risk altında olabilecek bilgileri yeniden kullanma konusunda kötü bir üne sahiptir.

Chris Long Hakkında

Chris Long, Go Fish Digital’de Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısıdır. 9 yılı aşkın deneyimiyle Chris, Google’ın algoritması ve web teknolojisine ilişkin derin bir anlayışla müşterilerin organik trafiği iyileştirmelerine yardımcı olmak için benzersiz sorunlar ve gelişmiş arama durumları üzerinde çalışır. Chris, GEICO, Adobe ve The New York Times gibi müşteriler için arama stratejileri konusunda tavsiyelerde bulundu. Moz, Search Engine Land ve Search Engine Journal’a katkıda bulunmaktadır. Ayrıca SMX East ve BrightonSEO gibi endüstri konferanslarında konuşmacıdır.