Hedeflerinize Uygun Bir SEO Ajansı Nasıl Seçilir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Hedeflerinize Uygun Bir SEO Ajansı Nasıl Seçilir?

SEO, büyüklüğü veya sektörü ne olursa olsun, herhangi bir çevrimiçi işletme için oyunun kurallarını değiştirebilir. Tebrikler; marka görünürlüğünü artırabilir, güvenilirlik sağlayabilir ve sitenize ödeme yapan organik trafik çekebilir.

SEO basit görünse de, işletme gelirinizi artıracak muazzam sonuçlar elde etmek için üst düzey uzmanlık gerektirir. Anahtar kelime araştırmasından site denetimleri gerçekleştirmeye ve teknik SEO’ya kadar süreçlerin arasında hızla bunalmak kolaydır.

Birçok işletme için bir SEO ajansıyla çalışmak gidilecek yoldur ve nedenleri çok açıktır. Bir SEO ajansı, markanız için en iyi sonuçları olumlu bir şekilde sunacak zengin bir deneyim ve uzmanlık sunar.

Peki, paranızı çekmeyecek ve beklendiği gibi hizmet verecek doğru SEO ajansını nasıl bulacaksınız? Bu makalede, karar verme sürecinizi bilgilendirmek için uygulanabilir stratejileri paylaştık.

Hedeflerinizi Belirleyin

Bu gün gibi ortada. SEO kampanyalarınızla neyi başarmayı planladığınızı özetlemeniz yeterlidir.

Başarının sizin için ne anlama geldiğini inceleyerek başlayın. Web sitesinin görünürlüğünü artırmak mı istiyorsunuz? Yoksa dönüşüm oranlarınızı artırmak mı istiyorsunuz? Bu adımı kaçırmak, uzun vadede kârlı satışlara dönüşmeyebilecek herhangi bir şeye razı olmak anlamına gelir.

Örneğin, büyük bir B2B şirketiniz varsa hedefiniz yeni yazılımınıza ücretli kayıt sayısını artırmak olabilir. Bu durumda, artan web sitesi trafiği ilerleme anlamına gelir ancak başarı anlamına gelmez.

SEO Hedeflerini Tanımlamak

SEO hedefleriniz şirketinizin hedefleriyle uyumlu olmalıdır. Hedefleriniz şunlar olmalıdır: Sspesifik, Mrahatlatılabilir, Aulaşılabilir, Rgerçekçi ve Time tabanlı.

Örneğin, ‘Daha fazla trafik alın’ belirsizdir ve amacınızı belirtmez.

Daha iyi biri olurdu ‘En iyi 3 sonuç arasında yer alın’ [a specific keyword] üç ay içinde.”

Bu hedef spesifiktir çünkü sonucu açıkça tanımlar. Ölçülebilir, ulaşılabilir ve gerçekçidir çünkü söz konusu anahtar kelime için sıralama olasılığını araştırmış ve değerlendirmişsinizdir. Sonuçları üçüncü taraf SEO araçlarını kullanarak da takip edebilirsiniz. Belirli bir zaman çerçevesi eklemiş olduğunuz için zamana dayalıdır.

SEO konusunda herkese uyan tek bir yaklaşım olmadığından, hedeflerinizi özetlemek, aramanızı kullanım durumunuza uygun ajanslara göre düzenlemenize yardımcı olacaktır.

SEO’yu Daha Geniş Pazarlama Stratejileriyle Hizalamak

Etkili SEO tek başına mevcut değildir. Yukarıda vurguladığım gibi, en iyi sonuçları alabilmeniz için pazarlama stratejinize uyması gerekir. Bu, ilgili paydaşlar ve ekiplerle yapılan görüşmelerden ve kuruluşunuzun KPI’larının ana hatlarını çizmek için şirket misyonunun yeniden gözden geçirilmesinden kaynaklanır.

Bununla birlikte, web sitenizin SEO’sunu geliştirmeye yönelik tüm çabalar, daha büyük bir hedefe, yani yatırım getirisini (ROI) artırmaya katkıda bulunmalıdır. Bu uyum, platformlar arası mesajlaşmada tutarlılığı teşvik ederek genel çevrimiçi varlığınızı yükseltir.

Ayrıca iş hedeflerinize uygun sorular sorun. Bunları gerçekleştirmek için hangi taktikleri uygulayacaklar? Herhangi bir SEO uzmanı, sektörün dinamik olduğunu ve bugün işe yarayan şeyin yarın etkili olmayabileceğini bilir. Google Benim İşletmem kurulumu veya gökdelen içerik oluşturmak gibi belirsiz taktiklerden bahsediyorlarsa dikkatli olmanız gerekir.

Bunlar olağan şeylerdir ve SEO endüstrisindeki her yeni kişi bunların farkındadır. Bunun yerine aşağıdaki gibi teslimatlara dikkat edin:

 • İçerik optimizasyonu
 • Sektör ve hedef kitle araştırması
 • Geri bağlantı edinme ve sosyal yardım vb.

Bütçenizi Belirlemek

Artık amaçlarınızı ve hedeflerinizi tam olarak belirlediğinize göre bütçenizi gözden geçirmenin zamanı geldi. Yatırım yapmadan önce SEO’nun diğer yatırımlar gibi olduğunu anlayın. Sonuçları görmek ve meyvelerini toplamak zaman ve sabır gerektirir.

Öncelikle şirketinizin büyüklüğünü değerlendirmek istiyorsunuz. Pazarlama bütçeniz ne kadar? SEO için ne kadar ayırabilirsiniz? Bu, aramanızı bütçe uygunluğu açısından filtrelemenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca SEO ajanslarının sunduğu farklı fiyatlandırma modelleri de bulunmaktadır:

 • Saatlik (Serbest çalışanlar ve uzmanlar için ortak)
 • Günlük
 • Aylık
 • Proje bazlı
 • Hizmetliler
 • Performansa dayalı

Bu fiyatların her birinin artıları ve eksileri vardır.

Çoğu SEO ajansı ücretsiz danışmanlık hizmeti sunar; böylece bütçenizi buna göre nasıl ayarlayacağınızı öğrenmek için fiyatlarını bütçenizle karşılaştırabilirsiniz.

Maliyet ve Kalite Arasındaki Doğru Dengeyi Bulmak

SEO ucuz değil.

Düşük bir fiyata ilahi sonuçlar vaat eden ajanslara karşı dikkatli olun. Bu kuruluşların çoğu tutarlı olmayan sonuçlar elde etmek için etik olmayan taktikler kullanıyor. Hatta siteniz bunun için cezalandırılabilir.

Tavsiye Edilen:  En İyi 10 SAP Müşteri Veri Platformu Alternatifi

Bu, dolandırılmamak için SEO endüstrisi fiyatlarına aşina olmayı gerektirebilir.

Bütçeniz olması ve uzun vadeli bir stratejiye kararlı olmanız dışında, en iyi performansı gösteren diğer pazarlama tekniklerine odaklanmak daha iyidir.

Uç: SEO hizmetlerinin ortalama maliyetinden emin değilseniz kılavuzumuzu okuyun.

Ajans Deneyiminin Değerlendirilmesi

Bir SEO ajansı seçmek, yeni bir yeteneği işe almaya benzer. Ajansın ne kadar süredir faaliyet gösterdiğini ve müşteriler ve kendi web siteleri için ne tür sonuçlar ürettiklerini görmek hayati önem taşıyor.

Ajansın daha önce çalıştığı şirketlere bakın. Popülerler mi? Onlar için ne gibi sonuçlar ürettiler? Şirketin genel büyümesini/gelirini nasıl etkiledi?

Ajansın Yılların Deneyimine Erişim

Aşağıdaki gibi soruların cevaplarına ihtiyacınız var:

 • SEO sektöründe kaç yıldır varlar?
 • İki – beş yılda kaç proje üzerinde çalıştılar?

Ajansın beş yıl içinde yalnızca iki proje üzerinde çalışması durumunda deneyimi, daha fazla projede ancak daha kısa sürede çalışan ajansa göre daha az olacaktır.

Oyunbozan: SEO’da daha fazla yıl her zaman daha fazla deneyim anlamına gelmez. Bunun nedeni SEO’nun pratik olmasıdır. Yani ne kadar çok proje üstlenirseniz benzer zorluklarla mücadele etme olasılığınız o kadar artar.

Geçmiş Geçmişlerini ve Örnek Olay Çalışmalarını İncelemek

Ajansın portföyünü değerlendirerek sizinkine benzer işletmelerle çalışıp çalışmadıklarını öğrenin. Bazı SEO ajansları web sitelerinde vaka çalışmaları sağlarken diğerleri talep üzerine yayınlar. Her projenin karmaşıklığını, karşılaşılan zorlukları ve üretilen sonuçları inceleyin. Eğer sizinkine benzer bir projeyi yürütmüşlerse, bu onların da sizin projenizi yürütebileceklerinin göstergesidir.

Örneğin HigherVisibility’de çalışmalarımızın örneklerini gösteren ayrıntılı vaka çalışmalarına sahibiz:

Müşterinin Görüşlerini ve İncelemelerini Kontrol Etme

Müşteri referansları ve incelemeleri bir güven oyu gibidir. Bir SEO ajansının ne kadar verimli (veya değil) olduğuna dair bilgiler sağlarlar.

Bununla birlikte, inceleme istemek için sizi önceki müşterilerine güvenle yönlendirebilecek bir SEO ajansı seçin. Hizmet kalitesini kanıtlayabilecek iki veya daha fazla müşteriye sahip olmalıdırlar. Ayrıntıları paylaşmak istemiyorlarsa bu bir tehlike işareti olabilir.

Bunun yanı sıra Google’dan referanslar da alabilirsiniz:

Veya çevrimiçi dizinler:

Ajansın İtibarını ve Güvenilirliğini Analiz Etmek

Her işletmede olduğu gibi, bir SEO ajansının da kötü değerlendirmelere sahip olması normaldir (Sadece çok sayıda olumlu yorumu olan bir ajansa karşı dikkatli olun, çünkü satın alınabilirler!)

İncelemelerine göz atın. Nasıl tepki verdiler? Yoksa yorumu görmezden mi geldiler? Bu onların güvenilirliği hakkında çok şey anlatıyor:

Ayrıca ajansın ne kadar güvenilir olduğunu öğrenmek için ödüllere veya diğer özel ödüllere göz atın. İşte bizden bir tanesi:

Stratejileri ve Yaklaşımları Analiz Etmek

Daha önce de belirttiğim gibi SEO konusunda herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur. ‘Her şeyi bilen’ olmayı vaat eden herhangi bir kurum muhtemelen bir yılan yağı satıcısıdır. Ne kadar deneyimli olduklarını bilmek için sundukları stratejileri dinleyin ve dikkatlice analiz edin. Çoğu zaman, nişinizde uzmanlaşmış bir ajansı tercih etmek en iyisidir.

Örneğin, bir franchise organizasyonu işletiyorsanız, franchise’lar için SEO konusunda uzmanlaşmış ajansları arayın veya bu niş alandaki müşteriler için çalışma deneyimine sahip olun. Etkili SEO, ultra hedefleme taktikleri gerektirir, bu nedenle işin püf noktalarını anlayan bir ajansa ihtiyacınız var.

Ayrıca saygın herhangi bir kurum, yöntemleri konusunda şeffaf olmalı ve istediğiniz sonuçlara nasıl ulaşacaklarını paylaşmaya istekli olmalıdır. Bu noktaya ulaşmak için benimseyecekleri tüm süreçlerin ve tekniklerin bir planını sunabilmelidirler. Bu, katılım sürecini, anahtar kelime araştırma sürecini, sayfa içi ve sayfa dışı optimizasyon sürecini, içerik stratejisini vb. içerir.

SEO Yönergelerine Uyumun Sağlanması

Ayrıca taahhüt veren ajanslara karşı dikkatli olun. ‘sayfa 1 sıralaması’ veya ‘sitenize binlerce trafik geliyor.’ Süreçlerini sorgulayın ve ona göre inceleyin.

Gerçek olamayacak kadar iyi sonuçlara sahipler mi veya garanti ediyorlar mı? Bazı ajanslar daha hızlı sonuç almak için siyah şapka SEO uygulamalarını benimsiyor. Örneğin, SERP’lerdeki sıralamayı artırmak için geri bağlantı satın almak.

Bu sıralamanıza zarar verir ve ayrıca cezalandırılabilirsiniz.

Süreçlerinin Google beyaz şapka SEO kurallarına uygun olduğundan emin olun.

Stratejilerinin işletmenize uygunluğunu değerlendirmek

Hiçbir iki işletme aynı değildir. Saygın bir SEO ajansı, işletmeniz için özel bir strateji sağlamalıdır. Ayrıca, şirket hedeflerinize ve kültürünüze uyup uymadığını öğrenmek için sağlanan stratejileri değerlendirin.

Tavsiye Edilen:  Instagram'da Nasıl Paylaşım Yapılır: Adım Adım Kılavuz

Raporlama ve Şeffaflığın Araştırılması

Şeffaf raporlama, sağlıklı bir müşteri-ajans ilişkisini teşvik eder. Zaman başına nerede olduğunuzu ve ajansın istediğiniz hedeflere ulaşmak için ne kadar ileri gittiğini bilmenize yardımcı olur.

Ayrıca SEO’nuzu genel pazarlama stratejinizle uyumlu hale getirirken nasıl bilinçli kararlar alacağınızı anlamanıza da yardımcı olur.

Kaliteli bir SEO ajansı, kampanyalarınızın ilerleyişi hakkında net ve düzenli raporlar sağlamalıdır. İşte nasıl.

Raporlama Sıklığı ve Formatlarının Sorgulanması

SEO raporlarını ne sıklıkta sunduklarını sorarak başlayın. Haftalık mı? Aylık? Yoksa üç ayda bir mi? Yılda bir kez mi belge gönderiyorlar? Sonuçları nasıl ilettiklerini size söylemezlerse, onları listenizden işaretleyin.

Ayrıca raporların ayrıntılarını analiz edin. Gelecekteki kampanyalara bilgi sağlamak için raporlardan değerli bilgileri nasıl elde ediyorlar? Rapor, anahtar kelime sıralama ayrıntıları, aylık trafik, web sitesinin SERP’lerdeki konumu vb. gibi ölçümleri içermelidir. Örnek bir SEO raporu sağlayabilirlerse (diğer müşterilerden), daha iyi!

Performans ölçümlerine ve verilere erişimin sağlanması

İşbirliğinin iyileştirilmesi için SEO ajansının size, performans ölçümlerini ve verilerini izleyebileceğiniz Google Analytics ve Search Console gibi üçüncü taraf SEO araçlarına erişim izni vermesi gerekir. Raporların sahte olabileceğini anlayın. Dolayısıyla bu araçlara erişim sahibi olmak sizi her zaman bilgilendirecektir.

Bir SEO ajansını işe almadan önce bu araçlara sahip olmak çok daha iyidir. Bu şekilde, ölçümleri kendi tarafınızdan izlerken giriş bilgilerinizi onlarla kolayca paylaşabilirsiniz.

İşbirliğine ve İletişime Erişim

Her ilişki iyi iletişimle güçlenir. SEO ajansı-müşteri ilişkisi de farklı değil. Şirketiniz için bir SEO ajansı seçmeden önce iletişim hattına, iletişimdeki rollerine ve iletişim için kullanılan araçların türüne erişin. Bu e-postalar, Slack, Trello veya diğer proje yönetimi araçları olabilir.

İşlerin planlandığı gibi gitmesini sağlamak için iletişim yöntemlerinin ana hatlarını çizmek de aynı derecede önemlidir. Seçtiğiniz ajansın çalışma saatlerinde profesyonel ama aynı zamanda arkadaş canlısı olduğundan emin olun. Uzun saatler süren sunumları dinlemek için çok para harcamazsınız.

İşbirlikçi ve Üretken Bir İlişkinin Sağlanması

İşbirliği üretkenliği artırır ve zamanında onay almak, geri bildirim toplamak ve ekipler arasında kusursuz iletişim sağlamak için hayati önem taşır.

Ancak üretken bir ilişkiyi doğuran işbirliğinin iki yönlü bir yol olduğunu unutmayın. SEO kampanyalarının başarısını sağlamak için hem siz hem de SEO ajansı birlikte çalışmalıdır.

Hizmetleri ve Teklifleri İnceleme

SEO çok geniştir.

Çeşitli SEO türleri bulacaksınız – sayfa içi ve sayfa dışı SEO, teknik SEO, Barnacle SEO, Yerel SEO ve e-Ticaret SEO. Liste kapsamlı değil.

Dikkate değer ajanslar, sonuç üretmek için gerekli olan önemli SEO hizmetlerini sunmalıdır. Bu içerir:

 • Anahtar Kelime Araştırması
 • Sayfa içi SEO
 • Sayfa dışı SEO
 • Teknik SEO ve
 • Yerel SEO
 • SEO denetimleri ve raporlaması

Çok yönlü bir hizmet paketi sunan bir ajans, web sitenizi yönetebileceklerini ve istenilen sonuçları üretebileceklerini gösterir.

İhtiyaçlarınızla Uyumluluğu Belirleme

Bir diğer önemli faktör ise şirketin sizin için uygun olup olmadığını değerlendirmektir. Stratejileri şirketinizin etiğiyle uyumlu mu? Çoğu zaman içgüdülerinizi takip etmek daha iyidir. Eğer onlar hakkında kendinizi iyi hissetmiyorsanız, onlar da şirketinize uygun değildir.

Ek katma değerli hizmetlerin dikkate alınması

Dönüşüm oranı optimizasyonu, içerik pazarlaması, Franchise SEO, PPC yönetimi, web tasarım hizmetleri vb. gibi ek hizmetlerle ajanslara öncelik verin. Çok yönlü bir yaklaşım sağlarlar ve esas olarak pazarlama stratejinizin başarısına katkıda bulunurlar. Bu hizmetler tekliflerinin bir parçası olduğundan, gerektiğinde uzmanları işe almak için fazladan para yatırmanıza gerek yoktur.

Endüstri ve Pazar Bilgisini Anlamak

Google gibi arama motorları sıralama faktörlerini ara sıra değiştirmeye devam ediyor. Bu nedenle, SEO ve sektörünüzde engin deneyime sahip bir şirket aramanız zorunludur.

Hedef kitleniz ve rakipleriniz hakkındaki anlayışlarını ve dönüşüm oluşturmak için stratejilerini nasıl uyarlamayı planladıklarını öğrenin. Sektörünüzde bir web sitesini sıralamanın zorluklarını ve fırsatlarını anlamalıdırlar.

Satışa dönüşecek daha fazla potansiyel müşteri elde etmek için web sitenizi optimize ettiğinizi unutmayın. Yaklaşımları spekülasyona dayalı olmamalı ancak dönüşüm oranlarınızı artıracak verilere dayalı öneriler sunabilmelidirler.

Tavsiye Edilen:  Yarattığım yer: Bir makine örgüsü öğretmeninin rahat stüdyosu

Uç: Yol haritaları, sıralayabileceğiniz anahtar kelimelerin, nişinizdeki rakiplerin ve sonuçları nasıl oluşturduklarının bir listesiyle başlamalıdır. Ayrıca önerilerinin şirketinizi nasıl etkileyeceğini de ana hatlarıyla belirtebilmelidirler. Örneğin, eğer şunu hedef alırsak [X] anahtar kelime, bekliyoruz [Y] % 10 dönüşüm olasılığı ile trafik hacmi.

Belirli ayrıntıları vermeye istekli değillerse endişelenmeyin. Ancak sunumu değerli ve bilgilendirici bulmalısınız.

Güvenilir bir SEO ajansı aynı zamanda sürekli değişen pazar trendlerine de ayak uydurmalıdır. Tüketici satın alma alışkanlıklarındaki değişiklikleri nasıl yönettiklerini, Google’ın değişen algoritmalarıyla güncel kaldıklarını ve en iyi sonuçları elde etmek için yaklaşımlarını zaman başına nasıl ayarlamaya istekli olduklarını öğrenin.

Etik Uygulamaların ve Değerlerin Kontrolü

Üç ana SEO uygulaması türü vardır:

 • Beyaz Şapka SEO: Bunlar, SERP’lerde sıralama için arama motoru yönergelerini izleyen doğru, sürdürülebilir uygulamalardır. Daha uzun süre dayanırlar ve en karlı getiriyi sağlarlar.
 • Siyah Şapka SEO: Bunlar, daha hızlı sonuç almak için arama motoru algoritmalarını manipüle etmeye dayanan yanlış uygulamalar veya etik olmayan uygulamalardır. Bunlar kısa vadelidir ve uzun vadede sıralamanıza zarar verir.
 • Gri Şapka SEO: Beyaz ve siyah şapka SEO uygulamalarının birleşimidir. Örneğin, kaliteli içerik oluşturmak ve buna düşük kaliteli geri bağlantılar satın almak. Ayrıca kısa vadelidir ve sıralamanızı olumsuz etkileyebilir.

Genel olarak sıralamanızı yükseltmek için etik olmayan uygulamaları kullanan şirketlerden kaçının. Eğer şunun gibi şeylerden bahsederlerse:

 • Almayı vaat ediyor [X] bağlantı sayısı
 • Otomatik bağlantı oluşturma yazılımını kullanma
 • Makale döndürücüleri kullanma
 • Gecede umut verici sonuçlar

Genel olarak gerçek olamayacak kadar iyi görünen iddialardan kaçının.

Etik SEO Yaklaşımlarını Sorgulamak

Hiçbir SEO ajansı, SEO için etik olmayan taktikler kullanma konusunda açık yüzlü olmayacaktır. Yani doğruyu bilmek için onların sunumlarını ve tavırlarını değerlendirmek size düşüyor. Şunun gibi sorular sorun:

 • Bağlantı kurmaya yaklaşımınız nedir?
 • İçerik oluşturma sürecini nasıl yöneteceksiniz?
 • SEO konusunda etik bir yaklaşımı nasıl sürdürüyorsunuz?
 • Zorluklarla karşılaşırsanız ne yapacaksınız?
 • Geçmişte benimkine benzer bir proje üzerinde çalışırken ne tür zorluklarla karşılaştınız?
 • Nasıl gezindin? Gerçek hayattan örnekleri görme isteğinde bulunun.

Bu neden önemli?

Black Hat SEO hızlı sonuçları garanti eder. Ancak Google’ın sitenizi SERP’lerden kaldırması gibi ciddi sonuçlara da yol açabilir!

Bu nedenle, arama sıralamalarını yükseltmek için şüpheli yöntemler kullanan ajanslardan uzak durun.

Neden Daha Yüksek Görünürlük?

HigherVisibility, lazer odaklı hedefleme ile optimum tıklama sonrası deneyimi birleştiren, ödüllü bir dijital pazarlama ajansıdır. SEO’nun amacının yalnızca sitenize trafik çekmek değil, aynı zamanda sahip olduğunuz müşteri sayısını artırmak olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle yüksek dönüşüm oranını garanti eden en ileri endüstri uygulamalarını benimsiyoruz.

Sürecimiz sizinle başlıyor. İğneyi hareket ettirmeden önce hedeflerinizi ve KPI’larınızı anlamak için sizinle ve ekibinizle işbirliği yapıyoruz. Daha sonra bu hedeflere dayalı, eyleme geçirilebilir ve veri destekli tekniklerle müşteri odaklı özel bir strateji oluşturuyoruz. Ayrıca, yalnızca SEO hizmetleri değil, her biri uzmanların yönettiği, çok yönlü dijital pazarlama sunuyoruz, böylece markanız için yalnızca en iyi sonuçları alacağınızdan emin olabilirsiniz. başlamaya hazır mısın? Uygun olup olmadığımızı öğrenmek için ücretsiz danışmanlık hizmetinden yararlanın.