Grafik Tasarımcılar İçin Tasarım Özeti Nasıl Yazılır?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Grafik Tasarımcılar İçin Tasarım Özeti Nasıl Yazılır?

İyi bir tasarım özeti şablonu bir harita gibidir. O olmazsa kaybolursun. Grafik tasarımcılar için bir tasarım özeti yazmak, projenizin kapsamını ve hedeflerini aktarmaya çalışırken ayrıntılara dikkat etmeyi gerektirir.

Her iki ayağınızla da atlamadan önce, son derece etkili bir grafik tasarım özeti hazırlamak için sizin tarafınızda neyin gerekli olduğu konusunda kesin bir anlayışa sahip olmanız gerekir.

Yazının sonunda ileride kendi projelerinizde kullanabileceğiniz bir şablon sunacağız.

Grafik Tasarımda Tasarım Özeti Nedir?

Tasarım özeti, asıl tasarımın kendisinden ziyade öncelikle iş hedeflerine, sonuçlara ve proje tasarımının sonuçlarına odaklanan bir taslaktır.

Müşteri olarak tasarımın yaratılmasından siz sorumlu değilsiniz (bu kısmı WIX’daki profesyonellere bırakın). Hedeflerinize odaklanmak ve grafik tasarımcısına rehberlik etmek sizin işiniz.

Tasarım Özetinde Hangi Bilgiler Bulunur?

Tasarım özetleri basittir. Sağlamanız gereken bilgiler grafik tasarımcınıza işletmenize samimi bir bakış açısı kazandıracaktır. Genel bir kural olarak, ne kadar çok bilgi sağlarsanız o kadar iyidir.

Bir tasarım özeti neleri içerir?

  • Hedef kitleniz kim?
  • Projenin kapsamı
  • Projenin tonu
  • Bitiş tarihleri
  • Projenin başarısını nasıl ölçmeyi düşünüyorsunuz?
  • Çözdüğünüz sorun
  • Rekabetiniz
  • Estetik tasarım fikirleri
  • İşletmenizle ilgili diğer bilgiler

Grafik tasarım özetiniz, grafik tasarımcınıza işe başlamak için ihtiyaç duyduğu her şeyi vermelidir.

Profesyonellerle çalışmak ister misiniz? Houston’da grafik tasarım için WIX ile çalışarak projenizi bir sonraki seviyeye taşıyın.

Grafik Tasarımcılar İçin Tasarım Özeti Yazmak İçin 5 İpucu

Artık bir grafik tasarım özetinin neleri gerektirdiğini tam olarak anladığınıza göre, grafik tasarımcılara yönelik bir tasarım özetini başarılı bir şekilde yazmak için 5 ipucuna bakalım.

Tasarımla iletişim kurmayı düşündüğünüz kanalı belirtmeniz gerekebileceğini unutmayın. Örneğin, Houston web tasarım sürecimiz, basılı materyallere yönelik bir tasarımdan çok farklı görünebilir.

Tavsiye Edilen:  One Piece Filmlerini İnternette Nereden İzleyebilirim? [Full List]

1. Spesifikasyonlarınızı vurgulayın

Projenizin özellikleri nelerdir? Takip edilmesi gereken bir marka stil rehberiniz var mı? Tasarımın hangi boyutta olması gerekiyor? Kartvizite ihtiyacınız olacak mı? El ilanları mı? Posterler mi? Web banner’ları mı? Araba çıkartmaları mı? Önceki tasarımlardan mevcut .PSD dosyalarınız var mı?

Marka stili kılavuzu oluşturma konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? Bu ücretsiz marka stili kılavuzunu bugün indirin ve daha profesyonel bir marka oluşturma yolunda bir adım atın!

Mümkün olduğu kadar çok spesifikasyon sağlayın. Daha fazla ayrıntı daha iyidir. Muhtemelen, kısa ve öz olmak adına bazı önemli ayrıntıları atlarsanız, daha sonra daha fazla zaman harcayan ileri geri hareketlerle karşılaşırsınız.

2. Hedef kitlenizi belirleyin

Hedef kitlenizin derinlemesine bir dökümünü verin. Gelir düzeyleri nedir? İşletmeleri var mı? Nereden alışveriş yapıyorlar? İşletmenizden ne sıklıkta alışveriş yapıyorlar? Yaş aralıkları nedir?

Grafik tasarımcınızın müşterilerinizin yüzlerini pratikte görebileceği kadar canlı bir müşteri profili çizmeye çalışın.

3. Bir bütçe belirleyin

En önemli hedeflerinizden biri, projenize ayırmayı düşündüğünüz para miktarını en üst düzeye çıkarmak olmalıdır. Bütçe belirlemek, grafik tasarımcınızın ne yapıp ne yapamayacağını bilmesini sağlar.

Bir bütçeye sahip olmak aynı zamanda grafik tasarımcınızın zamanını ve yaratıcılığını karşılayıp karşılayamayacağınızı bilmesini sağlar; yeterli bütçeniz yoksa en iyi serbest çalışanlar ve ajanslar tasarım özetinizi dikkate almayacaktır.

Projeniz üst düzey bir grafik tasarım ekibini hak ediyor. Neden WIX gibi Houston pazarlama ajanslarıyla çalışmayı denemiyorsunuz? Tasarım ekibimiz yaklaşık 40 yıldır Teksas merkezli işletmelere hizmet vermektedir. Sayısız Houston ve Austin özel web sitesi tasarımı, teminat oluşturma, markalama hizmetleri ve daha fazlasını sağladık!

4. Kurumsal bir profil oluşturun

İşletmenizle ilgili mümkün olduğunca çok ayrıntı belirleyin. Ne kadar süredir faaliyettesiniz? İşletmenizin büyüklüğü nedir? İtibarınız nedir? En iyi tasarım özetleri, işinizle ilgili derinlemesine ayrıntılar söz konusu olduğunda en ince ayrıntıya iner.

Tavsiye Edilen:  En İyi Yerel Potansiyel Müşteri Yaratma Kursları: 2023 İçin En İyi 5 Seçimimiz

Satış konuşmasını kapıda bıraktığınızdan emin olun. Tasarım özetinizde işinizi satmaya çalışmıyorsunuz; grafik tasarımcınızın işinizi her yönüyle anladığından emin olursunuz, böylece onu görsel olarak satabilirler.

5. Bir son tarih belirleyin

Her projede olduğu gibi işin tamamlanması için gerçekçi bir son tarih belirlemelisiniz. Yol boyunca her adımı düşünün ve grafik tasarımcınıza projeyi acele etmeden bitirmesi için bol miktarda alan tanıyın (böylece daha kaliteli bir son ürün sunacaklardır).

Mümkünse acele işlerden kaçınmalısınız. Ancak, bir projenin en kısa sürede tamamlanmasına ihtiyacınız varsa beklentilerinizi açıkça belirtin. Bu şekilde grafik tasarımcınız neye kaydolduklarını bilecektir.

Grafik Tasarım Projeleri için Yaratıcı Kısa Örnekler

Yaratıcı bir brifingin ayrıntılarını açıklamak bir şeydir. Kendiniz için örnekleri görebilmeniz bambaşka bir şey. Bu makalede tekil bir tema varsa o da, özetinize ne kadar çok ayrıntı eklerseniz o kadar iyi olduğudur. Mükemmel bir yaratıcı brifingin neleri gerektirdiğine dair size iyi bir fikir verecek bulduğumuz birkaç örneği burada bulabilirsiniz.

Tasarım Özeti Örnek Olay İncelemesi #1:

Reebok Ayakkabı

Bu örnek birçok şeyi doğru yapıyor. Yeterli bir şirket geçmişi sağlar, hedefi belirtir, uygulama gerekliliklerini vurgular ve daha fazlasını yapar. Bu yaratıcı brifingin son derece başarılı bir şekilde başardığı şey, hedef kitlenin tanımlanmasıdır. Aslında bu özet “müşteri odaklıdır”.

Tasarım Özeti Örnek Olay İncelemesi #2:

PayPal

Bu özel örnek, tüm sorunlu noktaları oldukça iyi bir şekilde karşılıyor ancak öne çıktığı nokta, benzersiz tasarımıdır. Bu yaratıcı özet, içeriğin nasıl sunulduğunun önemli olmadığını açıkça ortaya koyuyor. Önemli olan bilginin etkili bir şekilde iletilmesidir.

Bugün Uzman Grafik Tasarım Yardımı Alın!

Bir grafik tasarımcı için nasıl özet yazılacağını bilmek, projenizin spesifikasyonlarınıza göre tamamlandığından emin olmak için ayrıntılara dikkat etmeyi gerektirir.

Tavsiye Edilen:  2023 Yılında Bilmeniz Gereken En İyi 5 İş Aracı

Austin veya Houston’da projelerinize hayat verecek grafik tasarıma ihtiyacınız varsa WIX’a bugün ulaşın sizin için neler yapabileceğimizi görmek için.