Grafik Tasarım ve 20 Yıllık Trend Döngüsü

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Grafik Tasarım ve 20 Yıllık Trend Döngüsü

Yıl 2022 ve Y2K modası, dünya podyumlarından 20 yıl aradan sonra intikamıyla geri döndü. Düşük belli pantolonların dönüşü hakkında ne düşünürseniz hissedin, trend burada kalacak (en azından bir süreliğine). Ancak, “içeride” veya “dışarıda” olmaya tabi olan sadece giysiler değildir. Moda endüstrisini analiz etmek, ilk bakışta trend döngülerini anlamamıza yardımcı olabilir; ancak, bu desenler mevcut Tümü grafik tasarım da dahil olmak üzere yaratıcı disiplinler.

Neyse, Trend Döngüsü Nedir?

“Trend döngüsü” terimini daha önce hiç duymadıysanız merak etmeyin; bu, tam olarak ne söylediği anlamına gelir. Trend döngüleri en çok moda endüstrisinde belirli giyim trendlerinin yükselişini ve düşüşünü çizelgelemek için kullanılır. Bu döngüler kısa ömürlü ve niş olabilir, yalnızca bir veya iki sezona yayılabilirken, diğerleri onlarca yıl veya daha uzun sürebilir ve asla modası geçmeyen sevilen klasikler haline gelebilir.

Trend Döngülerine Ne Sebep Olur?

Genel olarak konuşursak, trendler nostalji ve beklenti güçleri arasındaki karmaşık mücadele tarafından yönlendirilir. Trend döngülerinin en yaygın uzunluğu kabaca 20 yıldır, bu da tesadüfen bir çocuğun doğması, büyümesi ve işgücüne katılması için geçen süre ile ilgilidir. Bu genç profesyoneller, nostaljinin çekici gücüyle cesaretlendirilen, erken çocukluklarının medya ortamından ilham alan işler yapmak için benzersiz bir konumdalar. Bununla birlikte, gençlik yıllarının sonlarında popüler olan trendleri reddedecek ve henüz tasarlanmamış bir geleceğe doğru ilerleyecek şekilde konumlanmışlardır.

İşte hızlı bir örnek. 2000’lerin başında, birçok Amerikalı çocuk geç saatlere kadar 90’ların durum komedisinin tekrarlarını izlemek için ortak bir kültürel deneyime sahipti. Dadı Nick at Nite’da. 20 yıl ileri sarılın ve bu çocuklar ister kendi kıyafetlerini tasarlıyor ister bu ürünleri satın alıp TikTok’ta yayınlıyor olsunlar, neyin moda olduğunu belirleyen yetişkinler haline geldiler. Bu nedenle, kalp şeklindeki el çantaları gibi ürünler şu anda bir an yaşıyor – şu anda, Fran Fine’ın gardırobundan ilham alan görünümler Dadı daha da büyük bir an yaşıyorlar.

Tavsiye Edilen:  TikTok ve Instagram Pazarlama: Bir Karşılaştırma

Trend Döngüleri Moda Dünyasının Dışında Nasıl Ortaya Çıkıyor?

Şimdi, tüm bunların grafik tasarımla ne ilgisi olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Onları pazarlayan biz değilsek, ne tür el çantalarının popüler olduğunu neden umursayalım? Grafik tasarımcılar olarak, ister kendi iş kolumuzda ister başkalarında olsun, trend olan şeyleri takip etmenin bize fayda sağlayacağına inanıyorum.

Günümüzün medya ortamını incelemek için moda dünyasından uzaklaşırsak, 2000’li yılların özünün şu anda görsel kültüre hakim olduğunu görebiliriz. Örneğin, Bel-Air’in Genç Prensi 2000’lerin popüler çizgi filminde olduğu gibi şimdi dramatize edilmiş bir yeniden başlatma var Winx Kulübü. Samsung, Google ve Apple, amiral gemisi telefonları için pastel renkleri geri getiriyor. Pantone’nin 2022 yılı rengi, Çok Peri, açıkça mevcut koşullarımızdan ilham alan başka bir pastel ton:

2000’li yılların başından beri grafik tasarım alanında çalışanlarınız için, dijital tasarımın olasılıklarına yapılan bu vurgunun çok tanıdık geldiğini tahmin ediyorum. İster Adobe Suite’in ilk yinelemesini kullanan bir profesyonel olarak tasarım yazılımıyla tanışmış olun, ister Microsoft Paint’te oynayan bir çocuk olarak, bu temaların sektörümüzün kolektif bilincinin ön saflarında yeniden ortaya çıktığı inkar edilemez. Aslında, modern grafik tasarımcılarımızın araç setindeki yazılım yükseltmeleri, genellikle 2000’lerin başındaki yazılımların bir yan ürünü olan orijinal Y2K grafiklerinin estetiğini yeniden yaratmamıza izin veriyor. sınırlamalar. Temiz, değil mi?

Grafik Tasarım İlhamı İçin 20 Yıllık Trend Döngüsünde Mevcut Anımızı Nasıl Kullanabiliriz?

Tüm yaratıcı alanlar 20 yıllık trend döngüsünü takip ediyor ve grafik tasarım da farklı değil. Grafik tasarımcılar, asla boşlukta yaratmadığımızı bilirler. Ürettiğimiz her şey, içinde yaşadığımız döneme ve medya ortamına özgü bir bağlamda var oluyor. Bunu akılda tutarak, orijinal Y2K estetiğinin de boşlukta var olmadığını hatırlamak önemlidir. Giyime ek olarak, 90’ların sonu ve 2000’lerin başında bugün bize grafik tasarım ilhamı sağlayabilecek sayısız dergi, web sitesi, reklam kampanyası ve diğer eserler yapıldı.

Tavsiye Edilen:  10 wskazówek dotyczących tworzenia dobrze zorganizowanego kalendarza wydawniczego

Çıkış yapmak webdesignmuseum.org farklı şirketlerin siteleri ve genel web tasarımı trendleri için yararlı zaman çizelgelerinin yanı sıra bazı orijinal Y2K web sayfalarını görüntülemek için. Tipografik ilham almak için 2000’ler etiketine göz atın. fontsinuse.com. Daha modern fikirler istiyorsanız, üzerinde Y2K aramayı deneyin. behance.com 20 yıllık trend döngüsünün gerçek zamanlı olarak nasıl uygulandığını görmek için.

Gelecek vadeden trend meraklısı tasarımcılar için bir tavsiye: geçmiş trendlerin modern yorumlarının ilham aldıkları dönem için asla %100 özgün olmayacağını unutmayın. Bu nedenle, fikir ararken, estetik değerlerinin yanı sıra belirli eserlerin neden yaratıldığını ve halk tarafından nasıl karşılandığını araştırmak faydalı olacaktır. Bir eserin anlamı zaman içinde değiştiyse, bunun size onun hakkında eserin kendisi kadar çok şey anlatabileceğine inanıyorum. Bunu göz önünde bulundurarak, herhangi bir tarihsel medya parçası adil bir oyundur – hayal gücünüzün çılgına dönmesine izin verin!

Götürmek

Şu anda 2000’den yirmi yıldan fazla uzaktayız, bu nedenle o dönemdeki estetiğin yeniden canlandırılması ve mevcut zevklere uyacak şekilde uyarlanması ve bu zevklerin ne olduğunu şekillendirmesi şaşırtıcı değil. Bir dahaki sefere özellikle son teknoloji bir müşteri için bir projeye yaklaştığınızda, 2010’ların tasarımının görünümü ve hissi hakkında sevdiğiniz her şeyi bir kenara atmayın. Yapmak 20 yıllık trend döngüsünü dikkate alın. Eğer gerçekten Gerçekten son teknoloji, biraz ilham almak için 2000’lerin ortalarına girmeyi de düşünün. Ve modaya uygun bir yenilenmeye ihtiyaç duyan bir markanız varsa, Go Fish Digital’deki İçerik Pazarlama Ekibinden başkasına bakmayın.