Görsel SEO: Görselleri Optimize Etmek İçin En İyi 5 Uygulama

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Görsel SEO: Görselleri Optimize Etmek İçin En İyi 5 Uygulama

Görsel SEO Nedir?

Görsel SEO, arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP’ler) görünürlüklerini ve sıralamalarını iyileştirmek için web sitenizdeki fotoğrafları arama motoru tarayıcıları için optimize etme uygulamasıdır. Görsel SEO, arama motorlarının görselin bağlamını ve sayfanın içeriğiyle ilişkisini anlamasına yardımcı olmak için dosya boyutu, alt etiketleri ve diğer meta veriler dahil olmak üzere bir görselin çeşitli öğelerini optimize etmeyi içerir.

Görsel SEO Neden Önemlidir?

Resimlerin sitenizin içeriğinin estetik bileşenini geliştirmeye yardımcı olabileceğini herkes bilir, ancak sitenizin SEO’su için de son derece değerlidirler. İnsanlar Google gibi arama motorları aracılığıyla çevrimiçi olarak bilgi veya ürün aradıklarında, arama sorgularıyla eşleşen alakalı resimleri bulmak için genellikle görsel aramayı kullanırlar. Görsel SEO, e-ticaret veya içerik pazarlama web siteleri gibi ağırlıklı olarak görsel içeriğe dayanan web siteleri için özellikle önemlidir.

Optimize Edilmiş Görsel SEO’nun Faydaları Nelerdir?

Web sitenizin görsellerini arama motorları için optimize ettiğinizde, alakalı görsel arama sonuçlarında çıkma şansınızı artırırsınız. Görsel SEO’yu bir öncelik haline getirmek, web sitenize aşağıdaki şekillerde fayda sağlayabilir:

  • Geliştirilmiş görünürlük: Resimleri arama motorları için optimize ederek, görsel arama sonuçlarında görünme olasılığını artırabilir, web sitenizin görsel içeriğinin görünürlüğünü artırabilirsiniz.
  • Artan trafik: Resimleriniz arama sonuçlarında göründüğünde, kullanıcıların onları tıklaması ve web sitenizi ziyaret etmesi daha olasıdır, bu da trafiğin ve etkileşimin artmasına neden olabilir.
  • Gelişmiş kullanıcı deneyimi: Optimize edilmiş resimler, sayfa yükleme sürelerini yavaşlatmadan resimlerin düzgün ve hızlı bir şekilde görüntülenmesini sağlayarak genel kullanıcı deneyimini iyileştirebilir.
  • Artırılmış erişilebilirlik: Alt etiketler ve diğer meta veriler, web’de gezinmek için ekran okuyuculara güvenen görme engelli kullanıcılar için görüntüleri daha erişilebilir hale getirebilir.
  • Rekabet avantajı: Web sitenizin resimleri SEO için optimize edilmişse, resim optimizasyonuna bu kadar çaba harcamamış diğer web sitelerine göre rekabet avantajınız olabilir.
Tavsiye Edilen:  Web Sitesinin Zamanı, Günü ve Tarihi göstermesi için Ücretsiz Saat Widget'ı – Showeblogin

Görsel SEO’yu Geliştirmek İçin En İyi 5 Uygulama

Artık görsel SEO’ya öncelik vermenin neden bu kadar önemli olduğunu bildiğinize göre, bunu uygulamaya koymanın zamanı geldi. Aşağıda görüntü SEO’nuzu geliştirmek için 5 ipucu ekledik.

1. İçeriğinizi geliştiren benzersiz ve alakalı görseller kullanın

Sitenize eklenen tüm resimler, içeriğinizi yükseltecek amaca uygun bir şekilde yapılmalıdır. Alakasız görseller eklemek kullanıcıların kafasını karıştırmakla kalmaz, içeriği daha az anlamlı hale getirir. Sayfanıza dahil edilecek resimleri belirlerken, dahil ettiğiniz içeriğin türünün önemli olduğunu bilin.

Kullanıcı deneyimini optimize etmek için, bir kullanıcı olarak hangi resimleri görmek isteyeceğinizi düşünmek en iyisidir. Görüntünüzün kullanıcının amacına uygun olduğundan emin olmak istiyorsunuz.

Örneğin, pasta pişirmekle ilgili bir blog yazısı yazıyorsanız, blogu güçlendirmeye yardımcı olabilecek belirli fotoğraf türleri vardır. Buna dahil edilen fotoğraf türlerine bir göz atın Sinek Kuşu Kek Tarifi Southern Living’den.

Yazar, malzemeleri listelemenin yanı sıra, okuyucuların başlamadan önce neye ihtiyaç duyacaklarını görselleştirebilmeleri için bir fotoğraf da ekler.

Yazar, her adımda, okuyucuların talimatlar izlendikten sonra pastalarının nasıl görünmesi gerektiğini anlayabilmeleri için ilerleme fotoğrafları ekler.

sinek kuşu kek hamuru ile karıştırma kabı sinek kuşu kek hamuru ile doldurulmuş üç kek tavası
Blogun sonunda, nihai ürün gösterilir, böylece okuyucular nihai sonucun nasıl olması gerektiğini bilirler.

pasta standında süslenmiş sinek kuşu pastası ve yanında küçük bir kase ceviz

Ek olarak, içeriğinizde alakalı resimler varsa, kullanıcıların sayfanızda daha uzun süre kalma olasılığı daha yüksektir ve bu da hemen çıkma oranını düşürür. Arama motorları, web sitelerini sıralarken hemen çıkma oranını hesaba katar, bu nedenle alakalı resimlere sahip olmak, sıralamanızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

2. Alternatif metin ekleyerek erişilebilirliği iyileştirin

Alternatif metin, bir görüntünün HTML kodunda sağlanan kısa bir açıklamasıdır. Alternatif metin, görme engelliler veya teknik sorunlar yaşayan kişiler gibi onu göremeyebilecek kişilere bir görüntünün içeriğini açıklamak için kullanılır. Alternatif metin oluştururken akılda tutulması gereken birkaç en iyi uygulama vardır. Anahtar kelime doldurmaktan kaçınırken alternatif metninizin mümkün olduğunca doğru ve açıklayıcı olmasını istiyorsunuz. Bu görüntü için aşağıdaki örneklere bir göz atın.

Tavsiye Edilen:  2023'te Google Ads Kalite Puanını Nasıl Artırırsınız?

büyük altın sarısı ayçiçeği

Alternatif metin örneği 1: büyük çiçek

Alternatif metin örneği 2: büyük altın sarısı ayçiçeği

Gördüğünüz gibi, ikinci alternatif metin çok daha açıklayıcı ve görseli daha iyi temsil ediyor. Alt metin için “resim” veya “resim” gibi tanımlayıcılar eklemenin gerekli olmadığını da not etmek önemlidir. Genel bir kural olarak, alternatif metin yaklaşık 140 karakter veya daha az tutulmalıdır.

3. Uygun Dosya Boyutunu ve Boyutlarını Sağlamak için Görüntüleri Sıkıştırın

Resimlerin doğru boyutlandırıldığından ve çok fazla dosya alanı kaplamadığından emin olmak önemlidir, çünkü bu resimlerin daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur ve bu da genel sayfa hızını artırır. Google gibi arama motorlarının resim optimizasyonu için yönergeleri vardır. Yönergelerden biri, görüntüleme alanları için uygun boyuttaki resimlerin kullanılmasıdır. Bu yönergeleri izleyerek, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alma şansınızı artırabilirsiniz.

Görüntü sıkıştırma, görsel kalitesinden ödün vermeden bir görüntü dosyasının boyutunu küçültme işlemidir. Sitenizdeki resimlerin boyutunun 100 KB’nin altında olması en iyi uygulamadır. Web sitenize eklemek istediğiniz orijinal resimlerin boyutu 100 KB’nin üzerindeyse, bunun gibi birçok ücretsiz araç vardır. küçük png Ve optimize edilmiş bu, resimlerinizi sıkıştırmanıza yardımcı olabilir. Ek olarak, WordPress kullanıcıları, resimlerin web sitenizde uygun şekilde boyutlandırılmasını sağlayacak eklentiler yükleyebilir. Şunlar için Hubspot’un seçtiklerine göz atın: en iyi görüntü optimizasyonu eklentileri.

4. Görüntüleri mobil uyumlu hale getirin

Google’ın önce mobil tarayıcı olduğunu unutmayın, bu nedenle web sitenize eklediğiniz tüm resimlerin mobil cihazlarda kolayca görüntülenebilmesini sağlamak isteyeceksiniz. Resminizin boyutları, mobil ve masaüstü bilgisayarlardaki izleyicileri farklı şekilde etkileyecektir, bu nedenle kullandığınız herhangi bir web sitesi şablonunun resimleri otomatik olarak yeniden boyutlandıracağından emin olun. Değilse, web sitenize özel CSS kodu eklemek, cihazlarda olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlamaya yardımcı olabilir.

Tavsiye Edilen:  Çevrimiçi ve Çevrimdışı İşletmeler için POS Finansmanının Avantajları

ekranda mobil uyumlu grafik bulunan akıllı telefon

5. ImageObject yapılandırılmış verilerini ekleyin

Şema veya yapılandırılmış veri, arama motoru tarayıcılarına sitenizde bulunan içerik hakkında daha fazla bilgi vermenize yardımcı olmak için kullanabileceğiniz işaretlemedir. SSS veya organizasyon gibi yaygın şema türlerine ek olarak, resimler için Google tarafından desteklenen şema işaretlemesinden de yararlanılabilir.

ImageObject yapılandırılmış verileri, arama motorlarına bir web sayfasındaki bir resim hakkında ek bilgi sağlayan bir işaretleme türüdür. Bu tür yapılandırılmış veriler, resim URL’si, resim boyutları ve resmin yazarı veya yaratıcısı gibi bilgiler sağlar. Bu bilgi, arama motorlarının görselin bağlamını ve web sayfasının içeriğiyle ilişkisini daha iyi anlamasına yardımcı olabilir.

ImageObject yapılandırılmış verilerini bir web sayfasına dahil ederek, resimlerin Google’ın Görsel Arama gibi arama motoru sonuçlarında görüntülenme şansını artırabilirsiniz. Resim yapılı veriler eklendikten sonra, JSON-LD kodu aşağıdaki örneğimize benzer görünebilir.

imageobject şemasını gösteren yapılandırılmış veri işaretlemesi
Çözüm

Resimleri arama motorları için optimize etmek, web sitenizin görünürlüğünü ve trafiğini önemli ölçüde artırabilen SEO’nun çok önemli bir yönüdür. Görüntü SEO’sunu nasıl geliştireceğinize ilişkin bu basit ama etkili ipuçları, web sitenizi rakiplerinden ayırmanıza, daha fazla kullanıcı çekmenize ve nihayetinde çevrimiçi ortamda daha büyük başarı elde etmenize yardımcı olabilir.