Growth Machine’de Harika Yazarları Nasıl İşe Alırız?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Ahrefs’de Harika Yazarları Nasıl İşe Alırız?

İçerik pazarlamanızı sizin adınıza yapması için bir ajans tutmanın en çekici yanlarından biri, LinkedIn, Medium ve Upwork’e akın eden milyonlarca yazar arasından bir yazar bulma konusunda endişelenmenize gerek olmamasıdır. Ahrefs olarak alanınızda uzman yazarları seçip eğitiyor, çalışmalarını düzenliyor ve bitmiş ürünü size sunuyoruz.

Peki iş arayan tonlarca yetenekli yazar arasından projeniz için yazarları nasıl seçeceğiz? Serbest çalışanları filtrelemek ve içeriğinizin sesine en uygun olanı bulmak için bir süreç geliştirdik. Bunu nasıl yapacağımız aşağıda açıklanmıştır.

Yazarları Nerede Buluyoruz

Çoğunlukla hiçbir niş bizim için iyi bir eşleşme bulamayacak kadar niş değildir. Kemik suyu, şapkalar, parti planlaması, restoran yönetimi, kuru et, yaşlı bakımı ve hatta Avustralya vergi kanunu konularında uzman yazarlar bulduk. Eğer bunun etrafında bir şirket kurabilirseniz, muhtemelen bunun hakkında yazabilecek birini bulabiliriz.

Peki bu yazarları nerede bulacağız? Yeni bir müşteriyle ortak olduğumuzda, aramaya başlamak için doğrudan 5.000’den fazla serbest yazardan oluşan veritabanımıza gidiyoruz. Bu devasa yazar grubunun sağlıktan işletmeye, teknolojiden modaya, İK’dan çevreye kadar akla gelebilecek her konuda uzmanlığı var.

Bazıları üniversiteden yeni mezun olmuş, bazıları ise 30 yıldır serbest yazarlık yapıyor. Bazıları genelci, bazıları ise doktora derecesine sahip. şirketinizin neyle uğraştığı konusunda. Dünyanın her yerinden geliyorlar ama hepsinin ortak bir yanı var: Blogunuz üzerinde çalışmaya başlamak için çok istekliler.

Yazarı Nasıl Seçeriz

Beş bin seçenek herkesin seçemeyeceği kadar fazla. Yığını daraltmalı ve grubun en alakalı yazarlarını öne çıkarmalıyız. Bunu nasıl yapacağımız aşağıda açıklanmıştır.

Hakkınızda Bilgi Edinin

5.000 seçenek arasından seçim yaparken ilk adımımız şirketiniz hakkında kendimizi eğitmektir. Eğitimli yazar ve editörlerden oluşan editör ekibimiz web sitenizi, marka sesinizi ve hedef kitlenizi inceler. Buradan yola çıkarak ideal yazarınızın, örneğin bilimsel çalışmalar konusunda yolunu bilen ve yoğun bilgileri anlaşılır bir şekilde aktarabilen bir cilt bakımı meraklısı olacağını düşündüğümüz kişiyi buluyoruz.

Yazar Veritabanımızı Filtreleyin

Daha sonra yazarların fiyat aralığına ve konu uzmanlığına göre filtreler ekleyerek veritabanımızı daraltıyoruz. Ekibimiz bu küçük gruba bir e-posta göndererek, sizin alanınızda uzmanlığa sahip bir yazar için açık pozisyon olduğumuzu duyuruyor. Yazarların projeye seçilebilmeleri için bilmeleri gerekenler hakkında ayrıntılı bilgi veriyoruz – örneğin, “Evcil hayvan endüstrisinde deneyime sahip, köpek maması, köpek sağlığı ve evcil hayvan bakımı hakkında yazabilecek bir yazar arıyoruz.”

Tavsiye Edilen:  Startup Başarısı İçin Pazar Araştırmasının Önemi

Onları bu konuyla ilgili en iyi üç örneğini sunmaya ve neden proje için en uygun örnek olduklarını düşündüklerini açıklamaya davet ediyoruz.

Gönderimleri İnceleyin

Başvuruları aldıktan sonra editör ekibimiz her birini titizlikle okuyor, yazı örneklerini ve LinkedIn profillerini inceliyor. Gönderimleri bu makalenin ilerleyen kısımlarında açıklayacağımız faktörlere göre sıralıyoruz.

Bazen sizin nişiniz için bir yazar bulmak zor olabiliyor ve aldığımız başvuru sayısında yetersiz kalıyoruz. Bu nadir görülen bir durumdur, ancak gerçekleşirse öncelikle daha yüksek bir maliyet karşılığında konunun uzmanını bulabilecek miyiz diye bakarız. Eğer hâlâ kimseyi bulamazsak, veri tabanımızı bir kenara atacağız ve işletmenizin alanında yazan serbest yazarlara ulaşacağız. Medium bunun yanı sıra LinkedIn, Twitter ve diğer bloglar için de harika bir yerdir. Bu şekilde bugün hala bizimle çalışan çok sayıda yazar bulduk.

Seçimimizi Yapın

Bazen birkaç açık kazanan vardır ve bunları yazarlarınız olarak size sunuyoruz. Diğer zamanlarda, birkaç favorimiz var ve size kendi aralarından seçim yapabileceğiniz en iyi 5-7’yi gönderiyoruz. Öyle ya da böyle, sana kiminle çalıştığını göstereceğiz böylece içeriğinizi kimin yazdığına dair bir fikriniz olur.

Müşteri başına ortalama iki yazar seçmeyi seviyoruz. Bu bizim için pratik bir karardır: Bir yazar hastalanırsa, tatile çıkarsa veya proje üzerinde artık çalışamayacak duruma gelirse, elimizde zaten bir yedek vardır. Bu şekilde yazar ekibinizdeki öngörülemeyen değişiklikler içerik planını etkilemeyecektir. Daha küçük bir içerik planınız varsa (haftada bir gönderi) yalnızca bir yazarla gideceğiz veya daha büyük bir içerik planınız varsa (haftada üç veya daha fazla gönderi) üç veya daha fazla yazar seçebiliriz.

Yazarı Eğitin

Yazarımızı/yazarlarımızı seçtikten sonra onlara SEO’ya yönelik benzersiz yaklaşımımız, şirketiniz ve sahip olduğunuz stil tercihleri ​​hakkında bilgi veririz. Bu, stil rehberinizi incelemeyi ve SEO, makale yapısı, intihal, metin yazarlığı ve daha fazlasını kapsayan, serbest çalışan yazarlarımız için geliştirdiğimiz dahili bir video eğitimini geçmeyi içerir. Sizin için ilk makalelerine başladıklarında, editör ekibimizin sunduğu kapsamlı bir video eğitim kursunu tamamlamış olacaklar.

Tavsiye Edilen:  AI ile Küçük İşletmeniz İçin Hızlı Bir Web Sitesi Nasıl Oluşturulur?

İşinizi yürütebilmeniz için size zaman kazandırmak amacıyla yazar ilişkisini sizin için biz halledeceğiz. Sürecimiz, siteniz için en iyi yazarları bulmamızı ve editörlerimizin onların çalışmalarını siz daha görmeden kapsamlı bir şekilde incelemesini sağlar.

Bir Yazarda Aradığımız Özellikler

Editör ekibimiz gazetelerde, televizyonda, B2C ve B2B pazarlamada, dergilerde, yüksek öğrenimde ve profesyonel bloglarda profesyonel olarak çalıştı. İyi yazarları tanıyoruz ve kötü olanları bir mil öteden fark edebiliyoruz.

Yazım ekibinizde aradığımız özellikler:

Temizlemek: Basit bir dille bir konuyu aktarabiliyorlar mı, yoksa akıllı görünmek için bilgiyi aşırı süslü bir dille mi gizliyorlar? İyi yazarlar makalelerini mutlaka noktalı virgül ve büyük kelimelerle doldurmazlar. Etkileyici derecede ayrıntılı bir yazar aramak yerine, gerekmedikçe “ayrıntılı” gibi kelimeler kullanmayanları arıyoruz.

İlgi çekici: Çalışmaları ilginç mi? Bizi cezbediyor ve okumaya devam etme isteği uyandırıyor mu, yoksa 10. sınıfa dönüp “Beowulf”u okumaya çalışıyormuşuz gibi makalenin içinde güçlükle mi yürüyoruz? Yazım örnekleri sıkıcıysa, blogunuz için yaptıkları çalışmalar da sıkıcı olacaktır. Bu yüzden, Çalışmaları bizi heyecanlandırmayan yazarları eliyoruz (ve inanın bana, yazı muhteşem olduğu sürece arı kolonileri hakkında 2.000 kelime bizi heyecanlandırabilir).

Temiz kopya: Birkaç yazım hatası olmasaydı editörler işsiz kalacaktı, dolayısıyla mükemmellik beklemiyoruz. Ancak yazı örnekleri kırmızı kalemimizi alıp ekranımızın her yerine karalama isteği uyandırıyorsa, bu kötü bir işarettir. İngilizceyi güçlü bir şekilde bilen ve her paragrafta aşırı bir değişiklik gerektirmeyen yazarlar arıyoruz.

Uzmanlık: Eldeki konuya gelince ne hakkında konuştuklarını biliyorlar mı? Bu, ölçülmesi zor bir kategoridir çünkü her iyi yazar, kendilerine sunulan herhangi bir konuda nasıl mini uzman olunacağını bilir. Ancak bizim amaçlarımız açısından gerçek bir konu uzmanı istiyoruz. Yazılarına, açıkladıkları kimlik bilgilerine ve paylaştıkları benzersiz bilgilere güven arıyoruz. Makale herkesin Google’da aratabileceği genel gerçeklerle doluysa, bu kişi muhtemelen uzman değildir. Ancak yeni bilgilerle donanmış olarak yazıdan ayrılırsak (ve aynı konu içinde birden fazla örnekleri varsa), muhtemelen işlerini biliyorlardır.

İyi araştırılmış: Bu özellik diğerlerinden daha ağır basıyor. Herhangi bir konuyu derinlemesine araştırıp etkileyici, iyi desteklenmiş bir eser üretebilen, çok yönlü bir yazar için söylenecek çok şey var. Büyüme Makinesi kadromuzda, benzer sektörlerdeki bir dizi müşterinin projesine dahil edebileceğimiz tonlarca yazar var ve onlar onu yok edebilir. Yazılı örnekleri incelerken yetenekli araştırmacılar arıyoruz. Bu, yüksek yetkili kaynaklardan bilgi bulabilecekleri, bilgiyi kısa ve öz bir şekilde özetleyebilecekleri, bunu işlerine sorunsuz bir şekilde dahil edebilecekleri ve kaynaklarına bağlantı verebilecekleri anlamına geliyor. Bir yazarın bu ve yukarıdaki becerilerin hepsine sahip olmasına rağmen biraz uzmanlığa sahip olmaması durumunda, onları güçlü bir seçim olarak değerlendirebiliriz.

Tavsiye Edilen:  Arama Motoru Pazarlamasının (SEM) Faydaları ve Önemi

Ton: Farklı ses tonlarına uyarlanabilirler mi? Daha da önemlisi, istediğiniz tonda yazabiliyorlar mı? Hafiflik ve eğlence ile profesyonel ve otoriterlik arıyorsanız, farklı zihinsel filtreler uyguluyoruz. Ses tonunuzu belirlemek bizim için çok önemli, bu yüzden başlangıçtan itibaren bu tonda rahat olan bir yazar arıyoruz.

Gerçek eğlence şimdi başlıyor

Projeniz için en iyi yazarı bulduktan sonra internetteki en iyi içeriği üretmeye başlıyoruz. Her parça, projenizin atanmış editörü tarafından düzenlenir ve bu editör, elinize geçtiğinde mümkün olduğu kadar mükemmele yakın olmasını sağlar. İdeal olarak, işi o kadar çok seveceksiniz ki, onu mükemmelleştirmek için orada burada sadece birkaç ince ayar yapacaksınız. Müşterilerimizin çoğu, makalelerin sağlam (cesur) olduğunu bildikleri için birkaç aylık çalışma tamamlandıktan sonra makaleleri incelemiyor bile (kalın, ama biz onu seviyoruz).

Bir süredir bunu yaptıktan sonra, temelde bizimle tam zamanlı serbest çalışan yazarlarla ilişkiler geliştirdik. Uzmanlıklarını içte ve dışta biliyoruz ve hangi projelerde başarılı olacaklarını biliyoruz. En iyi işi yapacağını bildiğimiz, müsait, güvenilir bir yazarımız olduğundan seçim sürecini tamamen atlayabilirsiniz. Ancak yeni bir sese ihtiyacımız olduğunda veya projeler için hazır yazarlarımız olmadığında, bunu bu şekilde yapıyoruz.

Herkes bizim sahip olduğumuz düzenleme ve yazma geçmişine sahip değil, ancak herkes blogunun Google’ın ön sayfasında yer almasını hak ediyor. Güvenilir uzman ekibimiz sizi oraya ulaştıracaktır.