Her Çevrimiçi Mağazanın İhtiyaç Duyduğu 5 Güvenlik Aracı

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Her Çevrimiçi Mağazanın İhtiyaç Duyduğu 5 Güvenlik Aracı

İnternetten alışveriş yapmak yerine mağazadan alışveriş yapmayı tercih eden tüketiciler “çevrimiçi güvenliğe güvenmeyin” bunun temel nedenlerinden biri olarak görülüyor. Ankette bu şekilde yanıt veren %13’lük kesim ise bunu oldukça yakın zamanda yaptı; yalnızca üç yıl önce.

İnternetten alışveriş yaparken güven önemli bir faktördür.

Bir güvenlik ihlaliniz varsa ve hassas müşteri verileri bilgisayar korsanlarının eline geçerse çok fazla iş kaybedersiniz. Geçmişte bu tür bilgileri koruyamadığınızı göstermişseniz, birisi kredi kartı numarasını verme konusunda size neden güvensin ki?

Tek bir güvenlik ihlali, mağazanızın sanal kapılarını kapatmasına neden olabilir.

Çevrimiçi Mağazanız için Olması Gereken 5 Araç, Uygulama ve Güvenlik Önlemi

Bunun olmasını önlemek için sitenizin güvenli olduğundan emin olmak için gerekli tüm adımları uygulamanız gerekir.

En azından aşağıdaki beş çevrimiçi güvenlik aracını kullanıyor olmalısınız.

1. Güvenli Barındırma

E-ticaret mağazanız için özel güvenlik uygulamalarına geçmeden önce sitenizin temelini (barındırma sağlayıcınız) ele almak önemlidir. Sonuçta, barındırma hizmetiniz başlangıçta güvenli değilse hangi eklentileri yüklediğiniz önemli değildir.

Müşteri bilgilerini korumanın yanı sıra sitenizi sürekli olarak çevrimiçi tutabilecek bir çözüm bulmalısınız. Veri ihlali kadar kötü olmasa da kesinti aynı zamanda itibarınıza da zarar verir.

Bir barındırma sağlayıcısı seçerken aşağıdaki güvenlik özelliklerini arayın:

  • 7/24 Sunucu İzleme: Etkili bir güvenlik sisteminin temel taşı, potansiyel sorunları otomatik olarak algılayan ve düzelten bir yazılımdır.
  • Güvenli Kabuk Erişimi: Bu ağ protokolü, güvenli olmayan bir ağ üzerinden uzak bir sunucuya erişmenin güvenli bir yolunu sunar.
  • DDoS Koruması: Dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırıları, mağazanızı aynı anda ziyaret eden birçok kullanıcının etkinliğini taklit eden, dolayısıyla sunucularınızı aşırı yükleyen ve sitenizi çökerten yazılımları içerir. DDoS koruma araçları gibi Bulut parlaması Bu saldırıları önleyebiliyoruz.
  • Otomatik Yedeklemeler: Mağazanıza yapılan bir saldırının başarılı olması durumunda, mümkün olduğunca az veri kaybıyla mağazanızı tekrar çalışır duruma getirmek isteyeceksiniz. İdeal olarak, barındırma sağlayıcınız sitenizi günlük olarak otomatik olarak yedekleyecektir.
Tavsiye Edilen:  Girişiminiz İçin Güçlü Bir Marka Yaratmak

Ayrıca birçok e-ticaret platformunun aslında güvenli barındırma içeren hepsi bir arada hizmetler olduğunu da belirtmekte fayda var. Hem BigCommerce hem de Shopify barındırma hizmeti sunuyor Düzey 1 PCI uyumluluğuve BigCommerce %99,99 çalışma süresini bile garanti ediyor.

2. SSL Sertifikası

Birçok barındırma sağlayıcısı, kullanıcılara ücretsiz bir güvenli yuva katmanı (SSL) sertifikası da sağlayacaktır. Büyük Ticaret Ve Shopify özel alan adı kullanan tüm mağazalara ücretsiz SSL sertifikaları sunuyoruz.

Temel olarak bir SSL sertifikası, sunucunuz ile kullanıcının tarayıcısı arasında gönderilen verilerin şifrelenmesini sağlar. SSL sertifikası kesinlikle mağazanızı daha güvenli hale getirse de, sonuçta sizin için daha önemli olan faktör, ziyaretçilerin algılamak Mağazanız daha güvenli.

Bunun nedeni, kullanıcının tarayıcısının adres çubuğunda URL’nizin yanında kilit simgesinin görünmesini sağlayan şeyin SSL sertifikası olmasıdır. Bu simgeyi görmüyorlarsa ziyaretçilerinizin büyük bir kısmı ödeme bilgileri konusunda size güvenmeyecektir.

3. Erişim Kısıtlaması ve Etkinlik Günlüğü

Verilerin mağazanızdan çalınmasının bir başka yolu da birisinin hesabınızın oturum açma bilgilerini bulması olabilir. Hesaplarında birden fazla kullanıcıya (ve dolayısıyla birden fazla oturum açma kimlik bilgilerine) sahip olan çevrimiçi işletmeler, bu tehdide karşı özellikle savunmasızdır.

Neyse ki, en iyi e-ticaret platformları bu tür kötü niyetli etkinliklerin önlenmesine yardımcı olmak için korumaları uygulamaya koydu ve daha da fazla koruma için mağazanıza ekleyebileceğiniz eklentiler de var.

Örneğin, bir Shopify hesabının yöneticisi, aşağıdaki izinler diğer kullanıcılar için:

  • Tam izinler: Kullanıcıların, hassas hesap ve finansal bilgiler dışında, yönetici kontrol panelinin tüm bölümlerine erişmesine izin verir.
  • Sınırlı izinler: Kullanıcıların yönetici kontrol panelinin belirli bölümlerine (müşteri kayıtları, ayarlar vb.) erişmesini engellemenize olanak tanır. Bu bölümleri kenar çubuğunda listelenmiş olarak görmeye devam edecekler ancak bunları tıklayamayacak veya görüntüleyemeyecekler.
Tavsiye Edilen:  2023'te İş İçin En İyi 15 Yapay Zeka Aracı

Kullanıcılarınız için mümkün olduğunca sınırlı izinler belirlemeniz akıllıca olacaktır. Bu şekilde herhangi birinin hesabının ele geçirilmesi durumunda zarar en aza indirilecektir.

Bir diğer akıllı hareket ise hesabınızdaki tüm kullanıcıların etkinliklerini takip etmek olacaktır. Logify uygulaması bu amaç için mükemmel bir araçtır ancak bunun Shopify’a özel olduğunu unutmayın.

Resim kaynağı: Shopify

Bu uygulama, Shopify mağazanızda yapılan her değişikliğin yanı sıra bu değişikliklerin ne zaman yapıldığını ve bunları kimin yaptığını takip eder. Kullanıcı hesaplarınızdan birinde şüpheli bir durum olduğundan şüpheleniyorsanız Logify size hızlı bir şekilde öğrenme olanağı sağlar.

Başka bir örnek: Magento’nun premium sürümü Magento Commerce, her ikisine de yönelik özellikler içerir kullanıcı izinlerini ayarlama Ve eylem günlüklerinin incelenmesi. Magento’nun ücretsiz Magento Açık Kaynak sürümünü kullanıyorsanız, bu işlevselliği mağazanıza yükleyerek ekleyebilirsiniz. Yönetici Eylemleri Günlüğü eklenti.

Yönetici Eylemleri Günlüğü, kullanıcıların mağazanızın arka ucunda yaptığı tüm değişiklikleri izler ve ayrıca hem başarılı hem de başarısız oturum açma girişimlerinin zamanını ve konumunu incelemenize olanak tanır.

4. Spam Engelleme

Blogunuzda veya sitenizin diğer alanlarında yorumlar bölümü varsa bu, çözmeniz gereken başka bir güvenlik sorunudur.

Kesinlikle internetin başka yerlerinde spam yorumlarını görmüşsünüzdür; rastgele kişiler, evden çalışarak saatte 100 dolar kazanma fırsatı gibi bir şey vaat eden bir mesaj gönderiyor ve daha fazla bilgi edinmek için tıklayabileceğiniz bir bağlantı da paylaşıyorlar. Ve elbette böyle bir fırsat mevcut değil ve bu bağlantıya tıklayan herhangi bir ziyaretçi büyük olasılıkla kendisini bir siber saldırıya maruz bırakacaktır.

Müşterilerinizi korumak için bu yorumların sitenizde yayınlanmasını proaktif olarak durdurabilecek bir araca ihtiyacınız olacak. Shopify tercih ettiğiniz e-ticaret platformuysa, reCAPTCHA Spam Avcısı Bu görevi gerçekleştirmek için eklenti.

Resim kaynağı: Shopify

Spam yorumları genellikle botlar tarafından otomatik olarak yayınlanır. Google tarafından geliştirilen reCAPTCHA sistemi, ziyaretçinin kişi mi yoksa bot mu olduğunu doğrulayabiliyor ve ardından botların sitenizde işlem yapmasını engelleyebiliyor.

Ayrıca, reCAPTCHA Spambuster tarafından kullanılan reCAPTCHA sürümü, ziyaretçilerin hangi görsellerin belirli bir nesneyi içerdiğini seçmesini veya başka herhangi bir döngüden geçmesini gerektirmez; böylece müşterilerinizi sinirlendirmeden spam yorumlarını engelleyebilirsiniz.

5. Dolandırıcılığın Önlenmesi

Son olarak, başkalarının ödeme bilgileriyle sitenizde sahtekarlık yaparak alışveriş yapan kişilerin mali etkisinden kendinizi korumanın bir yolunu bulmalısınız.

Bu tür dolandırıcılık, kazancınızı iki şekilde düşürür: Dolandırıcılık fark edildiğinde, sipariş için geri ödeme yapmanız gerekir; bu, karşılığında herhangi bir gelir elde etmeden envanterinizdeki bir ürünü kaybettiğiniz anlamına gelir. Ve daha sonra, bankanız muhtemelen geri alınan işlem için size bir ters ibraz ücreti ödeyecektir.

Resim kaynağı: Büyük Ticaret

Dolandırıcılık önleme araçları gibi Dolandırıcılık Yok uygulaması sizi bu tür masraflardan kurtarabilir. NoFraud, sitenizdeki her işlemin geçerliliğini değerlendirecek ve buna başarılı veya başarısız notu verecek ve NoFraud’un onayladığı bir işlem için ters ibraz ücreti kesilirse, NoFraud bunun bedelini ödeyecektir.

Özetle: Mağazanızın Güvenli Olması Gerekiyor

Dolandırıcılığı önleme ve bu kılavuzda yer alan diğer güvenlik önlemlerini uyguladığınızda müşterileriniz daha iyi korunacaktır. Ve çevrimiçi mağazanızın uzun vadeli başarıya ulaşma şansı çok daha yüksek olacaktır.

Bu araçlar, uygulamalar ve en iyi uygulamalar sayesinde güvenli bir ortam oluşturmaya çok daha yakın olacaksınız. Sizi ve müşterinizi daha iyi koruyan bir şey; bunda kendinizi iyi hissetmeyecek ne var?