Hedef Kitlenizi Bulmak İçin Temel Kılavuz

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Hedef Kitlenizi Bulmak İçin Temel Kılavuz

– – – – – – – – – – – – – – – ✍️ – – – – – – – – – – – – – – –

Tüm pazarlama guruları aynı şeyi söylüyor – “hedef kitlenizi tanımlayın” ve şimdiye kadar binlerce kez duymuş olmalısınız.

Bak, bu sağlam bir tavsiye. Kötü hedefleme, birçok marka başarısızlığının nedenidir. aklınızda bir hedef kitle olmadan, başlattığınız herhangi bir kampanyada çok az etkileşim alacaksınız veya hiç etkileşim alamayacaksınız.

Söylemesi yapmaktan kolay.

İnsanlar ne kadar övse de, çok azı tavsiyeye uyuyor. Ve daha da azı doğru araştırmayı yapıyor, doğru kitleyi yaratıyor ve onu verimli bir şekilde nasıl kullanacağını buluyor.

Dışarıda bir kamyon dolusu bilgi var ve hepsi bunaltıcı gelebilir. Ama endişelenme, seni yakaladık. İşte hedef kitlelere ve işinizi ölçeklendirmek için bunları nasıl kullanacağınıza yönelik basit ve sorunsuz bir yaklaşım.

Hedef kitle nedir?

Hedef kitle, içeriğinizi tüketmesi, markanızla etkileşim kurması ve sizden satın alma yapması muhtemel bir grup insandır.

Örneğin, kadınlar için fitness takviyeleri satıyorsanız, hedef kitleniz fitness ile ilgilenen, muhtemelen 20 ila 50 yaşları arasında olan ve kentsel alanlarda yaşayan kadınlar olabilir.

Hedef kitleniz geniş olabilir (örneğin, peçete satıyorsanız herkes kullanır, bu nedenle hedef kitleniz oldukça geniş olacaktır) veya dar bir pazar segmenti olabilir (örneğin, belirli bir cilt sorunu olan kişiler için makyaj temizleme mendilleri satıyor olabilirsiniz). / cilt tipi.)

Resim kaynağı

Hedef kitlenizi tanımanın faydaları

Hedef kitleler yalnızca yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda gerekli işletmelerin günümüzün son derece rekabetçi, dikkat odaklı pazarında ayakta kalabilmeleri için.

Hedef kitlenizi tanımanın faydalarından bazıları şunlardır:

 • Hedeflemenizi, konumlandırmanızı ve mesajlarınızı iyileştirmeye yardımcı olur. size yardımcı olur pazarlama çabalarınıza odaklanın (ürününüzü satın alma olasılığı en yüksek olan) doğru kişiler üzerinde.
 • Size zaman, para kazandırırVe kaynaklar yanlış insanları hedef alma konusunda. Reklam bütçenizden on binlerce doları sizden asla satın almayacak bir kitleyi hedefleyerek harcadığınızı hayal edin.
 • Sana yardım eder daha kişiselleştirilmiş pazarlama kampanyaları oluşturun ve mesajlar. Hedef kitleniz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, ister reklam çabalarınız, ister sosyal medya platformlarındaki doğal içerik veya etkileyici ortaklıklar yoluyla olsun, onların dilini konuşmak ve onlarla duygusal düzeyde bağlantı kurmak o kadar kolay olacaktır.
 • Sana yardım eder doğru pazarlama kanallarını seçin odaklanmak, dikkatini vermek. Kısıtlı bir bütçeniz olduğunda, kitlenizin en aktif olduğu kanalları hedefleyerek kaynaklarınızı mümkün olan en verimli şekilde kullandığınızdan emin olmanız gerekir.
 • Bir marka oluşturun ideal müşterileriniz ilişki kurabilir, güvenebilir ve satın alabilir.

Hedef kitlenizi bilmek, pazarlama bütçenizi doğru yerlere yönlendirmenize ve bu süreçte dönüşüm oranınızı artırmanıza yardımcı olur.

[Banner][Want to Improve your Targeting?][Work with an Expert Marketer. Hand-picked vetted experts, hire in 72 hours.][Get Started][https://www.mayple.com/welcome-v4/?utm_content=blog-banner-target-audience][orange]

Artık hedef kitlenin ne olduğunu ve herhangi bir pazarlama kampanyasının başarısı için neden bu kadar kritik olduğunu bildiğinize göre, insanların sıklıkla karıştırdığı birkaç terimden bahsedelim.

Hedef kitle ile hedef pazar arasındaki fark

Bazen birbirinin yerine kullanılsa da, “hedef kitle” ve “hedef pazar” tam olarak eşanlamlı değildir. Hedef pazar, belirli demografik özellikler, davranışlar ve/veya psikografik özelliklerle tanımlanan bir grup insanı tanımlayan geniş bir terimdir.

Hedef kitle, içeriğinizle ulaşmaya çalıştığınız belirli bir grup insanı tanımlayan daha spesifik bir terimdir.

Örneğin, belirli bir cilt bakımı sorunu olan kişiler için makyaj malzemesi satıyorsanız ve bunu uluslararası düzeye taşımak istiyorsanız, hedef pazarınız – makyaj yapan ve bu özel cilt bakımı sorununa sahip kişiler olacaktır. Hedef kitleniz aynı hedef pazar olacak, ancak daha belirli bir ülke veya konuma özgü olacaktır.

Bu neden önemli?

Hedef kitlenizi tanımlarken çok spesifik olmanız gerekir. Hedeflemenin tüm farkı yaratabileceği performans pazarlamasıyla uğraşırken bu özellikle doğrudur.

Hedef kitle ve kişi arasındaki fark

İnsanlar sıklıkla hedef kitleleri kişilerle karıştırırlar. İlişkili olmalarına rağmen, bir hedef kitle ve bir kişi iki farklı kavramı ifade eder.

Tavsiye Edilen:  Etkili müşteri kazanımı için sosyal medya reklamcılığını kullanma

Bir kişi, pazar araştırmasına ve mevcut müşterilerinizle ilgili gerçek verilere dayanan ideal müşterinizin yarı kurgusal bir temsilidir. Bir kişi, biyografik, demografik, davranışsal ve psikolojik özellikleri içerir ve sıklıkla hedef kitlenizde bir avatarı temsil etmek için kurgulanmış bir karakter olarak tanımlanır.

Makyaj örneğimize dönecek olursak, bir kişi, Rosacea’dan muzdarip ve cilt durumu için özel makyaja ihtiyaç duyan 33 yaşındaki bir girişimde CFO olan Rosa olabilir.

Orada ne yaptığımızı gördünüz mü? Hedef pazar bir önceki örnekteki ile aynıdır, ancak yakınlaştırdığımızda hedef kitlemize ulaşırız – ve daha da yaklaşırsak, alıcı karakterimizi elde ederiz.

Pazarlama karakterleri, pazarlamacılar için hedef kitlelerinin kafa boşluğuna girmek ve nasıl düşündüklerini, nasıl hissettiklerini ve dikkatlerini neyin çekeceğini anlamak istediklerinde yararlıdır.

Müşteri kişiliği nedir?

Bir müşteri kişiliği, ideal müşterinizin yarı kurgusal bir temsili olarak tanımlanabilir. Kişiliğinizi oluşturmak için niteliksel ve niceliksel verilerinize (ör. Google Analytics, müşteri görüşmeleri vb.) bakmanız ve aşağıdakileri içeren bir karakter taslağı çizmeniz gerekir:

 • Demografik bilgiler (örneğin yaş, cinsiyet, yer, gelir düzeyi, eğitim düzeyi, medeni durum vb.)
 • Davranış kalıpları (ör. çevrimiçi ve çevrimdışı alışveriş alışkanlıkları, satın alma kararlarını nasıl verdikleri vb.)
 • Psikografik (örneğin ilgi alanları, değerler, yaşam tarzı)
 • Hedefler ve zorluklar
 • Bu karakter, markanızla veya markalarınızla aynı alanda nasıl etkileşime giriyor?

Bir müşteri kişiliği oluşturmak, müşteri kimliğinizi oluşturmada önemli bir adımdır. Pazarlama stratejisi ve kesinlikle hedef müşterinizi çeken mesajlar oluşturmanıza yardımcı olabilir.

İşte işletmeniz hakkında bilgi yaymak için hedef kitleleri ve alıcı kişileri kullanmaya ilişkin harika bir bakış açısı:

Hedef kitle türleri

Bu konunun bittiğini düşündüyseniz, birden fazla hedef kitle türü olduğunu bilin. Kitlenizi bölümlere ayırmanın farklı yolları şunlardır:

Satın alma niyeti

Bu tür kitle, aradıkları belirli ürüne göre oluşturulur. Size bir örnek vermek gerekirse, bu, bir bölgede belirli özelliklere sahip yeni bir TV arayan ve önümüzdeki birkaç gün içinde onu satın almaya hazır olan tüm bir grup insan olabilir.

ilgi alanları

İlgi alanına dayalı kitleler, ilgilendikleri konulara göre tanımlanır. Bu, fitness gibi daha geniş konular veya Hatha Yoga gibi niş konular olabilir. Bu kitle türü, pazarlamacıların, kampanyaları için son derece kişiselleştirilmiş mesajlar oluşturmak üzere, ya insanları belirli ilgi alanlarına göre hedeflemesine ya da ilgi alanına dayalı verileri diğer hedef kitle türleriyle birleştirmesine yardımcı olur.

Resim kaynağı

Alt kültür

Alt kültürler, benzer değer ve inançları paylaşan ve bir topluluk duygusuna sahip insan gruplarıdır. Çok özel bir müzik türünün (örneğin 80’lerin glam rock’ı) veya bir eğlence fandomunun (Harry Potter hayranları) hayranları olabilirler.

Resim kaynağı

İlgi alanına dayalı kitlelere benzer şekilde, pazarlamacılar alt kültür odaklı kitleleri mesajlarını geliştirmek veya beğenip beğenmediklerini anlayarak yeni potansiyel müşterilere ulaşmak için kullanabilirler.

Peki, hedef kitlenizi nasıl tanımlarsınız?

Hedef kitlenizi nasıl tanımlarsınız + sorulacak 5 soru

Aşırı bilgi yüklemesinden kaçınmanın en iyi yolu beş basit soruyla başlamaktır:

1. Onlar kim?

Pazarlama kampanyalarınızla ulaşmaya çalıştığınız kişiler kimler? Bu bariz bir soru gibi görünebilir, ancak ne kadar çok işletmenin çok geniş veya çok özel bir hedef kitleyi hedefleyerek bu soruyu yanıtlayamadığına şaşıracaksınız.

Şüpheye düştüğünüzde mevcut müşterilerinize bakın. Yeni bir pazara açılıyorsanız veya yeni bir ürün piyasaya sürüyorsanız, sonunda sizden satın alma olasılığının en yüksek olduğunu tahmin edebilirsiniz. Ürününüz, hizmetiniz veya mağazanız için oluşturduğunuz avatarları kullanın.

2. İnternette bilgi bulmak için nereye bakıyorlar?

İçeriğinizle hedef kitlenize ulaşmak için çevrimiçi olarak nerede bilgi aradıklarını bilmeniz gerekir. İdeal kitleniz orada değilse, bir kanalda içerik yayınlamanın bir anlamı yok, değil mi?

Yani mesela:

 • Gen Z’yi hedefliyorsanız, TikTok ve Insta’ya yönelmelisiniz.
 • Meşgul anneleri mi hedefliyorsunuz? Facebook gruplarını ve Pinterest panolarını kullanın.
 • Kitap kurdu mu arıyorsunuz? Kitap inceleme bloglarını ve etkileyicileri arayın.

3. En büyük zorlukları veya arzuları nelerdir?

Hedef kitlenizi geceleri neyin ayakta tuttuğunu veya en çılgın hayallerinin ne olduğunu bildiğinizde, onlar için bir çözümünüz olduğunu onlara göstermek çok daha kolaydır. Ve spesifik olun. İdeal alıcınızın gerçekten ne istediğini bilmek, “A-ha” anlarını tetikleyen pazarlama kampanyaları oluşturmanın anahtarıdır.

Tavsiye Edilen:  Yeni Başlayanlar İçin Marka Deneyimi Kılavuzu (BX)

4. Hangi çözümleri sunuyorsunuz?

Hedef kitlenizde yankı uyandıran içerik üretebilmek istiyorsanız, onlar için hangi zorlukları çözdüğünüzü bilmeniz gerekir.

İlk çalıştırma SWOT analizi ve işletmenizin pazarda nerede durduğunu görün ve rakiplerinizin sunduğu çözüm türlerini ve bunların sizinkinden ne kadar farklı olduğunu karşılaştırın. Ardından, çözümünüzden bahseden ve okuyucularınıza gerçek değer sağlayan içerikler oluşturun.

Örneğin, bir ruh sağlığı koçuysanız ve hedef kitlenizin kaygıyla mücadele ettiğini biliyorsanız, kaygı nöbetleriyle nasıl başa çıkılacağına dair bir blog yazısı yazmak, onlara karşılaştıkları zorlukları anladığınızı göstermenin harika bir yolu olabilir.

Hatırlamak: İnternetteki insanlar nadiren hemen satın almaya hazırdır. Bu nedenle çözümünüzü onlara hemen satmak yerine uzun(er) oyunu oynayın: onlara değerli bilgileri ve eğlenceyi ücretsiz olarak sunun. Bu şekilde, bir satın alma işlemi yapmaya hazır olduklarında, onlar için ilk akla gelen siz olacaksınız.

5. Kime güveniyorlar?

Dan daha fazla var 1 milyar web sitesi dünyada ve internet, insanların gördükleri her şeye güvenmemelerine yetecek kadar uzun süredir var.

Kitlenizin güvenini kazanmak için, doğrudan veya dolaylı olarak zaten güvendikleri kişilerle kendinizi ilişkilendirmeniz gerekir. Örneğin, çevre dostu bir cilt bakım markasıysanız, sürdürülebilir güzelliği destekleyen bir etkileyiciyle ortak olmalısınız.

Doğru etkileyiciler ve sektör uzmanlarıyla çalışmak, rekabet avantajı elde etmenin ve hedef kitlenize daha kolay ulaşmanın harika bir yoludur. Ayrıca herhangi bir halkla ilişkiler bahsini, rozetleri ve ödülleri de göstermelisiniz.

Bununla birlikte, bunun için bütçeniz yoksa, hedef kitlenizin en sevdiği etkileyicileri incelemek, ne tür içeriklerle etkileşim kurma olasılıklarının en yüksek olduğunu anlamanıza yardımcı olabileceğinden, yine de değerli olabilir.

Mükemmel hedef kitleyi bulmak için 11 adım

Pekala, işletmeniz için doğru kitleyi bulmanın adımları nelerdir?

1. Müşteri tabanınızı analiz edin

Mevcut müşterileriniz bir altın madeni. CRM’nize ve topladığınız tüm müşteri adaylarına bakarak başlayın ve kimi dönüştürebileceğinizi görün. Henüz ödeme yapan müşteriniz yoksa, sosyal medya takiplerinize, haber bülteni abonelerinize ve hatta yalnızca web sitenizi ziyaret eden kişilere (yani Google Analytics verilerine) bakın.

2. Kullanıcı görüşmeleri gerçekleştirin

Bazen ham veriler hikayenin tamamını anlatmaz. Hedef kitlenizi daha iyi anlamak istiyorsanız, kullanıcı görüşmeleri bunu yapmanın en iyi yoludur. Kolay değil, ancak bütününüzü iyileştirmenize yardımcı olabilir. Pazarlama planı ve ötesine geç Google Analytics ve nicel veriler.

3. Pazar araştırması yapın

Pazar araştırması güvenilir, doğru hedef kitleler oluşturmak için paha biçilmez başka bir kaynaktır. Süreçteki en ucuz adım değildir, ancak hedef kitlenizin kim olduğunu ve onları harekete geçiren (ve tıklatan) şeyin ne olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

4. Rakipleri analiz edin

Rakiplerinizin ne yaptığına (ya da yapmadığına) bir göz atmak, hedeflemenizi geliştirmek için size iyi bir başlangıç ​​noktası sağlayabilir. Tüm pazarlama stratejinizi rekabetin ne yaptığını takip etmek üzerine inşa etmeyin, ancak bu bilgilerin bir kısmını rekabet avantajı elde etmek için kullanın.

5. Hedef kişiliğinizi oluşturun

Hedef karakteriniz veya ideal müşteri avatarınız, pazarlama mesajlarınızdan müşteri hizmetlerine ve sosyal platformlardaki etkileşimlere kadar tüm pazarlama faaliyetlerinizde daha spesifik olmanıza yardımcı olacaktır. Hedef tüketicinizin kim olduğuna dair net bir imaja sahip olduğunuzdan emin olmak için buraya mümkün olduğunca fazla bilgi ekleyin.

6. Google Analytics’i kullanın

Google Analytics, ideal kitleniz hakkında bir ton değerli bilgi elde etmek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir araçtır. Sitenizin ziyaretçileri size demografiden sayfalarınızda nasıl gezindiklerine kadar işletmeniz için doğru hedef kitleyi oluşturmak için kullanabileceğiniz pek çok bilgi verebilir.

7. 3. taraf pazarlama analitiği platformlarını kullanın

Pazarlama analitiğinin Google Analytics ile sınırlı olması gerekmez. gibi diğer platformlar Karma panel, KISSmetricsVe Yığın Analitiği ayrıca hedef kitlenizin davranışları hakkında size değerli bilgiler verebilir. Genellikle kullanımları daha kolaydır ve daha hızlı raporlar ve panolar sağlarlar.

8. Sosyal medya analitiğinize bakın

Sosyal medya hesaplarınız da bir bilgi hazinesi olabilir. Kitlenizin en çok hangi içerikle etkileşime girdiğine bakın, çünkü bu onların kim oldukları ve nasıl satın alma kararları aldıkları hakkında çok şey söyleyebilir.

Tavsiye Edilen:  Jak zatrzymać klientów: 7 zadań dla autora treści

9. Facebook içgörülerini kullanın

Benzer şekilde, Facebook içgörüleri, hedef kitlenizin kim olduğuna dair daha doğru bir tasvir oluşturmanıza da yardımcı olabilir. Verilere takılmamayı unutmayın, ancak tam resmi elde ettiğinizden emin olmak için kullanın.

10. Blogunuz için bir okuyucu karakteri oluşturun

Bir okuyucu karakteri, daha değerli bir blog oluşturmanıza yardımcı olabilir – yalnızca ziyaretçilerinizin dikkatini çekmeyecek, aynı zamanda güvenlerini ve sizden satın alma isteklerini de çekecek.

11. Sürekli olarak analiz edin ve gözden geçirin

Hedef pazarlar, kitleler ve alıcı kişiler durağan değildir. Değişirler, yön değiştirirler ve farklı biçimler alırlar. Sonuç olarak, hedef kitlenizi pazardaki dış ortama göre ayarlamak için bulgularınızı sürekli olarak analiz ettiğinizden ve yeniden analiz ettiğinizden emin olmanız önemlidir.

Hedef kitle örnekleri

En iyi şirketler, hiper hedefli pazarlama kampanyaları ve mesajlaşma oluşturur. İşte dünyanın en büyük markalarından bazı hedef kitle örnekleri.

Hedef

Target’ın Facebook ve Twitter’daki kapak sayfalarına (ve genel içeriğine) bakarsanız, bunların oldukça farklı olduğunu fark edeceksiniz. Bunun nedeni, Target’ın her kanal için mesajını oradaki kitleye daha iyi uyacak şekilde kişiselleştirmesidir.

Facebook sayfaları aileleri hedefliyor (çünkü aile odaklı insanların Target’ın içeriğiyle etkileşimde bulunma olasılığı daha yüksek), oysa Twitter’ları daha genç bir izleyici kitlesini hedefliyor (Twitter daha genç insanlar arasında daha yaygın olma eğiliminde olduğu için).

Twitter’da Hedef:

Facebook’ta Hedef:

Netflix

Netflix, alt kültüre dayalı izleyici hedeflemenin en iyi örneğidir.

Algoritmalarının tamamı, tepki verme olasılığınızın en yüksek olduğu şeyi belirleme ve size ilgi alanlarınıza özel içerik sunma üzerine kuruludur. Stratejileri o kadar ayrıntılı ki, belirli bir TV şovunun hayranları bile ana sayfalarında farklı şeyler görebilir.

Başlangıç ​​olarak, Netflix platformunun tamamı bir altın madenidir. müşteri segmentasyonu örnekleri. Örneğin, Strangers Things’deki Eleven’ı (iyi karakter) sevme olasılığınız daha yüksekse, küçük resim çünkü şov onu resmedecek. Bununla birlikte, dizinin karanlık tarafına ilgi duyma olasılığınız daha yüksekse, Netflix sizin için kötü adamları küçük resme koyacaktır.

Dahası, Netflix verileri analiz ederek ve müşterilerinin en çok izlemekten hoşlandığı içeriklere göre daha fazla içerik oluşturarak işi bir adım öteye taşıyor. Örneğin, 2021’de %50’den fazlası Netflix aboneleri anime izledi – bu nedenle akış hizmeti, 2022’de daha fazla anime şovu eklemeye karar verdi.

Birinci sınıf yetenekle hedeflemenin gücünü açığa çıkarın

Hedefleme, başarılı bir pazarlama stratejisinin önemli bir parçasıdır. İlerlemek istiyorsanız, doğru kitle segmentini seçmeniz, mesajlarınızı ve tüm müşteri yolculuğunu kişiselleştirmeniz gerekir.

Hedeflemenizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Mayple platformunda nişinizde kanıtlanmış deneyime sahip mükemmel pazarlamacıyı bulun. 1-2-3 kadar kolay. Hızlı bir anket doldurun, yapay zekamız sizi dünyanın en iyi pazarlamacılarıyla eşleştirin, birini arayın ve projenizi başlatın. Bu gün başlayacağım!

[Banner][Want to Improve your Targeting?][Work with an Expert Marketer. Hand-picked vetted experts, hire in 72 hours.][Get Started][https://www.mayple.com/welcome-v4/?utm_content=blog-banner-target-audience][blue]